Autor Wątek: KazaCoffee.  (Przeczytany 149453 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #675 dnia: 27 Maj 2022, 11:37:44 »
Zdaje mi się, że to dopiero prototypowe maszynki, a nie docelowe. Nie czepiaj się tak jaskrawo, @siewcu ;). Zobaczymy co z tego wyjdzie -- ja życzę jak najlepiej.

Offline Krzysiek206 Mężczyzna

  • Wiadomości: 122
  • Ekspres: Victoria Arduino Eagle One Prima
  • Młynek: Ceado E37s , Mazzer Omega (Soft), Comandante c40 mk4, 1zpresso jx pro
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #676 dnia: 27 Maj 2022, 11:43:11 »
Dokładnie Antonio,  trzeba  dać szansę   :) tym bardziej że można wypożyczyć  i zobaczyć jak to działa na żywo !

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #677 dnia: 27 Maj 2022, 13:30:59 »
Ja to bym chętnie poczytał na ten temat jakieś badania czy coś takiego, bo nie jesteś dla mnie wiarygodnym źródłem takich informacji.
Dzielę się z Tobą moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Możesz mi nie ufać lub ufać - nie obchodzi mnie to. Ale byłoby mi miło, gdybyś podziękował mi za dzielenie się z Tobą.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #678 dnia: 27 Maj 2022, 15:30:35 »
@Valerii ciągnij temat ten o którym wspomniałeś, bo ja kiedyś bardzo dużo czasu na przemyślenia i analizę poświęciłem w tym aspekcie.
Z punktu widzenia wody: jak zmienia się ekstrakcja wraz z przepływem wody przez ciastko i w związku z tym ze wzrostem stężenia frakcji rozpuszczalnej w tej wodzie.
Z punku widzenia kawy: jak zmienia się ekstrakcja wraz z wymywaniem frakcji rozpuszczalnej przez wodę w czasie i w związku z tym, że wymywanie jest kierunkowe (od góry).

Główny mój wniosek był taki, że trzeba mieszać zawsze espresso ;) Ale nie miałem żadnych przemyśleń nt czy można tutaj w jakikolwiek sposób modyfikować proces.
A Ty zabrzmiałeś jak byś miał jakiś pomysł, kontynuuj, bo to ciekawe.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #679 dnia: 27 Maj 2022, 15:33:51 »
Jak możemy pomóc wodzie zrobić espresso?
Żeby łatwiej ekstrahować dół ciastka, dobrze by było żeby najdrobniejsza frakcja przemiału była na dole.

Ewentualnie podejście, które kiedyś było podawane jako matematyczne, mielić grubiej aby zapewnić równiejszy przepływ, ale skrócić czas i uzysk zwiększyć. Rezultat tego może nie być dla każdego zadowalający pod względem cielistości naparu.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 15:37:09 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #680 dnia: 27 Maj 2022, 15:40:35 »
Żeby łatwiej ekstrahować dół ciastka, dobrze by było żeby najdrobniejsza frakcja przemiału była na dole.

Dlaczego? Na pierwszy rzut oka intuicja podpowiada mi dwa problemy z tym związane:
1. Jak rozdzielisz frakcje to doprowadzisz do nierównomiernej ekstrakcji, bo ograniczysz przepływ na dole (przytkasz sitko) co sprawi że góra będzie miała za długi kontakt z wodą
2. Zawsze wszędzie najlepiej sprawdza się dążenie do maksymalnej entropii - podzielenie ciastka na "sektory" wzbudza moje obawy co do zachowania jednorodności ekstrakcji

Oba punkty to moje teoretyczne rozważania, nie uzurpuję sobie więc prawa do poprawności tez :)
To jest kompletnie nowe i nieznane terytorium, jestem otwarty i bardzo chętny do dyskusji na ten temat :)


Ewentualnie podejście, które kiedyś było podawane jako matematyczne

Bardzo ciekawe! Masz może dane, wzory, artykuł, bliższe info? :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #681 dnia: 27 Maj 2022, 15:42:33 »
. Jak rozdzielisz frakcje to doprowadzisz do nierównomiernej ekstrakcji, bo ograniczysz przepływ na dole (przytkasz sitko) co sprawi że góra będzie miała za długi kontakt z wodą
Jeśli góra jest grubsza słabiej jest wypłukiwana przez wodę. Dół natomiast wypłukiwany jest wodą częściowo nasyconą czyli lepiej, aby łatwiej jej ulegał - był drobniejszy. Kwestia wyważenia rozstrzału grubości przemiału. Na ile to się sprawdza w standardowych warunkach przemiału z powszechnie używanych młynków.

To oczywiście tylko teoretyczne rozważania.

Bardzo ciekawe! Masz może dane, wzory, artykuł, bliższe info?
Wrzucane było na forum. Jak znajdę to podrzucę link.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 15:47:30 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #682 dnia: 27 Maj 2022, 15:48:14 »
Jeśli góra jest grubsza słabiej jest wypłukiwanaprzez wodę.

O tak. A słabsza ekstrakcja wynikająca z większego rozmiaru jest kompensowana dłuższym czasem kontaktu. Świetny argument, tu przyznaję rację.

Dół natomiast wypłukiwany jest wodą częściowo nasyconą czyli lepiej, aby łątwiej jej ulegał.

Dlaczego lepiej? Rozpuszczalność będzie odwrotnie proporcjonalna do stężenia, czyli coraz gorsza...

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #683 dnia: 27 Maj 2022, 15:48:51 »
Główny mój wniosek był taki, że trzeba mieszać zawsze espresso ;) Ale nie miałem żadnych przemyśleń nt czy można tutaj w jakikolwiek sposób modyfikować proces.
A Ty zabrzmiałeś jak byś miał jakiś pomysł, kontynuuj, bo to ciekawe.
Można też nie mieszać, ale układać kawę warstwami frakcji.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #684 dnia: 27 Maj 2022, 15:55:18 »
Można też nie mieszać, ale układać kawę warstwami frakcji.
Hehe, nie ten link na początku był.. Ale przez chwilę się zastanawiałem, czy Jack Sparrow ma coś do powiedzenia o kawie :D

A tutaj są badania odnośnie matematycznej optymalizacji kawy
https://www.cell.com/matter/fulltext/S2590-2385(19)30410-2#relatedArticles

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #685 dnia: 27 Maj 2022, 15:56:48 »
Można też nie mieszać, ale układać kawę warstwami frakcji

Hahaha, rewelacja! :D
Co prawda ja, mówiąc o mieszaniu, miałem na myśli mieszanie espresso w filiżance żeby wyrównać te drobne różnice w ekstrakcji w ciągu tych ~25sek i mieć homogeniczną mieszaninę płynu, ale to co wrzuciłeś jest cudowne :)

Szkoda że mu wyszło że najlepiej (od dołu) drobne, grube, średnie, gdyby było od dołu drobne, średnie, grube to wystarczająco długo mieszając i potrząsając można by rozdzielić w ten sposób przemiał ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #686 dnia: 27 Maj 2022, 15:58:07 »
Dlaczego lepiej? Rozpuszczalność będzie odwrotnie proporcjonalna do stężenia, czyli coraz gorsza...
Tak, czyli drobniejsza kawa łatwiej jest wypłukiwana, dlatego lepiej żeby miałą kontakt później, gdy woda jest już częściowo nasycona.

Szkoda że mu wyszło że najlepiej (od dołu) drobne, grube, średnie,
Może to kwestia regulacji przepływu, gdy u góry jest zdecydowanie grubiej woda za bardzo się rozpędza;) i zbyt mało wypłukuje tej frakcji?
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 16:00:34 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #687 dnia: 27 Maj 2022, 16:00:37 »
A tutaj są badania odnośnie matematycznej optymalizacji kawy
https://www.cell.com/matter/fulltext/S2590-2385(19)30410-2#relatedArticles

Cell... serious business... :)

Dziękuję, będzie czytane w weekend.
ps - a to nie jest ten papier o którym Hoffmann film zrobił?


Tak, czyli drobniejsza kawa łatwiej jest wypłukiwana, dlatego lepiej żeby miałą kontakt później, gdy woda jest już częściowo nasycona.

Aaaa, lepiej w sensie dla procesu lepiej, a nie lepiej w sensie mocniej :) To tak, zgadzam się :)

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #688 dnia: 27 Maj 2022, 16:04:43 »
Hehe, nie ten link na początku był..
Ano chochlik kopiuj-wklej ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #689 dnia: 27 Maj 2022, 16:05:41 »
ps - a to nie jest ten papier o którym Hoffmann film zrobił?
Nie wiem, bardzo możliwe. dwa lata temu było o tym dość głośno.

Aaaa, lepiej w sensie dla procesu lepiej, a nie lepiej w sensie mocniej
Dokładnie, w tym konkretnym przypadku moim zdaniem lepiej żeby drobne było na dole :)|

@kabzior myślę, że natura rozgryzłą już ten problem dawno temu i wystarczy skopiować gotowe rozwiązanie. Może z Twojej branży można by przestudiować np. proces odżywiania komórek i wymiany substancji poprzez krew?
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 16:15:21 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi