Autor Wątek: Problem z kawiarką  (Przeczytany 8824 razy)

Offline gmachg2

    • Bialetti
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Kawiarka
Problem z kawiarką
« dnia: 26 Grudzień 2021, 17:46:20 »
Hej, jakoś od tygodnia mam kawiarke i teraz po czasie zaczął pojawiać mi się pewien problem. Woda po zagotowaniu nie wylewa się cała do zbiorniczka na górze. Wiem że zawsze powinno coś tam zostać na dole ale całkiem sporo tej wody zostaje np połowa. Kawa jest napewno dobra bo jest od firmy bialetti do kawiarki, wsypuje całe sitko i nie przelewam wody ponad zawór, nie wiem co może być powodem. Pomocy :/

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudzień 2021, 20:00:26 »
Na pewno dobra? Dobra bo? A kto ją zmielił, producent? Masz młynek to kup sobie naprawdę dobrą, świeżo. paloną kawę nie od Bialetti.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudzień 2021, 22:03:28 »
Dziwne to trochę ;)
Jeśli jest woda, dostarczane ciepło, to musi się zagotować i wytworzyć parę => ciśnienie i gdzieś to musi "uciekać". Jeśli nie do góry jako napar, to pozostaje problem z uszczelką lub zaworem, chyba, że za słabo skręcone i tamtędy ucieka...
Trzeba poobserwować czy ucieka para i którędy...

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudzień 2021, 22:56:20 »
Jak wygląda ekstrakcja? Jeśli prycha i pluje zamiast ładnie się sączyć to wynika to z zbyt gwałtownego procesu. Problemów może być sporo - uszczelka (ale wątpie jeśli kawiarka jest nowa), niedokręcona kawiarka (wtedy często się sączy woda z krawędzi, więc pewnie byś zauważył), albo coś z kawą. Może być nieświeża, zbyt grubo zmielona, ale z zwykłego tchibo też się da zrobić kawę w kawiarce. Spróbuj może zmniejszyć ogień, możliwe że zbyt mocne gotowanie niszczy "ciastko"? Pamiętaj też żeby nie ubijać kawy, ewentualnie wsypać jej trochę mniej - przy zbyt dużym oporze woda może się początkowo nie wydobywać, ale w końcu ciśnienie to pokona i kawa się rozleci w sitku.

No i co się zmieniło po tym "czasie" o którym piszesz, na początku robiłeś coś inaczej? miałeś inny palnik, kawę, sposób robienia? Jeśli nic nie zmieniałeś to może kawa zwietrzała i przestała stawiać opór.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2021, 23:04:10 »
albo coś z kawą. Może być nieświeża, zbyt grubo zmielona

hm... zbyt grube mielenie jest raczej "po bezpiecznej stronie", przeleje się woda i lura się zrobi... ale raczej nie ma opcji, żeby woda nie przelała się do góry... nic jej nie powstrzymuje, nie zwiększa ciśnienia ponad limit zaworu bezpieczeństwa


« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2021, 23:08:52 wysłana przez WS5 »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudzień 2021, 01:39:29 »
To zależy co to znaczy że kawa się kończy robić: albo zupełnie przestaje lecieć, albo tak mocno prycha że przerywasz ekstrakcję. W jednym przypadku masz rację w drugim nie masz ;)

Offline gmachg2

    • Bialetti
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudzień 2021, 13:50:26 »
Jak wygląda ekstrakcja? Jeśli prycha i pluje zamiast ładnie się sączyć to wynika to z zbyt gwałtownego procesu. Problemów może być sporo - uszczelka (ale wątpie jeśli kawiarka jest nowa), niedokręcona kawiarka (wtedy często się sączy woda z krawędzi, więc pewnie byś zauważył), albo coś z kawą. Może być nieświeża, zbyt grubo zmielona, ale z zwykłego tchibo też się da zrobić kawę w kawiarce. Spróbuj może zmniejszyć ogień, możliwe że zbyt mocne gotowanie niszczy "ciastko"? Pamiętaj też żeby nie ubijać kawy, ewentualnie wsypać jej trochę mniej - przy zbyt dużym oporze woda może się początkowo nie wydobywać, ale w końcu ciśnienie to pokona i kawa się rozleci w sitku.

No i co się zmieniło po tym "czasie" o którym piszesz, na początku robiłeś coś inaczej? miałeś inny palnik, kawę, sposób robienia? Jeśli nic nie zmieniałeś to może kawa zwietrzała i przestała stawiać opór.

Własnie wydaje mi się że nic nie zmieniałem od czasu pierwszego parzenia ale może sam nie jestem tego świadom że zrobiłem jakąś małą zmiane której nie zauważyłem. Ogólnie daliście mi tu dużo fajnych rad. Będę je wdrążał i powinno coś się udać także wielkie dzięki ale mam jeszcze takie pytanie. Widziałem że jak niektórzy zakręcają gaz gdy dzieje się ekstracja to ona nadal chwile trwa i kawa sie dalej leje. U mnie tak nie jest ekstracja odrazu się odcina, dzwine. I tak mnie jeszcze zastanawia zawór bezpieczeństwa, ogólnie wiem o co w nim chodzi. Jest on po to żeby nie wybuchła kawiarka ale w moim zaworze w środku jest taki bolczyk do pociągniecia na sprężynie. Są jakieś momenty kiedy powinienem go ciągnąć ? Czy to sie dzieje jakoś samo kiedy jest potrzebne?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:34:44 »
Niektore zaworki maja takie bolce, np brikka, nic z tym nie trzeba robic. Jak zrobi sie za duze cisnienie w zbiorniku to sie to rozszczelnia.

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Styczeń 2022, 13:22:51 »
Zawór bezpieczeństwa w kawiarce jest bardziej po to, aby nie rozerwał się od ciśnienia pary dolny kociołek.
Ćwiczę kawy z lokalnej palarni i też zaobserwowałem zjawisko pozostawiania większej niż normalnie ilości wody w kociołku. A kawa prychała przez rurkę.
W kociołku jest nadmierne ciśnienie, woda ma ponad 100*C, a jak przejdzie wyżej, minie kawę w lejku, to w mniejszym, atmosferycznym ciśnieniu, tak gorąca woda zamienia się natychmiast w parę. Zwykła hydraulika.
Parę klików więcej na młynku, z 15 na 17-20 niweluje niepożądane zjawisko.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2022, 13:25:15 wysłana przez cezary.pl »

Offline delform_17

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: mocca biletti
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Marzec 2022, 19:12:38 »
Podłączę się może do tematu , ponieważ mój problem jest ciut inny, ale również związany z procesem ekstrakcji kawy. Moja kawiarka ma problem z końcowym etapem procesu czyli albo zbyt długo woda się gotuje w zbiorniczku i wtedy zaczyna lecieć sama woda dopiero później kawa i niestety po jakiś 10s pluje kawą. Zdarza się też tak, że od razu pluje naparem i nawet nie zdążę odliczyć do 10s.
Korzystam z kawy z palarni. Zwykle mielę na 40s bardzo drobno i staram się nie przekraczać 20s ekstrakcji.
Problem występuje już od dłuższego czasu więc została wymieniona nawet uszczelka oryginalna od Bialetti. Samą kawiarkę mam już ze 4 lata.
Ani większa ilość wody ani gramatura ziaren nie robi różnicy. Zaznaczę na koniec że wlewam 80-100 ml wody i operuje na kuchence indukcyjnej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Marzec 2022, 20:26:19 »
Zwykle mielę na 40s bardzo drobno
Podejrzewam, że tu może być problem. Nie każdą kawę w kawiarce da się poprawnie zaparzyć drobno mieląc.

staram się nie przekraczać 20s ekstrakcji.
A dlaczego tak? Jak mierzysz ekstrakcję? Bo ona zaczyna się w kawiarce zanim kawa zacznie wypływać.

Ani większa ilość wody ani gramatura ziaren nie robi różnicy
Próbowałeś mielić grubiej?
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2022, 20:31:40 wysłana przez krystians »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Marzec 2022, 13:49:07 »
Próbowałeś mielić grubiej?

Przyłączam się do stanowiska - zmielić grubiej

Offline delform_17

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: mocca biletti
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwiecień 2022, 13:30:06 »
Panowie, faktycznie mieliście racją co do problemu. 30s mielenia ziaren daje lepszy efekt. W praktyce rozcierając ziarna na palców sprawdzając gramaturę nie odczuwa się zasadniczo większej różnicy między mieleniem na 40s.

3-krotnie już próbowałem i wychodzi dobrze. II razem zdarzyło się niestety że napar zbyt długo nie chciał wypłynąć z fontanny i niestety wytrysnął, ale za to bez ziaren. W obu próbach nawet 80ml wody czyli w sumie połowa wysokości od dna kawiarki do zaworka też daje radę dzięki czemu smak jest mocniejszy ;)

Zastanawia mnie tylko jaki w praktyce wpływ ma grubość ziaren na proces ekstrakcji. Osobiście liczę ten czas od momentu wypływania naparu z fontanny. Wiadomo do każdego rodzaju kawy stosujemy inny gramaturę natomiast smak moc gorczyc/słodycz regulujemy czasem ekstrakcji, albo mam złe informacje.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Kwiecień 2022, 14:50:54 »
Jak postarasz się napisać post poprawnie i zrozumiale, to Ci odpowiem.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Problem z kawiarką
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Kwiecień 2022, 15:04:13 »
Nie jest zrozumiały?  [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi