Autor Wątek: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru  (Przeczytany 2254 razy)

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« dnia: 18 Styczeń 2023, 09:44:09 »
IMG_1088(1).jpg

Po dłuższym czasie włączyłem ekspres Rancilio Epoca ze zbiornikiem na wodę i cały czas pompuje wodę, która wypływa przez grupę, a w momencie wyłączenia zaworem powrotnym do zbiornika. Od czego zacząć poszukiwania? Który to może być czujnik poziomu wody? Przy zagrzanym ekspresie to sprawę załatwia czujnik ciśnienia, a przy zimnym?
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Styczeń 2023, 10:19:01 »
Czujnik poziomu to ten na godzinie drugiej z podłączonym kabelkiem coś może kabelek/złączka spadła.
Chociaż może u Ciebie inaczej. Zaznaczyłem gdzie u mnie jest i jak ten bolec/czujnik wygląda.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 10:22:26 wysłana przez tom517 »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Styczeń 2023, 10:22:33 »
Zapewne ten różowy...
Najprościej wg instrukcji, jeśli trafiłem z modelem, to to np. https://static-pt.com/modelManual/RA-EpocaS1After2008_pm.pdf?v=1655476590332   nr 12 na stronie 10 (101)
https://www.partstown.com/rancilio/epoca-s-1/parts#id=mdptabmanuals

Czujnik to najzwyklejszy kawałek drutu, więc styki lub elektronika raczej..., chyba, że się jakoś złamał, lub kamień go odizolował ;)

Edit: chyba, że napełniasz czystą wodą destylowaną, to jej nie wykryje bo prądu nie przewodzi ;)
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 10:39:53 wysłana przez WS5 »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1596
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Styczeń 2023, 11:29:19 »
Może styki są zaśniedziałe? To różowe, to hydrostat. Tam pewnie też jest jednostka sterująca?

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Styczeń 2023, 15:29:15 »
Dzięki za orady, proszę o jeszcze ;-)
Mała aktualizacja - wiem, że nadal nic nie wiem.
Czujnik poziomu wody znaleziony dzięki Waszej pomocy, połączenie z elektroniką jest ok. Czujnika nie mam jak wyjąć, mogę jedynie ustawić głębokość jego zanurzenia. Po odkręceniu nakrętki jest pod spodem uszczelka teflonowa, ale nie udaje się jej wyciągnąć. Zastanawiam się czy w bojerze jest woda, kupię klucz 18 i postaram się odkręcić coś, aby wpuścić sondę i sprawdzić to. Czy jest szansa, aby zatkał się dopływ wody do bojlera? Dla przypomnienia woda z grupy płynie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Styczeń 2023, 15:37:57 »
Bojler może zatkać się na "wejściu", tam, gdzie zimna woda styka się z gorącą. No i rzeczywiście, przy takim przytkaniu, bojler długo się dopełnia, a woda z grupy leci bez problemu.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Styczeń 2023, 16:00:52 »
mogę jedynie ustawić głębokość jego zanurzenia.
...
Zastanawiam się czy w bojerze jest woda

Jeśli masz jakiś miernik uniwersalny z omomierzem to można sprawdzić co pokazuje..
np. zmierzyć w stalowym garnku z wodą opór między byle drutem zanurzonym w wodzie (czy sondą miernika) i tym garnkiem, następnie porównać podpinając pod tą sondę (po odpięciu kabelka) i masę
Jeśli da się zmieniać wysokość to nawet poziom wody powinno dać się ustalić (znając długość sondy)

« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 16:10:13 wysłana przez WS5 »

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Styczeń 2023, 16:08:43 »
Czy ekspres jest podłączony do prawidłowo uziemionego gniazda?

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Styczeń 2023, 20:18:31 »

Po dłuższym czasie włączyłem ekspres Rancilio Epoca ze zbiornikiem na wodę i cały czas pompuje wodę, która wypływa przez grupę, a w momencie wyłączenia zaworem powrotnym do zbiornika.
Czyli natychmiast po włączeniu maszyny zaczyna lecieć woda z grupy?

edit:
OK, nie doczytałem. Jeśli nie masz żadnego multimetru to odepnij zasilanie od pompy. Chwilę po włączeniu ekspresu powinieneś usłyszeć wyraźny stuk otwieranego elektrozaworu. Jeśli tak się stało, to najprawdopodobniej gdzieś jest zator (najczęściej na wejściu do bojlera). Jeśli nie, to mamy trzy (najczęściej spotykane) możliwości:
- elektrozawór się zawiesił i wystarczy go rozebrać i rozruszać (to najbardziej prawdopodobna opcja w Twoim przypadku)
- do cewki elektrozaworu nie dochodzi napięcie
- cewka jest spalona.
Jeśli masz multimetr to sprawdź czy do cewki dochodzi napięcie, a jeśli dochodzi to rezystancję samej cewki (dla 230VAC powinno to być kilka kiloomów). Rezystancję dla pewności mierzymy w "obie strony". Daj znać co wyszło i będziemy myśleć dalej. Sondę poziomu wody sobie odpuść - gdyby ekspres cały czas dopełniał wodę do bojlera to po chwili miałbyś fontannę z zaworu bezpieczeństwa.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 20:39:32 wysłana przez Biff »

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Styczeń 2023, 20:52:27 »
Dziękuję Wam za zainteresowanie i chęć niesienia pomocy.

Biff, zastosowałem się do Twoich wskazówek - miernik co prawda posiadam, jednak wytypowanie które to kable jest dość trudne i nie chciałem ryzykować, ale odłączyłem pompę i chwilkę po włączeniu ekspresu słychać i czuć włączenie elektrozaworu. Niestety dostęp do jego demontażu ie jest prosty i wymaga kluczy, których nie mam w domu, więc jutro zakup kluczy i kolejne działania.
Skansen - podłączony prawidłowo, sprawdzone.
Już byłem w ogródku i witałem się z gąską po przeszlifowaniu sondy pomiarowej, ale to niestety nie to :-(.
Po włączeniu ekspresu pompa pracuje i leci zaworem powrotnym, po włączeniu grupy leci z grupy.
Jutro użyję miernika, dziś przed szlifowaniem pomiary nic nie pokazały.
001.jpg
002.jpg
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2023, 21:24:19 wysłana przez RGB »

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Styczeń 2023, 16:24:18 »
Po małych testach wszystko wskazuje na zablokowany elektrozawór - poprawcie mnie, jeśli się mylę. Po ręcznym uzupełnieniu wody prawie pod korek i włączeniu maszyny nie uruchamia się uzupełnianie bojlera. To dobrze.
Po wypompowaniu wody poniżej poziomu roboczego i włączeniu ekspresu uruchamia się uzupełnianie wody, ale leci przelewem. To źle.
Po odkręceniu wyjścia z elektrozaworu i włączeniu nie leci nic, czyli obstawiam zablokowany zawór.
W jaki sposób można go udrożnić?
327628510_534974395293411_4419753560550196678_n.jpg327155133_1608334172924194_8506579667775805625_n.jpg

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1596
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń 2023, 21:07:57 »
Rozkręć go jeszcze bardziej. Może tam być syf. Pewnie będzie jeden większy oring na łączeniu, na który trzeba będzie uważać, poza tym może nic więcej nie będziesz musiał wymienić (oby). Mechanicznie oczyścisz, może coś blokuje tłoczek. Tak wygląda w środku
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2023, 21:14:29 wysłana przez kawosz17 »

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Styczeń 2023, 07:10:45 »
Po małych testach wszystko wskazuje na zablokowany elektrozawór - poprawcie mnie, jeśli się mylę. Po ręcznym uzupełnieniu wody prawie pod korek i włączeniu maszyny nie uruchamia się uzupełnianie bojlera. To dobrze.
Po wypompowaniu wody poniżej poziomu roboczego i włączeniu ekspresu uruchamia się uzupełnianie wody, ale leci przelewem. To źle.
Po odkręceniu wyjścia z elektrozaworu i włączeniu nie leci nic, czyli obstawiam zablokowany zawór.
W jaki sposób można go udrożnić?
Wnioskuję, że upewniłeś się, że do elektrozaworu dochodzi napięcie i daje on oznaki życia (stukniecię przy załączaniu?).

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Odp: Rancilio Epoca - pompuje wodę bez umiaru
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty 2023, 17:27:30 »
Tak, to było sprawdzone.
Znalazłem przyczynę awarii - zatkane było wyjście elektrozaworu.
Dzięki wszystkim za porady.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi