Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1524010 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3900 dnia: 15 Październik 2017, 21:40:20 »
"Jasny", "średni" to kwestia względna. Wyniki Tonino czy Agtron niekoniecznie przełożą się na możliwość zaparzenia danej kawy w espresso. Na to wpłynie raczej kruchość ziarna wpływająca na granulometię (pochodna gęstości ziarna i sposobu palenia), body (jak wyżej), ilość i rodzaj kwasów organicznych (też jak wyżej)..Bardzo świeża kawa może się nie dać zaparzyć, bo dwutlenek węgla silnie odpycha wodę (woda nie zwilża ziarna) a odgazowana już tak..

Żadna z moich kaw nie dochodzi do drugiego cracku. Będą więc raczej "jasne". Tonino moich kaw wynosi od 95 do 125..to chyba niewiele wyjaśni osobom nie używającym tego przyrządu. W porównaniu z kawą (taką samą, co do rodzaju ziarna) o Tonino 125 kawa o Tonino 95 będzie ciemna (nawet bardzo). Będzie jednak bardzo jasna w porównaniu z kawą o Tonino 75. Dla mieszanek z Neapolu Tonino będzie wynosić pewnie 30?

Podaję wyniki pomiarów Antonia: Miriam Elisabeth Perez Tonino 125, Salvador Caturra 123, mieszanka Espresso Antonio: 92..Moje kawy nigdy nie osiągają Tonino 92..

Tak dla ciekawości: Kenia Kinii z 13.09 miała Tonino 125, Kinii od Auduna 122, Kinii z 25.09: 120..Ta o Tonino 120 zaparzała się jako espresso, z całkiem dobrym rezultatem, bo Kenie z Embu mają niską kwaskowatość, dużą słodycz.

Można kawę wypalić bardzo ciemno na zewnątrz, nie rozwinąć w środku. Tonino będzie niskie (czyli ciemna kawa) a jednak się nie zaparzy..
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2017, 22:03:19 wysłana przez Elka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3901 dnia: 15 Październik 2017, 21:47:32 »
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2017, 21:51:11 wysłana przez Elka »

Offline Cartmann

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Hario v60-02; clever dripper
  • Młynek: Ręczny tiamo, severin z trójką
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3902 dnia: 15 Październik 2017, 22:01:47 »
cytat z opisu kawy fernando cauca:

Proces obróbki: mokry, fermentacja paraboliczna, ziarna suszone na platformach

Dlatego pytam co to jest fermentacja paraboliczna, w pierwszym momencie pomyliło mi się to z beztlenową, z której kawy są raczej wyjątkowe. Dlatego chciałem dopytać co to jest fermentacja paraboliczna.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3903 dnia: 15 Październik 2017, 22:07:42 »
Nie, nie jest to fermentacja beztlenowa.  Kawa suszona jest natomiast na specjalnych, parabolicznych łóżkach, pod przykryciem a nie pod gołym niebem. Ma to chociażby takie znaczenie, że po ziarnach na patio mogą chodzić kury a ślady ich pobytu to niezbyt "kawowe" czy "kwiatowe" aromaty..

Offline Cartmann

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Hario v60-02; clever dripper
  • Młynek: Ręczny tiamo, severin z trójką
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3904 dnia: 15 Październik 2017, 22:13:43 »
Chyba warto usunąć babola z opisu w takim razie

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3905 dnia: 15 Październik 2017, 22:21:07 »
Pewnie że warto, dzięki. Suszenie jest zamknięciem fermentacji ;).

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3906 dnia: 15 Październik 2017, 22:31:10 »

Chodzi o to by z tych fajnych i barwnych opisów nie trzeba było wyławiać potrzebnych informacji, ale żeby było jasno i prosto podane na sam początek.

Dla mnie akurat Honduras Marcala to najlepsza kawa do espresso. A wydaje mi się że Miriam to coś bardzo podobnego.

Więc taka klasyfikacja do espresso / do przelewu może być sprawą indywidualną.

Ale jakaś 'tabelka' by się przydała. Ułatwia to zakupy.



Miriam Elizabeth Perez Zelaya jest członkiem (członkinią? :-)) kooperatywy Comsa, skupiającą wielu plantatorów. Mój Honduras "standardowy" jest blendem mikrolotów wielu plantatorów a mikrolot oznaczany jej nazwiskiem jest jej, "osobistą" topową mieszanką ziaren z obróbki naturalnej. Te kawy są i podobne i niepodobne. Różne są cultivary, sposób uprawy i obróbka. Miriam wierzy w rolnictwo biodynamiczne.

Honduras Miriam Elisabeth Perez jest zaledwie "draśnięty" ogniem. Gdy stwierdziłam, że ziarna są dostatecznie kruche i słodkie, zakończyłam palenie. Kawa jest bardzo jasna (Tonino 125). Gdybym tak potraktowała ziarna "Kooperatywy", de facto byłyby one surowe. One zaczynają pierwszy crack w temperaturze, kiedy blend od Miriam jest już wyrzucany z pieca. Jutro podam Tonino dla tych "standardowych" Hondurasów.

Co do Kenii "Slopes of 8" jest ona także oznaczana jako "Top of the crop": stąd tyle słodyczy..
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2017, 22:33:13 wysłana przez Elka »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3907 dnia: 15 Październik 2017, 22:32:32 »
Zerknijcie sobie na strony innych palarni:

Talor&Jorgen - oryginalny opis kaw od razu pokazujący nuty smakowe, więc jako ktoś wie jakiego smaku szuka łatwo wie gdzie kliknąć. Potem w treści i tabelce w zasadzie wszystko co trzeba wiedzieć. Dla mnie chyba #1 jeżeli o opis i przygotowanie strony internetowej. Chociaż mogło by być jeszcze lepiej gdyby dodali filtrowanie też po typie zaparzania.
Ale to prosta strona, stosunkowo tania w przygotowaniu i utrzymaniu. Myślę, że można się na nich wzorować.

https://www.talorjorgen.no/en/coffee/tobacco-mint

I podobnie tu: http://obadiahcollective.com/ourcoffee/



La Cabra -
też oryginalnie, u nich jeden profil palenia więc nie ma podziału. Za to nuty smakowe pokazywane nie jako opis, ale zdjęcie. Bardzo to ładne.

https://www.lacabra.dk/pages/coffee


Round Hill - tu też przejrzyście, dodatkowo podają jeszcze przepis na przyrządzenie kawy polecany jako punk wyjścia.
https://roundhillroastery.com/collections/featured-coffees/products/bifdu-gudina?variant=36770965825

Tu znowu super system filtracji:
http://store.georgehowellcoffee.com/coffees/all/

U Tima, bardzo przejrzyście, wszystko na jednej stronie jasny podział na espresso i alternatywę.
W opisie kawy też wszystko co trzeba:

https://www.timwendelboe.no/coffee/

Tu również fajnie i przejrzyście:

https://goodlifecoffee.fi/category/4/shop


I masa kiepskich stron, w tym polskich: EuroCafe - sorry RanGo ;), Audun Coffee (Audun już chyba nawet nie aktualizuje strony, przestawił się zapewne na sprzedaż przez inne sklepy i bezpośrednio do kawiarni).

Reasumując, może być lepiej :) Nie wiem oczywiście jaka część Waszych przychodów jest ze sprzedaży przez sklep Internetowy, ale jeżeli znacząca, to warto w rozwój tej platformy zainwestować.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2017, 23:13:35 wysłana przez pj.walczak »

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3908 dnia: 15 Październik 2017, 23:00:40 »
Najbardziej podobają mnie się opisy z Round Hill, jest praktycznie wszystko (podstawa, rozszerzony opis, przepisy!) podane w bardzo czytelnej formie. Z kolei najlepszą wg mnie listę wszystkich oferowanych kaw ma GoodLife, jest wszystko czego ostatnio szukam (kraj, region, metoda, ziarno, wysokość, obróbka).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3909 dnia: 15 Październik 2017, 23:56:31 »
Wracając do osi, nie chodziło mi o oś odzwierciedlającą palenie, ale raczej o wykres osiowy typu: jak bardzo (się nadaje).

Z jednej strony: przelew/espresso dla tygrysków; na środku: omni roast (w domyśle bez oznaczenia); z drugiej: espresso/przelew dla twardzieli.

Oczywiście ja bym się kalibrował na gorycz, gdybym to ja robił osobiste oznaczenie. Jeśli słodycz to balans smaku, a gorycz zwiększa się w czasie, tak bym to opisał. Jeśli do tego (jak już wcześniej pisaliśmy) byłby na stronie przepis jak powstają opisy (woda, metoda), to wszystko powinno być bezdyskusyjne. To, że opis nie pochodzi z panelu, a z jednej osoby, to nic złego, można się nauczyć jak moje preferencje pokrywają się z opisami i po dwóch zamówieniach już wiesz co jest co, byle zawsze metodologia była taka sama.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3910 dnia: 16 Październik 2017, 08:29:59 »
@pj.walczak chyba sobie żartujesz z tą stroną   nie ma to jak wieczne przewijanie w dół aż może trafię na kawę jaka mi odpowiada. Nie wszyscy szukają kaw po typach smakowych. Jedni szukają po metodzie parzenia inni po regionie inni po typie kawy itd.
 Jest wiele innych ciekawych stron.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3911 dnia: 16 Październik 2017, 09:13:18 »
ja bym się kalibrował na gorycz, gdybym to ja robił osobiste oznaczenie

No właśnie gorycz to coś czego w przelewie nie akceptuję. To jest kryterium, które przerzuca u mnie dane opakowanie z szafki 'przelewy' do szuflady kawiarka/espresso.

kruchość ziarna wpływająca na granulometię

Myślę że to też istotna informacja. Wydaje mi się że kruche ziarna więcej pylą, co powoduje że są bardziej wrażliwe na temperaturę i dają goryczke w naparze, a przez co odbieram je jak wypalone ciemniej i przeznaczone bardziej do kawiarki/fp/espresso.

Te oznaczenia tonino, czemu nie? Wystarczy dać legendę.
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2017, 09:17:11 wysłana przez dopeman »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3912 dnia: 16 Październik 2017, 09:50:11 »
I masa kiepskich stron, w tym polskich: EuroCafe

Była już mowa na Forum że przygotowujemy nową wizualizację ale po prostu nie ma czasu na to. Za dużo pracy. W tym momencie osiągnęliśmy maksimum produkcji jak na mikro palarnie. Dwa tysiące kilogramów miesięcznie to już jest widoczne na światowej mapie produkcyjnej, może jako nano cząsteczka ale sam fakt że można wyliczyć nasz udział, szczególnie w zakresie kaw Specialty, to już jest jakiś sukces. Za parę dni będziemy montować nowy piec a to oznacza dużo więcej pracy bo logistycznie trzeba ogarnąć dostawy, produkcję i sprzedaż z montażem tak aby nie było zbędnego przestoju.
Co do podanych stron, przejrzałem i na kolana nie powaliło. Na georgehowellcoffee.com można dostać oczopląsów od ilości kolorów, na stronie goodlifecoffee.fi właśnie jak by się życie skończyło bo bardziej przypominają te etykietki nekrologi a u Tima wieje nudą chociaż jest wszystko ułożone prawidłowo.
Nasza strona działa, może bardziej przypomina czasy Atari ale to też ma swój urok. 

 


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2986
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3913 dnia: 16 Październik 2017, 10:32:19 »
Dwa tysiące kilogramów miesięcznie to już jest widoczne na światowej mapie produkcyjnej, może jako nano cząsteczka ale sam fakt że można wyliczyć nasz udział, szczególnie w zakresie kaw Specialty, to już jest jakiś sukces.

No nieźle... Nie myślałem, że tyle tego na gotowo u Was wychodzi.
Antoś, a Ty ile palisz, jeżeli to nie tajemnica?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3914 dnia: 16 Październik 2017, 10:36:26 »
Na eksport jeszcze nie palimy, zresztą za małą mamy moc przerobową. Może na rok tyle wyjdzie...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi