Autor Wątek: V60-2 czy kalita 185  (Przeczytany 1635 razy)

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
V60-2 czy kalita 185
« dnia: 20 Listopad 2022, 21:26:40 »
Hej!
Od ponad roku parzę sobie kawusie w plastikowym v60-2. Zazwyczaj robię porcje na 2 kawusie. Natomiast chodząc po kawiarniach widzę, że tamtejsi bariści chętniej korzystają z Kality. Dlaczego?
Oczywiście natura zbieracza pcha mnie do tego by kalitę (stal) kupić i sprawdzić ale czy warto?

Dzięki!

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Listopad 2022, 09:57:24 »
Z perspektywy parzenia w domu - Kalita daje inny rezultat w kubku, powiedziałbym nieco słodszy. Kwestia dobrania metody do upodobań i kawy, którą parzysz. W kawiarniach - mogę się tylko domyślać. Może chęć odróżnienia się, może parzenie w kalicie jest nieco mniej wymagajace (płaskie dno w kalicie kontra stożek w V60). Ale najwięcej pewności będziesz miał, jak po prostu spytasz w kawiarni :)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1027
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopad 2022, 10:24:56 »
Kalita to nieco inna charakterystyka naparu niż ten uzyskany z V60. Kalita daje napar pełniejszy, słodszy, wszystko jest bardziej "zaokrąglone". Czy Kalita jest lepsza od V60 to już oczywiście rzecz gustu i danej kawy. Raz lepiej będzie z V60, raz z Kality 😉

Czy warto kupić? Moim zdaniem warto.

Mała Kalita bywa bardziej przyjazna w obsłudze niż duża.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Listopad 2022, 10:29:24 »
A to ciekawe. Kalita rzeczywiście daje nieco słodszy napar. Ale czy lepiej się na niej pracuje?
Patrząc z perspektywy kawiarni używanie Kality nie bardzo ma sens. Ciężko się układa filtry, sam koszt filtrów jest nieporównywalnie droższy (€3 v60 vs €13 Kalita), duzo więcej trzeba rozgrzewać w porównaniu do plastikowego V60, No i to słynne zatykanie się filtra Kality nie pomaga w pracy w kawiarni. Może chodzi tylko o to żeby się wyróżnić?
Do domu brałbym plastikowe V 60. Najtańsze, najwięcej przepisów dostępnych na tym Forum czy online, i ciężko coś zepsuć. Jak się wkręcisz to może później weźmiesz sobie Kalita ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Listopad 2022, 11:12:19 »
@Szczympek już od roku parzę w v60-2 i zastanawiam się czy faktycznie kalita uprości mi życie :D
@korea83  @kacperb  Czy przy 500ml naparu 155 da radę, czy lepiej brać 185? Wszakże czytałam, że 155 jest "bardziej przyjazna"

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Listopad 2022, 11:54:54 »
No właśnie ogromna popularność metalowej kality jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że jako jedyna ma problem z zapychaniem filtrem dziurek. Trójkątne wyżłobienie w metalowej jest zwyczajnie za płytkie, w szklanej czy ceramicznej jest już zupełnie inne, a nawet wczesne wersje metalowej miały inne :)
Tak czy inaczej też zauważyłem, że metalowa kalita jest "trendy", sam poszedłem w oreę, po paru doświadczeniach z nią, widzę, że myliłem się przy podejściu do april drippera, teraz te trzy nóżki wyglądają już sensownie :) on też powinien fajnie działać, a jest łatwiej dostępny i w różnych materiałach i kolorach.

No i zgadzam się z kolegami, przedmówcami, fajnie mieć i stożek i płaskodenny, żaden nie jest lepszy, ja niektóre kawy wolę z jednego a inne z drugiego i takie używanie daje fajne urozmaicenie.

Za to w gruncie rzeczy, przy płaskodennych najbardziej to nie cierpię tych falbankowych filtrów, upierdliwie się je "odczepia" z paczki, wiecznie się gdzieś coś zagnie, tu sklei, tam rozciągnie, eszz. I też te oryginalne kality filtry same od siebie potrafią się przypychać, jak się przesadzi z agitacją przy zalewaniu, czy innym kręceniu, no są lepsze filtry na rynku, niestety jedne droższe od kolejnych :(
Papierki hario te stare, czy po dzisiejszemu te z kartoników, to jest fajny filtr ;) Jak zmniejszę zapas falbanek, to pomyśle o spróbowaniu negocjatora, używął ktoś już może? Jakieś lab-filtry w Polsce dostępne ktoś już obczajał?

Dla zainteresowanych, sca kiedyś zrobiło fajny panel porównawczy w tym temacie: https://sca.coffee/sca-news/25-magazine/issue-8/english/flat-vs-cone-basket-shape-is-as-important-as-grind-size-in-drip-brew-coffee-25-magazine-issue-8

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Listopad 2022, 12:21:06 »
Jest nowy Timemore pod fitry kalitowe i zamiast Kality metalowej można też używać phina ;)
Ja preferuję zaparzacze na filtry z płaskim dnem. Efekty są bardziej powtarzalne a napar dla mnie bardziej kompleksowy. Nie pamiętam już kiedy użyłem ostatni raz V60. Zamiast V60 używam Hario skarpety materiałowej. Dla mnie też dużo ciekawsze efekty niż z V60.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2022, 12:23:51 wysłana przez krystians »

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Listopad 2022, 12:27:32 »
Dobra Panowie, zamawiam kalitę 185 i jeśli za jakiś czas zobaczycie na forum ofertę sprzedaży tzn. że nie podeszła :D

@krystians podasz swój ulubiony sposób parzenia zatem? W czwartek powinna być przesyłka to zacznie się eksperymentowanie :D

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Listopad 2022, 13:02:08 »
Duńskie Coffee Collective w swoich kawiarniach już jakieś dwa lata temu zamieniło V60 na kalite. Pytając ich o przyczynę takiej decyzji, argumentowali to przede wszystkim większą powtarzalnością i lepszymi rezultatami, a na ceny filtrów, jak to w Danii - nikt nie patrzy przy kosmicznej cenie za drip dla klienta.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Listopad 2022, 13:15:14 »
@kafcio za ile jest drip w Danii? Ostatnio piłem w londyńskim Rosslyn drip za £14 ;) nie było warto 😂
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Listopad 2022, 13:21:22 »
Czy przy 500ml naparu 155 da radę, czy lepiej brać 185?
Raczej 185 bo na pół litra to potrzebujesz licząc lekko 30g zmielonej kawy.

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
Odp: V60-2 czy kalita 185
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Listopad 2022, 13:56:33 »
Raczej 185 bo na pół litra
Tak zamówione :D Dzięki Panowie!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi