Autor Wątek: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?  (Przeczytany 1636 razy)

Offline worowski

  • Wiadomości: 3
jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« dnia: 27 Wrzesień 2022, 10:36:58 »
Dzień dobry,
Proszę Was o pomoc w wyborze ekspresu automatycznego
W chwili obecnej korzystam z ekspresu kolbowego, i jest mi z nim dobrze. Żona jednak naciska na ekspres automatyczny. I jak już kupować, to chcę by miał jedną bardzo ważną funkcję:

możliwość ustawienia i zapisania w pamięci własnej kawy, za jednym przyciśnięciem i jednym zaparzeniem. NP: 2x espresso lungo, 150ml wrzątku, 50ml spienionego mleka. Taką piję rano i taką sobie robie teraz.
Czy są na rynku ekspresy, które umożliwiają dostosowanie poszczególnych składowych napoju kawowego? tyle i tyle wrzątku, tyle i tyle mleka, tyle i tyle espresso.

PS: Ekspres musi mieć zewnętrzny pojemnik na mleko, jak w philipsie latteGo - to chyba najbardziej czysty sposób przygotowywania kaw z mlekiem.

Dzięki z góry za sugestie!

Offline worowski

  • Wiadomości: 3
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2022, 12:04:23 »
halo halo?

skansen

  • Gość
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2022, 12:52:25 »
Nie ma tutaj zbyt wielu użytkowników automatów. Funkcje o których piszesz nie wydają mi się jednak niczym niezwykłym. Ciężko mi jednak podpowiedzieć konkretny model, może @Michał@Makgajwer, @NOK7 coś podpowiedzą...
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2022, 14:50:05 wysłana przez skansen »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Październik 2022, 14:42:55 »
Cześć, mam automat Delonghi Esam 420.80 TB oarz kolbę.
W moim automacie można zaprogramować każdą kawę, ale nie znam takiego, który do espresso dodawałby osobno wodę.
Mogę zaprogramować kawę jak i podwójne epresso czy inne napoje o dowolnej pojemności.Mój pozwala zaprogramować tylko jeden napój z każdego typu, ale przy 2 osobach jak u mnie to nie problem, ponieważ żona pije tylko americano a ja podwójne espress czy doppio.
Ale z tego co pamiętam delonghi dinamica plus ma możliwość zapisywania profili użytkownika i pod każdym tą sąmą kawę z inną mocą czy objętością.

Offline burz

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Jura E6 (EB)
  • Młynek: Gastroback 42602 (na wszelki wypadek)
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik 2022, 16:44:09 »
Jura E6, którą mam, ma możliwość wyboru ilości wrzątku i mocy espresso (kawa barista), a ponadto z modułem Smart Connect można w aplikacji na telefonie ustawić swoje parametry (niezależnie od tych zapisanych w ekspresie).

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Październik 2022, 18:17:14 »
sorry, nie zauważyłem tego wątku, ale skoro @skansen  mnie wywołał do tablicy to i ja się wypowiem

Dzień dobry,
Proszę Was o pomoc w wyborze ekspresu automatycznego
W chwili obecnej korzystam z ekspresu kolbowego, i jest mi z nim dobrze. Żona jednak naciska na ekspres automatyczny. I jak już kupować, to chcę by miał jedną bardzo ważną funkcję:

możliwość ustawienia i zapisania w pamięci własnej kawy, za jednym przyciśnięciem i jednym zaparzeniem. NP: 2x espresso lungo, 150ml wrzątku, 50ml spienionego mleka. Taką piję rano i taką sobie robie teraz.
Czy są na rynku ekspresy, które umożliwiają dostosowanie poszczególnych składowych napoju kawowego? tyle i tyle wrzątku, tyle i tyle mleka, tyle i tyle espresso.

PS: Ekspres musi mieć zewnętrzny pojemnik na mleko, jak w philipsie latteGo - to chyba najbardziej czysty sposób przygotowywania kaw z mlekiem.

Dzięki z góry za sugestie!

mam identyczną sytuację jak Ty - dla mnie kolba a dla żony automat i mam święty spokój  [emoji38]

mój automat to DeLonghi Primadonna Class i na nim oprócz standardowego programowania mocy kawy (jest 5 ustawień: bardzo łagodna, lagodna, normalna, mocna i bardzo mocna) można też zaprogramować: kolejność dozowania (kawa potem mleko lub  mleko potem kawa), objętość kawy i ilość spienionego mleka. Możliwość ustawienia kolejności dozowania to jak dla mnie świetna opcja (kawa + mleko lepiej smakuje wg mnie niz mleko + kawa)
Pojemnik na mleko jest odczepiany i można go schowac do lodówki oraz wymyć w zmywarce
Są 3 ustawienia spieniania mleka - ja używam ustawienia środkowego (II), jak ktoś woli bardzo spienione to jest jeszcze ustawienie III

Młynek ma 13 ustawień grubości mielenia (ustawienia od 1 do 7, skok co 0.5). Poprawne espresso wychodzi mi przy ustawieniach pomiedzy 2.5 a 4 (czyli obracam się wokół 4 ustawień). Jak ustawiam mniej niż 2 to ekspres nie jest w stanie przepchnąć wody przez ciastko kawowe (to wg mnie dobrze świadczy o zakresie tego młynka)
 
Ilość spienionego mleka programuje sie w sek a nie ml, ale jak już wstrzelisz się w te 50ml mleka o którym piszesz to będziesz wiedział ile to sek i to napewo spełni Twoje oczekiwania co do programowania ilości mleka

Dodatkowo można stworzyć profile użytkowników (np. profil1= żona, profil2= ty) i całe programowanie można zrobić z poziomu aplikacji na telefonie (parowanie po bluetooth)

Jak kupowałem ten ekspres to myślałem, że ta apka to taki bezużyteczny marketingowy bajer, ale apka jest mega pomocna i bardzo ułatwia programowanie - to napewno spory plus tego ekspresu jak chcesz ustawić napoje pod swój gust

nie wiem czy dasz radę dolać 150ml wrzątku do espresso lungo (espresso lungo bez problemu zaprogramujesz pod siebie tak jak lubisz), ale są do wyboru i dowolnego zaprogramowania albo kawa long lub americano
program kawa long to czarna kawa - w tym przypadku ekspres imituje wg mnie dripper (namiela kawę, i przelewa małymi porcjami wodę przez namieloną kawę parę razy) - kawa wychodzi wg mnie bardzo dobrze i dosyć często z tego korzystam
programu americano jeszcze nie używałem, więc nic sensownego nie napiszę, ale skoro chcesz do espresso lungo dolać 150ml wrzątku to być może program americano (lub kawa long) z ustawioną mocą kawy i ilością w ml Ci wystarczy

nie wiem co oznacza wg Ciebie espresso lungo, ale przyjmijmy, że lungo to 80ml naparu
gdybym chciał zrobić taki napar jak napisałeś dla swojej żony to bym sobie zaprogramował  program1: normalne espresso (80ml) oraz program2: normalne americano/kawa long (np 230ml) z mlekiem i mógłbym go zaparzyć ale naciskając najpierw program1 a potem program2

ale być może wymyślisz jakis przepis na 1 przycisk - skoro żona woli automat to być może nie wyczuje dużej różnicy pomiędzy bardzo mocna americano/kawa long  z mlekiem a np. normalne espresso + normalne americano/kawa long z mlekiem

ja mam podobnie z flat white - ustawiłem na profilu żony podwójne espresso (60ml) + mleko (25sek) i jej to bardzo pasuje
a na swoim profilu ustawiłem  espresso (30ml) i espresso (30ml) z mlekiem (25sek)
niby  objętościowo to jest to samo, ale wg mnie 2x espresso 30ml lepiej smakuje niż 1x podwójne espresso 60ml, żona różnicy nie czuje... a dla mnie to nie problem nacisnąć guzik 2x w zamian za lepszy smak naparu

generalnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością kawy jaką można zaparzyć w tym ekspresie (młynek robi robotę) oraz  możliwościami personalizacji napojów (kolejność dozowania + precyzyjne ustawienie objętości kawy w ml i ilości mleka w sek)
osobiście uważam, że można w nim zaparzyć bardzo poprawne espresso a to podstawa do wiekszości napojów kawowych

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Październik 2022, 13:35:58 »
nie wiem czy dasz radę dolać 150ml wrzątku do espresso lungo (espresso lungo bez problemu zaprogramujesz pod siebie tak jak lubisz), ale są do wyboru i dowolnego zaprogramowania albo kawa long lub americano
program kawa long to czarna kawa - w tym przypadku ekspres imituje wg mnie dripper (namiela kawę, i przelewa małymi porcjami wodę przez namieloną kawę parę razy) - kawa wychodzi wg mnie bardzo dobrze i dosyć często z tego korzystam
programu americano jeszcze nie używałem, więc nic sensownego nie napiszę, ale skoro chcesz do espresso lungo dolać 150ml wrzątku to być może program americano (lub kawa long) z ustawioną mocą kawy i ilością w ml Ci wystarczy

dzisiaj z ciekawości sprawdziłem program Americano - okazuje się, że w ramach programowania Americano w apce można ustawić moc i objętość espresso oraz ilość dolanej wody do espresso
zaparzyłem też Americano testowe (ustawiłem 30ml espresso +110ml wody) i ekspres najpierw zaparzył espresso (rzeczywiście było 30ml) a potem zatrzymał się i po chwili dolał samą wodę (również 110ml).... kolejne miłe zaskoczenie bo Americano zostało przygotowane zgodnie ze sztuką - warto wiedzieć

aha - przy programowaniu americano nie mogę zaprogramować ilości mleka (w sumie to logiczne, bo americano to espresso + woda)...
programowanie w apce americano wygląda tak:
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2022, 13:40:12 wysłana przez NOK7 »

Offline worowski

  • Wiadomości: 3
Odp: jaki ekspres z możliwością utworzenia własnej kawy?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Październik 2022, 11:10:56 »
mega dziękuję za pomoc, Wasze odpowiedzi są bardzo pomocne!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi