Autor Wątek: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy  (Przeczytany 37914 razy)

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Wrzesień 2021, 18:58:46 »
"Jak podają organizacje SCAA oraz SCAE, do sporządzenia doskonałej kawy, najodpowiedniejsza będzie taka, o zawartości TDS na poziomie 120 – 160 mg/litr"

Primavera ma 251,30 mg/litr więc nie jest odpowiednia... choć tragedii nie ma.

Powyższe zapewne dotyczy ekspresów kolbowych oraz przelewowych.

Do automatów woda powinna mieć 5 stopni twardości minimum. W tej sprawie można się skontaktować z serwisem ekspresów Konesso który to potwierdzi.
Oczywiście żaden producent automatu nie wspomina o tym w instrukcji.

Polecam zapoznać się z wątkiem o wodzie: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php/topic,1933.0.html

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Wrzesień 2021, 13:00:24 »
@lukaszt2004 Eksprerymentuję z najdrobniejszym ustawieniem młynka i ze zdziwieniem stwierdzam, że są niezłe rezultaty. Ciekawe z czego to wynika, bo tuż po zakupie byłoby to po prostu niemożliwe. Pomijając całkowicie niepijalne efekty, przy ustawieniu drobniejszego mielenia po prostu nie płynęła kawa, np. z całego espresso do filiżanki kapnęły tylko 2 krople z wylewki. Być może, jak ktoś napisał wyżej, jest to kwestia dotarcia się młynka?
Po kilku miesiącach użytkowania wygląda to całkowicie inaczej.
W każdym razie dzięki za podpowiedzi i zachętę do zmiany ustawień  :szampan:
Może uda się wytworzyć coś a la espresso :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Wrzesień 2021, 17:02:56 »
Może uda się wytworzyć coś a la espresso
Nie uda się - z ekspresu automatycznego kawa ma inny smak niż z kolbowego. Nie znaczy to, że kawa jest gorsza - jest inna.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Wrzesień 2021, 18:38:03 »
Może uda się wytworzyć coś a la espresso

Uda się! Jaką kawę masz zasypaną do ekspresu?

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Wrzesień 2021, 18:47:09 »
Aktualnie średniopalone od @mr_blend. Żałuje, ze nie zamówiłem poniedziałkowej z ciemniejszym paleniem.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Wrzesień 2021, 20:04:56 »
Aktualnie średniopalone

No to się nie uda ;).

Ale możesz w takim wypadku spróbować: najdrobniejsze mielenie, temperatura wysoka, doza najmniejsza, objętość 50ml. Wyjdzie wodniste, ale nie powinno wykręcić twarzy na lewą stronę  ;).
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2021, 20:07:32 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Wrzesień 2021, 20:45:01 »
Dlaczego doza najmniejsza?
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2021, 21:17:52 wysłana przez Antonio »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Wrzesień 2021, 09:39:05 »
Dlaczego doza najmniejsza?

Wątek mamy o kwaśności kawy którą to kwaśność chcemy organiczyc do minimum lub zlikiwdować.

PuertoRico już napisał, że ustawił mielenie na najdrobniejsze. Jeśli więc espresso wychodzi mu kwaśne to musimy zwiększyć ekstrację, możemy zrobić to na 2 sposoby, albo zmniejszamy dozę i zostawiamy uzysk bez zmian, albo zwiększamy uzysk. Aby uzyskać nie kwaśne pijalne espresso z kawy średniopalonej w automace należało by dac dozę maksymalną i uzysk 100ml lub wyżej czego już nie będziemy mogli nazwać espresso ;). Kawy 120ml ze średniopalonych kaw z automatów wychodzą bardzo dobrze!

Ale Puertorico tak samo jak mnie zależy na "espresso" z automatu, intensywnym, które nie wykręca twarzy na lewą stronę, o objętości ~50ml. Tutaj jedynym ratunkiem sa kawy palone na ciemno!


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Wrzesień 2021, 09:54:43 »
No tak, ale jeśli mamy już "najdrobniejsze" ustawienie młynka, to zmniejszanie dozy prowadzi chyba do mniejszej intensywności "ekstraktu"?

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Wrzesień 2021, 09:56:52 »
prowadzi chyba do mniejszej intensywności "ekstraktu"?

Dokładnie. Napisałem wyżej że będzie wodniste. No ale nie będzie kwaśne ;).

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #40 dnia: 05 Listopad 2021, 12:01:34 »
Witam. Czy udało się Państwu znaleść jakieś rozwiązanie ? Ponieważ zmagam się z takim samym problem. Kawa z poprzedniego DeLonghi była pyszna a po zakupie Jury nie mogę dojść do chociaż połowy tego smaku co z delonghi. Podpowie ktoś jaki stopień zmielenia stosuje oraz ile ml wylewa ? Kawa oczywiście średnio palona lavazza 🤣. I najważniejsze dlaczego na stronie jury widnieje info iż czym ciemniejsza kawa tym grubsze mielenie zalecają ?

Pozdriawiam
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2021, 15:03:37 wysłana przez zulus »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Listopad 2021, 13:51:36 »
Kawa oczywiście średnio palona lavazza

Udało się. Proszę przeczytać wątek.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Listopad 2021, 14:34:35 »
Proszę przeczytać wątek.

Akurat proszę mi wierzyć zrobiłem to 10 razy, natomiast nie pytałbym gdyby to było dla mnie zrozumiałe. Postaram się więc zapytać konkretniej:
1. Wg postu do uzyskania prawidłowego espresso potrzebuje tylko kawy ciemno palonej, więc przy kawach średnio palonych nie mogę zrobić nic innego jak przelewać każdy krążek wodą 100-120 ml czy dobrze rozumiem ?
2. Akurat w moim przypadku kawa która używam nie jest kwaśna tylko wg mnie gorzka, czy to oznacza że za drobną ją mielę ? Czy ewentualnie powinienem zmniejszyć ilość jej albo ml wody ?
3. Jeżeli wg postu prawidłowe espresso wychodzi tylko z kaw ciemno palonych na bardzo drobno dlaczego jura na swojej oficjalnej stronie sugeruje zwiększenie mielenia na grube przy ciemnych kawach ? Być może ma tu wpływ system PIP jury który jednak wydobywa więcej smaku ?

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Listopad 2021, 15:46:35 »
Wg postu do uzyskania prawidłowego espresso potrzebuje tylko kawy ciemno palonej

Prawidłowe i co najważniejsze powtarzalne espresso można uzyskac tylko w dobrym ekspresie kolbowym w połączeniu z dobrym młynkiem. Koszt ~4000zł. Przykładowy zestaw to: Lelit Glenda Plus PID + Eureka Mignon Specialita.
W automacie można uzyskac tylko "ala espresso", coś zbliżonego do espresso ale jednek nie będzie to to samo.


2. Akurat w moim przypadku kawa która używam nie jest kwaśna tylko wg mnie gorzka, czy to oznacza że za drobną ją mielę ? Czy ewentualnie powinienem zmniejszyć ilość jej albo ml wody ?

Kawa espresso? Jaka temperatura jest ustawiona?


Jeżeli wg postu prawidłowe espresso wychodzi tylko z kaw ciemno palonych na bardzo drobno dlaczego jura na swojej oficjalnej stronie sugeruje zwiększenie mielenia na grube przy ciemnych kawach ? Być może ma tu wpływ system PIP jury który jednak wydobywa więcej smaku ?

Więkoszść osób które kupuja automaty, to nie dla espresso, tylko dla kaw dużych i mlecznych. W takim wypadku można zwiększyć grubość mielenia dla kawy ciemnopalonej, w zależności od upodobań. Każdy lubi coś innego. Ja np nie cierpię kwasków, ale gorycz jak najbardziej!

Miałem ekspres Delonghi, Saeco, Nivona, Krups. W każdym modelu w instrukcjach jest ten sam tekst odnośnie mielenia.

Trzeba poeksperymentowac odnośnie dozy, uzysku i temperatury parzenia tak aby TOBIE smakowało, każdy lubi coś innego. Jeśli chodzi o mielenie to zostawiłbym najdrobniejsze. A nadmierną gorycz obniżył poprzez obniżenie temperatury wody.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Listopad 2021, 17:44:27 »
Kawa espresso? Jaka temperatura jest ustawiona?

Kawa docelowa to cappuccino bądź duża czarna z dolanym mlekiem ale do wykonania go potrzebuje espresso ? Czy jestem w błędzie ? Temperatura na maksa ponieważ lubię gorącą kawę oraz na tą chwile 3 z 5 stopień mielenia oraz 3 ziarenka na 5 oraz 60ml.


nie dla espresso, tylko dla kaw dużych i mlecznych

Ja też z takiego powodu kupiłem ten ekspress. Z tym że do kaw mlecznych używa się espresso z tego co doczytałem a kawę dużą powinienem w nim wykonać robiąc espresso i dolewając wody do espresso skoro ten ekspress ma specjalnie po to zrobiony bypass aby wodę nie przelewać przez krążek ?
Czyli wg mnie nadal wracamy do punktu wyjścia. Ekspress powinien zrobić dobre "pseudo" espresso ?

Trzeba poeksperymentowac odnośnie dozy, uzysku

Tez o tym pomyślałem tylko jeśli na ta chwile kawa ma za dużo goryczy a zmienię mielenie na najdrobniejsze to efekt końcowy nie będzie taki ze uzyskam kawę na "dwa łyki" ??

Pozdrawiam i Dziękuję za chęć pomocy.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2021, 17:59:02 wysłana przez zulus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi