Autor Wątek: Filtry i akcesoria do aeropressu  (Przeczytany 5620 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Filtry i akcesoria do aeropressu
« dnia: 16 Maj 2017, 23:08:57 »
Nie ma jeszcze wątku poświęconego akcesoriom do aeropressa, szczególnie filtrom, a jest tego sporo i warto by było poświęcić temu osobny temat.
Jak dotąd natrafiłem na kilka różnych modeli:
Papierowe
- fabryczne
- samoróbki
Metalowe
- Able standard /Able fine
- FlaVin RGB Core (2 elem.)
- FlaVin sRGB Barista (3 elem.)
- Corretto (fine+ultrafine+mesh)
- IMS mesh,
- JavaPresse mesh
- Housewares Solutions mesh
- Kohi Labs mesh (bezramkowy)
- Altura Ultra Filter mesh (bezramkowy)
- podróbki ww. z Aliexpress
Plastikowe
- Lattice Filter
Czy warto inwestować w te wynalazki a jeśli tak to które byście polecili/odradzili ? Czy model który posiadacie zmienił smak kawy otrzymywanej z aeropressa i w jaki sposób, czy to jest wyraźna zmiana czy ledwie wyczuwalna ?
Może ktoś zna jeszcze jakieś inne modele filtrów?

Jakie inne akcesoria do aeropressa są Waszym zdaniem przydatne i warte uwagi?
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2017, 23:48:45 wysłana przez grex »

Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maj 2017, 23:17:20 »
Papierowe filtry  :lol2:

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maj 2017, 14:21:03 »
Papierowe filtry  :lol2:
w sensie  że....? w AP papierowe filtry są w zestawie z urządzeniem.



Jakby ktoś chciał poczytać znalazłem trochę testów porównawczych filtrów metalowych i papierowych:
https://www.perfectdailygrind.com/2015/01/aeropress-filter-wars-comparison-of-aeropress-filters/
http://www.coffeetribune.pl/wycisnij-wiecej-test-filtra-rgb-core-aeropressa/

ale liczę, że podzielicie się też swoimi opiniami o używanych filtrach.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Czerwiec 2017, 10:28:42 »
zakupiłem zestaw filtrów FlaVin sRGB Barista 2.0. http://philo.coffee/wp-content/uploads/2016/04/sRGB-Barista-2.1-500x530.jpg Zestaw składa się z 3 filtrów i wydał mi się najbardziej uniwersalny. Wersja sRGB ma dodatkowe sitko low pressure w porównaniu do podstawowego zestawu RGB tej samej firmy, sitko to miało inny kształt w starszej wersji tego zestawu 1.0 https://img.ruten.com.tw/s2/0/44/5c/21620732972124_853.jpg i obecnej wersji 2.0

Filtr mesh nie ogranicza przepuszczalności i jest odpowiedzialny za czystość naparu (faktycznie nawet przy drobnym mieleniu brak pyłu w kawie).
Do tego są 2 filtry w formie metalowych płytek z dziurkami, które można używać razem lub osobno i mocować każdy z nich w 5 różnych położeniach, więc w efekcie dostajemy jakby 25 filtrów w jednym. Filtry te zmniejszają przepływ wody, wymuszając stosowanie wyższego ciśnienia.

Im wyższe ciśnienie tym więcej nut czekoladowo-słodkich, im mniejsze tym więcej owocowo-kwaskowych.

Efekt - kawa z aeropressa stała się bardziej esencjonalna, nawet jak użyjemy tylko samego filtra mesh. Po prostu więcej kawy w kawie. Z pozostałych filtrów póki co najbardziej lubię ten z drobnymi dziurkami (RGB Low pressure panel), moim zdaniem przy znacznym ograniczeniu przepływu równiej rozkłada dziurki na całym sitku niż ten z dużymi otworkami. Filtr ten jest dostępny tylko w zestawie 3-elementowym. Ale w sumie to fajnie, że są 3 różne elementy, można się bawić do woli testując różne kombinacje. Ja akurat używam małej dozy kawy do aero, być może przy dużych porcjach kawy bardziej przyda się inne ustawienie.

Zdecydowanie polecam zakup filtrów metalowych, to powinno być standardowe wyposażenie aeropressa, gdyż w porównaniu z papierem kawa zyskuje sporo na smaku. Dziwi mnie że producent aeropressa nie pokusił się choćby o dołożenie podstawowego filtra mesh.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2017, 11:58:27 wysłana przez grex »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Czerwiec 2017, 10:52:20 »
A próbowałeś może zastosować filtr papierowy + filtr z drobnymi dziurkami?
Ciekaw jestem czy wtedy napar jest czysty i bardziej esencjonalny, czy już bardziej w stronę goryczy się zbliża?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwiec 2017, 11:16:12 »
moim zdaniem największą różnicę daje pozbycie się filtra papierowego, bo to on blokuje olejki w których rozpuszczona jest spora część kawowego smaku. Nie próbowałem wprawdzie, ale sądzę że dokładanie do papieru kolejnych elementów zmieni niewiele albo nic.

Co do "goryczy" to z moich obserwacji najwięcej złego dla smaku robi samo ziarno. Z dobrego ziarna nawet jak się coś źle zrobi  to i tak wychodzi smaczny napar, a z kiepskiego można cudować i efekty będa nadal słabe.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2017, 11:22:57 wysłana przez grex »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwiec 2017, 12:12:41 »
Wybierając najmniejsze dziurki otrzymujemy napar a'la kawiarka ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6242
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwiec 2017, 12:17:17 »
Producent Aeropressu zajmuje się wytwarzaniem elementów z tworzyw, podejrzewam że dlatego nie ma metalowych filtrów w zestawie. Papierowe filtry natomiast wytwarzane są przez wielu producentów i można łatwo i tanio znaleźć na rynku dogodnego producenta.

Dla mnie te filtry flavin, przynajmniej rgb oraz te do przelewów, które próbowałem, dodają coś metalicznego do smaku, podobnie jak phin. W większości kaw mi to przeszkadza, dlatego jakoś te filtry metalowe nie podbiły mojego serca.

@untoldex próbowałem papieru i sitka, nic specjalnego z tego nie wychodzi, gdyż tak jak pisał grex największą różnicę robi brak papieru zabierającego olejki z kawy. Dodatkowo im więcej warstw tym gorzej założyć czarne sitko na końcu AP.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2017, 09:52:30 »
Niedługo (ha... kto wie, jak to będzie na prawdę) powinny pojawić się na forum filtry od Knocka, można było zamówić/dostać razem z Aergrindem z Kickstartera. Będę miał jeden i postaram się o porównanie. Póki co, liżę ee... piję kawę przez papierek.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Filtry i akcesoria do aeropressu
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Czerwiec 2017, 10:24:27 »
Wybierając najmniejsze dziurki otrzymujemy napar a'la kawiarka ?
faktycznie ograniczenie przepływu zbliża ten napar do smaku kawiarkowego, aczkolwiek kawiarka ma wyższą temp. parzenia i inaczej tam przebiega ekstrakcja. Moka (zalana wodą 80-90c) ma w chwili ekstrakcji 110-120c, co  daje mocniejszy smak i czasem lekko "przypalony", z kolei aeropress z temperaturami nie więcej jak 95c oferuje smak słabszy ale czystszy. Oba są ok, najlepiej zmieniać co jakiś czas żeby się nie znudziło wciąż to samo. W aero praktycznie nie da się również popsuć ekstrakcji bo cały przemiał ma jednakowy kontakt z wodą.

Znalazłem taką grafikę pokazującą wpływ tego filtra na smak i porównanie go z filtrem papierowym oraz 3-ma innymi filtrami metalowymi [Able standard, Able fine i (chyba) Retina hexa]:
https://static.wixstatic.com/media/b37f40_2da3b11cd0864e8fb5e93a78fef0d7c9.png/v1/fill/w_750,h_501,al_c,lg_1/b37f40_2da3b11cd0864e8fb5e93a78fef0d7c9.png
Filtry i akcesoria do aeropressu



filtry od Knocka
wrzuci ktoś jakiś obrazek, link, opis jak ten model filtra wygląda?
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2017, 11:30:46 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi