Autor Wątek: Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu  (Przeczytany 2077 razy)

Offline pawelj5

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Moka Bialetti
Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu
« dnia: 13 Styczeń 2022, 11:46:29 »
Cześć,
Jest to mój pierwszy temat, ale z forum korzystam już od dłuższego czasu. Kawę przygotowuję w kawiarce. Przez wiele lat robiłem to byle jak. Szukając sposobu na poprawienie smaku kawy trafiłem tu.
Na co dzień korzystam z kawiarki Bialetti Moka Express 1tz. Korzystam z porad znalezionych na forum i kawę przygotowuję w następujący sposób. Zbiornik nie ma zaznaczonego poziomu, więc wlewam gorącą wodę do dolnego poziomu zaworka, zasypuję mieloną kawę Lavazza Qualita Rossa do górnej krawędzi pojemnika bez ubijania, zakręcam i stawiam na ogień. Kawiarkę ściągam z ognia tuż przed "bulgotaniem" z wylewki i chłodzę żeby przerwać ekstrakcję. Wychodzi z tego średnio 44ml naparu. 1tz to ok 50ml, więc jest blisko, kawa smaczna.
Zakupiłem nową kawiarkę Bialetti Moka Express 6tz z myślą o przygotowaniu kawy dla gości, ale korzystam z niej też kiedy zabieram kawę w termosie. Kawiarka powinna przygotowywać 6 porcji po 50ml, pojemność całkowita określona przez producenta to 300ml. Kawę przygotowuję w identyczny sposób jak w 1tz, z tą różnicą, że zbiornik ma zaznaczony poziom do którego należy nalać wodę. Z 6tz wychodzi jednak mało ekstraktu. Średnio 190ml. Licząc, że jedna porcja to ok 50ml wychodzą nie całe 4 porcje. Po dolaniu do naparu 100ml gorącej wody smak wydaje mi się zbliżony do tego z 1tz, ale nie jestem wytrawnym smakoszem żeby poprawnie to ocenić. W czym może być problem, że naparu jest mniej niż powinno?
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2022, 11:51:37 wysłana przez ranGo »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń 2022, 11:57:50 »
Możesz nalać wodę do poziomu zaworka nie zalewając go, powinno wyjść więcej ekstraktu, chyba że zaznaczony poziom jest na w tym samym miejscu  ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2022, 12:51:10 wysłana przez pietro »

Offline pawelj5

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Moka Bialetti
Odp: Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Styczeń 2022, 10:02:09 »
Do kreski wchodzi 280ml wody. Do poziomu otworu zaworka wchodzi 300ml. Z 300ml otrzymuję 215ml ekstraktu. Jeżeli przedłużę ekstrakcję do czasu aż z wylewki leci prawie sama para, to maksymalnie uzyskuję 245ml. Trochę wody zostaje w zbiorniczku, trochę wchłania kawa. Wszystko wydaje się działać poprawnie, jednak wydaje mi się, ze kawy jest za mało na 6 porcji. Jaką objętość powinna mieć pojedyńcza porcja zapażona w kawiarce? Na jakie porcje podzielić napar aby poczęstować gości? Uzyskane 215ml dzielić zgodnie z nazwą na 6 porcji po 35ml, na 5 po 43ml, czy może na 4 po 54ml?

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Styczeń 2022, 17:23:49 »
Mam kawiarkę 3tz i uzyskuję mniej więcej połowę z tego co Ty, wydaje się ok.

Odnośnie tego jak to dzielić/podawać to przyznaję, że mam z tym problem. Na pewno nie powiedziałbym, że 1tz=1 porcja, ja piję cały uzyskany napar sam, czasem z filiżanki do espresso a czasem z filiżanek 100ml.

Próbując znaleźć ile ml naparu to jedna porcja, wyszedłbym z założenia, że jeśli z 70g kawy mamy 1l kawy z french pressu, to na jeden kubek 250 ml wychodzi ~18g. U mnie do sitka z moki wchodzi 14g, więc idąc tym tokiem myślenia rzeczywiście wychodzi na to, że te 3tz to trochę poniżej jednej porcji.

Tak czy siak, na pewno musisz trochę sam popróbować i jeszcze pytanie kto jaką kawę lubi bo na pewno do uzysku z moki można dolać wrzątku i zrobić ją mniej esencjonalną, uzyskując przy tym więcej napoju.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Styczeń 2022, 18:00:39 »
Z 300ml otrzymuję 215ml ekstraktu.
Trochę więcej niż 2/3 uzysku z wlanej wody. To standardowy rezultat. 1 tz odpowiada ok 25-35 g kawy

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Bialetti Moka Express 6tz - mało ekstraktu
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Styczeń 2022, 18:45:03 »
Na jakie porcje podzielić napar aby poczęstować gości?

W ostatnim wideo Hoffmann poruszył temat rozwadniania naparu z moki, jego rekomendacja to dolanie 80-100g wody na 120g naparu, mniej więcej zgadza się to z tym co powiedziałem. Z kawiarki 3tz zrobisz jeden kubek albo dwie filiżanki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi