Autor Wątek: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)  (Przeczytany 2373 razy)

Offline remek

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress, Gabi
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro
Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« dnia: 02 Luty 2022, 08:25:56 »
Zainspirowany filmikiem "Jak zaparzyć espresso w kawiarce?" na kanale "Dobra Palarnia Kawy" (niestety nie mogę umieścić linka), postanowiłem że fajnie byłoby mieć kawiarkę w domu, gdyby zachciało się napić czegoś gęstszego.

Sprawa wygląda tak, że chciałbym kupić sobie kawiarkę, która będzie mi robić 1 porcję a'la "podwójnego espresso". Jako, że chciałbym aby był to totalny no-brainer, no to idealnie byłoby jakby w kawiarce mieściło się w sam raz kawy czyli tak ~14-15 gram żeby przynajmniej zachować te proporcje zamiast się gimnastykować. Wiem, że to będzie zależało konkretnie od kawy i palenia, no ale nie chodzi tu o szwajcarską precyzję. W czym problem? Niestety producenci nie piszą o tym, ile gram kawy mieści się w sitku :( Przeszukałem net pod tym kątem i widzę, że z tym może być totalnie różnie, ale z tego co widzę, to jest mniej więcej tak, że 1tz może mieć tak ok 7-8g, a 2tz już potrafi mieć 18-20g. Czy jest jakaś kawiarka na rynku która spełniłaby moje wymogi czy pozostaje mi napisać do producentów i liczyć że oni to zważyli?

Przede wszystkim ważna informacja - jestem laikiem jeśli chodzi o kawiarkę i w moim myśleniu mogą być błędy i da się ten problem jakoś obejść, dlatego też byłbym ogromnie wdzięczny za sprostowanie. Z góry dzięki :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Luty 2022, 09:08:18 »
Jeżeli chcesz kupić klasyczny, aluminiowy Moka Express (do kuchenek gazowych), to 2tz powinno być ok. Do 3tz wchodzi mi około 18g.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Luty 2022, 09:10:53 »
W przypadku kawiarki raczej nie stosujesz sztywnej dozy kawy. Sypiesz tyle aby wypełnić sitko. Wychodzi to mniej więcej w stosunku 10:1 (woda-kawa)

Do producentów pewnie nie ma co pisać bo raczej sobie takimi rzeczami głowy nie zawracają ;) Włoskie podejście to raczej będzie na zasadzie "wsyp tyle kawy żeby było dobrze" i do dzieła ;)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Luty 2022, 09:18:20 »
W sitku bialetti venus 2tz mieści się około 13-15g w zależności od kawy.

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Luty 2022, 09:20:25 »
Może obejrzyj jeszcze odcinek o wietnamskim Phinie? Uzyskiwany w nim napar też porównują do espresso, więc może Ci podejdzie (:

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Luty 2022, 11:09:21 »
noo ja też polecam spojrzeć na phina, łatwo w nim zrobić kawę intensywną i na wyraz klarowną a jest mniej irytujący i więcej wybaczający od kawiarek.

Offline Prawns

  • Wiadomości: 20
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Luty 2022, 13:11:18 »
kawakochanie.pl/ile-sypac-kawy-mielonej-do-kawiarki-o-objetosci-2-3-4-czy-6-filizanek-espresso


Tu jest kilka przykładów.

A propos kanału YT Dobrej Palarni - świetna robota, ciekawy przekaz. Dziwi mnie tylko niska oglądalność w porównaniu do innych kanalow o podobnej tematyce. Wg mnie zasługują na większą liczbę subskrybentów.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 13:13:33 wysłana przez Prawns »

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Luty 2022, 18:20:08 »
@remek, z tego co kojarzę, na kanale który wspomniałeś, jest przepis na a'la espresso z aeropressu. Testowałem, kawa wychodzi smaczna, intensywna, bardzo zbliżona do tego co wychodzi z kawiarki. Może sprawdź, sprzęt już masz ;)
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 18:26:07 wysłana przez Słowian »

Offline remek

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress, Gabi
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Luty 2022, 16:46:06 »
W sitku bialetti venus 2tz mieści się około 13-15g w zależności od kawy.

Dzięki za hinta, kupiłem Venus 2tz i teraz eksperymentuję :)

@remek, z tego co kojarzę, na kanale który wspomniałeś, jest przepis na a'la espresso z aeropressu. Testowałem, kawa wychodzi smaczna, intensywna, bardzo zbliżona do tego co wychodzi z kawiarki. Może sprawdź, sprzęt już masz ;)

Obawiam się, że niestety to nie ten kanał. Przyznam, szukałem, ale to nie to.


Dzięki wielkie za odzew. Phina rozważałem, pewnie to będzie kolejny zakup :) Tak w ogóle, to jakby ktoś był mocniej zainteresowany tematem espresso w kontekście kawiarki, to mocno polecam 2 filmy na YT: Moka Pot Voodoo: Real Espresso Flavor i Moka Pot Perfection: Advanced Voodoo. Bardzo fajnie rozkminione :) Przy okazji na tym kanale jest również film o espresso z Aeropressu (to tak apropos wcześniejszej kwestii). Tak docelowo to chyba zacznę zbierać mimo wszystko na Cafelat lub inne podobne ustrojstwo jeśli chodzi o espresso.




« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2022, 16:48:09 wysłana przez remek »

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka pod podwójne espresso (~14g kawy)
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Luty 2022, 18:59:56 »
@remek, chodziło mi o ten przepis:

I powodzenia z kawiarką ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi