Autor Wątek: Ulubiona metoda alternatywna  (Przeczytany 31003 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Sierpień 2014, 10:18:44 »
O młynku myśl dosyć intensywnie. Rozumiem, że obecnie posiadasz zwykły ostrzowy. Jego wadą oprócz przegrzewania kawy jest niesamowicie nierówny przemiał dający jednocześnie sporo pyłu i dużo gruzu. W efekcie spora część kawy praktycznie się nie zaparza a część daje mnóstwo goryczki. Poczytaj na forum o młynkach do alternatyw - można kupić zarówno ręczne jak i elektryczne, tanie i drogie  :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Sierpień 2014, 10:24:18 »
Jako przerywnik polecam tygielek.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Sierpień 2014, 13:36:46 »
Tak też zrobię. Dzięki wielkie!
Po powrocie do Polski spróbuję wytypować jakiś dobry młynek, może znów poproszę Was o pomoc.
Raz jeszcze dzięki spinka2, donkiszot, WS i fux
 :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Sierpień 2014, 14:31:50 »
Rozumiem, że obecnie posiadasz zwykły ostrzowy.

Yyy, nie wiem czemu założyłem, że żarnowy, ale fakt DeLonghi robi i takie, i takie.



Caligo, jaki to jest młynek? Ostrzowy czy żarnowy?

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Sierpień 2014, 18:41:24 »
Spinka2 dobrze założył, a raczej może pozostała Mu w pamięci moja skarga, że podczas mielenia nagrzewa kawę  :)
Mam też młynek ręczny, ale nie wiem jaki - dojadę to sprawdzę.
Pewnie żarnowy DeLonghi też słaby? Był tu na forum krytykowany. Z tego spisu coś być polecał: Bosch, DeLonghi, Krups, Gaggia, Eldom, MPM, Moulinex, First, Severin, Elesko, Holden, Petra, Optimum?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Sierpień 2014, 19:53:28 »
Z tego spisu to chyba ręczny hario ;p

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Sierpień 2014, 21:29:55 »
Hario slim przez jednych był polecany, przez innych krytykowany. Ja lubię słuchać mądrzejszych/bardziej doświadczonych od siebie, ale z tymi młynkami to nieustannie rozbieżne zdania widzę. A dlaczego polecasz właśnie Hario?

PS
Wyruszam w drogę do domu, więc pojawię się dopiero w czwartek wieczór na forum - tak więc moja nieobecność nie będzie oznaczała lekceważenia Was i Waszych dobrych rad  :) Do zobaczenia!
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2014, 21:34:31 wysłana przez Caligo »

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #37 dnia: 19 Sierpień 2014, 21:52:00 »
Pisałem w odniesieniu do marek młynków, które były wymienione - powód - lepszy przemiał, co nie oznacza, że nie ma lepszych.

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #38 dnia: 19 Sierpień 2014, 22:07:51 »
Tak, tak, w odniesieniu do tych wymienionych  ;)
Ja wiem, że on nie najlepszy, ale może dostatecznie dobry dla mnie (kawiarka, może niedługo phin).
Chciałam poznać Twoją osobistą opinię.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Sierpień 2014, 01:39:19 »
Z powyższego spisu mogę powiedzieć że gaggia sobie nieźle radzi.
Mówię o gaggia mdf, bo jest jeszcze drugi mniejszy, to tamten to nie wiem.
Ale mdf używam do cafetierki i praski francuskiej i jest ok.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Sierpień 2014, 03:34:17 »
Spinka2 dobrze założył, a raczej może pozostała Mu w pamięci moja skarga, że podczas mielenia nagrzewa kawę  :)
Mnie natomiast ciężko sobie wyobrazić jak może zatykać się młynek ostrzowy, a te z małymi płaskimi żarnami również mają problem z grzaniem, ale teraz już wszystko jasne :)

Cytuj (zaznaczone)
Mam też młynek ręczny, ale nie wiem jaki - dojadę to sprawdzę.
Sprawdź koniecznie, bo jeśli to stary młynek, to może się okazać znacznie lepszy niż współczesne produkty niższych półek cenowych.

Cytuj (zaznaczone)
Pewnie żarnowy DeLonghi też słaby? Był tu na forum krytykowany. Z tego spisu coś być polecał: Bosch, DeLonghi, Krups, Gaggia, Eldom, MPM, Moulinex, First, Severin, Elesko, Holden, Petra, Optimum?
Na forum już nie jeden temat o wyborze młynka -- warto przejrzeć. Po drugie, odrzucamy wszystkie ostrzowe. Po trzecie im lepsze żarna, tym lepiej. Tanie płaskie żarna w DeLonghi, czy w tańszym z severinów, czy w Krupsie, MPM-ie, Firscie i pewnie jeszcze w wielu innych, można wrzucić do jednego worka. Różnice są jedynie w cenie i w jakości użytych w budowie tworzyw.

Severin (ten droższy), Concept, Bodum -- te same żarna. Potem Nivona (chyba jeszcze nikt nie testował). Potem Graefy. W tej cenie można też rozejrzeć się za używanymi gastro, a to już niezniszczalne (w domowych warunkach) maszyny i do espresso (kiedyś) również posłużą.

Z tego spisu to chyba ręczny hario ;p
Moim zdaniem młynki hario i podobne mielą lepiej tylko od ostrzowych. Te wszystkie młynki z tanimi płaskimi żarnami mielą tak samo lub lepiej, a do tego są elektryczne w podobnych pieniądzach. Zaletą hario jest mobilność i bardzo szeroka skala od drobnego do grubego przemiału, ale jakość mielenie na pewno ich zaletą nie jest. Już z ręcznym tureckim, czy innymi starszymi konstrukcjami ze strychu przegrywa w tej kategorii.

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Sierpień 2014, 23:07:36 »
Mój młynek naciskam z góry - to taki typowy Push, pamiętam, że podobny miał też Bosch. Czasem nie chce mielić, bo jakieś drobinki zalegają tam gdzie nie trzeba i zaczyna buczeć.
Jestem już w domu, mieliłam dziś kawę według przepisu: parę sekund mielenia, parę odpoczynku (aby nie dopuścić do zagrzania mielonych ziaren) i na piasek, bo pod mokę.
Moja kawiarka jest włoska - to pamiętałam, ale jaka firma? Otóż jest to GAT model Splendida (taki z drewnopodobną rączką). Kawiarka kupiona bardziej pod męża, bo ja mam nieco inny gust :) Ponoć to aluminium szczotkowane, najmniejsza pojemność.
Obejrzałam młynek - jest łudząco podobny do modelu Amsterdam firmy Ceramic Blade. Prawdopodobne, że ma ceramiczne żarna. Jutro go rozkręcę. Znalazłam też inny młynek, mniejszy, owalny - wydaje się, że ma małe żarenka.
Zamierzam kupić kawiarkę dla siebie oraz młynek - też jednak. Dlatego dziękuję Ci donkiszot i pozostałym Forumowiczom za cenne rady.
A czy ktoś z Was mógłby włożyć tu zdjęcie najbardziej pożądanego do mielenia kawy mechanizmu opartego na żarnach? Nie takiego płaskiego, ale wzorcowego? Chyba, że znajdę takie w innym miejscu Forum?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Sierpień 2014, 04:07:57 »
Obstawiam, że Ceramic, to on jest tylko w obudowie, ale może się mylę i wewnątrz nie ma żeliwnych żaren.
Zawsze możesz wstawić zdjęcie żaren i ich mocowanie. 1000 słów -- jak to mówią.

Co do mechanizmu (w dziele o młynkach są i zdjęcia), to moim zdaniem najważniejsze są trzy kryteria: ostre, stabilne, im większe tym lepsze ;) a czy płaskie, czy stożki, to już kwestia wtórna. Jeśli w moich wypowiedziach pojawiają się słowa: tanie płaskie żarna, to zawsze mam na myśli tę samą konstrukcję z młynków typu żarnowy DeLonghi, MPM, Krups itd., ma ona mało wspólnego z płaskimi żarnami w całej masie godnych młynów, w tym gastronomicznych i sklepowych.

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Sierpień 2014, 13:32:46 »
A, ok, bo już myślałam, że jak płaskie żarna to niedobre.
Zaraz idę po kawkę, ale poproszę, by mi ją zmielono - będę miała wzorzec, jaka faktycznie jest najlepsza grubość do kawiarki. Mam zaufanie do tej palarni kawy, bo właściciel jest pasjonatem, podróżował też trochę po świecie w celach kawowych; sprowadza i sprzedaje kawę, dodatki do niej oraz niektóre akcesoria. W ofercie zawsze parę gatunków kaw, czasem dochodzi jakaś nowa. Robi też własne mieszanki. Jego siostra to akurat moja koleżanka ze szkoły - też tam pracuje :)
Zajrzę za rozmowy o młynkach, obejrzę zdjęcia - jednym słowem dokształcę się w tak ważnym temacie młynków  :) Potem podejmę decyzję, co dalej.
Drugą kawiarkę i tak kupię, bo ta nasza to taka jednoosobówka. Wydaje mi się, że dwie mniejsze są lepsze niż jedna duża (bo po co mam reduktora używać). Tak każdy ma swoją i można wspólnie albo osobno kawkę pić.
Dzięki za szczegółowe rady  :)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Sierpień 2014, 14:12:52 »
A myślałaś o FP (French Press)?
To bardzo prosta i tania metoda. Napar ma zwykle szerokie body, czyli jest dość esencjonalny i wyciąga chyba (tak wynika z moich obserwacji) najwięcej cukrów - o ile takie w ziarnie w ogóle są.
Jedyny mankament to to, że ta metoda wymaga przemiału grubego i bardzo równego z młynka sklepowego lub przemysłowego. Pył zabija słodycz i wpływa destrukcyjnie na selektywność.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi