Autor Wątek: The Gabi Master A  (Przeczytany 73201 razy)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #90 dnia: 20 Grudzień 2017, 17:56:30 »
U mnie więcej echów niż achów. Na razie bawię się bardziej przemiałem, może w końcu zachwytu będzie więcej. Zalewam praktycznie wrzątkiem bo i tak zanim kawa do wody doleci to się przestudzi.

Urządzenie dla osoby mającej opanowaną konewkę i dripper raczej - jak dla mnie - nie wnosi ułatwień. Chyba największa jego zaleta będzie w środowiskach gdzie nie ma konewek.

Ja nie mogę sie do tego przekonać. Napar wychodzi płytki smakowo przy takich samych parametrach temp i przemiału jak dla Kality czy V60. Wychodzi zbyt płaski mimo iż zalewam bezpośrednio wrzątkiem z czajnika.
Wydaje się jakby kawa i tak dostawała zbyt niską temperaturę po przejściu przez ten prysznic. W sumie po trzech próbach spakowałem go i odstawiłem, nie wiążę z nim wielkich nadziei. Natomiast gdy zalewam małą Kalitę 155 bezpośrednio z prysznica grupy E61 wychodzi coś zupełnie innego, aromatycznego i mogącego się równać z normalnym zalewaniem konewką.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #91 dnia: 20 Grudzień 2017, 18:26:25 »
Ja zdecydowanie drobniej mielę pod Gabi kawę - nie ma co się trzymać sztywnych zasad, warto eksperymentować. W mojej ocenie kawa z niej niczym nie ustępuje tej z V60. Jednocześnie daje mi tą pożądaną powtarzalność. W moim domu Gabi zagościła już na stałe - myślę nawet o zakupie drugiej do pracy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #92 dnia: 20 Grudzień 2017, 20:51:08 »
@kafcio a jak grubo mieliłeś kawę ? Robiłeś z preinfuzją czy bez? U mnie przy przelewie 150g najlepiej wychodziło ok 50% grubiej niż espresso. Przy czym ja lałem wodę 93 st. Tylko najpierw moczyłem filtr przelewając 50g wody przez całe urządzenie. Preinfuzję robiłem bezpośrednio na ziarna, a dopiero potem nakładałem wieżę, tarowałem wagę i dolewałem pozostałą część wody ok. 15 sekund po rozpoczęciu preinfuzji. U mnie w tym przepisie wychodziła intensywna kawa i dobrze doparzona.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #93 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:06:13 »
Krystian, ile to jest u Ciebie na Kinu?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #94 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:20:47 »
jakieś 2,45, a espresso 1,65

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #95 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:29:14 »
Czyli mniej więcej tak jak ja robię, bo u mnie zero jest cofnięte na -0,03. Espresso robię na 1,5 a Gabi na 2,2

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #96 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:45:53 »
Wydaje się, że też nie mam do tego urządzenia cierpliwości. Wolę V60 :). W Gabi trzeba kawę drobniej zmielić, efekty są całkiem smaczne... Ale wolę V60 :).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #97 dnia: 20 Grudzień 2017, 21:56:11 »
Całkiem smaczne, ale trochę takie za bardzo wygładzone. 
Najsmaczniej wyszło mi raz, potem już tego nie próbowałem, ale możecie spróbować jak ktoś ma ochotę. Otóż przez przypadek miałem skręcony młynek o jeden obrót tarczy mniej. Zmieliłem jakieś 2-3 obroty korbki i stwierdziłem, że to nie możliwe, żeby tak ciężko chodziło przy tej grubości. No i było 1,45, więc poprawiłem ustawienie o jeden obrót. W ramach eksperymentu taką kawę zaparzyłem. Było to najlepsze zaparzenie moim zdaniem jakie udało mi się zrobić w Gabi.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #98 dnia: 20 Grudzień 2017, 22:47:29 »
@kafcio a jak grubo mieliłeś kawę ? Robiłeś z preinfuzją czy bez? U mnie przy przelewie 150g najlepiej wychodziło ok 50% grubiej niż espresso. Przy czym ja lałem wodę 93 st. Tylko najpierw moczyłem filtr przelewając 50g wody przez całe urządzenie. Preinfuzję robiłem bezpośrednio na ziarna, a dopiero potem nakładałem wieżę, tarowałem wagę i dolewałem pozostałą część wody ok. 15 sekund po rozpoczęciu preinfuzji. U mnie w tym przepisie wychodziła intensywna kawa i dobrze doparzona.

Zaufam ci krystians, podejmę jeszcze jedną próbę z bezpośrednią preinfuzją jak piszesz, może to uratuje jakoś użyteczność tego sprzętu.... Na mój język jednak różnica Gabi - V60/Kalita jest ogromna

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #99 dnia: 30 Grudzień 2017, 07:42:48 »
Pytanie do użytkowników C40 Nitro. Na którym kliku wychodzi wam najlepsza kawa? Zrobiłem pierwsze zaparzenie w Gabi na 26 kliku 95 stopni Etiopii i nuty charakterystyczne były wyczuwalne ale kawa wyszła odrobinę za gorzka. Normalnie to by sugerowało żeby zmielić grubiej ale Gabi ponoć lubi drobniej więc sam nie wiem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #100 dnia: 30 Grudzień 2017, 09:14:13 »


Normalnie to by sugerowało żeby zmielić grubiej ale Gabi ponoć lubi drobniej więc sam nie wiem.

Chyba najważniejsze jak Ty lubisz [emoji12]

Jeśli jednak rozmawiamy o drobno, to kiedyś zapomniałem przestawić nastawy młynka z espresso i chyba woda poszła bokiem, bo kawa wyszła mega płaska.


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #101 dnia: 30 Grudzień 2017, 09:27:46 »
Gabiowe wielkie buum, a z tego co czytam to tylko promujący sprzęt zachwycają się efektami.

@antsaren nie tylko grubość przemiału ma wpływ na smak. Niektóre Etiopie lubią niższą temp. Czemu by nie spróbować w tę stronę??

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #102 dnia: 30 Grudzień 2017, 09:42:23 »
GrizzLee dzięki. Pójdę tym tropem.:) Muszę zacząć jakieś notatki prowadzić bo w moim wypadku jak otrzymuję fajną kawę zaczynam kombinować czy można lepiej. Potem lepiej się nie udaje ale za to nie pamiętam już co było na początku.:D Akurat pytałem o Gabi bo dotychczas z tego piłem najsmaczniejszą kawę (zanim Quito zrobił focha).

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #103 dnia: 30 Grudzień 2017, 09:47:01 »
Notatki dobra rzecz. Sam tak robiłem. Zmiany temp. rób niewielkie. Czasem 2-3 stopnie dużo potrafią zmienić. Tyle, że nie wiem jaki to może mieć efekt w Gabi. Próbuj. Przecież między innymi o to chodzi w kawie ;D

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #104 dnia: 30 Grudzień 2017, 09:53:21 »


Gabiowe wielkie buum, a z tego co czytam to tylko promujący sprzęt zachwycają się efektami.

Nie wiem kto się zachwyca, ale mi się bardzo spodobał ten sprzęt. Wychodzą mi z niego bardzo smaczne kawki. Widzę, że zarzuty są w dwie strony, kawa płaska -słodka woda i kawa gorzka przeparzony. Jak na każdym sprzęcie. Trzeba się nauczyć korzystać. Na słodką wodę radą jest preinfuzja. Nic skomplikowanego zalać nieco kawę bezpośrednio, postawić prysznic odczekać pół minuty i zalać resztę. Na gorzką, pewnie zmiana przemiału/temperatury. Przecież ten dripper nie różni się niczym od innych, jedynie proces polewania jest nieco zautomatyzowany. Jeśli więc nie możemy ruszyć polewania trzeba ruszyć pozostałe zmienne, to nieco ułatwia sprawę w mojej opinii.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi