Autor Wątek: Gaggia Fantastico  (Przeczytany 3193 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Gaggia Fantastico
« dnia: 27 Wrzesień 2013, 16:14:15 »
Moi drodzy, znalazłem o takie cudeńko:
http://i1361.photobucket.com/albums/r673/stellaris69/IMG_6557_zpsdd2ecdf4.jpg
Gaggia Fantastico

220V, 470W, włącznik do grzałki i zawór do pary.

Maszyna działa chyba??? na zasadzie kawiarki. Wlewam wodę, zakręcam , włączam. Po jakimś czasie woda z PFa wylatuje, a w między czasie można spieniać mleko. W sitku widać kreski na 2 i 4 filiżanki. Ot ciekawostka.

Czy ktoś widział coś takiego wcześniej? Tutaj żółta a tu pomarańczowa. Do pomarańczowej Gaggi można do kompletu młynek dokupić :)
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Gaggia Fantastico
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Wrzesień 2013, 17:44:53 »
Chyba zły dział wybrałeś doktorze, bo raczej nie jest to żadne alternatywne urządzenie do parzenia kawy, tylko ekspres do kawy. Konstrukcja stara, może już zapomniana, ale jednak ekspres.
Tej Gaggi nie znam, ale myślę, że nie działa na zasadzie kawiarki, tylko ma termoblok. Kiedyś miałem podobnie pracujący ekspres Rowenty, Prelude chyba. Po jakimś czasie od włączenia, kiedy termoblok osiągnął odpowiednią temperaturę, z grupy zaczynała lecieć gorąca woda. Dzisiaj już dokładnie nie pamiętam, ale myślę, że gdzieś po dwóch minutach, bo po uruchomieniu zdążyłem zmielić kawę. Ale mleka w międzyczasie spieniać się nie dało, potrzebna była wyższa temperatura i ekspres trzeba było przełączyć w odpowiedni tryb.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Gaggia Fantastico
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Wrzesień 2013, 22:16:58 »
No dobra wygooglałem co nieco i już wiem jak to działa. Nie ma tam prawie żadnej mechaniki poza zaworem pary.

Przygotowanie kawy Odkręcamy dekiel na górze, do zbiornika wlewamy tyle filiżanek wody ile chcemy filiżanek kawy - 2 lub 4. Upewniamy się że pokrętło od spieniania po lewej jest zakręcone. Sypiemy kawę do PFa zapinamy go i włączamy maszynę. Po kilku minutach kawa zacznie ciurkać z wylewki. Jak skończy to wyłączamy maszynę, odkręcamy pokrętło pary żeby ewentualne ciśnienie miało ujście i już.

Jeśli chcemy spienić mleko to na każdą filiżankę kawy mamy dolać 1/2 filiżanki wody. Wszystko robimy jak wyżej. W momencie gdy kawa zacznie ciurkać - jest już ciśnienie w bojlerku/komorze - odkręcamy zawór pary. Kawa ciurka dalej, para leci a my spieniamy.

Jakość spieniania może być dyskusyjna. No ale to raczej dyskusja akademicka będzie. Podobno maszyna pracuje na kawiarkowych ciśnieniach 1.5-2 bar.Teoretycznie powinno starczyć, ale w tym samym czasie spieniamy i leci kawa więc ciśnieni spada, a grzałka o małej mocy może nie dać rady sprawnie gotować wody.

Kawa podobno smakowo bardzo podobna do kawiarki - no bo i zasada działania podobna. Generalnie ta maszyna to technicznie to samo co niejaki Salton-Maxim EX96, a do tego EX96 jest dostępna instrukcja obsługi, któą powyżej w skrócie opisałem. :)

Dwa pytania/eksperymenty:
1. czy gdyby w kawiarce zamiast zaworu bezpieczeństwa zamontować rurkę z zaworem, to po otwarciu zaworu mielibyśmy parę, która można by spienić mleko?  :evil:
2. czy gdyby do bojlerka w ekspresie wlać wodę o temperaturze powiedzmy 90C, a potem na zakrętce wlewu wody zamontować zawór do pompowania kół, i napompować to do 2 bar to mielibyśmy kawę o żądanej przez nas temperaturze - nie musiałby to być wrzątek. Analogicznie czy gdyby przez zawór bezpieczeństwa "napompować" kawiarkę to kawa by zaczęła lecieć zanim zagotuje się woda?  :mrgreen:

p.s. kawiarka jest chyba jednak poręczniejsza w użyciu
LMWDP #469

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Gaggia Fantastico
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Wrzesień 2013, 02:26:40 »
Widziałem na alledrogo ale jakoś tak obszedłem go...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi