Autor Wątek: Orea V3  (Przeczytany 7605 razy)

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Orea V3
« dnia: 17 Październik 2022, 10:57:42 »
Tytułowy dripper to już w sumie żadna nowość, ale na naszym rodzimym podwórku nie jest jeszcze zbyt popularny.

Na forum dopiero niedawno pojawiły się pierwsze wzmianki, a w ich efekcie i ja kupiłem ten gadżecik.

Użytkuję od niedawna wersję większa, czyli 185 (155 chyba dopiero trafi do sprzedaży).

Dripper płaskodenny do użytku z filtrami typu wave (Kalita) lub też okrągłymi, które formuje się przy pomocy firmowego narzędzia "negotiator" (można kupić lub samemu wydrukować 3D)
Filtry okrągłe mają w zamyśle jak najbardziej ograniczyć bypass aby woda w całości musiała przepływać przez kawę podbijając tym samym ekstrakcję.

Ja póki co używałem tylko z filtrami Kality i z efektów jestem naprawdę zadowolony. Już po pierwszych próbach widziałem, że to był dobry zakup bo efekty w filiżance były bardzo zadowalające.

Co zasługuje na szczególne podkreślenie to moim zdaniem łatwość z jaką można uzyskać bardzo dobre, powtarzalne napary. To taki dripper typu "minimum wysiłku, maksimum korzyści".

Stosunkowo duże otwory na dnie urządzenia dają szybki przepływ, a dzięki temu możemy mielić drobno.

Przy dozie 15g mieliłem na 18-19 kliku Comandante uzyskując, w zależności od kawy, czasy parzenia w przedziale 2-2,5min. Posiłkowałem się przy tym bardzo prostym przepisem.

Doza 15g
Uzysk 240g, ratio 1:16
Woda 93 stopnie
Mielenie 18-19 klików

0:00 - preinfuzja 40g
0:40 - 100g wody, z początku spiralnie, a dalej spokojnym strumieniem centralnie, delikatny spin
1:10min - 100g wody, z początku spiralnie, a dalej spokojnym strumieniem centralnie, delikatny spin
Czas całkowity w granicach 2:00-2:30min

Nie mam refraktometru aby zrobić pomiary i poznać cyferki, ale i bez tego łatwo można stwierdzić, że ekstrakcje są tu na wysokim poziomie. Co charakteryzuj uzyskiwane napary? Moim zdaniem balans, jak dla mnie to wszystko się tu zgadza. Jest dużo słodyczy, body, poszczególne smaczki są dobrze wyczuwalne, a poziom kwasowości bardzo przyjemny. Jak to w przypadku dripperów z płaskim dnem wszystko jest przyjemnie krągłe ;)

Jak na początek przygody z tym dripperem to jestem naprawdę zadowolony. Od momentu zakupu korzystam w zasadzie tylko z niego i jakoś nie ciągnie mnie by wrócić do V60 czy innych wynalazków.

Minusem Orea V3 może być wysoka cena zakupu jak na kawałek plastiku, ale moim zdaniem warto ją przeboleć i kupić bo dripper naprawdę fajny. Polecam  :ok:


Offline TrEz0r Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
    • TrEz0r
  • Ekspres: są
  • Młynek: Niche Zero, G-IOTA VS - SSP Unimodal, Comandante C40 mk3 - Red clix/X25 Trailmaster, 1Zpresso ZP6 Special
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Październik 2022, 21:48:50 »
Osobiście na razie to ja z tym urządzeniem "walczę"... IMO filtry od Kality, do tego drippera sprawdzają się średnio. Potrafią się zapchać, obniżając prędkość przepływu + zaleganie w zakamarkach kawy, co wiąże się z nie równym ekstraktem - wspomniana przez Ciebie miła kwasowość. "Spin" pomaga ale nie tak w 100% :nienie: Ja używam trapezowych filtrów od Cafeca, składam je do użytku w driperach z płaskim dnem + wydrukowany tzw. "negocjator" od OREA dla poprawy  [emoji38] Młyn to ODE + SSP MP.

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Październik 2022, 22:22:48 »
Od osadzania się drobinek w zakamarkach tego typu filtrów raczej nie ma ucieczki, trzeba się z tym pogodzić. Czy ma to wpływ na ekstrakcję? Jakiś tam pewnie ma, ale marginalny moim zdaniem i temat można sobie odpuścić. Ostatecznie liczy się efekt w filiżance, a mnie on na pewno zadowala ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Październik 2022, 01:09:29 »
Niedawno wszedł podobny dripper od Timemore z płaskim dnem: Timemore B75 - wygląda dosyć ciekawie i pewnie cena nie będzie zbyt wygórowana. https://tiny.pl/w9h2t

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Październik 2022, 05:06:33 »
Jeszcze Kilka dni temu ten dripper mi na Ali wyświetlało w cenie około 130zł, a tu proszę jaka zmiana ;)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Październik 2022, 08:21:16 »
Jeszcze Kilka dni temu ten dripper mi na Ali wyświetlało w cenie około 130zł, a tu proszę jaka zmiana
Pod tym linkiem dalej jest po 131,47zł. 46,65zł kosztują same filtry ;)

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Październik 2022, 11:27:55 »
Aaaa widzisz, tak to jest jak się nie czyta ;) Dzięki za wyprostowanie  :uklony:

Offline hajeq Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: V60, AP
  • Młynek: Ode, Q2
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudzień 2022, 08:41:05 »
Cześć, czy kupował ktoś filtry laboratoryjne do tego drippera? Jeśli tak to jaki rozmiar i gęstość? Widziałem że sprzedają na ich stronie, ale wysyłka drugie tyle.

Pozdro, Kamil

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2023, 16:13:47 »
Hej, już skośniaki skopiowali i lecą z produkcją, jest już sporo aukcji...

https://m.pl.aliexpress.com/item/1005005216498477.html



Screenshot_20230509_161919_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20230509_161908_Samsung Internet Beta.jpg

Screenshot_20230509_161915_Samsung Internet Beta.jpg


« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 16:21:45 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj 2023, 16:48:24 »
Hehe, ceną to oni mogą konkurować 😜

Filtry niech jeszcze zrobią za jakieś grosze 😉

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Maj 2023, 17:06:31 »
no oryginał jakoś super-quali nie jest, zwłaszcza ta podstawka, kręci się mi już równo, jak by odprężyła się od temperatury. Ciekawe tylko z jakiego tworzywa są same dripy, bo tu jednak jest oryginałowi fajny rodzaj wybrali. Chodź tę reklamowaną super termiczność uważam za zwykłe gadanie i mam wrażenie, że z zewnątrz mój stary czerwony v60 nawet mniej się nagrzewa

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Maj 2023, 21:51:20 »
no oryginał jakoś super-quali nie jest, zwłaszcza ta podstawka, kręci się mi już równo, jak by odprężyła się od temperatury.

Hmmm, u mnie dripper wygląda cały czas bardzo dobrze, jak prosto z pudełka, a używam często.

Ostatnio kawy podchodzą mi dużo bardziej z Orea czy Kalita niż z V60, jakoś mam wrażenie, że więcej w nich smaku.

Gdyby ktoś z użytkowników Orea przymierzał się do zakupu ich oryginalnych filtrów to proszę o info, chętnie się podłączę i podzielimy koszt przesyłki ;)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Maj 2023, 07:36:41 »
Przymierzam sie do zamówienia, nie chce kłopotać kolegi, ale podpytam.
 Jak bedzie sie wybieral do kraju to pewnie kupi.
Najwyżej odstąpię połowę.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maj 2023, 08:00:35 »
a znacie jakieś łatwo w Polsce dostępne źródło dla negocjatora do filtrów? ps. podoba mi się ta nazwa :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Orea V3
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Maj 2023, 08:09:08 »
a znacie jakieś łatwo w Polsce dostępne źródło dla negocjatora do filtrów? ps. podoba mi się ta nazwa :)


Tylko takie, ale jeszcze nie zamawiałem drukowania:

https://www.thingiverse.com/oreaorea/designs

Na etsy z wysylka chore ceny.

Ps.wyceniłby ktoś koszt i podjąl się,? ;)
Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi