Autor Wątek: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów  (Przeczytany 14977 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #90 dnia: 27 Maj 2022, 12:13:18 »
Przy kalibracji trafiliśmy w pewnym momencie na problem ze zbyt słabym ciśnieniem na grupie - pomimo łopatki od przepływu ustawionej na maksa.

To znaczy że mieliście za grubo zmieloną kawę.
Przy ustawieniu, że łopatka na maxa w lewo (godz. 10) blokuje przepływ to wychył na maxa w prawo w zupełności wystarcza z dużym zapasem, a nawet IMO przepływ jest odrobinę zbyt duży (ja domyślnie trzymam na godz. 3 a nie na 2).

Być może nie wzięliście pod uwagę, że do zabaw z profilowaniem trzeba drobniej mielić, w zależności od tego jak bardzo zmniejszacie ciśnienie i jak długo robicie preinfuzję to czasem nawet absurdalnie drobno.

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #91 dnia: 27 Maj 2022, 13:12:44 »
Ok to mnie uspokoiliście w tym zakresie :).

Jako gość nie chciałem się wpierniczać drugiemu bariście w robotę (zwłaszcza, że młynka nie znam), więc ograniczyłem się do wyrażania opinii i sugerowania zmian. Kolega widać, że jeszcze uczy się kolby i też nie miał aż takiego wyczucia jak szybko wyznaczyć poprawny poziom zmielenia. Potem jeszcze zaczęliśmy kombinować z temperaturą (czego u siebie nie mam, więc tym bardziej nie miałem wyczucia jak to wpłynie na proces) i ratio (tu wg. mnie niepotrzebna komplikacja ale kolega tak uznał i j.w. nie chciałem narzucać swojego punktu widzenia) i tak cały czas byliśmy gdzieś trochę obok.

Kurde to w takim razie muszę jeszcze raz wpaść na testy sensoryczne kawusi jak już będzie na spokojnie skaliborowane dobre ziarno... Oczywiście jeżeli kolega uraczy raz jeszcze swoją gościnnością :D.

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #92 dnia: 27 Maj 2022, 14:38:08 »
Jako gość nie chciałem się wpierniczać drugiemu bariście w robotę
Trzeba było, może wyszłoby Ci lepiej :). Ja z kolbą mam do czynienia niecały miesiąc więc wszystko przede mną...

Kolega widać, że jeszcze uczy się kolby
Nawet Ci to mówiłem ;).

Potem jeszcze zaczęliśmy kombinować z temperaturą (czego u siebie nie mam, więc tym bardziej nie miałem wyczucia jak to wpłynie na proces) i ratio (tu wg. mnie niepotrzebna komplikacja ale kolega tak uznał i j.w. nie chciałem narzucać swojego punktu widzenia) i tak cały czas byliśmy gdzieś trochę obok.
W sumie to razem stwierdziliśmy, że wprowadzimy takie zmiany bo szukaliśmy mniej kwaśności, a więcej goryczki.

Kurde to w takim razie muszę jeszcze raz wpaść na testy sensoryczne kawusi jak już będzie na spokojnie skaliborowane dobre ziarno... Oczywiście jeżeli kolega uraczy raz jeszcze swoją gościnnością .
Nie ma problemu. Jednak wypicie mi moich zapasów jeszcze chwilę zajmie, ale jak już zacznę pić świeżą kawę to zapraszam. Nie wiem tylko czy wtedy upewnisz się do 100% co do Bianci bo to z pewnością bdb ekspres i wiele osób na forum może to potwierdzić. Marnowanie na różne ustawienia kolejnej paczki kawy nie sądzę, że coś jeszcze tu wniesie :) Kolejna sprawa jest taka, że ja głównie piję americano, a tam takie niuanse jak w espresso nie są tak wyczuwalne. Aczkolwiek różnicę czuć w smaku dość sporą pomiędzy tą "lepszą" od Ciebie, a tą moją "starą" :). Potwierdza się, że "marketówka" to badziew...

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #93 dnia: 27 Maj 2022, 15:31:37 »
"tys.", pls
dobrze gada - polać mu  :szampan:

Ten Crem One faktycznie "bez kompromisów" :-) 35kg, choć rozmiary nie zabójcze.
I niebrzydki.
no właśnie - im więcej o nim słuchałem, tym bardziej mnie przekonuje. Tylko z dostępnością problem, o osobistych testach nie wspominając. Wygląda na to że firma ma większe przebicie w USA.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 15:34:41 wysłana przez MarcinFutrzak »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #94 dnia: 27 Maj 2022, 18:00:43 »
Kolega miał załadowaną w młynie starą kawę (żeby nie wyrzucać - ja takie podejście szanuje!) więc przywiozłem ze sobą paczkę Ariadny na testy.
Szkoda czasu na zabawy ze starym ziarnem, chybaże "przytępić" żarna w nowym młynie, a mielonkę przeznaczyć do zalewajki, a jak już, to taką starą kawkę wymieszać ze świeżą w proporcji mniej więcej 50/50, to wtedy można osiągnąć w filiżance jako takie espressowe parametry.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 796
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #95 dnia: 27 Maj 2022, 20:00:10 »
"tys.", pls
dobrze gada - polać mu  :szampan:

Ten Crem One faktycznie "bez kompromisów" :-) 35kg, choć rozmiary nie zabójcze.
I niebrzydki.
no właśnie - im więcej o nim słuchałem, tym bardziej mnie przekonuje. Tylko z dostępnością problem, o osobistych testach nie wspominając. Wygląda na to że firma ma większe przebicie w USA.
A jaki jest problem z dostępnością ?
Ja czekałem dwa tygodnie, a na zwykłe niemarketowe drzwi czekasz pół roku
Używam w tej chwili dwóch ekspresów, zależnie od tego gdzie jestem - Crem 2B R-GSP i Ascaso Dream. Co bym nie kombinował to muszę jednoznacznie stwierdzić, że nie da rady, z tej samej kawy, uzyskać espresso z Ascaso o jakości tego z Crem. Dlatego też, z mojego punktu widzenia, inwestycja w dobry ekspres jest podstawowym warunkiem wypicia filiżanki bardzo dobrego espresso. W przeciwnym wypadku szkoda pieniędzy wydawanych na dobrą jakościowo kawę, bo i tak nie będziemy w stanie dostrzec i wyciągnąć z niej całego potencjału. Trochę to smutna konstatacja, ale niestety tak jest.





Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #96 dnia: 27 Maj 2022, 21:27:53 »
A jaki jest problem z dostępnością ?
Bardziej chodziło o to, nikt w Polsce tego nie ma na stanie, nie można zobaczyć na żywo, a też u kolegów z forum też raczej mało egzemplarzy i trudno umówić się na testy...
A wydatek spory.... (mówimy o modelu z profilowaniem, chociaż widzę że twój model Crem One 2B R-GSP nie jest aż tak znacząco tańszy).
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 21:31:04 wysłana przez MarcinFutrzak »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 796
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #97 dnia: 27 Maj 2022, 21:48:36 »
Hmm..... nie wiem co chcesz testować, ale opcji i ustawień jest tyle, ży wystarczy na parę dni , raczej nie godzin. Jak go kupowałem to sprzedawca nie miał pojęcia, co i gdzie się ustawia w tym modelu - no i może dobrze się stało, bo się nie nasłuchałem banialuków.
Też mnie kusił z model profilowaniem, no i mam ale manualne





skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #98 dnia: 27 Maj 2022, 22:14:44 »
Crem to na pewno fajna maszyna. Pewnie byłaby popularniejsza gdyby produkowano ją w Europie. Kilka osób z Forum nie zdecydowało się na nią ze względu na to, że jest produkowana w Chinach.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #99 dnia: 27 Maj 2022, 22:23:17 »
A że tak spytam... Dlaczego ucichł temat Decent Espresso? Pojawiło się i tak jakby zostało pominięte.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #100 dnia: 27 Maj 2022, 22:30:51 »
Dlaczego ucichł temat Decent Espresso? Pojawiło się i tak jakby zostało pominięte.
biorąc pod uwagę:
Budżet to ok. 10k zł
I cenę najtańszego Decenta
z opłatami 4139Euro, niemal 19000zł za DE1PRO black 220V v1.43
była to propozycja, delikatnie mówiąc, niezbyt dopasowana.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 22:33:19 wysłana przez skansen »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 796
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #101 dnia: 27 Maj 2022, 23:14:07 »


Crem to na pewno fajna maszyna. Pewnie byłaby popularniejsza gdyby produkowano ją w Europie. Kilka osób z Forum nie zdecydowało się na nią ze względu na to, że jest produkowana w Chinach.

Wiesz, to takie myślenie jak o cienkich blachach w Lelicie, bo 95 % części jest dostępnych z katalogu dawnego Expobara, który nigdy nie był chiński.








Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #102 dnia: 28 Maj 2022, 10:15:17 »
@fill  w jakim sklepie kupowałeś swój ekspres, że miałeś możliwość rozmawiania ze sprzedawcą?

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #103 dnia: 28 Maj 2022, 10:53:46 »
A jaki jest problem z dostępnością ?
Bardziej chodziło o to, nikt w Polsce tego nie ma na stanie, nie można zobaczyć na żywo, a też u kolegów z forum też raczej mało egzemplarzy i trudno umówić się na testy...
A wydatek spory.... (mówimy o modelu z profilowaniem, chociaż widzę że twój model Crem One 2B R-GSP nie jest aż tak znacząco tańszy).

No daj spokój :-)
Jak Ci się podoba, bierz. Sam i tak być więcej nie "wymacał", niż to co jest na filmach YT. A jak fill chwali, to już masz recenzję "swojaka". :-)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 796
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #104 dnia: 28 Maj 2022, 14:26:54 »
@fill  w jakim sklepie kupowałeś swój ekspres, że miałeś możliwość rozmawiania ze sprzedawcą?
Multigastro




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi