Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 270588 razy)

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #990 dnia: 12 Maj 2023, 06:20:27 »
Od czasu do czasu wyjdzie coś przyzwoitego rano.

Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Asura2003

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit Fred
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #991 dnia: 03 Czerwiec 2023, 11:45:24 »
Cześć wszystkim!

3 tygodnie temu kupiłem zestaw ekspres do kawy Lelit Anna PL41TEM + młynek do kawy Lelit Fred PL044MMT ale nie wychodzi mi spienianie mleka. Pomimo tego, że oglądnąłem kilka filmików i poradników, a wcześniej oczywiście trafiłem na to forum, to mam wrażenie, że mleko przy ok. 100ml w dzbanku  w ogóle się nie rusza, a o samej piance to można pomarzyć. Zastanawiam się już czy ekspres/spieniacz nie jest jakiś uszkodzony czy to jeszcze problem z moją techniką?

I teraz pytanie do was jak podejść do tego problemu? Nagrać jakiś filmik jak przygotowuję i jak działa spieniacz do mleka i wstawić tu na forum? Myślałem też, żeby zaprosić kogoś doświadczonego z Wrocławia do siebie, by pomógł mi ocenić czy ekspres działa poprawnie i to wina mojej "techniki" ale nie wiem czy ten temat to dobre miejsce.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #992 dnia: 11 Czerwiec 2023, 23:01:02 »
nagraj filmik zeby pokazać co robisz - wtedy jest szansa zeby Ci cos podpowiedzieć

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #993 dnia: 23 Czerwiec 2023, 11:37:13 »
Czy istnieje taki cudak jak dzbanek do wylewania mleka, w którym jednocześnie to mleko można podgrzać na indukcji? Wiem, głupiego pytanie, ale teraz brudzę dwa naczynia (garnek, w którym podgrzewam i dzbanek, który nie bangla na indu), a chciałbym jedno :D

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #994 dnia: 23 Czerwiec 2023, 11:45:42 »
Z ciekawości sprawdziłem 3 dzbanki do spieniania, które mam pod ręką i magnes żadnego nie chwyta...
Można przetestować płytkę do indukcyjnych (jak dla mnie kiepsko działało ;) ), lub np. podgrzewać w kąpieli wodnej - wtedy garnek z czystą wodą nie wymaga mycia ;)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #995 dnia: 23 Czerwiec 2023, 13:25:07 »
Z kąpielą za dużo zachodu, to już wolę opłukać garnek. Płytek nawet nie chcę próbować, bo to kolejny szpej w domu. Chodzi mi o eliminację zbędnych elementów, a nie dokupowanie nowych :P

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #996 dnia: 23 Czerwiec 2023, 15:29:56 »
Zapewne rozmiar za mały, dzbanek 0,6L działa.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #997 dnia: 23 Czerwiec 2023, 21:09:22 »
Płytek nawet nie chcę próbować, bo to kolejny szpej w domu. Chodzi mi o eliminację zbędnych elementów, a nie dokupowanie nowych :P

Płytka do podgrzewania zapewne zadziała,
np. https://www.konesso.pl/product-pol-6397-Adapter-do-plyt-indukcyjnych-Bialetti.html
ale oczywiście to dodatkowy element ;)
Ja coś takiego testowałem z garnkami, które nawet miały płaskie dno, ale chyba zbyt kiepsko ciepło przechodziło przez styk płytki i gara :( mocno podgrzać dało się w miarę szybko, ale zagotowanie wg mnie zbyt długo (straty ciepła...)

Zapewne rozmiar za mały, dzbanek 0,6L działa.

Średnica podstawy może mieć znaczenie, ale główny problem to materiał, moje nie są ferromagnetyczne.
Najczęściej "nierdzewka" jest niemagnetyczna, np. AISI 304, a gary na indukcję mają kawałek "żelaza" w denku...





Offline LubieMleko Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Młynek: C40
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #998 dnia: 26 Czerwiec 2023, 18:38:10 »
nanofoamer v2

Czasami się coś uda namalować  ;)
PTAKI LATAJA SZYFREM!

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #999 dnia: 04 Lipiec 2023, 18:42:01 »



Pierwsze podejście do „zwierzaków”.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #1000 dnia: 04 Lipiec 2023, 18:47:44 »
Pierwsze podejście do „zwierzaków”.

I od razu trzeba było tak z grubej rury :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #1001 dnia: 20 Lipiec 2023, 08:42:30 »
Ostatnio przesiadłem się z Rocketa na Bezzerę. W Rockecie dysza pary ma dwa otowory i pięknie opanowane miałem spienianie mleka. Teraz mam końcówkę z 4 otowarmi i od 3 tyodni nie mogę dojść do ładu. Czy na 4 otorach da się zrobić idelny płynny jogurt?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #1002 dnia: 20 Lipiec 2023, 08:53:20 »
Dać się pewnie da, ale na pewno jest to trudniejsze bo czasu mamy zdecydowanie mniej. Można sobie "pomóc" spieniając większą ilość mleka, ale nie zawsze tego więcej potrzeba...

Osobiście co jakiś czas robię przymiarkę do dyszy z 4 otworami i za każdym razem szybko wracam do tej z 2. Dla mnie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie choć spienianie trwa długo.

Jeśli możesz to kup nową dyszę, a jeśli nie to moim zdaniem kluczowy w spienianiu jest sam początek, trzeba bardzo uważać by nie wtłoczyć zbyt dużo powietrza. Z 4-otworową dyszą trwa to dosłownie moment.

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T , Bialetti Moka Induction, V60, Kalita 185
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Timemore Chestnut C2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #1003 dnia: 20 Lipiec 2023, 10:49:28 »
Ostatnio przesiadłem się z Rocketa na Bezzerę. W Rockecie dysza pary ma dwa otowory i pięknie opanowane miałem spienianie mleka. Teraz mam końcówkę z 4 otowarmi i od 3 tyodni nie mogę dojść do ładu. Czy na 4 otorach da się zrobić idelny płynny jogurt?


Looknij na IG chrislin4.0 - są tam tutoriale. Facet, profesjonalista, korzysta ze sprzętu Slayera, który ma tylko 4-o otworowe końcówki dyszy. Zobacz jaki 'jogurt' potrafi ukręcić i jaki Latte Art z tego powstaje :)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #1004 dnia: 20 Lipiec 2023, 11:21:09 »
Looknij na IG chrislin4.0 - są tam tutoriale. Facet, profesjonalista, korzysta ze sprzętu Slayera, który ma tylko 4-o otworowe końcówki dyszy. Zobacz jaki 'jogurt' potrafi ukręcić i jaki Latte Art z tego powstaje

fajtycznie sztos!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi