Autor Wątek: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu  (Przeczytany 12051 razy)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #45 dnia: 24 Luty 2022, 20:07:29 »
Co do ekspresów to na moje potrzeby dobrym wydaje się być DUO PID, no albo Belleza Bellona choć z tego co zrozumiałem espresso plus zabawa z nim lepiej wyjdzie na DUO PID
A to niby dlaczego?

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #46 dnia: 25 Luty 2022, 00:58:44 »
Dobra widzę że wybór młynka też do najprostszych nie należy. W takim razie dla porównania opinii trzeba się będzie jeszcze zgłosić do coffeesite :)

To akurat dobry pomysł, najlepiej pojechać, pomacać, zobaczyć w akcji.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #47 dnia: 25 Luty 2022, 10:57:26 »
Co do ekspresów to na moje potrzeby dobrym wydaje się być DUO PID, no albo Belleza Bellona choć z tego co zrozumiałem espresso plus zabawa z nim lepiej wyjdzie na DUO PID
A to niby dlaczego?

Tak zrozumiałem z rozmowy z Panem Januszem, omawiane było jakieś rozwiązanie wewnątrz tych dwóch ekspresów. W sumie nie jestem w stanie tego dokładnie powtórzyć musiałby mi tutaj pomóc Pan Janusz. Oczywiście było zaznaczone że obydwa ekspresy zrobią znakomite espresso.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #48 dnia: 26 Luty 2022, 08:00:22 »
Co do ekspresów to na moje potrzeby dobrym wydaje się być DUO PID, no albo Belleza Bellona choć z tego co zrozumiałem espresso plus zabawa z nim lepiej wyjdzie na DUO PID
A to niby dlaczego?

Tak zrozumiałem z rozmowy z Panem Januszem, omawiane było jakieś rozwiązanie wewnątrz tych dwóch ekspresów. W sumie nie jestem w stanie tego dokładnie powtórzyć musiałby mi tutaj pomóc Pan Janusz. Oczywiście było zaznaczone że obydwa ekspresy zrobią znakomite espresso.

Nie testowałem ascaso ale wydaję mi się że PID jest bardziej rozbudowany w Bellezzie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Luty 2022, 16:31:41 »
Chyba nie. W obydwu ekspresach jest ustawianie temperatury z dokładnością 1 st. C, jest preinfuzja od 0 do 5 s, jest shot timer. Czy coś pominąłem ? Bellezza ma programowanie porcji kawy w filiżance czasowe na małą i dużą kawę a DREAM PID, UNO PID i DUO PID ma programowanie porcji objętościowe z przepływomierzem objętościowym. Moim zdaniem stabilność temperaturowa i powtarzalność wykonywanych kaw w różnych przedziałach czasowych lepsza jest w ekspresach ASCASO.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Marzec 2022, 11:21:17 »
Ja tylko dodam, że już chyba 3 rok używam UNO Pid. Nie mam pary od razu, ale po kilkudziesięciu sekundach, ale spełnia wszystkie oczekiwania nawet do kaw mlecznych.
Niedługo z ciekawości wyślę go do p. Janusza na ekspertyzę żeby zobaczyć jak wygląda w środku.

Wobec czego polecę z czystym sercem - jak dla mnie espresso powtarzalne. DUO to to samo - tylko lepsze/szybsze spienianie :).

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #51 dnia: 12 Marzec 2022, 14:29:25 »
Czarne fajniejsze.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #52 dnia: 25 Marzec 2022, 11:01:18 »
Podepnę się pod temat co by nie tworzyć nowego. Jeśli chodzi o kawy to żona piję tylko cappucino, a mi ostatnio się mocno zmieniło. Od ok pół roku przestałem pić latte, przeszedłem najpierw na americano, potem małą czarną, a ostatnio głównie espresso doppio. I zastanawiam się po co wcześniej piłem tyle wody w kawie... Jeśli chodzi o ilości to z rana 2 espresso i 2 cappu, w ciągu dnia kilka espresso i po południu to samo co rano. Plus okazjonalnie gdy goście kilka cappu i kilka małych czarnych. W związku z tym, że niedługo zmieniam prace i będę miał home office to pewnie ilość espresso w ciągu dnia się zwiększy :).

Ekspres w zasadzie już wybrałem. Zdecydowałem się zamiast HX'a pójść w DB i po długim namyśle, obejrzeniu pół youtuba i przeczytaniu sporo wątków na forum postawiłem na Lelit Bianca. Żona też zaakceptowała ten wybór, a to ważne :). Chętnie bym obejrzał go przed zakupem, ale nie będę w tym celu jechał przez pół Polski. Będzie i już.

W porównaniu do Bezzery Duo Top MN czy Rocketa R58, które z DB brałem pod uwagę uważam, że lepsza będzie dla mnie możliwość zmiany ustawienia zbiornika na wodę, NPF w zestawie i fabryczny flow control. Dodam, że szukałem tylko ekspres w klasycznym stylu i z grupą E61.

Wizualnie Bezzera czy Rocket też mi się podobają, wyglądają nawet na lepiej dopracowane (tak nawet doczytałem na forum). Jednak w Bezzera nie przemawia do mnie ten dotykowy wyświetlacz, graficzna wizualizacja ciśnienia i zamiast joysticka wolę jednak pokrętła. Bardziej podoba mi się klasyczny look, tradycyjne manometry, a te pałąki na bokach tacki na filiżanki wyglądają słabo. Rocket z kolei ma rozstawione dysze pary i wody na boki co dodatkowo go poszerza oraz sterowanie PID z boku co w mojej ocenie psuje go wizualnie. Wiem, że można ustawić ekspres i to odczepić, ale nie po to coś jest na wyposażeniu żeby to chować... No i dalej nie ma w nich flow control. Dołożenie trochę kosztuje i czytałem też, że różnie z tym potem może być.

Problem mam z młynkiem. Ogólnie chciałbym rytuał parzenia kawy uprościć do minimum. Nie zależy mi na wadze. Kaw często nie zmieniam więc zasypanie hoppera i ustawienie młynka nawet raz w miesiącu nie będzie problemem. W miarę dokładna programowalna doza mi wystarczy. Dodatkowo skupiam się nad czymś co będzie się komponowało na blacie z ekspresem. Zależy mi też żeby młynek miał pojemnik na kawę.

Zastanawiałem się nad Lelit Wiliam. Nawet tego w wersji PL72-P bo jest w chromie, a nie szczotkowany. Rozważam też Ceado E6P choć stylistycznie i kolorystycznie pasować będzie średnio. Podoba mi się Niche bo ma drewniane wykończenia i też by pasował, ale widzę, że dostępność tylko poza PL. Do tego brak hoppera i nawet w UK brak czarnego z wtyczką EU. Dodatkowo wolę zakup w PL ze sprawdzonego sklepu, najlepiej od forumowych kolegów. Te kanciaste Eureki odpadają na starcie ;).

To co? Podrzuci ktoś jeszcze jakiś dobry młynek, który fajnie pasowałby do Bianci? Kwotowo Ceado E6P to górna granica.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2022, 11:21:05 wysłana przez ranGo »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Marzec 2022, 14:04:19 »
Dodatkowo wolę zakup w PL ze sprawdzonego sklepu, najlepiej od forumowych kolegów. Te kanciaste Eureki odpadają na starcie .

To co? Podrzuci ktoś jeszcze jakiś dobry młynek, który fajnie pasowałby do Bianci? Kwotowo Ceado E6P to górna granica.
Są "Eureki" niekanciaste - Zenith, Olympus i ewentualnie Atom na pograniczu "kanciastości"...
Ewentualnie w Konesso bywa promocja na Biankę w zestawie z G-RISTO - zapytaj @Michała z Konesso. Tylko nie wiem czy G-RISTO nie będzie dla Ciebie też zbyt kanciasty...
Natomiast William nie jest może złym wyborem, ale opanowanie regulacji wymaga jednak trochę wysiłku. W połączeniu z Bianką i jej możliwościami parametryzacji osoba początkująca może mieć trudności...
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2022, 14:16:50 wysłana przez skansen »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Marzec 2022, 14:35:26 »
Jako użytkownik Ceado e6p nie kombinował bym i pozostał przy nim.
To świetny młynek OD pod każdym względem, jakości przemiału, regulacji, dostępu do żaren, gabarytów.
Ewentualnie Fiorenzato F64 w nowej wersji z nowym ekranem. Tylko jest zdecydowanie większy.

Co do ekspresu, nie bylem i nie jestem fanem marki Lelit. A stało się to w chwili pierwszego kontaktu z Bianką kilka tygodni po jej debiucie. Słabo spasowane elementy obudowy, cienka blacha mnie nie zachwyciły. Wręcz odstraszyły. Postawiona obok Bezzery, QM i Rocketa wyglądała jak „ubogi krewny”. Nie polecam kupowania z obrazka czy filmików, a w tym Lelit jest chyba najlepszy.  [emoji3]
Oczywiście jest to moja subiektywna opinia o tej marce i modelu. Czytam opinie, że jakość wykonania radykalnie się poprawiła i oby tak było.
We wtorek będę miał okazję zobaczyć Biankę v3 bo takowa przybyła w rodzinie. Wtedy podzielę się swoją aktualną opinią  :ohyda:
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2022, 14:51:00 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Marzec 2022, 14:45:57 »
A co powiecie o Fiorenzato AllGround? Jest wersja chrom, jest też chrom z drewnem :).
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2022, 14:55:01 wysłana przez nike21 »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Marzec 2022, 16:53:02 »
co powiecie o Fiorenzato AllGround
Na początek może być. To stosunkowo nowa konstrukcja ale producent godny zaufania. Jest kilka krótkich opinii na forum. Bawiłem się nim kiedyś chwilę i zrobił na mnie dobre wrażenie.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2022, 17:22:24 wysłana przez skansen »

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Marzec 2022, 17:54:19 »
Na początek? A potem? :mhh:

Wizualnie bardzo podobne, parametry i opinie również choć E6P bardziej popularny. Jedyne co mnie wkurza w Ceado to te łby śrub widoczne przy pokrętle. W Fiorenzato z kolei niepotrzebne mi mielenie do moka i filter. Cenowo to samo...

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #58 dnia: 25 Marzec 2022, 18:27:25 »
Można na nim poprzestać jeśli nie wkręcisz się w to hobby. E6P jest dłużej na rynku, stąd większa popularność. Opcja mielenia do innych metod czyni młynek bardziej uniwersalnym, ja bym z tego nie czynił zarzutu.

Offline roman66

  • Wiadomości: 30
Odp: Ekspres pod kawy mleczne bez założonego budżetu
« Odpowiedź #59 dnia: 25 Marzec 2022, 19:39:32 »
1. młynek - początkowo zakupiłem Eureka mignon specialita, ale po pierwsze pierwszego wieczoru przestała działać (to pewnie jakaś usterka co można by było naprawić), ale po drugie i najważniejsze ona strasznie bałagani naokoło podczas sypania zmielonej kawy do kolby i dodatkowo uchwyt do kolby jest mz wyjątkowo marnej jakości. Trzecie to regulacja - dość kłopotliwa bo kręcenie jest kilkuobrotowe, więc nigdy nie wiadomo jak to jest...
Zatem zdecydowałem się oddać urządzenie następnego dnia i po wizycie w show roomie jednego ze sklepów wybrałem Ceado E6P - moim zdaniem super maszyna. Bardzo dokładna regulacja oraz rewelacyjna dokładność wysypywania zmielonego ziarna - wszystko trafia do kolby i nie ma naokoło żadnego bałaganu.
Przymierzałem się do tego młynka, ale po Twoim wpisie mam mieszane uczucia. Wybrany przez ciebie Ceado E6P to jednak inna półka finansowa. Nasuwają się wnioski, że bez 3k zł. nie ma mowy o przyzwoitym młynku...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi