Autor Wątek: Ekspres dźwigniowy  (Przeczytany 73024 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #60 dnia: 28 Kwiecień 2014, 23:09:34 »
A jak można scharakteryzować różnice w smaku takiego samego gatunku kawy jeżeli chodzi o wybór sprzętu do jej zaparzenia?

Espresso zawsze lubiłem, a z Sama Export uzyskuje bardziej Ristretto, choć jak by policzyć gramy kawy i wagę napoju w filiżance to wyjdą zbliżone proporcje. Generalnie z dźwigni kawa jest jak dla mnie pełniejsza w swym wyrazie. Ze Steel'a są kwaski, ale nie wiem jakie, jest słodycz ale lekka. Z dźwigni mam ferie kwasków, słodycz na pierwszym planie. Sama kawa przypomina bardziej syrop/roztopione masło. Kawy "bez kwaskowe" są po prostu słodkie i czekoladowo/kakaowe.

Przemiał generalnie mam ten sam pod Steel'a i dźwignię. Do dźwigni natomiast ubijam dużo lżej, to praktycznie lekki docisk i wyrównanie. Tamper wchodzi na jakieś 4 mm w sitko - jak by ścisnąć jak do Stella to by z dwa razy tyle weszło. Średnica sitka (45mm) daje chyba nawet większa wysokość ciastka kawy niż w Stell'u.

Pewnie największa różnicę w smaku robi jednak profil ciśnienia podczas ekstrakcji. Może ktoś z rota by się pokusił o symulację - start z ~9bar, koniec na ~4bar. W dźwigni stosuję tez długą preinfuzję ~10 sekund zazwyczaj, czasem nawet 15.

Dźwignia (Sama Export) nie wybacza błędów w dystrybucji kawy. Pomijając to z jaką siłą wpuścimy wodę na preinfuzję (jak mocno i szybko opuszczę dźwignie), jeśli dystrybucja kawy była kiepska to będzie kanał. Idealne, jednorodne mielenie i właściwa równa dystrybucja to podstawa dobrego strzału. Przy lekkim tampingu o kanał łatwiej niż przy mocnym ubiciu.

Podsumowując - dobrze mieć standardową maszynę i dźwignie w tym samym momencie na blacie. Pijemy tą samą kawę. Poznajemy zalety i wady sprzętu, poznajemy tą samą kawę w dwóch obliczach. Jak dla mnie Export ma dwie nazwijmy to wady. Po pierwsze nie da się na raz zrobić ~50ml na raz (podwójnego wachlowania nie opanowałem) a trzeba poczekać z odkręcaniem PFa na wyrównanie ciśnienia, no chyba że ktoś lubi fusy wycierać w kuchni. Druga "wada" to pojemność bojlera i konieczność zredukowania ciśnienia i schłodzenia maszyny (korek wlewu jest gorący) zanim doleje się nowej wody. Jeśli ktoś spienia mleko to wadą była by pewnie stała, nieruchoma dysza pary.

« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2014, 08:28:56 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #61 dnia: 30 Kwiecień 2014, 08:22:08 »
Chyba takich problemów nie ma wymieniona przeze mnie rancilio class 7. 5 litrów hx :-D

Wysłane z mojego GT-I9300

rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Maj 2014, 13:25:40 »
Na rynku pojawia się właśnie nowy gracz dźwigniowy. QuickMill specjalnie dla Bella Barista wyprodukował "ekonomiczną" wersję ich flagowej dźwigni Achille.

Nowa maszyna zamiast 2200 kosztuje "tylko" 1700 GBP.  W tych 500 funtach mniej otrzymujemy odchudzoną wersję Achille. Z widocznych zmian - kontrola temperatury zamiast za pośrednictwem presostatu odbywa się poprze PIDa. Bojler z 4.5 litra zredukowany do 3 litrów. Grupa została ta sama co w wyższym modelu. Jest to ta sama grupa która jest w Londinium i dźwigniach robionych przez Kees van der Westen - podobno nic lepszego nie wynaleziono ;)

http://www.bellabarista.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/i/m/img_4511.jpg
Ekspres dźwigniowy


Czy ładniejszy od Londinium - chyba nie
https://londiniumespresso.com/~londes/components/com_mijoshop/opencart/image/cache/data/londinium-i/Londinium1-white-800x800.jpg
Ekspres dźwigniowy
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2014, 13:34:52 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3083
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Maj 2014, 18:12:50 »
Pierwsza fota nie działa.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Maj 2014, 18:37:15 »
Piękny ten Londidnium - nawet nie wiedziałem, że taka maszyna istnieje :)
Bajka :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2450
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Maj 2014, 21:40:28 »
Nie wiem czy ktoś wspominał Olympie, taki maly Rolex wśród ekspresów. Cel firmy jest robienie niezawodnych, maszyn które przetrwaja wiele generacji. Więcej info o ekspresach ( teraz tylko dwa modele ekspresów i jeden młynek ) można poczytać TU Jeżeli ktoś będzie poważnie rozważał zakup, to mogę pomóc. Niestety za jakość się płaci i Olympia ma swoją konkretną cenę ale moge się postarać o dobry upust. 

   






Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #66 dnia: 05 Maj 2014, 21:46:47 »
Nowe to nawet nie sprawdzałem ile kosztują - używki w dobrym stanie to 1000€, nówka pewnie w cenie Londinium będzie.

Ale Olympia robi podobno najlepszą z najlepszych kaw. Jedyne co mogli by zmienić to, zrobić jej napełnianie bojlera z podpięcia do sieci.
LMWDP #469

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2450
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Maj 2014, 21:50:46 »
Przykładowe ceny ekspresów i części do Olympii można TU zobaczyć .


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4995
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Maj 2014, 22:02:02 »
Nie wiem czy ktoś wspominał Olympie, taki maly Rolex wśród ekspresów.

Niedawno o niej pisałem, o Rolexie nie wiedziałem.
Świetne espresso piłem z Olympii Cremina,

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4838
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Maj 2014, 22:17:25 »
Piękne ale ceny powalają.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1729
  • Ekspres: Strega, Rota, alternatywa
  • Młynek: Philos, Aergrind, C40
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #70 dnia: 05 Maj 2014, 22:47:59 »
Kusi... http://m.allegro.pl/ekspres-cisnieniowy-olympia-cremine-67-okazja-i4200743650.html
Dość mocno skrzywdzona przez życie :/
Może szło by się potargować? Wisi od początku roku conajmniej...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2450
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #71 dnia: 05 Maj 2014, 23:08:11 »
Instrukcja obsługi, wymiany uszczelek, ustawienia ciśnienia i kupna używanej Olympii : http://freshcoffeeshop.com/Coffee/en/espresso/olympia-cremina

Ta Olympia z Allegro nie ma w zestawie portafiltrów a koszt samego portafiltra to jakieś 450 zł, sitka zaś koło 120. Nie wiadomo jak w środku tej maszyny, czy w ogóle była serwisowana od '68 roku kiedy została wyprodukowana.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4838
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #72 dnia: 05 Maj 2014, 23:10:13 »
Za kilka lat, za rozsądne pieniądze, bardzo chętnie bym nabył. :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4995
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #73 dnia: 05 Maj 2014, 23:16:23 »
Mam "prawo" pierwokupu zadbanej Olympii, ale szansa, że właściciel będzie się chciał z nią rozstać, jest niestety znikoma.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres dźwigniowy
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Maj 2014, 08:52:40 »
Kusi... http://m.allegro.pl/ekspres-cisnieniowy-olympia-cremine-67-okazja-i4200743650.html
Dość mocno skrzywdzona przez życie :/
Może szło by się potargować? Wisi od początku roku co najmniej...

Te targowanie to przynajmniej na 1/2 ceny musiało by się zakończyć. Jak podał Goran - ceny ewidentnych braków są konkretne (na używki bym nie liczył) a środek może być w ruinie. Blachy jakieś takie pokrzywione - bita czy co?

Tutaj masz działającą, ale na 110V.
A tutaj kolejna w dobrej cenie.

A ta się kończy za 10 dni i obecna cena jest rewelacyjna :D i jaki piękny zestaw. Rzadko się taka trafia.
http://ebayphotos.sieglin-auktionen.de/mar2204142-1.jpg
Ekspres dźwigniowy


Prawda jest taka że za 3000 PLN można upolować działającą kompletną sztukę, za 1000 PLN więcej można już wybrzydzać ;)

Na plus - te maszyny trzymają wartość. I nie ma problemu z ewentualną odsprzedażą.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi