Autor Wątek: The Gabi Master A  (Przeczytany 73735 razy)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #75 dnia: 04 Listopad 2017, 21:35:05 »
Tak powyżej koledzy radzili. Jak mieliłem drobno, to było gorzej.
Ja tez liczę od skrecenia na max. Więc dla niektórych będzie to 24 klik.

A Ty jak używasz Gabi?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #76 dnia: 04 Listopad 2017, 21:36:01 »
Idiotyczny podstawek pasuje chyba tylko na keep cup, ale mi to nie przeszkadza.
Tez w zasadzie mam więcej echów, choć przy proporcjach 15/250 na Burundi od Auduna na przemiale 23, dostałem dzis fajny mirabelkowo- licziowy (?) napar z dobrym body. Moim zdaniem lepiej próbować Gabrysię na jasno palonych kawach.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Listopad 2017, 13:37:11 »
Ta sama kawa, 25 klik, 93 stopnie, 21 gramów, 330 ml, ale to wszystko z V60.
Pomarańcze z lekkim, ale bardzo dlugim posmakiem limonki. Całkowicie inna kawa. Gabi lekka słodycz, v60 kwaskowo-słodki kopniak w kubki smakowe. Zdecydowanie preferuje ten drugi :)
Gabi mnie zafascynowało na początku, teraz spadły różowe okulary. Będę sie bawił i próbował, następna próba bedzie przedłużenie ekstrakcji powyżej 4:30, dalej spróbuje  preinfuzji.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2017, 13:45:23 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #78 dnia: 05 Listopad 2017, 16:13:13 »
Ok, nie mogę edytować więc kolejny post pod postem.
Gabi
 19 klik comandante, 15 gramów, 250ml, 94 stopnie, prawie 4:00
Zrobiłem 50 ml preinfuzji, odczekałem 20 sekund, położyłem wieżę i od razu zalałem 200ml. Po drodze niestety prypadkiem wyłączyłem odmierzanie czasu, ale jestem pewien, że wyszło 3:50-4:00.
Jedno słowo: Rewelacja! Mocny aromat, intensywny smak, długi posmak, absolutnie nie wodnisty napar. Wręcz przeciwnie, jakby landrynki rozpuszczały się w ustach. Preinfuzja mocno komplikuje, ale naprawdę polecam, zwłaszcza, że nie oczekiwałem niczego specjalnego, a wyszło super!
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2017, 16:40:52 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #79 dnia: 05 Listopad 2017, 16:14:39 »
Przy tej samej kawie co we wcześniejszych próbach?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #80 dnia: 05 Listopad 2017, 16:39:09 »
Dokładnie ta sama. Trochę więcej zabawy, ale rezultat świetny.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #81 dnia: 05 Listopad 2017, 20:16:34 »
Dokładnie ta sama. Trochę więcej zabawy, ale rezultat świetny.
Ha.. Sam o tym myślałem. Lejesz prosto na kawę 50 ml? Mieszasz czy bez? I dopiero później właściwe zaparzania przez prysznic Gabi?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #82 dnia: 05 Listopad 2017, 22:23:55 »
Prosto na kawę polałem 50ml, zawsze mieszam, nie mieszanie = nierówna ekstrakcja, i jak mam na stoperze 0:20 nalewam juz do górnej części Gabi, woda potrzebuje ok 10 sekund zeby zacząć kapać na przemiał.
Ps, spróbuje jeszcze jutro rano, zeby sie nie okazało, ze to jednorazowy genialny strzał ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #83 dnia: 06 Listopad 2017, 08:01:07 »
Zrobiłem wczoraj chyba jeden klik grubiej niż Ty (licząc po mojemu 23), nie mieszałem. 94 stopnie. Ostatnie krople 3:30. Gesha z WL. Było bardziej intensywnie z wyższym body. Smacznie. Przy 95 stopniach, 26klik, 13:200 było delikatniej.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #84 dnia: 06 Listopad 2017, 20:04:13 »
I jak rano wyniki powtarzalne?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #85 dnia: 06 Listopad 2017, 20:28:01 »
Tak, wyszło super. Intensywnie, znacznie wyższe body. Teraz tylko tak bede robił. Zdecydowanie polecam, jesli normalny sposób jest zbyt wodnisty ;)
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2017, 20:30:26 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #86 dnia: 06 Listopad 2017, 21:11:49 »
Skusiłem się i zrobiłem podobnie. Na 20 klik wyszło tym sposobem 3 min przelewu. Kawa bardziej owocowa. Kenia, 15g na 200ml, 95 stopni. Fajnie jest próbować nowe rzeczy.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #87 dnia: 05 Grudzień 2017, 14:33:34 »
Udzielił mi się przedświąteczny nastrój i zrobiłem sobie prezent - zakupiłem Gabi Master.
I w związku z tym pytanie. Rozumiem, że warto zrobć preinfuzję. Pytanie czy ktoś ją robi w ten sposób, że wlewa np. 50ml wody i odczekuje te 30s. a potem pozostałą część już normalnie? Czy lepiej bezpośrednio na kawę jak napisał @Szczympek wraz z mieszaniem?
Czy przemiał kawy może być zbliżony jak do V60? Pytam, bo mój comandante ustawiony jest pod espresso i wolał bym nie mieszać w jego ustawieniach. Do V60 używam ustabilizowanego porlexa i w mojej ocenie dobrze się sprawdza.
Gabi zakupiłem z przeznaczeniem do robienia śniadaniowych rozcieńczonych kaw mlecznych - takie pijamy z małżonką do śniadania. Mam nadzieję że w tej roli sprawdzi się doskonale. Ilość kawy 150-200ml jest dla mnie optymalna.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #88 dnia: 20 Grudzień 2017, 00:06:31 »
Powrotem do ustawieńw C40 nie musisz się przejmować. Możesz spokojnie z przemiału na przemiał zmieniać, wystarczy oprzedmuchać i pędzelkiem objechać żarna. Ja bym nie mielił porlexem kawy mając comandante.

Ponieważ testowałem przez tydzień, dzięki coffeedrinkers. Preinfuzję ja robiłem tak, że wlewałem ok 250% wagi zmielonej kawy, bezpośrednio na ziarna. Potem stawiałem górną część, tarowałem wagę i po ok 15 sekundach od preinfuzji wlewałem resztę wody do wieży.
Przemiał musisz ustalić tak żeby było smacznie, myślę że drobniej niż do przelewu z V60.
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2017, 00:18:04 wysłana przez krystians »

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: The Gabi Master A
« Odpowiedź #89 dnia: 20 Grudzień 2017, 09:06:31 »
Może trudno w to uwierzyć, ale subiektywne odczucia smakowe mojej żony wskazują jednak na porlexa - kawa w nim zmielona podobnie zresztą jak i mi bardzo jej smakuje. Mamy już swój sprawdzony stopień mielenia. Preinfuzję robimy podobnie jak Ty, chociaż czasami najpierw wlewam jakieś 50-70ml wody i po preinfuzji zalewam pozostałe 150ml wody - uzyskuję w ten sposób kubek 200ml smacznej kawy. Filtr jest na tyle pojemny, ze można wsypać nieco więcej kawy dla uzyskania większej ilości naparu.
W mojej ocenie Gabi to genialny automatyczny drip gwarantujący powtarzalność. V60 z dzbankiem trafił do pracy jako uzupełnienie kawiarki.
Gabi Master u nas to podstawowe narzędzie do robienia dużych śniadaniowych kaw mlecznych. W przeciwieństwie do innych metod przelewowych nie absorbuje tak bardzo naszego czasu. Prosty łatwy i powtarzalny sposób na dobrą kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi