Autor Wątek: Tygielek  (Przeczytany 110088 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #285 dnia: 09 Listopad 2020, 12:15:09 »
W Macedonii też lubią ten smak co w Grecji. Dostałem kiedyś jakiś macedoński klasyk od Gorana, ale dla mnie nie do przeskoczenia jest ten specyficzny aromat szpitalnej chemii XX w., mojej żonie, z tygielka w wersji  klasycznej z cukrem, nie przeszkadzał.

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #286 dnia: 09 Listopad 2020, 12:56:25 »
Jeśli chodzi o tygielki, to dla osób niezbyt radykalnych w tradycyjnym podejściu są dostępne wygodne w używaniu tygielki elektryczne.
Kiedyś kolega z pracy przywiózł mi z Turcji coś podobnego do Sinbo SCM-2928.
Z tego co kojarzę są wersje w stali.

Ich cechą jest to, że szybciej nagrzewają napar niż grzanie w piasku, ale można przełącznikiem stopniować podgrzewanie.

Miłego tygielkowania

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #287 dnia: 12 Listopad 2020, 13:50:44 »
Tylko dalej nie znam dobrej alternatywy, może kupię se kiedyś taki tradycyjny "turecki" ręczny, tylko jak będą jasne kawy w nim szły próbował ktoś?

Do 10g jasno palonej mytej Etiopii potrzeba równo minute kręcenia.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #288 dnia: 14 Listopad 2020, 15:58:40 »
@ranGo dzięki za zmierzenie, ostatnie parę mieleń na stoper patrzałem i 14-15g na c40 zeszło mi ponad półtorej minuty, za to na feldgrindzie 30-40 sekund. Feld ma żarna które pewnie dzisiaj nazwano by do espresso, jak go kupowałem, to nie mówiliśmy o takich pierdołach :D Za to ciężko jak diabli a i tak relatywnie lekką do mielenia kawę, jak na jasne, wrzuciłem. Też ciut za grubo ustawiłem, więc to też mu poprawiło czas, niemniej wniosek nasuwa się prosty, te tradycyjne "tygielkowe" młynki są generalnie wolnymi żarnami, co i bardzo dobrze :)

Kiedyś świeżopalona miała te greckie alexsandry, podobają mi się ale nie mogę narazie kolejnego młynka kupować :D i tak na wiosnę przyjdzie podróżny składak z kickstartera to zobaczymy jak na nim idzie, bo feld-a zazwyczaj w pracy trzymam.

Taka ciekawostka, właściwie moja czysto subiektywna obserwacja, że szybkie/ciężko idące młynki zachęcają, wbrew pozorom, do szybszego kręcenia, bo wtedy odczucie jest lżejsze i nie zacina się tak młynek, więc podświadomie człowiek daje gazu. Na c40 spokojniejsze kręcenie jest przyjemne, przez co nie prowokuje tępa.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #289 dnia: 11 Wrzesień 2021, 17:20:46 »
Stara szkoła:

https://youtu.be/jVaQdhL98uM?t=205

Mieliłem dzisiaj jasno paloną kawę do espresso na C40 i mam wątpliwości odnośnie tego, co byłoby szybsze..  ;)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #290 dnia: 01 Październik 2021, 16:43:54 »
Rekomendacje mistrza świata Sergeja Blinnikowa. Radzi używać do kawy po turecku ziaren do metody przelewowej. Całkowicie się z nim zgadzam.

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #291 dnia: 01 Październik 2021, 18:49:34 »
Interesujące. Zupełnie pod prąd -- muszę to sprawdzić :).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #292 dnia: 02 Październik 2021, 23:47:17 »
Już był tu kiedyś taki przepis. Bodajże wrzucił Goran z przepisem mistrza z Grecji, który zaparzał w ten sposób jasno paloną Geshę. Bardzo dobrze wychodzi taka kawa.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #293 dnia: 03 Październik 2021, 19:03:15 »
@Valerii
Jakie mielenie?
3:20 o co chodzi z tymi 300-400ml, bo YT tłumaczy jako głośność

ale ciekawe że nie poleca aby gotować 2-3 razy ;)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #294 dnia: 03 Październik 2021, 19:46:07 »
@szarud mówi, że objętość tygielka nie powinna być większa niż 300-400 ml (jeśli gotujemy kilka porcji). Idealnie jeden tygielek - to jedna porcja kawy, czyli 80-150 ml.

mielenie - jak puder. Pojedyncze, rzadkie drobinki mogą być odczuwalne między palcami.

gotować 2-3 razy - teraz już nie modne  ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2021, 19:53:02 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #295 dnia: 14 Wrzesień 2022, 21:05:41 »
Ostatnio wróciłem do tygielka parę razy. Upewniłem się tylko, że jest to urocze i minimalistyczne. Jasne single smakują wybornie. Metoda ta daje niesamowitą przyjemność z bliskiego kontaktu z kawą -- niemożliwe to w innych metodach.

Offline sergio Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Aeropress + Fellow Prismo, Chemex, Tygielek, Nivona 791
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #296 dnia: 13 Październik 2022, 21:08:21 »
mielenie - jak puder. Pojedyncze, rzadkie drobinki mogą być odczuwalne między palcami.
Albo kupić odpowiednio mieloną kawę. Z Grecji w tym roku przywiozłem kilka paczek słynnej Loumidis Papagalos (logo z ptaszkiem) - czyli ich najsłynniejszej kawy do tygielkowej kawy po grecku. Kawa jest tak dobra, że za rok, przy kolejnej wyprawie do Grecji, chyba pół bagażnika zapakuję :-).
Dla tych którzy, jak ja, nie bawią się w mielenie polecam też mieloną Pellini Cremoso. Nie jest aż tak drobno zmielona jak Loumidis, ale wystarczająco aby wyszła dobra kawa w tygielku.

  gotować 2-3 razy - teraz już nie modne  ;)
Hmm, tych wariacji jak gotować w Tygielku jest sporo (odmiany turecka, grecka, macedońska, itd.), więc nie jestem pewien czy gotowanie 3 razy jest najbardziej zgodne z jakimś kanonem :-). Z reguły zagotowuję raz, jak w kawie po grecku i jest super.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #297 dnia: 14 Październik 2022, 01:37:12 »
Loumidis Papagalos, to takie tchibo greckie. Znajomy, któremu przywożę kawę z Grecji, prosi tylko o nie Loumidis.
Polecam spróbować kawę Rio Minas od Rango z palarni Eurocafe.com.pl. zmieloną pod tygielek. Można poprosić o grecką jaśniej paloną. Będzie to lepsza i bardziej świeża kawa, niż z greckiego marketu. Bagażnik samochodu zapełnij lepiej oliwą, oliwkami, tsipouro albo likier masticha

Offline sergio Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Aeropress + Fellow Prismo, Chemex, Tygielek, Nivona 791
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #298 dnia: 14 Październik 2022, 19:04:23 »
Jedni lubią jabłka, inni pomarańcze. Loumidis mi akurat bardzo pasuje jako kawa do Tygielka. Nie przesadzałbym też z tym porównaniem do Tchibo, gdyż wyjdzie, że wszystko co nie z palarni to Tchibo. Oliwa, oliwki to podstawa do przywiezienia z Hellady, ale greckich bimbrowatych alkoholi to akurat nie lubię :-).
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2022, 19:06:44 wysłana przez sergio »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #299 dnia: 14 Październik 2022, 20:24:49 »
Loumidis, to chyba Nestle jest właścicielem. Znawcy mówią, że nawet Metaxa nie smakuje już tak jak dawniej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi