Autor Wątek: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów  (Przeczytany 14785 razy)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #150 dnia: 30 Maj 2022, 15:35:47 »
Macie rację obydwaj, ja też tak myślałem. Ponieważ jest na gwarancji to go nie rozbieram, ale kiedyś to zrobię. Schematy mówią co innego niż pokazuje rzeczywistość. Jak będę zlewał wodę przy odkamienianiu mogę nakręcić filmik.




Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #151 dnia: 30 Maj 2022, 15:53:53 »
ale myślę, że najlepsze efekty da metoda gościa z poniższego filmiku.

Super dzięki za film, wieczorem na spokojnie to sobie obejrzę.

 

Kwasior z Brazylii? Niemożliwe...

Możliwe możliwe, przy moich zdolnościach i tak może być. Jako że nagrywam sobie te swoje nieudolne próby, przyjrzałem się temu co robiłem i chyba za drobno zmieliłem, albo za silnie ubiłem, nie wiem, przeparzona, nie doparzona - ok kwaśna i tyle
Ale to takie gdybanie, już jej więcej nie dotknę. :nienie:

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #152 dnia: 30 Maj 2022, 15:59:42 »
Wygląda to na dosyć jasne palenie... Crema blada.
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2022, 16:10:28 wysłana przez Antonio »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #153 dnia: 30 Maj 2022, 16:09:24 »
Zdjęcie zrobione "suszarką" czytaj telefonem.
Tak mam wrażenie że jest jasno palona, do tej pory jeszcze takiej nie miałem.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #154 dnia: 30 Maj 2022, 17:03:48 »
...
Ponad 2 tygodnie męczę się z kawiarką i nic, a nic nie polubiliśmy się, mimo dobrego przekazy co i jak robić, oglądaniu filmów.
...

A bo kawiarki to takie niewdzięczne i mało tolerancyjne pierony ;) Też już wolę phina, zwlaszcza te mniejsze rozmiary robią świetna, gęsta i zaskakująco klarowną kawę i mają przede wszystkim znacznie szersze okienko

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #155 dnia: 30 Maj 2022, 19:09:18 »
ale z drugiej strony jeśli ma mieć mniej niż ~100 stopni, to prestostat odpada.

Ale przecież woda w bojlerze kawowym ma ponad 100*C, różni producenci mają różny offset, ale zazwyczaj waha się on w okolicach ~10*C, więc każde ustawienie temperatury na PID powyżej 90*C powoduje temperaturę w bojlerze >100*C.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #156 dnia: 30 Maj 2022, 19:13:41 »
Bojler kawowy jest raczej wypełniony do pełna. Do ok. 2/3 napełnione są bojlery parowe.
No i znów się mylisz. W tym modelu spuszczasz wodę do zera z bojlera kawowego zaworem na jego spodzie, w najniższym punkcie. Max. wody którą udało się spuścić to 1.2l. Żadne kiwanie czy obracanie nie powoduje dodatkowego spadku wody, może odrobina przez grupę.
W sumie temat ciekawy - ja żyłem w przeświadczeniu, że bojler kawowy w ekspresie z termosyfonem / E61 jest w pełni wypełniony wodą. Dalej tak mi się wydaje, ale zasiane zostało ziarno niepewności w mym sercu :) Zapytałem nawet o to mitycznego serwisanta przedstawiając mu cały kontekst. Sam się zawahał i obiecał sprawdzić. @Antonio / @Janusz / @Biff jak się zapatrujecie na ten aspekt?
Mały update. Przedyskutowałem tą kwestię, przeanalizowałem konstrukcję termosyfonu. Wg mnie bojler w tym ekspresie jest wypełniony w pełni wodą. @fill zlał z bojlera całą wodę tj. 1200ml bo tyle wynosi jego rzeczywista pojemność. Wartość  1200ml dla bojlera kawowego podają też niektóre recenzje, np. DaveC:
https://coffeeequipmentreviews.wordpress.com/2019/12/16/crem-one-2b/
Faktem jest też, że niektórzy podają inne pojemności, ale może być to błąd, lub producent mógł zmodyfikować projekt...

Jak wygląda termosyfon, grupa E61 i sprężony z nią bojler kawowy można zobaczyć na poniższym filmie od 9:30. Widać, że aby w termosyfonie krążyła woda bojler kawowy musi być w pełni, lub niemal w pełni wypełniony wodą...
https://youtu.be/xmSHw1Fudpg?t=570


« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2022, 19:20:50 wysłana przez skansen »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #157 dnia: 30 Maj 2022, 19:14:27 »
Ale przecież woda w bojlerze kawowym ma ponad 100*C, różni producenci mają różny offset, ale zazwyczaj waha się on w okolicach ~10*C, więc każde ustawienie temperatury na PID powyżej 90*C powoduje temperaturę w bojlerze >100*C.

Jak napisałem wcześniej, nie mam pojęcia ;)  DB nigdy nie miałem, w HXie tak jest, ale woda do parzenia kawy płynie przez wymiennik, dobrany tak, żeby przy standardowym przepływie dawał odpowiednia temp. na wyjściu (oczywiście niższą niż w bojlerze). Ale jeśli woda idzie bezpośrednio w bojlera, to gdzie "traci" te ~10 stopni?


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #158 dnia: 30 Maj 2022, 19:26:46 »
Na grupie, czyli w swoistym kaloryferze.

@Biff jak się zapatrujecie na ten aspekt?
Już sam sobie odpowiedziałeś. Nie może być inaczej, bo grupa nie będzie się grzać do właściwej temperatury. Właściwie DB z E61 to z perspektywy samej grupy identyczny układ jak HX, tylko ciepło jest inaczej dostarczane.
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2022, 19:31:04 wysłana przez Biff »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #159 dnia: 01 Czerwiec 2022, 19:10:10 »

Zdjęcie zrobione "suszarką" czytaj telefonem.
Tak mam wrażenie że jest jasno palona, do tej pory jeszcze takiej nie miałem.

Kolor jasny wskazuję jakby ziarno nie osiągnęło  jeszcze first crack (po którym nadaje się do picia)   tylko pozostało na etapie yellowing. A między  yellowing a first crack jest  jeszcze stadium orange/brown. Chyba że kamera przekłamuje kolory.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi