Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1526294 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7575 dnia: 15 Październik 2022, 15:23:49 »
Vuoi un caffe? Oczywiście, że nie "in" -- ależ ta sztuczna inteligencja androida jest okropna ;).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7576 dnia: 23 Październik 2022, 20:21:23 »
Trochę się rozczuliłem nad wspomnianą wcześniej filiżanką z logo Torrefazione Pera. Przed laty była dla mnie ta kawa czymś w rodzaju objawienia. Pod wpływem naszego włoskiego kucharza, kupiłem sobie parę caffetierek i próbowałem zaparzać dobrą kawę w domu. Gdy Joanna i Gianluca postanowili wrócić do Brescello, zostawili nam swój ekspresik Saeco. Przeżywał on swoje wielkie chwile, gdy do kawiarni wpadały zastępy włoskiego wojska, przywiezionego do Kołobrzegu z poligonu w Drawsku. Było to może 2001 rok. Jak espresso, to espresso -- coś tam musieliśmy wyczarować z tego małego, wciąż psującego się automatu. Nie było to łatwe, więc w końcu postanowiliśmy wyjechać do Italii w poszukiwaniu espresso. Zwiedziliśmy tuziny włoskich palarni. Na dłużej zatrzymaliśmy się, może uczepiliśmy się weneckiej Caffe del Doge. W 2002 kupiliśmy u nich paletę kawy i nasz pierwszy, prawdziwy, 2-grupowy ekspres FAEMA Ambassador. Z kawą ani z właścicielami palarni nie było nam po drodze, może niesłusznie -- stwierdziliśmy, że za dużo w ich mieszance robusty. Zakupiona kawa trafiła do sympatycznej włoskiej lodziarni w niemieckim Schwedt nad Odrą. Jeździliśmy tam na zakupy gastronomiczne do Oder Center. Ależ to były czasy. Z plejady włoskich palarni wybraliśmy ostatecznie Arcaffe. Wtedy była to fajna, spora, rodzinna firma z tradycją i horyzontami. Zupełnie nierozpoznawalna w Polsce -- choć już wtedy rozpoznawalna w świecie była marka Arcaffe Israel. Kawy Arcaffe przez lata zaparzaliśmy w kawiarni. Później było to, co opisałem na początku niniejszego wątku.

O naszych przyjaciołach ze Spahetteria Parole, wspominają podróżnicy z Polski. Przy okazji, możecie zerknąć jak wygląda Brescello. Wymawia się to jednak prościej niż robi to autor filmu. Wymawia się tę nazwę jak: "breszello" a nie "breszczello".





W sklepie pojawiło się już sporo nowych, świeżych kaw. Ostatnio nie mieliśmy zbyt wiele czasu, by doglądać palarni. Plany na przyszłość są dość skomplikowane i związane z transmisją, transfuzją, transplantacją, transportem. Zastanawiam się jak podnieść kupę 750kg żelastwa i umieścić ją na palecie 800x1800, by potem załadować na jakąś ciężarówkę.



Sporo fajnych promocji... Np. świetne Brazylie do espresso -- Pantano i Gender są w super cenie. Ostatnio Ela mi powiedziała, że zmieniła swoje brazylijskie profile i pali je znowu jaśniej. Jej letnie Brazylie były dość neapolitańskie, więc przyjąłem to zwierzenie z ulgą. Fajną propozycję stanowi pakiecik: Salwador/Nikaragua czyli: -->> 2 x single-origin oraz wyjątkowo i spontanicznie poczyniona mieszanka dwojga Kenii: -->> Przez kenijskie hrabstwa. Warto zerknąć na Eli "odlotowe" Kolumbie i pyszne Etiopie.

Z moich produkcji dostępne są/będą już świeże palenia Espresso #1 i #2, a także A+. Wkrótce chyba ponowna próba specjalnej wersji Ariadny -- z ogromnymi ziarnami robusty z Javy i z garścią naszej ulubionej kawy do espresso z Kolumbii. Teraz jeszcze specjalna cena na ostatnie paczki: -->> Transatlantyk.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2022, 20:29:58 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7577 dnia: 25 Październik 2022, 17:03:19 »
Dzisiaj odwiedzili mnie młodzi, sympatyczni ludzie z Wrocławia. Poczęstowałem ich przelewkami z V60 w moich specjalnych proporcjach: 20g/250ml. Były to dwie kawy, dwa bieguny, kamienie milowe kawowego świata: Kenia Kangurumai AA FW oraz Etiopia Yirgacheffe Chelichele Natural. Obie te kawy im smakowały i po paczce zostały kupione :). Nie sposób spróbować wszystkiego, ale wszystkie "synestezjowe" kawy są równie fajne: -->> Synestezja.

Z moich paleń dostępne są już świeże: Stormy Weather, A+ i Ariadna-JAVA. Ta ostatnia mieszanka zrobiła furorę wcześniej. Smakowała wielu osobom. Obecna, świeża wersja jest nieco inaczej przygotowana. Wcześniej paliłem składniki osobno, a teraz razem. Ciekawe jak tym razem tę mieszankę ocenicie? Oprócz specjalnej robusty o ogromnych, "szerokich w biodrach" ziarnach z Javy jest tu znacząca porcja naszej ulubionej w espresso Kolumbii La Claudina z naturalnej obróbki. A-Java jest nieco jaśniejsza niż Ariadna, ale nie znaczy to że ma więcej kwaśnego smaku, wcale nie. Znaczy to tylko tyle, że stosunkowo jasno wypalona jest robusta -- ma to swoje plusy i myślę że tylko plusy -->> A-JAVA.

Wkrótce w sklepie pojawi się super-hiper-gratka dla miłośników robusty. Będzie to mieszanka wspomnianej Javy oraz słynnej Kaapi Royale z Indii.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2022, 17:05:31 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7578 dnia: 25 Październik 2022, 17:13:31 »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7579 dnia: 25 Październik 2022, 20:55:38 »
Właśnie wyczytałem na forum dla roasterów, że gdzieś w USA szukają tej robusty. Dokładnie jest to Java Baron. Kawy z Indonezji zawsze zaskakują, nawet w tym gatunku...

Offline M4riusz

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 779
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7580 dnia: 27 Październik 2022, 08:40:08 »
proszę o polecenie którejś z kaw do zrobienia kawy mlecznej w areopressie i ekspresie domowym. Póki co waham się pomiędzy mieszanką Espresso #2 (Brazylia Cerrado Natural i Kolumbia Antioquia Natural) albo Ariadna JAVA.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7581 dnia: 27 Październik 2022, 10:26:48 »
Wszystkie fajne. Do domowego ekspresu bardziej Ariadna, a do aeropressu Kolumbia.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7582 dnia: 27 Październik 2022, 21:12:18 »
A tak liczyłem że się dobrej kawy tam napiję jak widziałem to chyba są jeszcze jakieś wolne stoiska.

20221026_111717.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7583 dnia: 28 Październik 2022, 11:17:18 »
Daj znać, gdy będziesz w Kołobrzegu. To centrum -- jak każda taka "galera" -- straszne. Wczoraj tam zerknąłem i raczej nieprędko wrócę. W Kołobrzegu polecam Wielkie Jezioro Bałtyckie i jego piaszczyste plaże. Od niechęci do zatłoczonych latem plaż, zatoczyłem się w miłość do zimnych, spokojnych wód. Ostatnie dni to istna gratka dla miłośników kąpieli. Wciąż mamy południowe wiatry -- tafla wody jest wtedy gładka a woda najzimniejsza, wspaniała. Można tańczyć z chełbiami ;).

Wspomniane przeze mnie ostatnio kawy znikają, czasami błyskawicznie. Np. blend dwojga wspaniałych Kenii -- Kii/Kangurumai parę dni temu prawie w całości wysłaliśmy do znajomego. Podobnie z Etiopiami -- Idido i Chelichele zostało po parę paczek. Z moich kaw, jest dosłownie jedna paczka Mefisto po cenie "sprzed wojny". Za chwilę poukładam czekolady od Marcela. Proszę, zabierzcie je ode mnie. Jest to okropne -- codziennie jedna znika... we mnie. Jak tak dalej pójdzie, będę cały czekoladowy :mrgreen:.

-->> https://mastroantonio.pl/Czekolada-c10

Tabliczka z nasionami konopii odlotowa. Tak samo ta herbaciana i karaibska -- nie sposób się temu oprzeć.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2022, 11:44:25 wysłana przez Antonio »

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7584 dnia: 28 Październik 2022, 11:50:46 »
Daj znać, gdy będziesz w Kołobrzegu.

Na 101% się odezwę teraz nie było kiedy.
Faktycznie wieczorem sporo ludzi spacerowało nie to co w Ustce ba ale Kołobrzeg to ze 3x ma większe listy wyborcze, strasznie się to miasto rozrosła moim zdaniem straszne chaotyczne to jest.


To centrum -- jak każda taka "galera" -- straszne. Wczoraj tam zerknąłem i raczej nieprędko wrócę.
Masz rację dobrze że to małe jest, ale ale kawy dobrej to by się tam napił, bo i tak za chwilę połowa tych sklepików "poumiera"


Jak tak dalej pójdzie, będę cały czekoladowy .

O cholera to teraz już wiem za kim ochrona się wczoraj oglądała szepcząc "murzyn idzie" :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7585 dnia: 28 Październik 2022, 11:54:43 »
Z moich kaw, jest dosłownie jedna paczka Mefisto po cenie "sprzed wojny".

No to zabieram bo jeszcze dojdzie do tego że jej nie skosztuję.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7586 dnia: 28 Październik 2022, 12:42:05 »
strasznie się to miasto rozrosła moim zdaniem straszne chaotyczne to jest.
To prawda. Gdy czasem wjadę w jakieś dawno nie odwiedzane rejony i ulice, nie mogę się odnaleźć, nie poznaję. Niestety, taki dynamiczny rozwój ma swoje minusy. Znikają dzikie niegdyś przestrzenie, między innymi mokradła otaczające miasto. Okolice Kołobrzegu również zmieniły się straszliwie. Parę dni temu zajrzałem do Grzybowa i też oniemiałem. Ulice, parkingi, budowle wdarły się tam, gdzie był szczery las. Gdyby można było zabrać coś ze sobą, to zabrałbym to nasze morze :).

Taka oto, fajna nowość jeszcze z mojej serii: -->> Effervescenza 100%

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7587 dnia: 28 Październik 2022, 12:57:13 »
Okolice Kołobrzegu również zmieniły się straszliwie.

Dokładnie tak jest

Parę dni temu zajrzałem do Grzybowa i też oniemiałem.

Wczoraj przejechałem przez Mielno iiiii takiego szkaradnego widoku dawno nie widziałem, ciekawe kto zezwolił na takie budowlane potwory i zniszczenia terenu.
Tak wiem sam sobie odpowiem, wszechobecna mamona.


Taka oto, fajna nowość jeszcze z mojej serii: -->> Effervescenza 100%

Jak jeszcze paczka do mnie  z tym

Nazwa   Symbol   Ilość   Suma
1   Mefisto
Masa netto: 500g   D5   1   40,00 zł

Nie wysłana to dorzuć jeszcze ze 2 Effervescenza 100%
Podaj na PW ile dopłacić i zaraz zrobię przelew bo jestem przy kompie.


Jurek
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7588 dnia: 29 Październik 2022, 15:08:20 »
To trzeba mieć szczęście wczoraj 12:42 zamówione z godz. temu odebrane a ile prezentów jeszcze dostałem że aż się pochwalę.
Dzięki  :)

Po lewej zamówienie po prawej prezenta.

20221029_145123.jpg


Sorki przed otwarciem chciałbym spytać ? waśnie o to zaznaczone tym znakiem, czy nie pytać a samemu pogłówkować :nienie:

Dziękuję
Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7589 dnia: 30 Październik 2022, 21:20:05 »
Ta zagadka jest do espresso. Puerto Alegre zaś raczej do przelewania, cold brew itp.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi