Autor Wątek: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy  (Przeczytany 37781 razy)

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Listopad 2021, 17:14:53 »
W sumie kupując dobrą kawę pozbyłem się niechcianej kwasowości.
Ale przetestuję  tą niską temperaturę podczas parzenia, robiąc kawę mleczną i tak dolewam do espresso gorącej wody ...

Offline pablooliver

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: jura e8
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #61 dnia: 10 Listopad 2021, 11:50:17 »
A może wpisujcie przy okazji z jakiej kawy korzystacie. sam szukam (raczej bez sukcesów) odpowiedniej. ponieważ dużo mi tego schodzi więc raczej do 50/60 zł/kg . wypróbowałem większość z "niebieskiej ryby" i z Radomia ale to nie to. najbardziej mi podeszły z nich Santos i la storia oro, w pracy bardzo mi smakowała Imping grand milano premium ale nigdzie nie mogę jej namierzyć prawdopodobnie jest to tylko sprzedawane do gastronomii.
teraz zamówiłem poleconą tutaj kimbo i antica botego ale chętnie poznam inne wasze typy "budżetowej" kawy. aha piję typ barista  z jury więc z dodatkiem wody.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Listopad 2021, 00:53:03 »
teraz zamówiłem poleconą tutaj kimbo i antica botego ale chętnie poznam inne wasze typy "budżetowej" kawy. aha piję typ barista  z jury więc z dodatkiem wody.
Mi najbardziej podchodzą blendy od Antonia, ale to trochę wyższa półka. Z tańszych pasował mi Santos od Sochackich. Ale ja piję mleczne na bazie espresso (szklanka gorącego mleka + mocny shot). Ostatnio kupiłem polecaną do automatów Kimbo Espresso Napoletano i powiem szczerze, że jedna z gorszych, które piłem. :/ Ale jeszcze w Nivonie. Jakaś spalenizna i brakowało mi fajności znanych nawet ze zwykłych Santosów. Spróbuję ją jeszcze w Jurze na różnych temperaturach. Z tanich masówek kupiłem na spróbę 3 różne Lavazze ORO + jedna Bazzara. Przyjdzie na nie kolej. Na razie w młynku mam Espresso #4 od Antonio (a mam jeszcze 3 inne). Fajna! W zeszłym roku zachwycałem się jego Chocolate Wave. Nie piję dużo, więc wolę wydać więcej, a wypić sprawdzony napar. Choć cały czas szukam ideału. ;)

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #63 dnia: 13 Listopad 2021, 09:42:58 »
Ostatnio kupiłem polecaną do automatów Kimbo Espresso Napoletano

Świetny wybór do ekspresu automatycznego. Porównując kawy używajmy do oceny tego samego sprzętu. Nie wprowadzajmy ludzi w błąd oceniając kawy tutaj w tym dziale dotyczących ekspresów automatycznych z ekspresu kolbowego. Porównujmy tylko smaki uzyskane w automatach. Kolba to inna bajka!

W automacie Kimbo Espresso Napoletano jako espresso i do kaw mlecznych sprawdza się wysmienicie. Tutaj ze świeżopalonych kaw jest w stanie z nią konkurować tylko Poniedziałkowa z Palarni Blend, która jest bogatsza w smaku.

PS. A Jeśli chodzi o ekspresy kolbowe, to wiadomo, że tutaj najlepiej sprawdzają się kawy świeżo i średniopalone, i przewaga nad innymi kawami i eskresami automatycznymi jest gigantyczna!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #64 dnia: 13 Listopad 2021, 10:05:34 »
Cytować trzeba uczciwie.

Ostatnio kupiłem polecaną do automatów Kimbo Espresso Napoletano i powiem szczerze, że jedna z gorszych, które piłem. :/ Ale jeszcze w Nivonie. Jakaś spalenizna i brakowało mi fajności znCYtować trzeba uczciwie.anych nawet ze zwykłych Santosów.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #65 dnia: 13 Listopad 2021, 10:46:52 »
Ostatnio kupiłem polecaną do automatów Kimbo Espresso Napoletano
W automacie Kimbo Espresso Napoletano jako espresso i do kaw mlecznych sprawdza się wysmienicie.

Napisałem, że skuszony poleceniem na forum, kupiłem ją do automatu Nivona 831. Przeżyłem zawód. Testowałem 2-3 stopnie zmielenia i różny czas ekstrakcji. Wygrał z nią nawet poczciwy Santos. Smak zbyt spalony, lekko ziemisty. Espresso i mleczna na jej bazie. To moje subiektywne odczucie, może komuś pasuje. Chwilę po tych testach kupiłem Jurę E8 EB, w pracy używam E8. Na pierwszy przemiał poszła kawa od Antonia #4. Inna bajka. Wreszcie się raduję dobrą kawą. Mam jeszcze 3 inne z tej palarni. W pracy zasypujemy fajną mieszanką arabik od Cafe Creatora. Też git. W pracy pijam mleczną na bazie dwóch ristretto. Najpełniejszy smak. Czasem robię na espresso i dobijam ristretto.
Wspomniana i chwalona Kimbo wyląduje jeszcze w Jurze na testy. Zostało mi ze 100g. Porównam do Nivony, ale wątpię, żebym ją jeszcze kupił. W kolbie nie sprawdzę, bo nie chce mi się nią bawić. Dobry automat to dla mnie optimum.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #66 dnia: 13 Listopad 2021, 20:26:37 »
Wspomniana i chwalona Kimbo wyląduje jeszcze w Jurze na testy. Zostało mi ze 100g. Porównam do Nivony
To moje subiektywne odczucie, może komuś pasuje.

Wątek jest o kwaśności kawy a Ty Panie wychodzisz tutaj ze swoimi opiniami kawowymi z innej półki jakościowej, cenowej bo różnica to ~2x i z innym stopniem palenia. Od opiniowania kaw jest inny dział. --> https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?board=8.0
 Może Tobie pasują kawy kwaskowate w smaku.

W Kimbo Espresso Napoletano kwasku nie uświadczysz. To kawa dla ludzi którzy nie tolerują kwasowości w kawie.
To świetna kawa do bezkwasowego espresso wykonanego za pomocą ekspresu automatycznego, która świetnie łączy się z mlekiem.


Proporcje do Nivony do Cappucino?

Mielenie najdrobniejsze - oczywiście po zmianie mielenia dopiero 3 kawa będzie mielona na zmienionym ustawieniu zgodnie z instrukcją..
Profil Stały.
Temperatura Wysoka.
Doza, 2 ziarenka
Uzysk 60ml
Pianka mleczna 95ml.

Nie wiem czy ta Nivona 831 ma możliwość zmiany ustawień standardowych, ale na takich mnie Cappucino z Kimbo Espresso Napoletano smakuje wyśmienicie.

Kawy które przygotowujesz od Antonia czy Cafe Creatora piszesz, że musisz do Cappucino dorabiać ristretto żeby ci smakowało. No cóż, kawy średniopalone są z natury mniej intensywne w smaku od ciemniejszych wypałów zawierających olejki na powierzchni ziarna.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #67 dnia: 13 Listopad 2021, 21:26:06 »
Przesyłam zdjęcia moich ustawień w Jura E8 (EB):

Dzięki śliczne za przesłanie ustawień, natomiast interesuje mnie jedna rzecz, dlaczego skoro mamy w ekspresie bypass do wody przelewasz zarówno Ty jak i barista z linku 100 ml przez kawę i potem dopiero dolewasz wody ? Co prawda jestem laikiem ale na tym forum w innym poście o americano znalazłem info iz wszystko powyżej 60ml to "wypłuczyny".





Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #68 dnia: 13 Listopad 2021, 22:19:33 »
Kawa americano  jest na bazie espresso, a barista jest na bazie zwykłej kawy.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #69 dnia: 13 Listopad 2021, 22:20:49 »
Kawa americano  jest na bazie espresso, a barista jest na bazie zwykłej kawy.
Nie zmienia to faktu ze wg większości na tym forum przelać krążek kawy 100 ml wody to zabójstwo dla niego. Po co to robić ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #70 dnia: 13 Listopad 2021, 22:22:26 »
Wątek jest o kwaśności kawy a Ty Panie wychodzisz tutaj ze swoimi opiniami kawowymi z innej półki jakościowej, cenowej bo różnica to ~2x i z innym stopniem palenia. Od opiniowania kaw jest inny dział. --> https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?board=8.0
Może Tobie pasują kawy kwaskowate w smaku.
Wątek jest o kwasowości w E8. Też to przerabiam, bo w pracy używam E8, w domu mam od 2 tygodni E8 EB i - póki co - jeszcze Nivonę 831.
Nie, nie lubię kwasu w kawie.
A uwagi mentorskim tonem rób sobie swojej żonie, albo kumplom jak ci pozwolą. >:(
W Kimbo Espresso Napoletano kwasku nie uświadczysz. To kawa dla ludzi którzy nie tolerują kwasowości w kawie.
To świetna kawa do bezkwasowego espresso wykonanego za pomocą ekspresu automatycznego, która świetnie łączy się z mlekiem.
To Twoja opinia. Mam odmienną. Nie lubię kwasu i Kimbo go nie ma, ale kawa była nieciekawa z Nivony 831.
W 831 można zmienić wszystkie ustawienia - moc, temperaturę wody, ilość wody itd.itd. Kaw wypiłem kilka
z rożnymi ustawieniami. A w zeszłym roku kupiłem nowe żarna i blok zaparzający + zawory, uszczelki itd., więc warunki jak na automat - bardzo dobre.
I - przypomnę, żeby być zgodny z tematem - sprawdzę tę osławioną Kimbo w Jurze E8. Też na różnych ustawieniach.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #71 dnia: 13 Listopad 2021, 22:26:55 »
interesuje mnie jedna rzecz, dlaczego skoro mamy w ekspresie bypass do wody przelewasz zarówno Ty jak i barista z linku 100 ml przez kawę i potem dopiero dolewasz wody ? Co prawda jestem laikiem ale na tym forum w innym poście o americano znalazłem info iz wszystko powyżej 60ml to "wypłuczyny".
Bo przelewanie wody przez ciastko, z którego przebiegła już ekstrakcja, to wielki grzech. ;) Chyba, że masz grubsze mielenie, ale w automatach za bardzo młynkiem nie pokombinujesz. Przy drobnym mieleniu wszystko co dobre zleci po tych 40-60 ml. Chcesz mieć więcej kawy - dolewasz wody. Dlatego nowa wersja E8 jest fajnie przemyslana. Czarna większa kawa (nazwana barista) jest na bazie espresso, do którego automat dolewa czysty wrzątek.

Offline pablooliver

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: jura e8
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Listopad 2021, 12:22:09 »
"Czarna większa kawa (nazwana barista) jest na bazie espresso, do którego automat dolewa czysty wrzątek."
Czyli nie ma sensu robić espresso i dolewać wrzątku? a jakie ustawienia do baristy zastosować? chodzi o ilość wody i wodę w obejściu?
jutro odbieram Kimbo i starbucks dark więc wypróbuję.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Listopad 2021, 12:48:22 »
"Czarna większa kawa (nazwana barista) jest na bazie espresso, do którego automat dolewa czysty wrzątek."
Czyli nie ma sensu robić espresso i dolewać wrzątku? a jakie ustawienia do baristy zastosować? chodzi o ilość wody i wodę w obejściu?
Sprecyzuję: taką kawę robi Jura E8 EB, wcześniejszy model E8 dolewał wodę przez ciastko. W nim więc trzeba zrobić espresso i dolać potem wrzątku. Tyle, ile chcesz, a nie ustawiać kawę np. 150 czy 200ml, bo nic z tego dobrego nie będzie. W najnowszym E8 fajnie to przemyśleli, bo automat doleje czystego wrzątku po zrobieniu espresso sam. Nazwali to „caffe barista”.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Listopad 2021, 12:50:23 »
"Czarna większa kawa (nazwana barista) jest na bazie espresso, do którego automat dolewa czysty wrzątek."
Czyli nie ma sensu robić espresso i dolewać wrzątku? a jakie ustawienia do baristy zastosować? chodzi o ilość wody i wodę w obejściu?
Sprecyzuję: taką kawę robi Jura E8 EB, wcześniejszy model E8 dolewał wodę przez ciastko. W nim więc trzeba zrobić espresso i dolać potem wrzątku. Tyle, ile chcesz, a nie ustawiać kawę np. 150 czy 200ml, bo nic z tego dobrego nie będzie. W najnowszym E8 fajnie to przemyśleli, bo automat doleje czystego wrzątku po zrobieniu espresso sam. Nazwali to „caffe barista”.
No właśnie o tym mówię a kolega @Jura2000 i jego filmik z barista na YouTube (który o dziwo próbuje kawy podczas wypływania) zasugerowali ze najlepszy efekt jest przy przelaniu 100 ml przez ciastko jeśli ktoś chce uzyskać „duża czarna” co mnie trochę zdziwiło …


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi