Autor Wątek: La Pavoni Europiccola  (Przeczytany 108715 razy)

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #270 dnia: 18 Styczeń 2022, 10:01:59 »
Yann... Jakim preparatem okamieniałeś? Na fotografii wygląda to bardzo dobrze.

Offline Zygbert

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #271 dnia: 18 Styczeń 2022, 13:50:18 »
Kwasek cytrynowy robi robotę

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #272 dnia: 18 Styczeń 2022, 18:13:36 »
Ja użyłem Urnex Dezcal, którego jednym ze składników jest właśnie kwasek cytrynowy.
Rozpuściłem zawartość w szklance wody, wlałem przez lejek uważając na powierzchnię ekspresu (kwas jej nie służy :> ), dolałem wrzątku do prawie pełna, zostawiłem na kwadrans. Potem odpaliłem LP aby osiągnęło jeden raz standardowo ustawione u mnie ciśnienie (1,1 bar). Po ostygnięciu opróżniłem wielokrotnie przepłukując.
Jeśli kamienia jest niewiele, w wątku na HB rekomendują użycie "białego" octu wymieszanego z wodą, który rzekomo jest delikatniejszy - zostawia się taki miks na noc: do doczytania w jakich proporcjach i jaki dokładnie ocet mają na myśli. Ja już nie pamiętam :) Ta metoda też działa - moje starsze LP tak na początku potraktowałem i efekt też był przyzwoity.

Natomiast to co na wszelki wypadek tutaj zaznaczę jeśli "ktoś prosto z Google'a" miałby się natknąć: nie wolno używać do czyszczenia miedzianych bojlerów (oraz zapewne z domieszką miedzi, czyli mosiężnych) kwasu solnego (potocznie po ang. muriatic acid). Czyści ponoć bardzo szybko, efekt wygląda przepięknie, ale istnieje ogromne ryzyko nieodwracalnych mikrouszkodzeń. Ponoć częsta praktyka wśród serwisantów, przynajmniej w Stanach. Natknąłem się przez przypadek na materiał na YT, gdzie ktoś tę metodę zachwalał i później na wykład profesora chemii z HB (rpavlis - może ktoś kojarzy) dlaczego nigdy nie należy tego robić. Jeśli ktoś jest zainteresowany zgłębieniem tematu to polecam: zguglować "Descaling copper boilers--something NOT to do!!!" - temat z HB.

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #273 dnia: 18 Styczeń 2022, 19:22:33 »
Yann... a nie przepuszczałeś tego roztworu przez grupę i prysznic, gdy było jeszcze ciśnienie?

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #274 dnia: 18 Styczeń 2022, 20:49:36 »
Cześć, nie, te zamierzam rozkręcić i oczyścić ręcznie: potraktować bardziej delikatnie, bo zakamienione nie są. Jak tylko pozbędę się ułamanego pierścienia Segera, zrobię "pastę" z mąki, octu i soli (w równych proporcjach, jeśli się nie mylę) i zostawię na cały dzień. Intencja jest taka, aby działać punktowo - ciecz, jak wiadomo, rozlewa się. Swoją drogą jak zaczynasz pod ciśnieniem przepuszczać wodę z kwasem, to zawsze coś gdzieś kapnie i zniszczy nawierzchnię, jeśli przegapisz i skutecznie nie zetrzesz. Zależy w jakim stanie masz sprzęt i jakie masz ambicje, aby ten stan utrzymać. O ile pamiętam, Twój egzemplarz jest w dobrym stanie.
Jeśli grupa bez nalotów, korozji, to mi wystarczy mydło i plastikowa szczotka.

Przy okazji się zapytam: czy ma ktoś wyobrażenie potencjalnie przydatnego narzędzia żeby wyjąć ułamanego Segera? Mały klucz nastawny w tle okazał się nieco za duży. Dodam, że ułamany pierścień (oba oczka) porusza się po całym okręgu, gdy dociśnięty z boku. Na dziś kończą mi się koncepcje, ewentualnie narzędzia: bo taki mini nastawny mógłby bardzo pomóc - ale takiego jeszcze nie znalazłem.


Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #275 dnia: 18 Styczeń 2022, 21:50:01 »
Są specjalne szczypce ,trochę szkoda kasy ,chociaż te akurat i tak mają jeszcze akceptowalny próg poniżej 100ki , widziałem knipexy  chyba za 160 zł.

https://allegro.pl/oferta/szczypce-pierscieni-segera-bez-oczka-citroen-psa-9045418818

Nie idzie delikatnie nawiercic, albo delikatnie zrobić "rowek" żeby był jakis punkt zaczepienia?

Może poświęcić jakiś ostry śrubokręt, szpikulec i odpowiednio go zagiąć i próbować podważyć?

Pierścień się da przekręcić, czy się zapiekł?
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2022, 22:02:52 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #276 dnia: 18 Styczeń 2022, 22:12:40 »
Fajne to narzędzie, ale obawiam się, że za duże w tym wypadku, no i najlepszy byłby kąt 90 stopni.
Mam małe Knipexy (występują w tle na zdjęciu), ale nadal za duże. Są jednak XS-ki niemal wielkości breloczka i ku nim się skłaniam. Jeśli to nic nie da, trudno, przyjdzie chyba wyciągnąć Dremel. Akurat zestaw mini wierteł posiadam, dzięki jeszcze innemu hobby. Grupę zabezpieczyłbym blaszką żeby przypadkiem nie zawadzić - a kiedy już miałbym mały otwór, to faktycznie po problemie. Ale dam wpierw szansę mini Knipexom.

Tak, pierścień ruchomy: pomogła oliwa maszynowa.
 

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #277 dnia: 20 Styczeń 2022, 19:38:03 »
Czym najlepiej wyczyścić rdzę ?

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #278 dnia: 20 Styczeń 2022, 20:33:58 »
Włosy murzyna  :hihihi:
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #279 dnia: 20 Styczeń 2022, 20:35:00 »
@tom517 Po oczyszczeniu co zrobisz?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #280 dnia: 20 Styczeń 2022, 21:01:31 »
Zabezpieczę czymś tłustym. Chyba octu użyję.

Może komuś się przyda:

Jednak kwasek cytrynowy lepszy lub kwas fosforowy.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2022, 21:14:21 wysłana przez tom517 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #281 dnia: 21 Styczeń 2022, 11:43:01 »
Chyba wiem dlaczego ludzie polecają starsze modele, zapewne jakość blachy :)
Od spodu podstawa jest szczelnie zabudowana plastikiem, z racji różnicy temperatur (obstawiam jakieś skroplenia) pewnie dobre środowisko do namnażania się rdzy.
Chociaż z drugiej strony dostępność i cena części zamiennych przemawia za nowszym modelem.

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #282 dnia: 21 Styczeń 2022, 18:43:10 »
Czasem można trafić starszy model z mosiężną podstawą, co ogólnie obniża ryzyko zakupu starszej wersji.

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #283 dnia: 21 Styczeń 2022, 19:04:23 »
Poradziłem sobie ostatecznie ze skorodowanym pierścieniem Segera, któremu nieszczęśliwie odpadły oba "oczka" pozbawiając możliwości jakiegokolwiek uchwytu.
Zapewne sposoby są różne, bardziej i mniej brutalne w zależności od cierpliwości i dostępnych narzędzi. Opiszę co pomogło akurat mi - podaję więc krótki "przepis".
1. Obklejamy wnętrze grupy np. taśmą papierową: kilka warstw - od samego dołu do góry. Oczywiście fragment ze skorodowanym pierścieniem powinien być dobrze dostępny/widoczny.
2. Grupę osadzamy w imadle pilnując żeby nie porysować - może ktoś ma gumę, a może kilkukrotnie złożony ręcznik, itp. Ja złapałem ze ucho od dźwigni.
3. Usuwamy tyle pierścienia za pomocą np. Dremela ile się da (ja początkowo użyłem małego papieru ściernego (60-tka), potem dla precyzji przeszedłem na kamień szlifierski. Uważamy na elementy grupy, nie chcemy zawadzić.
4. W pewnym momencie stwierdzimy, że pierścień już się nie rozpycha mocno i łatwo samą ręką jesteśmy w stanie go przesuwać. To jest moment kiedy używamy magnesu, aby spróbować go nieco podnieść i sprawdzić, czy przypadkiem już nie pojawia się szczelina pomiędzy nim, a rowkiem w którym jest osadzony.
5. Jak tylko pojawi się szczelina, używamy szpikulca/haka żeby pierścień wypchnąć.

Coś co sobie możemy za wczasu darować, bo nic nam nie da, a tylko powiększa ryzyko niepotrzebnych zniszczeń albo stracimy czas:
- wypchnięcie pierścienia za pomocą przeciwstawnie działających haków
- wybicie za pomocą gwoździa i młotka (są takie rekomendacje w necie, ale mając na uwadze, że rowek jest mosiężny, ja bym odradzał)
- podklejenie (nawet pro-klejem) starych oczek od wewnątrz pierścienia, bo "może wytrzymają i trochę uda się go podważyć" - nie, nie uda się
- złapanie wystającego pierścienia jakimś sprytnym narzędziem - może takie istnieje, ja takiego nie znalazłem - na pewno Knipex XS nie pomoże :) choć jako samo narzędzie jest super :)

Dla porównania "cały" pierścień (uciąłem mu "oczka") vs. opiłowany - tak żeby mieć pojęcie ile materiału trzeba odjąć.

Jeśli Tobie się to akurat przytrafiło, życzę powodzenia, ale nie składam kondolencji: jest to do ogarnięcia nawet przez mało wprawną osobę jak ja w niecałą godzinę jak już wiadomo co robić.

« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2022, 19:07:01 wysłana przez yann »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Pavoni Europiccola
« Odpowiedź #284 dnia: 21 Styczeń 2022, 21:23:31 »
Z hakami byś raczej dał radę, tyle że robi to się dość skomplikowana operacja i raczej nie dla jednej osoby, bo rąk braknie. Dopchnąć na środku, i albo zblokować z jednej strony i próbować podważyć z drugiej albo podważyć z obu i łapać jak tylko się uda. Kiedyś mi coś podobnego wyszło, tyle że nie w ekspresie ;) Z dremelem zabawy sporo, trudne nie jest ale mega upierdliwe.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi