Autor Wątek: Cafflano® Kompresso  (Przeczytany 32853 razy)

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #90 dnia: 10 Czerwiec 2022, 10:54:28 »
W końcu zacząłem używać i ja, bo stało kupione i czekało x czasu  :bry:

Póki co włoskie klimaty tj. Tazzdoro i Saint Eustachcio, ale jestem zadowolony.
Wybieram się dopiero do Czarnej Fali po świeże ziarenka pod espresso - spodziewam się lepszych doznać smakowych i obfitszej kremy. Jadę jeśli czytacie!

U mnie leci na JXPRO ustawienie 1.2.5 i aż zdziwiony byłem jakie różnice w ciśnięciu mają zakresy 1.2-1.5.
Doza 13,5gr - uzysk 27-31gr w zależności od powyższych ziaren. Leję 95st do 1cm od góry, Preinfuzja (o tyle o ile) 10-15sek.
Całość staram się docisnąć do 50-60sek. Voila! Polecam lejek zrobić z papierowego kubeczka na espresso ze stacji - nie rozsypuje się i lepiej rozdystrybuować.

Teraz oczywiście szukam tampera :jezyk: [edit] widzę, że za bardzo nie ma w ofercie tamperów fi 46mm  :nienie: Więc pewnie będzie wydruk 3D, bo 120$ za taki zestawik to jednak deczko dużo, choć fajny: https://mall.shopee.sg/-Cafflano-Kompresso-Stainless-steel-Coffee-tamper-dosing-funnel-for-Cafflano-Kompresso-46.5mm-tamper-i.516813593.10766337295?sp_atk=e9122d4f-a4b3-4fd7-8397-eb5f1b68a24d

PS. W tym z zestawu zeszlifowałem napis i wygładziłem powierzchnię na błysk na papierze wodnym o gradacji 1500.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2022, 11:22:57 wysłana przez Zielony_M »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #91 dnia: 10 Czerwiec 2022, 13:08:06 »
Oprócz wydruku, można też zamówić jak najmniejszy i oddać do tokarza.

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #92 dnia: 15 Czerwiec 2022, 07:20:41 »
A jaką szerokość ma ten z druku 3d? Przeszukuję właśnie internet w poszukiwaniu "odpowiedniego" tampera pod kompresso, ale właśnie to zwężanie mnie trochę zniechęca, bo zastanawiam się jaką szerokość wybrać, żeby jednak ten tamper wchodził choć do połowy. Mam jakiś plastikowy "ubijak" do kawy, bo tamperem go nie nazwę ;) i on przy szerokości 45 mm pasuje praktycznie idealnie przy samym sitku. Za to na górze jest to 48mm, więc to zwężenie jest dość spore. Może 46 mm jest rozwiązaniem?

Viacheslav z filmiku wyżej używa 46.5mm, ale mówi, że chyba 46mm byłby lepszy, bo czasem ciężko wychodzi.

Mam ugadane u tokarza, że utoczy mi lity (w sensie razem z rączką) z nierdzewki. Ktoś finalnie toczył? Robiliście 46mm? A może 46->47mm tak jak ten plastik oryginalny?


EDIT: Dobra, zagadałem do ziomka na YT. Robię 45.5mm 0 dla dozy 13,5gr będzie siadało idealnie.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2022, 09:14:32 wysłana przez Zielony_M »

Online Bazyl

  • Wiadomości: 323
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #93 dnia: 19 Wrzesień 2022, 14:32:54 »
Ostatnio wyciągnąłem z deka przykurzone Kompresso i dalej cisnąć. I coś mi się nie udają kawy :( Kwaśne, że nawet mleko nie jest w stanie zniwelować. Faktem jest, że zamiast arabiki poszedł trzykrotnie mieszaniec z robustą (70/30 i 80/20), ale bez przesady. Na JX-Pro mielenie na 2.1, bo ma być ciut grubiej niż do espresso (wg producenta 1.7 - 2.0). Przemiałem miąchać, bo woda zawsze idzie boil prosto z płyty, zostawiony w rurce 15 sekund przed przeciskaniem?

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #94 dnia: 19 Wrzesień 2022, 15:10:03 »
Wodę leję prawie pod wierzch rurki, czekam chwilę jak jej poziom opadnie (preinfuzja) i dopiero przeciskam.
Przemiał na 6 kliku Komendanta (zero, to pierwszy możliwy, swobodny ruch korby) i trzeba się namęczyć z przeciskaniem ok. 45 sek. Kawa, niebo w gębie. Etiopia Organik od braci.
Przemiał na 7 kliku przelatuje w 8 sek.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #95 dnia: 19 Wrzesień 2022, 16:28:30 »
@Bazyl U mnie raczej drobniej niż grubiej, sugestie producentów mam w poważaniu, bo kawa ma mi smakować. Woda ok 95 stopni. Wlewanie pod korek i poczekanie aż zejdzie to dobry sposób.

Online Bazyl

  • Wiadomości: 323
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #96 dnia: 20 Wrzesień 2022, 07:39:13 »
(...) trzeba się namęczyć z przeciskaniem ok. 45 sek.

Namęczyć się, czyli ...? Ja swoje ważę i przy przemiale 2.0, to praktycznie robię stanie na rękach na tłoku, żeby cokolwiek uzyskać, a to chyba nie o to chodzi :) Nie ma ktoś czasem mojego młynka i Kompresso, żeby ustalić zeznania. No nic, będę operował przemiałem, bo reszta czynników raczej stała :)

Online Bazyl

  • Wiadomości: 323
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #97 dnia: 20 Wrzesień 2022, 07:42:14 »
U mnie raczej drobniej niż grubiej (...)

Ale to drobniej musi mieć jakieś granice, bo jednak przy zbyt drobnym przemiale albo uszkodzimy urządzenie próbując użyć pełni mocy albo wręcz nie damy rady przepchać wody przez kawę. I właśnie jakiegoś punktu startu (gotowca) szukam. Wygląda na to, że zostaje mi metoda prób i błędów.
PS. Ile tej preinfuzji dajecie?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #98 dnia: 20 Wrzesień 2022, 10:42:14 »
U mnie pkt startu, to jest 1,42 obrotu w Kinu, przy dozie 13,5 g średnio-palonej kawy. Ja to zanim włożę tłoczek w cylinder, to przynajmniej z 15 sekund. Jeśli nalewam pod korek, to tak żeby przynajmniej z 1,5 cm opadło. Potem cisnąć też zaczynam powoli przez pierwsze 5-10 sekund. Dopiero później przeciskam mocniej. Mocować się nie ma sensu. ogólny nacisk ma być w okolicach 35- 40 kg. Tak jak w normalnym ekspresie trzeba dobrać przemiał.

Offline HelenaK

  • Wiadomości: 3
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #99 dnia: 14 Październik 2022, 13:48:25 »
Witajcie.

Dzień dobry,

Jestem tu nowa. Wczoraj spadło mi kompresso i pękł ten dolny pojemnik do którego wlewa się kawa. Pisałam do przyjaciół kawy i do coffeedesk ale niestety nie prowadzą sprzedaży pojedyńczych części. Wiecie może co mogę zrobić? :)
Z góry dzięki :)
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2022, 16:35:49 wysłana przez Fux »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #100 dnia: 14 Październik 2022, 16:56:13 »
Cześć,

Można wydrukować 3d podstawkę (np. taką) lub zrobić z drewna i nalewać do filiżanki. Jeśli masz aeropress, to ten zbiorniczek na filtry też się nadaje do tego celu. Trzeba miec tylko małą filiżankę do espresso, która się mieści do środka.

W kwestii dokupienia oryginalnej części możesz spróbować napisać do Cafflano na instagramie albo fb.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2022, 17:19:45 wysłana przez krystians »

Offline HelenaK

  • Wiadomości: 3
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #101 dnia: 14 Październik 2022, 18:39:12 »
Dziękuję za podpowiedz, napisalam wlasnie na ig d0 cafflano ale nie odpisali narazie, chyba poszukam tez jakichs używek. Niestety aeropresu nie mam, kompresso dostalam w prezencie i teraz mi tak glupio, że upuscilam i pękło.. 🙈

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #102 dnia: 14 Październik 2022, 23:38:21 »
Shit happens. Może ktoś ma aeropress i nie używa zasobnika na filtry? A moze da sie skleić klejem z atestem spożywczym np. loctite 454?

Offline HelenaK

  • Wiadomości: 3
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #103 dnia: 15 Październik 2022, 21:25:54 »
W poniedziałek w pracy zrobię zdjęcie jak pękło, trzyma sie jeszcze, ale przecieka. Może i jakiś klej z zewnątrz by to ogarnął. Na ig cafflano odpisali, że koszt pojemnika to 6,5 GBP, wysylka z wielkiej Brytanii, musiała bym przeliczyć ile mi to wyjdzie  w ogóle.

Online Bazyl

  • Wiadomości: 323
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #104 dnia: 03 Grudzień 2022, 10:18:33 »
Kurczę, odkurzyłem Kompresso, ale przy mieleniu powyżej skali (12-16) espresso na JX Pro (19 klik) nie jestem w stanie komfortowo przepchnąć wody przez 14 g kawy. Mało sobie barku nie wywichnąłem. Po drugiej stronie kwaaaas :) Ma ktoś te dwa sprzęty i podzieli się punktem wyjścia?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi