Autor Wątek: dripper z regulacją przepływu  (Przeczytany 1948 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
dripper z regulacją przepływu
« dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:29:19 »
Czy istnieje jakiś dripper z zaworkiem na dnie pozwalającym płynnie regulować przepływ wody?

Cleverdripper ma zaworek ale tylko on/off bez żadnej regulacji, a mi chodzi o to aby można było ustawiać precyzyjnie prędkość przepływu wody. Regulacja mieleniem jest zbyt mało precyzyjna, wolałbym coś a'la Phin/dripper ale z jakimś "kranikiem" na dnie, pozwalającym dostosować prędkość kapania. Przy dużej ilości może to nie ma takiego znaczenia, ale przy małej porcji rzędu 6g bez ogranicznika przepływu łatwo o kanałowanie.

Dawid1144

  • Gość
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:34:32 »
Regulacja mieleniem jest zbyt mało precyzyjna, .

Może to kwestia młynka. Mój młynek do dripa ma 90 stopni grubości mielenia i przestawianie o 1 klik powoduje kilka sekund dłuższego dripa przy tej samej ilości kawy. Na moje oko to dość precyzyjna regulacja.

Na takiego dripa o jakim piszesz w sumie nigdy się nie natknąłem

Offline Olson_99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Aeropress, kawiarka, Kazak Rota 2, Chemex, Picopresso
  • Młynek: Tura 3, Wilfa Uniform, Hario Skerton Plus
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:38:33 »
GINA od Goat Story ma taką regulację.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1012
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:41:41 »
Pewnie nie jest to idealne rozwiązanie, ale december dripper ma "regulację przepływu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:42:51 »
Chyba jednak Gina jest sensowniejszym urządzeniem.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:54:41 »
Mówicie o tym zaparzaczu za kilka stów ?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Kwiecień 2022, 14:57:22 »
Gina ma fajny zaworek, ale jest koszmarnie droga jak na dripper. Te dodatkowe fukcje typu waga, BT, aplikacja są raczej zbędne a na pewno znacznie zwiększają koszta.
December dripper - ciekawy projekt, krok w dobrym kierunku, ale jedynie 2-3 stopnie regulacji.
Znalazłem jeszcze Hario swich, ale zaworek ma jedynie funcje on/off.

Czyżby nikt dotąd nie wpadł na pomysł zwykłego prostego drippera z płynnie regulowanym zaworkiem na dole?
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2022, 15:01:51 wysłana przez grex »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Kwiecień 2022, 15:26:13 »
Na to wygląda. Można nieco prościej: mała kalitka na małym termosie. Wystarczy zadbać o to, by kontakt między naczyniami był szczelny a nic nie będzie spływać do dolnego naczynia. Podnosisz, opuszczasz kalitkę -- regulujesz przepływ.
Mówicie o tym zaparzaczu za kilka stów ?
Też nie mam tej zabawki, ale jest ona OK.
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2022, 15:42:13 wysłana przez Antonio »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Kwiecień 2022, 15:57:16 »
jest jeszcze Wilfa Pour Over, fajny i prosty chodź mało popularny regulowany dripper. No i to ustawianie przepływu nie jest wcale tak fajne jak się wydaje i w gruncie rzeczy niepotrzebne. Przy otwartych jak V60 to właśnie chodzi o to, żeby regulować kawą a przy np takiej mellicie to właśnie chodzi o to, że sam dripper narzuca tępo. Więc mnie wcale nie dziwi ich mała popularność ;)

Za to urządzenia typu clever czy hario switch są super, bo pozwalają parzyć imersyjnie i przefiltrować i to jest ich knif którego nie dają normalne drippery. No i taki clever jest chyba najprostszym urządzeniem do parzenia kawy. Mnie za to to właśnie zastanawia, czemu takie konstrukcje nie zdobywają rynku, niby wszyscy szukają prostego rozwiązania "dla janusza" a jak ono jest, to i tak mało kto używa :D Jeszcze cena jest jakimś problemem, bo ponad stówa za plastikowa wytłoczkę może dziwić ale wraz z wzrostem popularności i pojawieniem się podobnych konstrukcji powinno i to się rozwiązać

Ale tam opinie i upodobania to jedno, mnie co innego zainteresowało, grex ty chcesz parzyć dripa z 6 gramów kawy? chyba trudno jest mi wymyśleć jak tak mała ilość zaparzyć w jakimkolwiek dripie, mooooże najmniejsze phiny podołają? Ale ja bym od razu poszedł w stronę aero

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Kwiecień 2022, 16:52:27 »
Była jeszcze kiedyś Bonavita (Wide Base Porcelain Immersion Dripper). Ale nie wiem jak tam z płynnością regulacji przepływu.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: dripper z regulacją przepływu
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Kwiecień 2022, 19:09:00 »
ja tam nie zamieniłbym mojego prostego V60. Po co mi jakaś regulująca przepływu, jak przelewam 18-20g dobrze zmielonej kawy, (oczywiście po uprzedniej 20-30sek. preinfuzji) lejąc ciągłym, cieniutkim strumieniem, okrężnymi ruchami po całości, utrzymując cały czas, ledwo zalaną, zmielona kawę. Po 2 do 2,5min takiego ciągłego zalewania uzyskuję 300ml w pełni satysfakcjonującego mnie naparu. Oczywiście co jakiś czas zmieniam, gatunek kawy, temp. wody, grubość przemiału, czasami zmieniam rodzaj filtra na inny, z mniejszą/większą przepuszczalnością i staram się by przelewanie trwało w granicach 1,5-3min. Mam wrażenie, że przy takim zalewaniu, do naparu z kawy dostaję się wszystko to, co najlepsze.
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2022, 19:25:54 wysłana przez Anszy »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi