Autor Wątek: Ekspres przelewowy a Dripper  (Przeczytany 12677 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Maj 2023, 00:22:24 »
Najważniejsze że Tobie pasuje, to taki à la chemex ;)
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Maj 2023, 06:48:08 »
to taki à la chemex

Wiesz to ustrojstwo jest od Chińczyka to głupio by było wsadzić tam oryginalnego chemex-a :lol2:
Stąd takie coś MADE IN PRC  :redface:

20230527_154655.jpg

Małe to jest ale dla mnie w sam raz bo ja chcę z tego otrzymywać +/- 300ml naparu 360g wody 25g ziarenek.
Będę to wykorzystywał sobie do przelewowej podwieczorkowej kawy.

Jka
Najważniejsze że Tobie pasuje,
A mam wyjście  :'( parę groszy już w to wsadziłem.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Czerwiec 2023, 14:57:57 »
Dało mi to coś niecoś do myślenia i w dalszym ciągu będę szukał jakiegoś ustrojstwa co zrobi za mnie przelewanie.
W oko wpadło mi coś takiego, urządzenie ładne ale cena nie koniecznie fajna.
Miał  może ktoś z tym do czynienia?

https://gastromania.pl/ekspresy-przelewowe/ekspres-przelewowy-0-8-l-279x190x292-mm-marco-ottomatic-coffeemaker?gclid=CjwKCAjwov6hBhBsEiwAvrvN6EGn-QYVAzb4w-a8BtD0MQuBvCMddrbfSVVuQZ41E_WsDYoaszKP1RoCeJEQAvD_BwE

Na razie kupiłem takie coś i spokojnie czekam kiedy przyjdzie.

https://pl.aliexpress.com/item/1005001392903253.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.21.1a171c24opSZkh&gatewayAdapt=glo2pol
Wiem wiem Chińczyk są tacy co by nic od Chińczyka nie dotknęli, ja do nich nie należę.

Przelew od Chińczyka nie najgorzej się sprawuje.
A na pierwszą część pytanie niebawem sam sobie odpowiem, bo chwilę temu rozpakowałem takie coś.

20230607_135506.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Czerwiec 2023, 07:09:36 »
bo chwilę temu rozpakowałem takie coś.

Skoro się rozpakowało to i trzeba było wypróbować do fabrycznego zestawu dołożyłem tylko filtry i cos tam się zaparzyło.

CH OTO1.jpg

CH OTO2.jpg

Pierwsze wrażenie chemex raczej nie będzie moim 1pierwszym wyborem jako serwer w tym ekspresie, wielkie to jest ciężkie, nie za bardzo wygodne przy nalewaniu, tym bardziej jak się robi max.350/400ml. gotowej kawy, i by nie obrazić właścicieli i zwolenników tego zaparzacza dodam że jest to moja prywatna opinia.

Sama kawa EURO CAFE - BURUNDI AGAHORE NATURAL wyszła taka delikatna bardzo klarowna,

EURO CAFE - BURUNDI AGAHORE NATURAL.jpg

Za wcześnie na jakieś konkrety, przelewa się to pulsacyjnie pierwsza woda od włączenia pojawia się po około 35sek. i trwa wstępne namaczanie coś z 11 sek. później przerwa 15sek a po niej +/- 3/4sek przelewanie i tak do wyczerpania wody, w miedzy czasie cos tam sobie kapie :lol2:

Jak wspomniałem Chemex nie za bardzo mi podpasował to dzisiaj rano, podstawiłem taki zestaw.

20230607_194811.jpg

I nie był to zły pomysł.

P1020346.JPG

Z takiej kawy.

COFFEESITE Espresso MILANO.jpg

Wyszły mi 2 takie kubki wczesno porannego napoju.

20230608_053150.jpg

Co dalej będzie czas pokaże na razie obydwa te pokazane zaparzacze stoją sobie prawie koło siebie, może już tak zostanie ale znając siebie będzie to do czasu aż mi znowu jakiś  kawka pomysł nie strzeli do łepetyny.


20230608_060530.jpg

Tak na wszelki wypadek nie jest to wpis w żaden sposób sponsorowany czy reklamowy ot moje takie przemyślenia na gorąco by mi coś nie umknęło.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Czerwiec 2023, 10:16:04 »
Trochę na siłę chcę przełamać się do tego by w tym Ottomatic-u używać chemex-a.
W necie znalazłem takie "ubranko" na niego, ale cena skutecznie mi to wybiła z głowy.

Fotka z netu.

pokrowiec na chemexa.jpg

Ale naprowadziło mnie to na innego "pomysła" w szafie z dodatkami do roweru znalazłem opaskę na nadgarstek i wyszło jak na fotkach.

20230609_064147.jpg

20230609_064208.jpg

20230609_064227.jpg

Zobaczę poużywam jak cos kupię inny kolor i mam swoje własne ubranko  :redface:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Czerwiec 2023, 17:31:10 »
Chemex-a nikt nie chce kupić  :'( a tutaj już następca pracuje i co tutaj dużo pisać jest dobrze albo i lepiej jak dobrze kawa nic a nic na podmianie ze swoich smakowych walorów nie straciła.

ZAST1.jpg

ZAST2A.jpg

ZAST3.jpg


Nawet biały kubek się znalazł.

ZAST4.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Czerwiec 2023, 07:59:12 »
Czyli sprawdza się stare powiedzenie: "Jak zrobić dobrą kawę w Chemexie? Położyć na nim V60"  ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Czerwiec 2023, 08:33:43 »
o widzę Jka57 że w szale zakupowym w końcu dotarłeś do v60 i bardzo k... dobrze, idąc klasykiem :D

A z chemexem chyba niepotrzebnie walczycie, te grube papierowe filtry to jego urok, dają wrażenia smakowe jak żadne inne. Klarowność ja bym zdefiniował w skali od FP do Chemexa :) przecież to nie jest skala lepszy->gorszy a raczej inny<->inny. Jak się ostrożnie polewa, można użyć w nim filtra z v60, taki stożkowy no-bypass nam wyjdzie, ale poza eksperymentem nie znalazłem w tym większych przyjemności.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Czerwiec 2023, 09:19:49 »
o widzę Jka57 że w szale zakupowym w końcu dotarłeś do v60

Jeżeli takie coś to V60 to ja coś takiego już jakiś czas temu mam tylko że to moje jest z takim kapelusikiem ala durszlak.
A teraz chciałem taki by nie był plastikowy, ten co kupiłem podobno jest ceramiczny a czy to coś zmieni poza wyglądem nie wiem i ze swoimi "kubkami smakowymi i czymś tam jeszcze wątpię bym wyczuł jakąś różnicę, o wiem jestem o całe 80zł cieńszy w portfelu :lol2: ale ale zgodnie z powiedzeniem "kasa nie gra roli gdy pasja swawoli" wszystko reszta jest OK :)

20230614_085018.jpg

Co do chemex-a

A z chemexem chyba niepotrzebnie walczycie,
To ja już nie walczę z nim ot na tą chwilę wylądował na półce, on dla mnie jest po prostu za duży i nie wygodny (do mycia)

20230611_155137.jpg

Jka
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2023, 09:23:29 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Czerwiec 2023, 10:02:14 »
no tak, nie da się ukryć, że to wazon jest :) a ważnym elementem jest tu jednak przyjemność z używania. Ja mam tego na "6 filiżanek" i dobrze się nadaje dla kaw w zakresie 500ml-1L, najczęściej robię 500-600ml czyli do tego jego "pępka", wtedy się kręci nim jak z na reklamach :) A myję go ręcznie szmatą i pałeczką, no takim chopstick-em, ale tylko czasami, racja, że nie jest to najwygodniejsze ale jednocześnie myśle, że jego szkło jest na tyle porządne, grube i wysokiej jakości, że częściej wkłądam go co parę kaw poprostu do zmywarki, oczywiście po odwiązaniu drewienka :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Czerwiec 2023, 10:26:21 »
Ja mam tego na "6 filiżanek"

Ten tez jest na 6 filiżanek ja z kolei robię sobie max z 400g wody i 25g ziarenek i jest dla mnie za duży.

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Czerwiec 2023, 14:47:09 »
o widzę Jka57 że w szale zakupowym w końcu dotarłeś do v60 i bardzo k... dobrze, idąc klasykiem

Hm tego klasykiem nie nazwiemy raczej kolejnym wymysłem starszego gościa.
Przed 12;00 dostałem paczkę a w niej takie coś ::)

cer1a.jpg

cer2a.jpg

Trochej śmieszne ale czemu tego nie wypróbować skoro wpierw płacę a później myślę  :redface: to trzeba zobaczyć czy to się do czegoś nadaje.

Coś tam się przelewało "kotłowało"

cer3a.jpg

Ba nawet prawie podobny kubek się znalazł.

cer4.jpg

Ooooooooooooo u dało się to spokojnie wypić.

Hm kolejne jakieś tam przemyślenie w sprawie tego ekspresu ottomatic (i taka nazwa już zostanie) skoro nie używam z nim chemex-a

cer5.jpg

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1596
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #42 dnia: 27 Czerwiec 2023, 08:16:41 »
Jurek, zbierasz sporo sprzętu kawowego, ale że jeszcze nie masz Moccamastera? Czy coś przegapiłem? 😜

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Czerwiec 2023, 09:43:26 »
Jurek, zbierasz sporo sprzętu kawowego, ale że jeszcze nie masz Moccamastera?

Jakoś tak wyszło i teraz raczej nie przewiduję go mieć.
Ja całkowicie zrezygnowałem z konewki/ek idę w prąd :) dlatego planuję zostać przy tym co widać z tym że z braki miejsca nr.3 siedzi w szafie i tak będzie jakiś czas bo wbrew pozorom mimo że to "Chińczyk" bym go nie lekceważył.

CZERWIEC 2023 r..jpg

A wcale tego tak dużo nie jest o +/- tyle co na tych półkach, trochę w szafie i cześć w kartonie to co wystawione na OLX ale nikt nie chce nic kupić.

20230627_091516.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres przelewowy a Dripper
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Czerwiec 2023, 10:29:51 »
Ja całkowicie zrezygnowałem z konewki/ek idę w prąd

A nie brakuje Ci kontroli nad niektórymi parametrami, choćby temperaturą?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi