Autor Wątek: Klub czytelników  (Przeczytany 150405 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #375 dnia: 29 Listopad 2021, 01:23:35 »
A czy jest coś w stylu "Jak żyć z homebaristą" - szukam czegoś dla żony. Wiem że jest np "Otoczeni przez psychopatów", ale nie jestem pewien czy to jest tożsame ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #376 dnia: 30 Grudzień 2021, 10:40:21 »
"FANTOMOWE CIAŁO KRÓLA - PERYFERYJNE ZMAGANIA Z NOWOCZESNĄ FORMĄ" - JAN SOWA

"Poprzez metaforę fantomowego ciała Sowa opisuje I Rzeczpospolitą, której kondycję determinował przede wszystkim szereg braków. Pokazuje, że począwszy od śmierci Zygmunta II Augusta, ostatniego dziedzicznego króla Polski i Litwy, Rzeczpospolita nie istniała jako państwo w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale była raczej fantomem, urojeniem, wyobrażeniem, uroszczeniem. Owo nieistnienie położyło się cieniem na losach Polski od wczesnej nowoczesności wieków XVI i XVII, przez rozbiory aż po czasy współczesne. Fantomowe ciało króla nie jest jednak typową pracą historyczną. Jej przedmiot to przede wszystkim współczesna Polska i jej problemy z nowoczesnością."

Dopiero zaczynam, ale książka fascynująca i zaskakująca.


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #377 dnia: 09 Styczeń 2022, 10:27:48 »
Z "Biesami" Fiodora Dostojewskiego miałem nieprzyjemność zetknąć się w szkole średniej. Było do przewidzenia, że mnie nie porwała, więc tylko ją "przeleciałem" z obowiązku.

Parę miesięcy temu słuchając audycji OffCzarek w TokFm, z wielkim entuzjazmem wypowiadał się o tej powieści ekspert, węc postanowiłem po nią sięgnąć. Mając już dużo większą wiedzę historyczną niż za szczenięcych lat plus co rusz posiłkowanie się internetem w leżącym pod ręką smartfonie, zachwyciłem się  pisarskim kunsztem mistrza.

Polecam czytać te genialne dzieło nie śpiesząc się. Ja delektowałem się nim przez trzy miesiące.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #378 dnia: 09 Styczeń 2022, 10:55:04 »
Dostojewskim napawałem się właśnie pod koniec szkoły średniej. Chyba wszystkie jego powieści wtedy przeczytałem. Może to być pasjonujące. Może kiedyś jeszcze tam wrócę.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #379 dnia: 17 Styczeń 2022, 17:47:14 »
Przemysław Piotrowski zaczął serie mrocznych kryminałów. Moje opinie na pierwsze trzy

Piętno

Ciekawa i mroczna historia ze szczegółowymi opisami miejsc i zbrodni. Niestety czasem do bólu sztampowa.
Bohaterowie:
Bezuczuciowy gbur komisarz Brudny
kochany i troskliwy inspektor Czarnecki
policjantka Julia - twardziel z "jajami jak arbuzy"
głupiutka blondi Oksana
Oni poświęcą wszystko dla sprawy... ech, ile razy to już było?
Największy minus za przemycanie prywatnych czarno-białych poglądów autora. Każdy ksiądz to pedofil, każdy mieszkaniec wsi to patologiczny alkoholik itd. Serio?
No i brak jakiegokolwiek zaskoczenia, mordercy można się domyślić już w 1/5 książki.
Mimo wszytsko dobrze się czyta

Sfora

Dużo lepsza niż poprzednia książka. Postacie nie są tak płaskie, czuć zimowy klimat, lepsze, choć ciągle prymitywne i sztywne, dialogi. Opisy zwłok czy miejsc zbrodni są ohydne i czasem wulgarne, co psuje odbiór książki. Można zrobić to z klasą jak chociażby Simon Beckett. No i te powtórzenia przemyśleń bohaterów są dość irytujące.
Po około 120 stronach autor wyraźnie podpowiada zakończenie, co z jednej strony odbiera element zaskoczenia, ale z drugiej strony możemy się skoncentrować na czymś innym.
Książka udana choć trochę przesadzona i brak jej realizmu. Według zapowiedzi autora następna ma być jeszcze mroczniejsza.

Cherub

Książka napisana tak, że czyta się bardzo szybko. W końcu bohaterowie nie są do bólu szablonowi, ale zagadka do rozwiązania w 30 procentach książki, a później tylko nerwy, dlaczego "doświadczeni" policjanci nie wpadną na tak prosty pomysł. A poza tym tylko więcej krwi, syfu i zboczeń niż w poprzednich częściach - nuda. Pozycja dla niewymagających czytelników.


Jeśli ktoś nie siedzi w kryminałach a chciałby coś spróbować - będzie ok. Dla wyjadaczy - to nawet nie stało obok skandynawskich kryminałów



WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #380 dnia: 17 Styczeń 2022, 19:12:01 »
Dla wyjadaczy - to nawet nie stało obok skandynawskich kryminałów
To wiele tłumaczy.
😉
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #381 dnia: 17 Styczeń 2022, 20:19:06 »
A dziś taka książka dla tych co nie lubią czytać:


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #382 dnia: 17 Styczeń 2022, 20:37:25 »
 :lol2:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #383 dnia: 17 Styczeń 2022, 23:15:31 »
Jeśli ktoś nie siedzi w kryminałach a chciałby coś spróbować - będzie ok. Dla wyjadaczy - to nawet nie stało obok skandynawskich kryminałów
Wydaje mi się, że jesteś zbyt surowy dla serii o komisarzu Brudnym. Z niecierpliwością czekam na "Zarazę" chociaż jak dla mnie seria powinna się zakończyć na "Cherubie". Ja w każdym razie jak najbardziej polecam chociaż to pozycje zdecydowanie dla fanów cięższych klimatów. Dla takowych też wyśmienita seria o Dr Davidzie Hunterze Becketa.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #384 dnia: 18 Styczeń 2022, 08:43:56 »
Serię o Brudnym czyta się bardzo dobrze i można ją polecić. Trafiłem na te książki podczas covidowej przerwy i zdecydowanie umiliły mi czas spędzony w zamknięciu.

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #385 dnia: 18 Styczeń 2022, 09:31:18 »
Ja pod choinką znalazłem całą serię Mroza z komisarzem Forstem. Planowałem czytać naprzemiennie z innymi książkami. Ale jest to tak wciągająca seria, że jestem w piątej pozycji i nie mogę się oderwać.... Te to już moim zdaniem zdecydowanie stały koło kryminałów skandynawskich  :taktak:
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #386 dnia: 18 Styczeń 2022, 10:52:36 »
Jeśli ktoś nie siedzi w kryminałach a chciałby coś spróbować - będzie ok. Dla wyjadaczy - to nawet nie stało obok skandynawskich kryminałów
Wydaje mi się, że jesteś zbyt surowy dla serii o komisarzu Brudnym. Z niecierpliwością czekam na "Zarazę" chociaż jak dla mnie seria powinna się zakończyć na "Cherubie". Ja w każdym razie jak najbardziej polecam chociaż to pozycje zdecydowanie dla fanów cięższych klimatów. Dla takowych też wyśmienita seria o Dr Davidzie Hunterze Becketa.

Zaraza już wyszła na początku listopada ;)
Może rzeczywiście surowo oceniam, ale nie ma nic w tych książkach do czego można się odnieść. Bohater z ciekawą przeszłością, ale niemalże doskonały. Kazdy jest twardy jak skała. No i te podpowiadane zakończenia zupełnie mi nie siedzą.
Seria o Davidzie Hunterze wyśmienita, klasa, bohater z którym można się utożsamić, ktory popełnia błędy - ot normalny człowiek.
Ostatnio przeczytałem dwie książki Sebastiana Fitzek - Pacjent i Terapia. Ciekawe, mroczne z interesującym zakończeniem - inne niż skandynawskie, ale równie ciekawe.
A jeśli chodzi o mrok i naprawdę pogmatwane historie to proponuje Donato Carrisi - Seria z Milą Vazques począwszy od Zaklinacza którego opis to: „Sześć odciętych rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek”
Hipoteza Zła to dobry kryminał, ale jeszcze lepsza rozkmina nad etyką i, jak mówi tytuł, czym jest zło.
Seria z „księdzem” Marcusem tez dobra ;) dziewczynę we mgle można odpuścić.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #387 dnia: 18 Styczeń 2022, 12:31:29 »
Ja mam nadzieję, że będę miał czas jeszcze na więcej swoich lektur, jak dzieciaki podrosną. Jednak teraz głównie czytam córce na głos wieczorami. W trakcie kwarantanny wpadł mi w ręce debiut wydawniczy Remigiusza Mroza. O tym, że to pierwsza jego książka dowiedziałem się po jej przeczytaniu. Nie znałem dotychczas jego książek i byłem ciekaw fenomenu tego autora.

"Wieża milczenia" wg mnie jest sprawnie napisana tzn. trzyma się wszelkich prawideł, aby lekko się to czytało, przynajmniej większość książki. Mam jednak wrażenie, że w fabułę próbował wpleść zbyt wiele pomysłów, więc wątki się pojawiają i urywają. Konstrukcja przypomina trochę amerykańskie seriale kryminalne. Nie dziwi mnie, że na podstawie jego książek powstają ekranizacje.

Niestety ta lektura, jak dla mnie, nic specjalnie ciekawego nie reprezentowała. Postaci są takie jakby wygenerowane, z wierzchu jakby wielowarstwowe, ale nigdy nie dokopujemy się do głębszych pokładów osobowości. Pod względem warsztatu oceniam pozytywnie. Pod względem fabuły mnie nic nie zainteresowało i podejrzewam, że za miesiąc nie bardzo będę w stanie coś powiedzieć o tej książce.

Czy jakąś książkę Mroza polecacie, jako już dojrzałego pisarza?
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2022, 12:38:08 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #388 dnia: 18 Styczeń 2022, 19:15:10 »
Słyszałem dobre opinie na temat serii z komisarzem Frostem, sam jeszcze nie czytałem.

Całkiem dobra i nieprzewidywalna był kryminał Marka Stelara - Blizny. Jeśli ktoś miał paczkę dobrych kumpli w liceum to zdecydowanie utożsami się z początkiem historii. Plus za osadzenie z czasie pandemii - jeszcze lepiej można się wczuć w klimat.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Klub czytelników
« Odpowiedź #389 dnia: 18 Styczeń 2022, 20:58:26 »
Ja pod choinką znalazłem całą serię Mroza z komisarzem Forstem. Planowałem czytać naprzemiennie z innymi książkami. Ale jest to tak wciągająca seria, że jestem w piątej pozycji i nie mogę się oderwać.... Te to już moim zdaniem zdecydowanie stały koło kryminałów skandynawskich  :taktak:
Przeczytałem chyba wszystkie części. Wciąga, jak muzyka ~Cigarettes After Sex~...
Nadal uważam, że jest to poziom hipermarketu podobnie jak Chyłki.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi