Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 446167 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2505 dnia: 27 Lipiec 2023, 20:08:55 »
Brazylia nie jest mocno palona i nie powinna pojawiać się tu przeszkadzającą gorycz. Kwasowość może być winnikiem zbyt dużej dozy, bo okazuje się, że z frenchpressa kawa jest przyjemna do picia.
Testowałem dzisiaj Carmelo Doce przy różnych ustawieniach temperaturowych, ratio i czasu parzenia. Ciut grubsze mielenie, mniejsza doza i temperatura zaparzania w granicach 94*C, w filiżance napar gładki a przyjemna kwasowość minimalnie odczuwalna.
Doza 16g
Czas 32”
Uzysk 40g
Temperatura 94*C
Ciśnienie maksymalne 8bar
Testowana była Brazylia Carmelo Doce - Fazenda Paraiso, która dostępna jest u nas od piątku i zastąpiła kawę z plantacji Sao Martin.








Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2506 dnia: 28 Lipiec 2023, 21:22:56 »
Wróciłem właśnie z urlopu, na który wziąłem Eitopię Chelbesa Carbonic Maceration. Parzyłem w przyczepie, mieliłem swoim starym młynkiem (xeoleo, bo kinu m47 jest zdecydowanie nieporęczny w podróż), miałem zwykły czajnik, bez termometru i wylewki (lałem sobie wodę po łyżeczce, żeby trochę bardziej kontrolować strumień). I zawsze wychodziła smaczna (raz niechcący wytarowałem wagę w trakcie parzenia i kończyłem na czuja), podatna na zabawy z ratio i temperaturą (parę razy udało mi się fajnie podbić kwasowość). Także dzięki za pyszną kawkę!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2507 dnia: 31 Lipiec 2023, 08:45:04 »
Testowana była Brazylia Carmelo Doce - Fazenda Paraiso,

Nieśmiało zapytam  czy ona zagości u Was na dłużej ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2508 dnia: 31 Lipiec 2023, 08:55:33 »
W Sierpniu i we Wrześniu nie powinno jej zabraknąć, tak że spokojnie, bez pospiechu.

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2509 dnia: 31 Lipiec 2023, 10:10:20 »
Cześć @ranGo

Coś do espresso polecisz? Jak zawsze szukam czegoś mocniej palonego, bardzo fajnie podeszła mi Mexico Pluma Hidalgo - i też espresso mi dużo lepiej wychodzi z niej. Nie wiem dlaczego, ale zarówno Brazil Caramelo Doce Fazenda Sao Martin jak i Honduras Carmelo Puro miałem ogromny problem, żeby dojść do jakiejś powtarzalności. A to pryska, a to brak cremy, a to nie umiem przecisnąć... Z podgrzewaniem całości, bez, wrzątek, chłodniejsza woda. Mniejszy przemiał, grubszy. Lżejsze dociskanie tamperem, mocniejsze. Ciężko było i wszystko zawodziło :( A z tym Meksykiem piękne shoty wychodzą, powtarzalne i naprawdę dobre. Jaka może być przyczyna?

Przy okazji jakaś owocowa nuta do przelewów?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2510 dnia: 31 Lipiec 2023, 10:40:44 »
Niektóre kawy mają to do siebie, że szybciej stabilizują się po upaleniu, inne zaś muszą dłużej odpoczywać, aby powtarzalność stała się rzeczą. Jesteśmy małą palarnią, i raczej nie mamy możliwości, aby kawy magazynować i sprzedawać np. po dwóch tygodniach po upaleniu, więc siłą rzeczy sprzedajemy tylko świeży towar. Należy to mieć na uwadze przy zamawianiu kaw. Z drugiej strony, wpływ może mieć stałe zmieniająca się pogoda.
 
Odnośnie Brazylii i Hondurasu, to kawy z dwóch różnych obróbek i należy trochę inaczej podejść do zrobienia espresso, szczególnie jeżeli zaparza ich się na przemian. Jeżeli Meksyk Ci smakował (będzie jeszcze dostępny, ale dopiero początkiem września), to myślę, że Gwatemala Finca El Durazno także Ci  podejdzie. Pod przelew, jeżeli lubisz naturale, bardzo dobra jest Etiopia Yirgacheffe - Reko washing station. 

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2511 dnia: 31 Lipiec 2023, 11:12:57 »
Dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie! Czy dać jakiś stały czas kawom pod espresso żeby się ustabilizowały, czy metodą prób i błędów sprawdzać każdą co jakiś czas?
Jak rozpoznać/dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej parzyć espresso dla różnych kaw?

A coś jeszcze pod espresso polecisz, bo zamówię pewnie kilka rodzajów jak zawsze.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2512 dnia: 31 Lipiec 2023, 13:43:13 »
Ja właśnie dziś skończyłem tę Gwatemalę El Durazno. Bardzo przyjemne espresso dla mnie kojarzące się z słodko kwaśnym, mięsistym owocem typu śliwka i musem czekoladowym. Taka klasyka przełamana owocem, bardzo przyjemne.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2023, 15:27:58 wysłana przez krystians »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2513 dnia: 31 Lipiec 2023, 15:06:23 »
Oprócz Gwatemali, ciekawe są Papua Lahamenegu i Indie Little Flower.

Dobrze jest dać kawie przynajmniej z tydzień do ustabilizowania się. Wysokość uprawy i rodzaj obróbki, a potem i stopień palenia kawy, wymuszają trochę inne ustawienia młynka. Należy dostosować dozę i stopień mielenia, przy każdej nowej kawy w młynku. Nie można generalizować, ale jaśniej wypalone ziarenka wymagają drobniejszy przemiał, naturale wymagają nieco grubszy przemiał niż myte kawy.

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2514 dnia: 02 Sierpień 2023, 08:17:56 »
@ranGo ostanio przysmakował mi kawa Honduras Puro Carmelo, ale widzę że nie ma już jej w ofercie.
Co o podobnym bukiecie proponujesz?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2515 dnia: 02 Sierpień 2023, 08:44:58 »
Obiecałem młodzieży zrobienie pysznego cold brew. Która z kaw z obecnej oferty będzie najlepsza (mogą być dwie o różnych profilach smakowych)? Najlepiej z gotowymi przepisami :P

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2516 dnia: 02 Sierpień 2023, 09:15:41 »
@MrOwArdm Indie Little Flower daje fajne stonowane espresso, nie zawiedziesz się również przy Gwatemali i Papui.

@Bazyl Ja lubię cold-brew z jaśniej palonych kaw, ale dużo zależy od tego jaki smak oczekujesz na końcu, i jakiej metody używasz. Przygotowuje cold-brew zarówno korzystając z Asobu jak i Dripstera. Jeżeli chodzi o dwie odmienne kawy, wybrałbym Etiopię Reko natural i Kenię Gakuyu-ini.



 

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2517 dnia: 02 Sierpień 2023, 10:04:32 »
Mam Mizudashi w wersji bodajże 600 ml. Coś tam wymyślę jeśli chodzi o przepis. Dzięki :D

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2518 dnia: 02 Sierpień 2023, 10:32:32 »
Spróbuj z krótszym czasem niż zalecane 12-24h. Dla mnie bardziej optymalne, to 6-7 godzin. Woda też może być cieplejsza niż o temperaturze pokojowej.

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #2519 dnia: 02 Sierpień 2023, 10:33:23 »
Kawki zamówione :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi