Autor Wątek: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy  (Przeczytany 37434 razy)

Offline maarczak

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Jura S8
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #90 dnia: 29 Listopad 2021, 11:08:15 »
Dzień dobry.
Chciałbym podsumować i zebrać razem dobre rady jak uzyskać na Jurze E8/S8 dobre espresso i czarną kawę.
Rady są różne, często rozbieżne  :sciana:

1. Jak wykonać idealne espresso? Zakładamy uzysk 40-45ml.
Nie będziemy tu poruszać kwestii kawy - zakładamy, że mamy kawę z palarnii rzemieślniczej, świeżo paloną, 100% arabika.
- ustawiamy max. dozę (czyli max. porcję kawy 6 ziarenek)
- ustawiamy uzysk (czyli ile chcemy żeby wyszło kawy - zakładamy 40-45ml)
- ustawiamy stopień zmielenia (zakładamy najdrobniejsze mielenie czyli najmnjejsza kropka :-)  )
- ustawiamy temperaturę parzenia (tutaj są rozbieżności w poradach , zakładamy że ustawiamy najniższą temperturę w Jura)

Teraz proszę o potwierdzenie że to najlepsze parametry dla Jura E8/S8 i sprawdzone prze Was


2. Idealna kawa czarna. Zakładamy uzysk 180ml.
Tutaj jest różnica mędzy E8 i S8 , bo E8 ma funkcję kawy 'barista' co z tego co wyczytałem robi dwie rzeczy: najpierw parzy espresso, a później uzupełnia gorącą wodą, ale myk tu jest taki, że ta woda nie przepływa już przez ciastko kawowe tylko bezpośrednio do szklanki. Dzięki temu do szklanki nie spływają popłuczyny (zakładamy że popłuczyny to to co leci przez ciastko powyżej 60ml - można tak przyjąć?). W S8 niestety tego nie ma i należy wykonać espresso lub dwa i uzupełnić szklankę gorącą wodą. Teraz moje pytanie - do zestawu Jura dodaje specjalną wylewkę do gorącej wody. Czy muszę jej użyć żeby użyć gorącej wody? Nie można skorzystać z przystawki do spieniania mleka? Pytam bo przekładanie tego nie jest wygodne.
Parametry kawy:
- ustawiamy max. dozę (czyli max. porcję kawy 6 ziarenek)
- ustawiamy uzysk (czyli ile chcemy żeby wyszło kawy - zakładamy 40-45ml)
- jeśli chcemy mocniejszą czarną kawę robimy 2xespresso
- ustawiamy stopień zmielenia (zakładamy najdrobniejsze mielenie czyli najmnjejsza kropka :-)  )
- ustawiamy temperaturę parzenia (tutaj są rozbieżności w poradach , zakładamy że ustawiamy najniższą temperturę w Jura)
- dolewamy gorącej wody tak żeby uzyskać 180ml czarnej kawy

Poproszę o Wasze spostrzeżenia i uwagi dot. przepisu na idealną kawę czarną.


3. Kawa mleczna - tutaj podobnie jak w punkcie 2 tylko zamiast wody dolewamy gorącego mleka - tutaj S8 sprawdza się wyśmienicie ponieważ ma przystawkę gdzie reguluje się piana/mleko.
Moje spostrzeżenia do kaw mlecznych - mimo że espresso wyjdzie prawie niepijalne (kwaśne) to uzupeniając je mlekiem wyjdzie świetna mleczna kawa , w której czuć wszystkie aromaty a szczególnie owocowe. Dlatego uważam, że do kaw mlecznych dobrze sprawdzą się kawy średnio palone (jasne), z których dobre espresso trudno będzie uzyskać, a w kawie mlecznej rozwiną się aromaty owocowe. Mam swoją ulubioną - Burundi Gatekuza.

Offline Mem_phis

  • Wiadomości: 4
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #91 dnia: 13 Styczeń 2022, 17:03:56 »
Witam.
Dzień dobry

 Serdecznie.

Postanowiłem zmienic Krupsa nespresso no automat. Zalezalo mi na czyms prostym w utrzymaniu, co sie szybko i latwo czysci po kawach mlecznych. Kupilem Philips lattego 5400. Faktycznie fajny latwy i przyjemny ale kawa wychodzila taka se. Obok sasiad ma saeco xelsis (czyli praktycznie to samo), kawa u niego wychodzi dobra (jakas Costa) u mnie ta sama, kwasna. Skracajac historie. Aktualnie na blacie kolo siebie stoi philips 5400 (600kaw), Jura s8 (6tys kaw), melitta barista f86 ts (170 kaw) - mam 4 rozne kawy palone 3 dni temu z palarni we Wroclawiu niby przeznaczone do ekspresów cisnieniowych. Na razie przetestowalem 2 z nich. Na wszystkich 3 ekspresach wychodza kwasne, wrecz niepijalne :/ z opisu, kazda z nich bez nut kwasowych :)

Nie przetestowalem jeszcze wszystkich opcji, ale mielenie jest ustawione na najdrobniejsze, uzysk 40ml, moc 80% (4 ziarenko), temp. Wysoka - w tej opcji kawy po 100zl za kg sa niepijalne :/ bede je jeszcze testowal u sasiada na jego sprzecie tak dla pewnosci.
Sprawdze jeszcze opcje z nizsza temp i nizsza moca, ale to dalej mnie dziwi jak ekspresy za niemale pieniadze, robia gorsza kawe od krupsa za 400zl....
Ja rozumiem, ze tymi ustawieniami wszystkimi, mozemy sobie dopiescic kawe, ale nie wiedzialem, ze w standardzie, kawa moze byc niepijalna. Ostatnie co mi przychodzi do glowy, to ze wszystkie 3 ekspresy sa uszkodzone (nic na to nie wskazuje, kawa goraca, krazki suche, krema ladna badz bardzo ladna)
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2022, 17:51:24 wysłana przez Fux »

Offline Johny3

    • -
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Melitta Barista T Smart F84
  • Młynek: -
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #92 dnia: 21 Listopad 2022, 09:57:18 »
Moje spostrzeżenia do kaw mlecznych - mimo że espresso wyjdzie prawie niepijalne (kwaśne) to uzupeniając je mlekiem wyjdzie świetna mleczna kawa , w której czuć wszystkie aromaty a szczególnie owocowe. Dlatego uważam, że do kaw mlecznych dobrze sprawdzą się kawy średnio palone (jasne), z których dobre espresso trudno będzie uzyskać, a w kawie mlecznej rozwiną się aromaty owocowe.

Ja mam te same wnioski, chociaż nadal szukam kawy, która będzie pijalna, a najlepiej dobra jako lungo czy espresso... Mam nowy ekspres Melitta F84, kawy do tej pory jakie przetestowałem może nie urywają (Dallmayr Prodomo, Blue Orca Braziliana i Columbiana), ale, po ustawieniu zgodnie z wieloma poleceniami, espresso/ristretto/lungo jest niepijalnie kwaśne, americano/crema już się wypić da, ale nadal czuć nieprzyjemną kwasowość. Mleczne za to są świetne, czuć wszystkie nuty orzechowe i czekoladowe, zero kwasowości, a raczej czuć na tyle na ile myślę, że się powinno (w Brazylii zero, w Kolumbii minimalne).

Offline frogpl Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura Z10
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #93 dnia: 30 Grudzień 2022, 12:35:14 »
Moje spostrzeżenia do kaw mlecznych - mimo że espresso wyjdzie prawie niepijalne (kwaśne) to uzupeniając je mlekiem wyjdzie świetna mleczna kawa , w której czuć wszystkie aromaty a szczególnie owocowe. Dlatego uważam, że do kaw mlecznych dobrze sprawdzą się kawy średnio palone (jasne), z których dobre espresso trudno będzie uzyskać, a w kawie mlecznej rozwiną się aromaty owocowe.

Ja mam te same wnioski, chociaż nadal szukam kawy, która będzie pijalna, a najlepiej dobra jako lungo czy espresso... Mam nowy ekspres Melitta F84, kawy do tej pory jakie przetestowałem może nie urywają (Dallmayr Prodomo, Blue Orca Braziliana i Columbiana), ale, po ustawieniu zgodnie z wieloma poleceniami, espresso/ristretto/lungo jest niepijalnie kwaśne, americano/crema już się wypić da, ale nadal czuć nieprzyjemną kwasowość. Mleczne za to są świetne, czuć wszystkie nuty orzechowe i czekoladowe, zero kwasowości, a raczej czuć na tyle na ile myślę, że się powinno (w Brazylii zero, w Kolumbii minimalne).

Miałem też ten problem z Jurą, kawy robione z Jury były bardziej kwaśne niż z ekspresu innej marki. Spróbuj kawy z palarni Maestrocafe (z Bochni), polecam: Crema Espresso, Grano Fresco lub Maestro Aroma Crema, te kawy rozwiązały problem z kwasowością i mają bardzo przystępną cenę.

Offline Seniormartinez

  • Wiadomości: 4
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #94 dnia: 05 Luty 2023, 12:20:36 »
Kawa z tego ekspresu wcale nie jest dobra.powiedziałbym przeciętna.nie rozumiem zachwytu nad tym ekspresem

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi