Autor Wątek: Ulubiona metoda alternatywna  (Przeczytany 30996 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Sierpień 2014, 09:09:52 »
No tak, w końcu espresso jest metodą alternatywną wobec zalewajki  :) Ja stawiam na równi drip, aeropress i chemex byleby napar wyszedł pięknie owocowy. Przy czym z syfonu, phina czy tygielka przyznam się jeszcze nie piłem.

Drip chociaż jak piłem kawę z syfonu to mi się nogi uginały z wrażenia ale za drogi dla mnie. Lubię kawiarkę za całokształt choć tutaj wydaje mi się jest za mało naparu i z drugiej strony za mocny do samego picia natomiast do Latte&capu wydaje się być idealny.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Sierpień 2014, 09:29:52 »
Moja ulubiona metoda: Za to co ląduje w filiżance Chemex, ekspres przelewowy, za to w jaki sposób ląduje: Syfon, Eva Solo. Za "całokształt" jednak syfon ?

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Sierpień 2014, 09:33:42 »
mój ranking wygląda następująco:

1. Espresso (to moja najlepsza metoda z najlepszych, wiem że nie alternatywna  :evil:)
2. Chemex
3. Kalita
4. Dripy V
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2014, 09:56:22 wysłana przez roger »
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Sierpień 2014, 09:35:22 »
Jeśli do metody alternatywnej zaliczyć ekspres to napar z niego póki co dla mnie jest numerem jeden.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Sierpień 2014, 14:29:55 »
V60 wciąż rządzi u mnie.
Ale zależy od singla, nieraz lepiej zabrzmi coś w syfonie, Kalitcie, AP czy FP.
V60 w większości przypadków nie zawodzi.

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Sierpień 2014, 13:07:59 »
Jestem na tym forum świeżynką, choć kawę pijam od dawna. Dzień dobry Wam  :)
Lubię ceremoniał związany z przygotowaniem kawy, lubię trochę przy filiżance posiedzieć i porozmawiać w miłym towarzystwie – zatem niekoniecznie piję espresso. Preferuję kawę z mlekiem, ewentualnie bez dodatków, mąż pije tylko czarną (w niemałych ilościach;-)
W domu posiadam młynek elektryczny, po przeczytaniu Waszych wpisów wiem, że nic niewart   :taktak:
Nadto kawiarkę, w całości ze stali (bez dzbanka ceramicznego).
Ostatnio wpadłam na pomysł, by kupić ekspres i wybór padł na kolbowy, jednak fundusze na pewno nie pozwolą mi kupić faktycznie dobrego sprzętu.
(vide porada Spinka2 dla Alicji: Musisz przyjąć, że produkty marketowe i znanych firm AGD niekoniecznie są najlepsze czy nawet dobre.
Przy budżecie 800 zł to raczej daj sobie spokój zarówno z automatem jak i z kolbą. Popatrz w stronę kawiarek (w tym również na te, które mogą robić od razu kawy mleczne) lub innych urządzeń. Osiągniesz lepsze efekty (a przy odrobinie wprawy wręcz znakomite) mniejszym kosztem.
)

Mam pytane do Was – co byście polecali, zważywszy na nasze upodobania i to, że nasz młynek już teraz (circa dwa lata od zakupu) sprawia kłopoty: zatyka się i zdaje się, że pali też nieco kawę).

Nasza kafetiera/kawiarka jest w zasadzie jednoosobowa i można byłoby nabyć nową. Albo jakieś inne urządzenie, którym można przygotować dobrą czarną, klasyczną kawę (bo na tym nam najbardziej zależy). Ziarno (różne gatunki) kupujemy w zaprzyjaźnionej palarni, zawsze świeżo upalone. Mielimy je w domu, w ilości stosownej do potrzeby.
Kawę pijemy codziennie. Nasz budżet to kilkaset złotych (nie więcej niż 500 zł).
Praska (zaparzacz z tłokiem) raczej odpada (zresztą mamy jeden), a kapsułki i przelewy na pewno.
Co do kawiarki to mam podobne odczucia jak Manfred.
Zaintrygował mnie natomiast chwalony tu Chemex (choć szklany).

Pytanie dodatkowe: czy kolbowe (ręczne) ekspresy to to samo co dźwigniowe?
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2014, 14:37:08 wysłana przez Caligo »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Sierpień 2014, 14:37:39 »
Z tym młynkiem, to nie takie nic. Sam fakt, że jest młynek, to już coś. Mieli jak mieli, wcale nie gorzej od ręcznych hario i podobnych. Jeśli się zatyka, to może trzeba go konkretnie przeczyścić?*

Jeśli lubicie się z kawiarką, metody przelewowe odrzuciłaś to niewiele pozostaje. W zasadzie, to pozostaje pozostać przy obecnym stanie.

Jeśli jednak trzeba coś kupić, to kupiłbym lepszy młyn. Ewentualnie młyn i nową kawiarkę. Gdyby dołożyć zero i podzielić przez dwa, to można by się zastanawiać, a tak, to wybór niewielki. Gdyby szaleć i iść w ceremonie, to syfon wynurza się na horyzoncie, ale i tak wcześniej stoi duży drogowskaz na młyn.



*To jednak inny młynek niż przypuszczałem.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień 2014, 03:08:21 wysłana przez donkiszot »

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Sierpień 2014, 17:10:05 »
Dziękuję za odpowiedź. Napisz jeszcze co to jest ten syfon?
Chemex sprawdzony (teoretycznie  ;)), inne przelewowe też, ale syfonu nie znam.
A co myślisz o kawiarce neapolitańskiej - ma budowę nieco bardziej wyrafinowaną od urządzeń do parzenia kawy po wietnamsku (phin). A może warto zainwestować w tygielek?  ;D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Sierpień 2014, 17:24:18 »
Syfon

O neapolitanie myślę, że zbyt długo stoi w mojej szafce niesprawdzona ;)
A poważniej, z wyrafinowaniem ma niewiele wspólnego, ot dwa kubki, jeden z sitkiem. Z ładnym porcelanowym phinem nie ma szans w kategoriach estetycznych, rytualnych czy innych imponderabiliach. Niemniej, są to metody, bądź co bądź, przelewowe.

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Sierpień 2014, 17:32:47 »
Przelewową metodę parzenia, taką najbardziej powszechną (czyli ekspres przelewowy niskociśnieniowy) wykluczyłam, bo nie odpowiada mi smak i konsystencja tak zaparzonej kawy...
Najlepsza metoda powinna dawać kawę mocną analogicznie do piwa porter albo win południowowłoskich (np. Primitivo). Coś w ten deseń.
Gęstą, esencjonalną, wręcz lepką (na podniebieniu)  :)
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2014, 17:36:39 wysłana przez Caligo »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Sierpień 2014, 17:43:52 »
Niestety w konkurencji lepkość wygrywa espresso, zaraz potem jest phin (moim zdaniem), kawiarka i inne kombinowanie z aeropressem czy dripperami na dużej dozie. Nie wiem gdzie w powyższą wyliczankę wstawić tygielek, bo doświadczeń mało. Pewnie gdzieś w okolicach phina (przed? za?).

Co za tym idzie, się powtórzę: jedyne na co warto w tej sytuacji wydać pieniądze, to młyn, ale cudów bym się nie spodziewał. Może nieco więcej wygody. Może nieco mniej goryczy.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2014, 17:46:00 wysłana przez donkiszot »

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Sierpień 2014, 23:14:47 »
By wypić espresso, no cóż, będę musiała wyjść z domu. A że pijam je sporadycznie...  ;)
Z mojej kawiarki wychodzi bardzo esencjonalna kawa, taka "siekiera" i rzadko kiedy daję radę w takiej postaci ją wypić. Ale nie jest bardzo gęsta, lepka.
Z tego co tu wyczytałam i ze swojego doświadczenia wiem, że z zaparzacza z tłokiem wychodzi z kawy spora dawka kwaskowatości (co mi nie odpowiada). Tu, gdzie obecnie przebywam, piłam dziś kawę z ekspresu przelewowego AEG (nic innego tu nie ma) i smak kawy był w dziwny sposób gorzki i dość kwaskowaty (ale biorę poprawkę na to, że dysponowałam lekko kwaskowatą mieszanką kaw). Jednocześnie napar był lurowaty.
Widzę, że intensywniej zainteresować się mogę phinem  :) Póki nie uzbieram na kolbę  :) No i godny ekspresu młynek  :)
A może tak mi się spodoba, że zostanę przy phinie dłużej.
Jaki polecacie (albo gdzie warto nabyć dobry phin) i czy mój marny młynek da radę (czy kupić nowy, a jeśli tak, to czy tylko żarnowy brać pod uwagę).
Na początku przyszłego tygodnia będę w moim mieście, to sprawdzę jakie sprzęty oferuje ulubiona palarnia (na pewno mają kawiarki, zaparzacze z tłokiem i ręczne młynki).


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Sierpień 2014, 23:23:12 »
Z tego co tu wyczytałam i ze swojego doświadczenia wiem, że z zaparzacza z tłokiem wychodzi z kawy spora dawka kwaskowatości (co mi nie odpowiada).

Kwaskowatość zależy raczej od kawy, nie od tego urządzenia. We French Pressie kawę parzy się dosyć długo, do czterech minut, co kwaskowatości nie sprzyja.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Sierpień 2014, 03:34:54 »
piłam dziś kawę z ekspresu przelewowego [...] i smak kawy był w dziwny sposób gorzki i dość kwaskowaty (ale biorę poprawkę na to, że dysponowałam lekko kwaskowatą mieszanką kaw). Jednocześnie napar był lurowaty.


Trzeba rozróżnić trzy sprawy mające wpływ na ostateczny smak:
1. metoda, czyli to jakie urządzenia zostały użyte;
2. kawa, jej pochodzenie i palenie;
3. przepis, czyli jakie były parametry parzenia.

Bardzo szybko można się zrazić do jakiejkolwiek metody jeśli kawa i przepis nie współgrają z oczekiwaniami naparu. Owszem, jedne rzeczy łatwiej osiągnąć przy danej metodzie inne trudniej, czasem się nie da wcale, ale spektrum jest spore, a standardy powinny być tylko punktem odniesienia.

Caligo

  • Gość
Odp: Ulubiona metoda alternatywna
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Sierpień 2014, 10:13:47 »


Bardzo szybko można się zrazić do jakiejkolwiek metody jeśli kawa i przepis nie współgrają z oczekiwaniami naparu. Owszem, jedne rzeczy łatwiej osiągnąć przy danej metodzie inne trudniej, czasem się nie da wcale, ale spektrum jest spore, a standardy powinny być tylko punktem odniesienia.

Poczytałam nieco więcej na temat parzenia w kawiarce i już wiem, jakie błędy popełniam. Aż się dziwię sobie, że tak późno je dostrzegłam, że tak późno sięgnęłam po fachową wiedzę ;)
Po powrocie do domu skoncentruję się nad poprawieniem wszystkiego, co się da w mojej obecnej kawowo-sprzętowej sytuacji. Postaram się też jak najszybciej zmienić młynek, a do tego czasu mielić kawę z przerwami, tak by się w młynku kawka nie nagrzewała (ewent. kupić zmieloną pod kawiarkę).
Ziarno kupuję świeżo upalone, do kawiarki zazwyczaj gwatemalską Antiquę, co chyba nie jest najgorszym wyborem. Rzadziej kawę etiopską, czasem również azjatyckie. Ponoć Yellow Burbon jest słodka i nadaje się do moki, więc też jej poszukam.
Rozejrzę się też z pewnością za phinem. 
W ogóle to forum zainspirowało mnie do baczniejszego przyjrzenia się temu, w jaki sposób przyrządzam kawę i jaką w rezultacie piję. Czytam posty jak powieść w odcinkach  :) Dzięki. 
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2014, 10:17:20 wysłana przez Caligo »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi