Autor Wątek: La Pavoni Profesjonal 1995 r.  (Przeczytany 4217 razy)

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« dnia: 09 Styczeń 2022, 19:41:11 »
Witam

Dzień dobry

 w świecie najbardziej kapryśnych maszyn do kawy na świecie ;-)

Stało się. Właśnie zostałem obdarowany jedną z nich. To La Pavoni Profesjonal z 1995 r. Dotychczasowi właściciele po wielu latach poddali się i w ten sposób ekspres trafił w moje ręce. Urządzenie jest w doskonałym stanie wizualnym i technicznym. Są oczywiście widoczne normalne ślady użytkowania. Gdy jednak pomyśli się o tym, że Pavoni ma prawie 27 lat to patrząc na niego, na myśl przychodzi kolekcjonerski mercedes stojący w Classic Remise. Maszynka jest w konfiguracji fabrycznej i nie przechodziła żadnych modyfikacji.

Mam nadzieję, że w tym wątku pomożecie mi w dążeniu do uzyskania doskonałego espresso :)
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2022, 21:03:40 wysłana przez Andrubor »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Styczeń 2022, 20:40:14 »
Super sprzęt, jeszcze drewno, ale do 37 jeszcze mu brakuje  :hihihi:
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Styczeń 2022, 21:05:35 »
Tak to jest, kiedy zajawka rozsadza system. Dzięki. Poprawiłem ;-)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Styczeń 2022, 21:50:22 »
Fantastyczny,
na początek musisz zadbać o przyzwoity młynek - m.in poprzez średnicę sitka, maszyna jest wymagająca, cappucino lux, latte art po ćwiczeniach git, espresso jak z kobietą (przepraszam Panie) jak wiesz co robić jest dobrze, jak nie grozi katastrofą hihi.

A potem polecam npf, oraz igły od Valeryego (npf polzwoli na widzenie ekstrakcji - jak leci kawka; a igiełki do dobtej dystrybucji, żeby nie było kanałowania), w kwesii podejścia do otwierania dźwigni itd to sporo filmów znajdziesz w internecie. Zamiast tampera igiełki i dobrze dobrany tzw leveler - sam nie mam do LP ale w innych maszynach tamper już jest ozdobą ... potem pisz tu lub pw ja od 2 lat bawię się LP stradivari pro, ma parę wad jak LP pro ale zawsze biorę na go wyjazdy i lux ;) jak opanujesz temperaturowy swing i zejście ciśnienia na kolbie przed szybkim wypięciem to maszyna LUX

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Styczeń 2022, 22:20:01 »
Co z boilerem? czyścić?

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Styczeń 2022, 22:25:09 »
Cześć, po własnych utarczkach z "temperaturowym swingiem" dodam, że mi bardzo pomógł termometr ST-9290 z sondą podczepioną do grupy za pomocą solidnej taśmy velcro (są dostępne takie fajne grubsze - więc elastyczne, choć nie bardzo szerokie - w efekcie dociskają bardzo dobrze). U mnie sonda przywiera do dolnej, najszerszej części grupy. Tym sposobem unikniesz jednej z wielu niekontrolowanych zmiennych oraz termometr 'zapika', gdy grupa osiągnie zadaną przez Ciebie temperaturę, toteż nie trzeba chodzić w koło i sprawdzać "czy już się nagrzał". Ważne: sonda powinna przylegać zawsze w tym samym miejscu. Na przykład u mnie różnica w temperaturze grupy pomiędzy dolną częścią (najszerszą) i górną (najwęższą) wynosi 10'C.
Nie zakładaj też, że temperatura danego fragmentu grupy = temperatura wody w sitku lub w bojlerze. To trzy różne sprawy. Naprawdę, potraktuj sondę na początek jako pomoc w kontroli temperatury celem uzyskania powtarzalnych wyników. Z czasem wyczujesz w smaku i dostrzeżesz w filiżance nieco 'lepsze' i 'gorsze' zakresy temperatur.

Póki co, powodzenia i wytrwałości! Da się wycisnąć z tego sprzętu pyszne espresso.

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Boiler
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Styczeń 2022, 22:25:47 »
Lepszy widok wnętrza. Zastanawiam się, czy zrobić płukanie środkiem na kamień, czy na razie poczekać?

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Styczeń 2022, 09:45:18 »
Lepszy widok wnętrza. Zastanawiam się, czy zrobić płukanie środkiem na kamień, czy na razie poczekać?
Ja bym czyścił.

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Styczeń 2022, 18:07:10 »
Piękna maszynka, gratulacje  :brawa:

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2022, 11:38:18 »
Dziękuję wszystkim za tak szybki odzew.

Właśnie miałem zapytać o to, w jaki sposób kontrolujecie temperaturę grupy.

Właśnie otrzymałem wiadomość od "Kazak Polska" że termometr, który on ma na sprzedaż nie pasuje do mojej grupy. Prawdopodobnie jest inna średnica i aluminiowy adapter nie będzie przylegał całą powierzchnią. Na portalach sprzedażowych nie natknąłem się także na termometry paskowe z odpowiednim zakresem temperatury.

Jako ciekawostkę powiem wam, że podczas pierwszych prób chciałem zmierzyć temperaturę pirometrem laserowym. Nic z tego nie wyszło. Chromowana powierzchnia grupy widocznie tak odbija i rozprasza wiązkę lasera, że wskazania były ultra dziwne.

Tak więc dzięki podpowiedzi Yanna mam pierwszy typ - TERMOMETR PANELOWY ST-9290C z sondą

:)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Styczeń 2022, 13:18:18 »
Podobno warto dokupić taką przejściówkę montowaną za grupą, która izoluje grupę i zapobiega przegrzewaniu.

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Styczeń 2022, 16:12:02 »
Ja na swojej europiccoli mam ten termometr
coffee-sensor.com/product/la-pavoni-or-e61-coffee-machine-group-head-temperature-strip-set/
Co do przejściówki, o której pisze Tom:
coffee-sensor.com/product/bong-isolator-and-water-heated-grouphead-mod-for-la-pavoni/
Miałem, ale zdjąłem. Nie robię więcej niż 2-3 shoty naraz, więc nie martwię się o przegrzewanie. Okazało się jednak, że cała praca dźwigni zrobiła się nieco 'gumowa', sam izolator też się nieco odkształcił. Jeśli ktoś chce się pobawić i spróbować powalczyć z moim egzemplarzem to zapraszam na priv, dogadamy się.

Offline yann

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: La Pavoni Pro '83 mosiądz + '93 miedź | V60 | Kalita 155 | Cafec Tsubame Pro + "Holy Water"
  • Młynek: DF64V (stock + SSP MP) | Pharos v2.0 | C40 Mk3
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Styczeń 2022, 19:36:30 »
Swego czasu rozważałem zakup stripa, ale ostatecznie nie żałuję zakupu wymienionego termometru z paru powodów:
- strip może być wystarczający dla nowszych maszyn typu "millennium", gdzie temperatura grupy jest stabilna - w naszych "pre" leci w górę bez opamiętania osiągając poziomy kompletnie nieużyteczne, podczas gdy w millennium można sobie pewnie przyjść po godzinie od włączenia i stwierdzić "o, już kolor zielony na 90'C, znaczy gotowe"; w "pre-millennium" robienie espresso to celowanie do ruchomego celu - u mnie rozpoczęcie pre-infuzji przy np. 93 stopniach daje optymalne wyniki, a już przy 94,5 zaczynam czuć spaleniznę, widzę nieco cieńszą cremę, itd. - w takim układzie nie wyobrażam sobie pracy z relatywnie mało precyzyjnym stripem..
- stripy się zużywają z czasem - nie wiem jak szybko, ale wymiana relatywnie byłaby częstsza w porównaniu z termometrem - ja mam swój od lat
- możliwość ustawienia alarmu dla zadanej temperatury naprawdę jest wygodne

Tematem powiązanym z kontrolą temperatury grupy jest ustawienie momentu odcięcia zasilania przez presostat. Gdybyśmy kiedyś pokusili się o porównywanie parametrów, na pewno trzeba by też wyjściowo ustalić wartość ciśnienia. U mnie np. około 1-1,08 bara - jeśli wierzyć wskazaniom leciwego wskaźnika. :)

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Styczeń 2022, 22:08:14 »
Kolejny czynnik - woda.

A może bardziej precyzyjnie filtrowanie wody. Aquaphor, Brita, Dafi, czy może  Laica? Macie jakieś własne obserwacje i doświadczenia?

Offline Andrubor

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: La Pavoni Professjonal 1995
  • Młynek: Krups GVX242
Odp: La Pavoni Profesjonal 1995 r.
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Styczeń 2022, 17:00:23 »
Czyszczenie wnętrza przebiegło z powodzeniem. Preparat Dezcal działa doskonale więc go polecam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi