Autor Wątek: Do czego służy wylewka gorącej wody?  (Przeczytany 5357 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Maj 2022, 22:58:12 »
Używam tylko do przepłukania filiżanek. Różni serwisanci mówili mi, żeby lepiej nie używać takiej wody do picia. Używane ekspresy LaMa Strada, VA White Eagle, VA Black Eagle i Rancillo Classe 9 - wszędzie woda smakuje "metalowo" albo błotniście.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Maj 2022, 23:09:51 »
Mam dokładnie tako samo zdanie, używanie takiej wody do picia kawy, herbaty itp. to moim zdaniem pomyłka, to nigdy nie jest "czysta" woda i zwyczajnie nie smakuje dobrze.

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Maj 2022, 00:23:43 »
Ja na codzień używam wody z wylewki. Raz do Americano, którą lubię, dwa do zielonej herbaty 2-3 x dziennie skoro i tak ekspres mam nagrzany. Herbata wychodzi lepsza niż z czajnika na wodzie z filtra, gdzie z ekspresu jest dodatkowo zmiękczana przez wkład zmiękczający. Dodatkowo mam na bieżąco świeżą wodę w boilerze parowym. Lepiej chyba tak niż używanie tylko do pary i trzymanie ciągle przegrzanej wody albo spuszczanie co kilka dni żeby uzupełnić świeżą...

Offline mtata

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37R
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Maj 2022, 12:04:00 »
Ja na codzień używam wody z wylewki. Raz do Americano, którą lubię, dwa do zielonej herbaty 2-3 x dziennie skoro i tak ekspres mam nagrzany. Herbata wychodzi lepsza niż z czajnika na wodzie z filtra, gdzie z ekspresu jest dodatkowo zmiękczana przez wkład zmiękczający. Dodatkowo mam na bieżąco świeżą wodę w boilerze parowym. Lepiej chyba tak niż używanie tylko do pary i trzymanie ciągle przegrzanej wody albo spuszczanie co kilka dni żeby uzupełnić świeżą...

Miałem dokładnie taki sam tok rozumowania. Serwis stwierdził jednak, że używanie wylewki gorącej wody do czegokolwiek innego, niż Americano, powoduje szybsze zużywanie się boilera (mam dwuboiler'ówkę).
W moim przypadku oczywiście było ewidentne "przegięcie pały" z tym wykorzystaniem. Nie mniej ta rekomendacja zaskoczyła mnie bardzo.

Offline Andi1978 Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Linea Classic.
  • Młynek: Mazzer Kony.
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Maj 2022, 13:03:42 »
Zawsze zastanawiałem się czy osad w bojlerze parowym ma wpływ na zdrowie? Nie wiem jak są zbudowane ekspresy domowe ale w przemysłowych gdzie jest osobny boiler parowy ,można tam po latach znalezć pokazne stalaktyty. Woda pod wpływem temperatury wytrąca minerały a jak wiemy jest to temperatura wyższa niż w czajniku plus fakt że woda jest pobierana z okolicy grzałki/dna boilera.

skansen

  • Gość
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Wrzesień 2022, 21:32:18 »
Poruszyłem tą kwestię podczas mojej ostatniej wizyty w fabryce Lelita. Mauro Epis stwierdził, że jedyne ryzyko awarii występuje w sytuacji gdy pobierzemy tak dużo wody z bojlera parowego, że grzałka się odsłoni. Wówczas grzałka pracując "na sucho" może się spalić.
Bianca ma zabezpieczenie przed pracą odsłoniętej grzałki. Do póki bojler nie jest napełniony wodą do wysokości sondy (a grzałka pod wodą) elektronika nie włączy grzałki. Bianki więc problem nie dotyczy-można czerpać ile dusza zapragnie...
Na zdjęciu przekrój bojlera parowego w Biance. Widać grzałkę i sondę poziomu do którego następuje uzupełnianie wody.

Jeśli ekspres nie ma jednak takiego zabezpieczenia to możemy bezpiecznie pobrać tylko taką ilość wody która nie odsłoni nam grzałki.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Wrzesień 2022, 22:04:46 »
Jeżeli ktoś nie używa wylewki i nie spuszcza wcale wody, tylko spienianie - polecam wyłączyć ekspres i spuścić wodę do szklanego naczynia i przyjrzeć się jaki ma kolor. Można się zszokować.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Wrzesień 2022, 22:39:43 »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Wrzesień 2022, 13:22:39 »
Wrzątek z bojlera parowego przydaje się do sparzania pomidorów :)

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Wrzesień 2022, 15:38:02 »
scottrao.com/blog/dont-use-the-water-from-your-steam-boiler

Domyślam się że maszyn z pojedynczym boilerem problem ten nie dotyczy ponieważ ciągle wymieniamy wodę robiąc kawę.

Ale i oczywiście w takich maszynach nie mamy osobnej wylewki do wrzątku... swoją drogą ostatnio się dowiedziałem że w HX woda do wrzątku jest właśnie z boilera a nie z wymiennika i posmutniałem. Dla mnie to było rozczarowanie bo od razu poczułem że to nie jest woda którą chcę pić.

W sumie to nie wiem dlaczego w ekspresach DB wylewka pobiera wodę z boilera parowego. Dla mnie to oczywista sprawa że do americano chciałoby się z wylewki, taki end to end proces, ale skoro ta woda która stoi to ja już nie wiem po co ta wylewka.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2022, 15:40:51 wysłana przez baarszczu »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Wrzesień 2022, 15:54:02 »
Pocieszę Cię - jest jeden (może jest ich więcej) ekspres dwu bojlerowy w którym jest wylewka gorącej wody a woda ta jest pobierana z bojlera kawowego. Mało tego - bojler ten jest sterowany poprzez PID, można więc przed pobraniem wody tą drogą zmienić jej temperaturę na wyższą bądź niższą - odpowiednią do danej herbaty. Do tego przycisk gorącej wody jest programowalny czasowo. Tym ekspresem jest BELLEZZA Bellona.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2022, 15:56:12 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Wrzesień 2022, 16:25:07 »
Domyślam się że maszyn z pojedynczym boilerem problem ten nie dotyczy ponieważ ciągle wymieniamy wodę robiąc kawę.

Ale i oczywiście w takich maszynach nie mamy osobnej wylewki do wrzątku... swoją drogą ostatnio się dowiedziałem że w HX woda do wrzątku jest właśnie z boilera a nie z wymiennika i posmutniałem.

Wg mnie problem trochę sztuczny. Wszystko zależy od sposobu używania. Jeśli ktoś intensywnie używa wrzątku, to praktycznie nie ma różnicy czy z bojlera parowego, czy kawowego. 4 szklanki herbaty to ~litr...
Problemem jest, gdy się tylko mleko spienia, a po ~miesiącu wpadnie ktoś, kto doleje z tego do americano , czy tez herbatę sobie zrobi ;)


Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Wrzesień 2022, 21:24:07 »
W Sage DB też idzie przez bojler kawowy. No niby oczywista rzecz, ale jednak potem dowiedziałem się że nie... Dlaczego? Dla tych paru stopni więcej? Kto by tam z tego herbatę robił, ale za to dolewka do kawy żeby zrobić long black to chyba nic dziwnego?

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Wrzesień 2022, 08:18:32 »
Jeśli ktoś intensywnie używa wrzątku, to praktycznie nie ma różnicy czy z bojlera parowego
"Herbaciarze" by sie nie zgodzili. Z bojlera parowego woda jest "przeparzona i odtleniona".
Każdy ma swoje dziwactwa :) "Rynek masowy" może pić ze smakiem "zwietrzałą" roczną kawę czy herbatę z bojlera parowego, a puryści będą kręcić nosem na kawę miesięczną i wodę do herbaty, która przekroczyła punkt "białego wrzątku". Już pominę fakt nalewania wody do czajnika z odpowiedniej wysokości w celu dodatkowego jej napowietrzenia :)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Do czego służy wylewka gorącej wody?
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Wrzesień 2022, 09:25:22 »
Oczywiście, sam nie jestem "herbaciarzem", min. 3 duże kubki herbaty codziennie robimy, ale jakoś z bojlera nie mam ochoty. Staram się używać raz gotowaną, przestudzoną do ~93 (do liściastej zielonej), przynajmniej na pierwsze zalanie. Natomiast jeśli ktoś zamierza faktycznie używać wrzątek z ekspresu, to wymiana wody powinna być w miarę szybka przy takim używaniu (w domowym, nie jakiś wielkim gastro z bojlerem pojemności półtora wiadra ;) ). Dla mnie różnica kawowy/parowy to bardziej temperatura wody. Z kawowego to nie będzie chyba wrzątek (?).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi