Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 669868 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2880 dnia: 16 Wrzesień 2022, 15:52:08 »
Podobno to nietoksyczny, nie absorbujący zapachów, bezpieczny w kontakcie z żywnością materiał. Podobno ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2881 dnia: 16 Wrzesień 2022, 16:12:20 »
Ten metalowy filtr jest kłopotliwy w użytkowaniu. Szybko się zatyka i spowalnia ekstrakcję.

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 183
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2882 dnia: 17 Wrzesień 2022, 10:46:26 »
W końcu doczekałem się własnego Orea V3 i pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Postawiony obok V60-02 (plastik) i Kalita 185 (szkło) jest najmniejszy i najlżejszy. Ma dość szybki przepływ więc na pierwszy ogień zmieliłem ziarna nieco drobniej niż zazwyczaj, ale okazało się to niepotrzebne i przy moim domyślnym ustawieniu pod dripa dla jednej osoby i tak kawa wyszła bardzo smaczna.
Potrzebuję trochę wiecej czasu i chciałbym sobie zaaranżować jakieś porównanie wszystkich 3 dripperów, które mam, żeby móc nazwać różnice pomiędzy nimi. Dodam też, że na razie jedną kawę na nim piłem, klasyczną mytę Kenię z Five Elephant, co po ostatnim ciągu Kolumbi, Boliwi, naturali i anaerobów jest ekstra odmianą, więc pewnie stąd bierze się część mojego zachwytu. Wrócę do tematu za jakiś czas, kiedy lepiej go poznam i porównam z innymi.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2883 dnia: 17 Wrzesień 2022, 12:51:18 »
Dobra Kenia nie potrzebuje tła, zawsze jest dobra :).

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 183
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2884 dnia: 17 Wrzesień 2022, 13:33:53 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2885 dnia: 18 Wrzesień 2022, 12:37:46 »
Może. Dziś rano zrobiłem cupping na wsi z Pourigami i z komesiem w rękach. Po dwie kawy z Kenii i Nikaragui. Zarówno te pierwsze i ostatnie były ciężkie do kręcenia. Te pierwsze bo bardzo twarde, te ostatnie bo bardzo duże. Wszystkie świetne aczkolwiek bardzo od siebie różne.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2886 dnia: 18 Wrzesień 2022, 14:22:39 »
W końcu doczekałem się własnego Orea V3 i pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Postawiony obok V60-02 (plastik) i Kalita 185 (szkło) jest najmniejszy i najlżejszy. ...

Fajnie że masz do porównania i V60 i większą Kalitę, ciekawi mnie jak Orea wypada przy większych porcjach. W necie zazwyczaj pokazują ja przy jednokawowych proporcjach, chyba więcej jak 300ml nie widziałem, chodź podobno wchodzą do Orei filtry z 185-tki więc i te trzydzieści-parę gramów kawy by i weszło ale czy będzie miejsce na wodę dla niej?
Podoba mi się pomysł drippera płaskodennego z nie spowolnionym przepływem ino ja przelewy zazwyczaj robię dwuosobowe na 500-600ml na wejściu, na jedną kawę wolę inne metody, takie prostsze, jak aeropressa czy tygielek :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2887 dnia: 18 Wrzesień 2022, 15:23:27 »
Mnie właśnie kawa z Orea V3 najbardziej smakuje przy 500ml. Najprostszy przepis ala Hoffmann v60.
30 gramów
75 gramów preinfuzji przez 45 sekund
Później jedno zalanie do około 2 minut. Konczy się przelewać w okolicach 3 minut.
Dla mnie bomba.

Tu mój ulubiony przepis na 16 gramów
https://www.instagram.com/reel/CgmDLAOKJC6/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 183
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2888 dnia: 18 Wrzesień 2022, 18:24:56 »
Nie wiem, kiedy będę miał okazję parzyć więcej kawy, może w przyszły weekend spróbuję. Ja lecę na filtrach z kality 185 właśnie, tak na oko 30g powinno wejść, więcej może być już ciężko.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2889 dnia: 19 Wrzesień 2022, 12:17:22 »
Czy ja to dobrze zrozumiałem? Kawa z filtra przelewa się przez jakąś czarodziejską kulę? Moim zdaniem specialty coffee odlatuje w kosmos:

https://www.instagram.com/reel/CirKllIJueK/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2890 dnia: 19 Wrzesień 2022, 12:48:26 »
no tak, a czego nie rozumiesz :hihihi:

a na poważnie, to on tym pomysłem wygrał niedawno jedną z imprez zaparzeniowych, tu trochę o tym się przewinęło: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=324.msg259853#msg259853 tylko tam używał chyba kostek lodu, teraz ma już ładną stalową kulkę schładzającą. W konkursie miał więcej "ficzerów" a samo schładzanie odbywało się tylko przez część ekstrakcji, ciekawe jaki przepis zaproponuje do komercyjnego urządzenia

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2891 dnia: 19 Wrzesień 2022, 12:48:55 »
Nie ma nic czarodziejskiego w kuli. Chodzi o w miarę szybkie schładzanie kawy zaraz po ekstrakcji. Przy okazji zapewne się lepiej napowietrza. Ot tylko i aż tyle, można to na pewno zrobić na wiele sposobów. Tu masz po prostu gotowe urządzenie i nie musisz kombinować. Przy okazji jak ktoś lubi zrobić mały pokaz, to widzom może się spodobać taka kawowa alchemia.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2022, 12:52:18 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2892 dnia: 19 Wrzesień 2022, 15:58:57 »
Czego nie rozumiem? Niczego. Nie kupuję tego statywu z kulką schładzającą i napowietrzającą ;). Wydaje mi się ta kulka niehigienicznym (wymagającym dodatkowej pracy) i zbędnym przedsięwzięciem.

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2893 dnia: 19 Wrzesień 2022, 16:10:26 »
Wydaje mi się ta kulka niehigienicznym (wymagającym dodatkowej pracy) i zbędnym przedsięwzięciem.
Jeśli ta kulka jest niehigieniczna, to co powiedzieć o materiałowych filtrach hario ;)

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 183
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2894 dnia: 19 Wrzesień 2022, 16:17:41 »
Trafiłem też już na krytykę tego rozwiązania - to co przy kawie jest innowacyjne w innych 'branżach' (w tym wypadku barmaństwo/miksologia) jest już znane i używane. Spoko, że Sestic poświęcił czas na porządne naukowe zbadanie tego efektu, zaprezentował go w praktyce, ale pod strzechy to raczej nie trafi. Taki urok pomysłów i nowinek z zawodów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi