Autor Wątek: [nowicjusz] Kawiarka?  (Przeczytany 10248 razy)

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Kwiecień 2015, 11:55:35 »
Hmm mozliwe ze smaku przede wszystkim. Chociaz jak juz wspomnialem mocy tez brakuje, po prostu nie jestem w stanie z tej rozpuszczalnej zrobic czegos co by bylo i mocne i dalo sie wypic, ta nieznosna kwasowatosc przy 2ch lyzeczkach jeszcze zabije jakos cukrem, przy wiekszych niestety nie mam jak bo wyjdzie jakis cukierek.

Jak juz wspomnialem preferuje czarna mocna i gorzka, ale nie gardze biala, byl okres ze tylko taka pilem, ale preferuje jednak cos co samym smakiem jest w stanie rozbudzic.
Kawa z mlekiem smakuje ok, kawa rozcienczona woda juz niestety nie ;/

Przyklad z tego ekspresu kapsulkowego co mi podeszlo
'espresso' - czyli jacobs jak mniemam po smaku kronung przez cisnieniowe - super smakuje, cholernie malo.
'espresso' + woda - juz niestety takie slabe, nijakie w sumie, na upartego mozna wypic ale rownie dobrze moge jechac na rozpuszczalnej.
'latte' czyli 'espresso' + mleko spienione - to juz mi znowu smakuje, lekkie ale dobre.

Problem ze koszta kapsulek sa przesadzone, wole raczej jakos uzyskac ten efekt samemu mielac i wrzucic do kawiarki, z tego co czytalem cisnienie przy takiej jest podobne, wiec powinno wyjsc cos w miare rozsadnego.


Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze nie bedzie to cos co zadowala smakoszy, niestety nie mam budzetu na zamawianie sporej ilosci dobrej kawy, ale sa limity picia slodzonej rozpuszczalnej ;)

6 to raczej brzmi rozsadnie, takie espresso male fajnie smakuje ale cholernie malo tego.
plus tych jacobsow ze zawsze bede mogl w razie czego jakas mieszanke stworzyc z decafem jezeli uznam ze moc jest zbyt silna, w sumie niepamietam bym kiedys pil decaf ale licze ze nie psuje to smaku.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2015, 12:00:21 wysłana przez Ashton »

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Kwiecień 2015, 12:01:32 »
Ja od siebie proponowałbym przekroczyć Ci trochę budżet 200 zł i za 279zł (akcesoriabaristy.pl) lub za 299zł - 30zł rabat i darmowa wysyłka (coffeedesk.pl) zakupić concept KM-5120.
To najtańszy z porządnych młynków elektrycznych, które w sposób przyzwoity mielą ziarno.. dlaczego tak ? Przynajmniej mi i wszystkim w mojej rodzinie nie chce się kręcić korbką ręcznego i szybko porzucają ten zwyczaj, jest zbyt czasochłonny, tutaj wsypujesz ziarno i masz. Zyskujesz wygodę i czas (jakość mielenia też zresztą ) za parę złotych więcej.

Dalej kawiarka ten model - świetny pomysł, potem pójdziesz dalej.

Ziarno: jak kolega powyżej napisał spróbuj w żabkach fresh kawy z coffeezone, to w miarę przyzwoite ziarno. Napisz gdzie mieszkasz, może w pobliżu masz palarnię dobrej kawy i odpadną koszta samej wysyłki ? Kawa z segmentu speciality w przeliczeniu na cenę za kilogram bardzo często jest tańsza niż jacobs, o którym wspominałeś ;) Moze coś doradzimy jak poznamy Twoją lokalizację ?

Pozdr!



Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Kwiecień 2015, 12:08:16 »
W sumie pospieszylem sie z zamowieniem ale poslalem prosbe o anulowanie, cena mlynka w moim zakresie wiec wymienie.

zabki niestety u mnie niema, jak wspomnialem mieszkam na zadupiu - Lidzbark Warmiński, raczej nie sadze by byla palarnia, chyba ze ktos prowadzi internetowa z piwnicy ;)

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Kwiecień 2015, 13:25:11 »
okej.. to z palarnią lipa.. budżetowe ale i dobre rozwiązania: 1. Zamawiasz młynek na akcesoriachbaristy i piszesz do rogera z forum albo przez stronę ab żeby Ci do paczki wrzucił 1 kg guatemali adelante z coffee proficiency świezopalonej, mysle, ze nie będzie z tym problemu. Na stronie CP kosztuje 85zł kg, więc taniej niz kronung i odpada Ci koszt przesyłki.
2. Piszesz do forumowego ranGo i dostajesz całą paletę pyszniutkich kaw w dobrych cenach. .

w jednym i drugim przypadku czekasz na przesyłkę, nie martwiąc się o całą resztę i zaczynasz zabawę z dobrą kawą.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Kwiecień 2015, 13:37:07 »
Z 6 bialetti mam cały kubek i to jest dla mnie w sam raz. Kawy chyba około 20g
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Kwiecień 2015, 13:46:45 »
czyli 6ka ok.

Co do kawy, narazie mlynka niema nigdzie ;) nawet na akcesoria baristy, mam nadzieje ze sytuacja sie zmieni pewnie podzwoni po sklepach popytam, bo w sumie wolalbym elektryczny a cena jest jeszcze do zaakceptowania.
Co do ceny tanszenj niz kronung ceneo wychodzi 40zl kg, oczywiscie ceny lokalne stwierdza ale nie sadze by byly az tak duze ;)
Tak czy inaczej dzieki za info, pewnie jak poeksperymentuje z kawiarka i stwierdze ze wiem jak parzyc by bylo dobrze to zamowie w ktoryms z tych miejsc.

Swoja droga senny wiec jezeli ktos cos napisze to nie zdziwcie sie jezeli odpowiem jutro :)

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Kwiecień 2015, 14:16:18 »
te młynki są dość chodliwe, więc warto jutro zadzwonić i się zapytać kiedy będzie dostawa.. co do kawy napisz pw o którym Ci mówiłem i zobaczysz na czym stoisz ;) za 40zł nordic approach sprzedaje ziarno ale zielone przed wypaleniem więc pomyśl co musisz mieć w filiżance jeżeli tyle kosztuje kg obrobionej kawy.. ;) warto dopłacić parę złotych w tym wypadku, sam się zresztą przekonasz.

Powinno się płacić za:
1. Jakość zielonego ziarna - czy ziarno nie jest chore, w jakich warunkach jest obrabiane, czy nie ma defektów, skąd pochodzi - w przemysłowych kawach nie masz o tym informacji ale poza kilkoma porządnymi "włochami" sytuacja wygląda naprawdę nieciekawie.

2. Jakość ziarna po wypaleniu - kto wypala Tobie to ziarno ? Specjalista od kawy, dbający o nią z całych sił czy osoba dorzucająca kasztanów przed zmieleniem ? Każda kawa ma swój unikalny profil a specjalistów umiejących ten profil wydobyć jest naprawdę niewielu. Uwierz mi na słowo, giganci nie będą do zielonej kawy kosztującej 7-15zł za kg zatrudniać wirtuozów.

3. Świeżość kawy - kiedy Twoja kawa była palona ? Porządna palarnia podaje czytelną datę palenia. W markecie takiej informacji nie ma. Jedyne co wiemy to data przydatności - zazwyczaj data palenia to ta data - 2 lata. Tak więc zazwyczaj dostajesz kawę min. półroczną, często nawet prawie dwuletnią.
Żeby kawa smakowała dobrze tak jak powinna smakować ziarenka palone jaśniej powinny zostać spożyte max. 2 miesiące po wypaleniu. Przy kawach pod espresso, kawiarkę ciemniej zazwyczaj palonych ten termin wydłuża się do nawet 3 miesięcy. . .

4. Informacje o kawie - skąd pochodzi ? Państwo, region, plantacja, imię nazwisko plantatora/farmera ? Wysokość na jakiej jest zbierana ? Odmiana botaniczna ?
Te informacje pozwalają nam wiedzieć z jaką kawą mamy do czynienia. Kto bierze na siebie odpowiedzialność jeżeli kawa będzie nieodpowiedniej jakości. Czy może komu zostaną przypisane zasługi za fantastyczną kawę.

100% Arabika, niskodrażniąca, łagodna unikalna kompozycja arabik z południowej ameryki... to zazwyczaj znajdujemy na paczce przemysłowej. W najlepszym razie Kaffee Brasil czy coś w tym stylu.
2/3 upraw na świecie to arabika, to tak jakby powiedzieć "Mam fantastyczne jabłka" Jakie jabłka ? Ze wschodniej europy... idziemy na stragan drugi raz i dopowiedzmy sobie sami co dostaniemy prosząc o jabłka "ze wschodniej europy" za każdym razem coś innego. .dobre lub nie.

To pokrótce składa się na smak jaki ostatecznie znajdziemy w filiżance.

Czy warto zapłacić zamiast 40-100zł za kg 60-150zł i mieć spełnione powyższe punkty , to już pytanie do Ciebie. Ja twierdzę, że tak.

PS. Co do eksperymentów z kawiarką pomocny może Ci się okazać materiał z bloga AraBean

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Kwiecień 2015, 03:17:05 »
Kawa z mlekiem smakuje ok, kawa rozcienczona woda juz niestety nie ;/
Pisałeś:
biorac pod uwage ze moze byc zbyt mocne i w razie czego mlekiem bede zwiekszal obietosc
to dlatego wspomniałem o wodzie. Kawa dobrze rozcieńcza się wodą, preferencje intensywności to już inna rzecz, którą oczywiście rozumiem.


Z 6 bialetti mam cały kubek i to jest dla mnie w sam raz. Kawy chyba około 20g
??? Poważnie tylko 20g na 6 kawiarkowych espresso? To wychodzi 3,(3)g na shota ~50ml, czyli drip jak się patrzy.

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Kwiecień 2015, 13:58:12 »
Ehh nie dacie mi zyc w blogiej ignorancji ;/
Dobra poddaje sie z 1kg wezme czegos lepszego, potem zaleznie od tego jak zejdzie i budzetu ;)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Kwiecień 2015, 14:55:05 »
Odnośnie Conceptu, to będziesz musiał chwilę poczekać, bo dostawa do Polski ma być za za 2-3 miesiące.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Kwiecień 2015, 15:41:05 »
Może więcej niż 20, w sumie to nie ważę tego, patrzę na objętość. Wsypuje z lekką górką, jak postukam z boków to jest ze 3mm poniżej krawędzi.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi