Autor Wątek: Problem z kawiarką  (Przeczytany 8822 razy)

Offline delform_17

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: mocca biletti
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Kwiecień 2022, 10:33:42 »
Jaki w praktyce wpływ ma grubość ziaren na proces ekstrakcji kawy.
Samą ekstrakcje liczę od momentu wypływania naparu z ,,fontanny" górnej części kawiarki. Z tego co wiem do każdego rodzaju kawy stosujemy inną gramaturę natomiast parametry naparu regulujemy czasem ekstrakcji, albo mam złe informacje.

Nie wie co w tym ostatnio poście było nie zrozumiałego.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Kwiecień 2022, 12:42:31 »
Jaki w praktyce wpływ ma grubość ziaren na proces ekstrakcji kawy.
Zmiel jak do espresso, to zobaczysz.
》tertium non datur《

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Kwiecień 2022, 15:34:43 »
Nie wie co w tym ostatnio poście było nie zrozumiałego.
Tak na szybko, to niezrozumiałość Twojej wypowiedzi powodują: Niechlujność, niepoprawna konstrukcja zdań, mieszanie pojęć, błędy logiczne. Używaj pojęć poprawnie albo zapytaj się jak coś nazwać. Staraj się pisać prosto i zrozumiale, my nie wiemy co Tobie chodzi po głowie. Poniżej odpowiadam na treść Twoich pytań:

Jaki w praktyce wpływ ma grubość ziaren na proces ekstrakcji kawy
Żaden, ponieważ grubość ziaren zależy od odmiany botanicznej i klimatu. Może chodzi Ci o grubość przemiału? Grubością przemiału możesz wyregulować przepływ wody przez kawę, a więc także poziom ekstrakcji.

do każdego rodzaju kawy stosujemy inną gramaturę
Inną ilość chciałbyś sypać do sitka przygotowując kawę czarną, a inną przygotowując kawę z mlekiem?

parametry naparu regulujemy czasem ekstrakcji,
O jakie parametry chodzi? Poziom ekstrakcji? Natężenie jakiegoś smaku czy aromatu?

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107
Tu masz sto stron o zaparzaniu kawy w moce. Jak wpiszesz w wyszukiwarce, u góry - po prawej, słowo kluczowe, to znajdziesz odpowiedzi na interesujące Cię zagadnienia.
Oczywiście możesz też pytać, po to jest forum, ale szanuj proszę czas innych osób i trochę wysiłku włóż w zdobywanie wiedzy i jej wykorzystanie, to na pewno przełoży się na lepsze rezultaty.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2022, 16:16:59 wysłana przez krystians »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Kwiecień 2022, 20:17:19 »
Jaki w praktyce wpływ ma grubość ziaren na proces ekstrakcji kawy.
Samą ekstrakcje liczę od momentu wypływania naparu z ,,fontanny" górnej części kawiarki. Z tego co wiem do każdego rodzaju kawy stosujemy inną gramaturę natomiast parametry naparu regulujemy czasem ekstrakcji, albo mam złe informacje.

Grubość przemiału w każdym sposobie parzenia wpływa na to jaka powierzchnia kawy ma kontakt z wodą, im grubiej zmielisz tym mniej powierzchni ma bezpośredni kontakt, więc w tym samym czasie i warunkach będzie mniej ekstrakcji niż przy drobniejszym zmieleniu.
W kawiarce dodatkowo wpływa na to jakie jest ciśnienie przy ekstrakcji, jeśli zmielisz za grubo woda szybko przeleci i będzie tryskać, jeśli za drobno - woda może za długo siedzieć, albo porobić kanały.

Tak generalnie, w kawiarce nie przejmuj się liczeniem czasu wg przepisów z internetu, to nie jest świat espresso, kawiarki są różne i markotne. Ludzie się ze sobą nie zgadzają nawet jeśli mają te same modele i palniki.
Polecałbym w kawiarce najbardziej kierować się stabilną ekstrakcją: bez prychania, ale też bez powolnego ciurkania. Możesz liczyć czas i zapisywać parametry dla swojego użytku, i wg tego dostosowywać swoje ustawienia.

Osobiście, najwięcej steruję przemiałem. Jeśli kawa ładnie wypływa, a wciąż nie smakuje, to zaczynam kombinować z czasem (zazwyczaj za pomocą temperatury grzania lub wody). Ale rzadko mi się to zdarza, szczerze mówiąc.

Offline delform_17

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: mocca biletti
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Kwiecień 2022, 11:21:33 »
Starałem się pytania konstruować najprościej jak się dało. Faktem faktem czasem mylę terminy, ale wynikać to może z racji mniejszej wiedzy
za co przepraszam. Poprzez grubość ziaren miałem na myśli grubość ziaren kawy po przemieleniu więc wybacz za brak precyzji. Dziękuje za wyjaśnienie.

,,Do każdego rodzaju kawy stosujemy inną gramaturę" chodzi mi właściwie o grubość przemiału jak już wcześniej wspomniałeś. Dlatego tez miałem taki problem z przygotowaniem naparu. Teraz mielę ziarna krócej w młynku więc ekstrakcja przebiega znacznie lepiej niż wcześniej.

,,parametry naparu regulujemy czasem ekstrakcji,"
Chodziło mi o parametry naparu w sensie bardziej smaku. Kwasowość/słodycz lub bardziej wyczuwalny smak np orzechów lub czekolady deserowej.

Jeśli chodzi o wyszukiwanie to nie mam problemu z korzystaniem z takich narzędzi. Po prostu aby nie generować niepotrzebnie tematu dodatkowego postanowiłem dołączyć się do kolegi biorąc pod uwagę, że miał powiedzmy podobny problem.
Niemniej jednak dziękuję za porady i poprawki w terminologii.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Kwiecień 2022, 13:30:00 »
Jeśli mielisz młynkiem udarowym, ze śmigiełkiem, to niestety trudno będzie Ci zachować powtarzalność. Tak wnioskuję z tego, że piszesz o czasie mielenia. Przede wszystkim ekstrakcję reguluje się poprzez przemiał i temperaturę zaparzania.

Chodziło mi o parametry naparu w sensie bardziej smaku. Kwasowość/słodycz lub bardziej wyczuwalny smak np orzechów lub czekolady deserowej.
Tak, przy mocniejszej ekstrakcji uzyskasz bardziej karmelowo-kakaowe, idące z czasem w kierunku przypalonej goryczy i cierpkości.  Przy słabszej bardziej kwaskowo-owocowe. Teoretycznie idealne zaparzenie powinno być kompleksowe i zrównoważone, jednak indywidualne upodobania przeważnie będą skłaniać się w którąś stronę bardziej. Oczywiście wpływ będą tu mieć także użyte ziarna kawy, ich pochodzenie, obróbka, odmiana, wysokość upraw i sposób wypału.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 13:32:50 wysłana przez krystians »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Kwiecień 2022, 17:52:12 »
Teraz mielę ziarna krócej w młynku więc ekstrakcja przebiega znacznie lepiej niż wcześniej.
Kup żarnowy.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi