Autor Wątek: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy  (Przeczytany 37931 razy)

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Wrzesień 2021, 11:01:29 »
A dla mnie regulacja mielenia w nowym ekspresie zanim żarna się dotrą mija się z celem a nawet może skutkować zapchaniem jak ustawimy na drobne mielenie . Zmniejsz moc kawy na jedno ziarenko i zobacz czy pomogło:)  Druga kwestia tańsze ekspresy bardziej wybaczają jak się nasypie  marketową kawę ;)

Offline Neferetete

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Jura E8
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Wrzesień 2021, 11:14:22 »
Dzięki za rzeczowe pytania i chęć pomocy. odpowiadam.

1. Jakiej wielkości kawę przyrządzacie? Espresso (ile to espresso ma mililitrów?), czy tzw dużą kawę ~ 120ml?

Duża kawa, kawa z mlekiem (nie krzyczcie za mleko :-)). Jestem zwykłym laikiem picia kawki do śniadania i ciasta. :-)

2. Na jakiej mocy (ilości mielonej kawy) przyrządzacie kawę?

Średnia moc to ok 8g (max to 16g) i teraz wprobowuje mniejszą. 16g to zdecydowanie dla mnie za dużo :-( Wychodzi rzeczywiście siekiera.

3. Jaka temperatura jest ustwaione w ekspresie?  Normalna, Średia, Wysoka?

Na maxa (sprawdzona też średnia). Grzałka działa bo para się wydobywa z ekspresu przy parzeniu, no i kawę dostaje naprawdę gorąca.

4. Jaki jest stopien mielenia kawy?

Przedostatnie najdrobniejsze zmielenie. Jak ktoś wspomniał na najmniejszym zmieleniu woda ma problemy z przepłynieciem. Leci ale ciężko. Czytałam, że im mniejsze zmieleniu tym bardziej gorzka lecz mniej kwaśna kawa. Ja nie widzę dużej różnicy.

Ekspres mam 3 tygodnie, więc trochę już poeksperymentowane jest z ustawieniami, ale jak dla mnie nie wiele to zmienia. Mimo wszystko wypróbuje każda radę.
Rzeczywiście przekonują mnie wasze argumenty ze kluczem jest jednak sama kawa. Szukam jednak konkretnej kawy, która mi w tym ekspresie zasmakuje. Tej jedynej :-) Kawę bez kwasności, za max 100 pln /kg. Pewnie to źle forum, bo pijacie lepsze i droższe kawy ;-(

Zamówiłam teraz La Brasiliana Marfisa,  zobaczymy jaka będzie. Polecicie coś z tej półki cenowej co nie będzie miało kwasnego posmaku w Jurze?

Ekspres jest drogi i zakładałam że nawet kawa z marketu będzie w niej smakować. Jestem rozczarowana, ze tak nie jest. Rodzina ma jurę i kupują kawę marketową i im smakuje. Mi nie, a nigdy nie byłam specjalnie wybredna. Pijąc tania kawę z naprawdę starego Delongi, kawa bardziej mi smakowała ;-(

Obym rzeczywiście się przyzwyczaiła... Ale trochę nie o to mi chodzilo. Kupiłam dorgi ekspres żeby kawa mi smakowała. A to ja musze się dostosować do ekspresu :-)

/gosia

P. S. Dzięki że nie wyśmiewacie takiego laika i probojecie pomóc. Nie wiedziałam, że świat kawy jest taki skomplikowany. Jura miała ułatwić życie.... Powinni przed tym ostrzegać przy zakupie ekspresu. :-)
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 11:22:13 wysłana przez Neferetete »

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Wrzesień 2021, 12:09:58 »
@Neferetete Zobaczysz, że za miesiąc będziesz miała inne spojrzenie na sprawę i uwierz, nie jesteś wyjątkiem.
Za 100 zł / kg można kupić całkiem przyzwoite kawy do ekspresu.
Ja ze swojej strony polecam moją obecnie ulubioną palarnię forumowego kolegi Pawła @mr_blend i do eksperymentów np. bardzo przyjemną wg mnie mieszankę Sambą, która wcale nie jest droga.

Offline VooDoo_86

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 EB Piano White
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Wrzesień 2021, 13:09:17 »
Do Jury E8 EB sugeruje świeżo paloną kawę. Ja ostatnio na Allegro odkryłem kawę z palarnii Blue Orca Coffe, 100% Arabika Brazylia. Jest wypalana nie później niż 72h od zamówienia. A kosztuje tylko 80 zł za 2 kg. Polecam.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Wrzesień 2021, 13:29:43 »
Piłem tą kawę kupiłem jako jedną z pierwszych, jak dla mnie kwas... .
Być może zabrakło mi do niej cierpliwości, chociaż cena też dużo o niej mówi. Oddałem żonie do biura ;)
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 13:39:06 wysłana przez matyspio »

Offline VooDoo_86

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 EB Piano White
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Wrzesień 2021, 13:55:52 »
Jak dla mnie mega, pewnie mam inne kubki smakowe. Natomiast z tej samej palarni Kolumbia to już czuć kwas.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Wrzesień 2021, 20:25:48 »
1. Jakiej wielkości kawę przyrządzacie? Espresso (ile to espresso ma mililitrów?), czy tzw dużą kawę ~ 120ml?

Duża kawa, kawa z mlekiem (nie krzyczcie za mleko ). Jestem zwykłym laikiem picia kawki do śniadania i ciasta.

Ok. To będzie łatwiej uzyskać dobry smak.

2. Na jakiej mocy (ilości mielonej kawy) przyrządzacie kawę?

Średnia moc to ok 8g (max to 16g) i teraz wprobowuje mniejszą. 16g to zdecydowanie dla mnie za dużo  Wychodzi rzeczywiście siekiera.

Średnia w tym przypadku to około 10.5g. Proponuję spróbować 12g na 120ml. Będzie łatwiej uzyskać optymalny smak pozbawiony kwasowości, której ja też nie lubię.
Im większa doza np 16, tym więcej pojawi się kwasków wynikających z niedoparzenia.


3. Jaka temperatura jest ustwaione w ekspresie?  Normalna, Średia, Wysoka?

Na maxa (sprawdzona też średnia). Grzałka działa bo para się wydobywa z ekspresu przy parzeniu, no i kawę dostaje naprawdę gorąca.

Ok.


4. Jaki jest stopien mielenia kawy?

Przedostatnie najdrobniejsze zmielenie. Jak ktoś wspomniał na najmniejszym zmieleniu woda ma problemy z przepłynieciem. Leci ale ciężko. Czytałam, że im mniejsze zmieleniu tym bardziej gorzka lecz mniej kwaśna kawa. Ja nie widzę dużej różnicy.

Ok. Proszę ustawić na najdrobniejsze mielenie. Nie ustawiaj 16g, tylko 12g mocy. Kawa musi przepłynąć. Kawa z wylewki nie ma sikac jak woda z kranu, ma się właśnie powoli sączyć.

Ekspres mam 3 tygodnie, więc trochę już poeksperymentowane jest z ustawieniami, ale jak dla mnie nie wiele to zmienia. Mimo wszystko wypróbuje każda radę.

A wiesz dlaczego?

To ci powiem.

Bo niestety, ale ekspresy automatyczne i kawa palona w stopnu średnim się nie lubią. Większośc osób które tutaj dało Ci rady to "kolbiarze". Niestety automat to inna bajka i kawy które sprawdzają się w kolbie, w automacie się nie sprawdzą.

Aby zniwelować kwasowośc uzyskiwanych napojów należy do eskpresu automatycznego kupować tylko i wyłącznie kawy palone na ciemno.
Full City+ to minimum. Oczywiście im kawa ciemniej palona tym jej świeżość palenia traci trochę na sensie. Ale i tak warto kupić świeżo paloną full city+ lub ++ niż dwuletni leżak marketowy!


Rzeczywiście przekonują mnie wasze argumenty ze kluczem jest jednak sama kawa.

Dokładnie! Do automatu ma być palona na ciemno! Dlaczego? Bo zawiera olejki które są nośnikiem smaku, ciemne palenie niweluje kwaski, ciemno palona kawa jest mniej wrażliwa na wahania temperatur termobloków.

Dlaczego tak musi być? Ano bo młynki stosowane w ekspresach automatycznych to tylko atrapy młynków stosowanych przez kolbiarzy, gdzie tutaj na forum najtańszy minimum polecany młynek do kawy które da dobre rezultaty Eureka Mignon Specialita kosztuje  ~1800zł.

Szukam jednak konkretnej kawy, która mi w tym ekspresie zasmakuje. Tej jedynej  Kawę bez kwasności

Kimbo Espresso Napoletano.
Nie jest to kawa świeżopalona, ale spełni Twoje oczekiwania! Espresso wyjdzie przyzwoite, 120ml, bardzo dobre, a Cappucino boskie! Polecam odnaleźć sobie na popularnym portalu aukcyjnym sklep firmowy z tymi kawkami.


Zamówiłam teraz La Brasiliana Marfisa,  zobaczymy jaka będzie. Polecicie coś z tej półki cenowej co nie będzie miało kwasnego posmaku w Jurze?

Zamówiona kawa jest palnoa na średnio tzn że w automacie wyjdzie z niej sporo kwasków ;)

Polecam dokładnie w takiej kolejności i paczki minimum 0.5kg aby poznać każda kawę i wybrac nabardziej odpowiednią dla siebie.

1. Kimbo Espresso Napoletano
2. Starbuck Dark
3. PalarniaBlend kawa świeżopalona "Poniedziałkowa". Byłem testerem tej kawy miesiąc przed jej wprowadzeniem. Testowałem ją tylko i wyłącznie w automacie I kilka jej wersji. Ze świeżopalonych i na full city ++  dawała zadowalające rezulaty.


Ekspres jest drogi i zakładałam że nawet kawa z marketu będzie w niej smakować.

Marketing robi swoje.

Moim zdaniem Nivona niczym nie ustępuje Jurze, a nawet ją przewyższa dzięki 3 trybom pracy pompy.

Jura nie ma wyjmowanego bloku zaparzającego. Co tam sie nagromadzi za jakiś czas, lepiej nie wiedzieć ;).


 Kupiłam dorgi ekspres żeby kawa mi smakowała. A to ja musze się dostosować do ekspresu

/gosia

 
Tak.

I jeszcze bardzo ważna rzecz. Jakiej wody używasz? Kranówki? Jaką ona ma twardość? Jeśli woda jest bardzo twarda to filtr montowany w ekspresie tutaj niewiele pomoże. Zresztą tak czy inaczej niewiele pomaga. Woda sama w sobie może mieć odczyn kwaśny.

Proszę stosować w ekspresie wodę żródlaną: Żywiecki Kryształ lub Primavera! Zastosować się do moich rad i zdać relację z uzyskanych efektów.

Aha, jeśli zostanie zasypana kawa ciemna. Najwyższa temperatura może uwolnić zbyt wiele goryczy. Należało by zatem zmienić wtedy temperaturkę do średniej. Proszę popróbować. :)

« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 20:30:19 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Wrzesień 2021, 21:34:43 »
@lukaszt2004 Ciekawe masz podejście. Aż z ciekawości poeksperymentuję na tym co mam.
Problem w tym, że ciemno palone kawy w tym automacie mi osobiście nie podchodzą, zresztą tak jak moim znajomym, którzy nie potrafili znaleźć dobrej kawy (wsród marketowych, czyli umiarkowanej jakości i przeważnie spalonych na wiór). Inaczej było z moim starym Delonghi Magnifica (widzę, że też miałeś przyjemność), ale już nie w przypadku Jury.
Mam też wrażenie, że większość użytkowników automatów próbuje tak jak autorka Gosia zrobić po prostu pijalną kawę, niekoniecznie espresso.
Osobiście zakładam zawsze, że w automatach espresso nie wychodzi i po prostu odpuszczam, ale twój upór w produkowaniu espresso daje inspirację.

Jeśli chodzi o Nivonę to zdaje się że Jura ma przede wszystkim dużo lepszy młynek plus inne nieco bardziej dopracowane elementy, takie jak blok zaparzający - ale to opieram tylko na zasłyszanych opiniach.

Offline VooDoo_86

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 EB Piano White
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Wrzesień 2021, 11:51:27 »
Cytuj (zaznaczone)
I jeszcze bardzo ważna rzecz. Jakiej wody używasz? Kranówki? Jaką ona ma twardość? Jeśli woda jest bardzo twarda to filtr montowany w ekspresie tutaj niewiele pomoże. Zresztą tak czy inaczej niewiele pomaga. Woda sama w sobie może mieć odczyn kwaśny.

Proszę stosować w ekspresie wodę żródlaną: Żywiecki Kryształ lub Primavera!

Bardzo fajnie pan to wszystko objaśnił, sam skorzystam z niektórych porad. Mam jednak zastrzeżenia dotyczące sugestii lania wody butelkowanej bezpośrednio do zbiornika wody, a w szczególności do ekspresów automatycznych Jura.

Temat wody konsultowałem z infolinią producenta Jura, dwoma autoryzowanymi serwisami Jury, oraz osobami, które na codzień ekspresy tej marki użytkują. W związku z powyższym pozwolę sobie przytoczyć ich słowa w dalszej części mojego wywodu.

Woda kranową, z której korzystam na codzień jest wodą bardzo twardą, dlatego od kilku lat korzystam z dzbanka do filtracji wody Brita. Od jakiegoś czasu w ofercie Brity dostępne są filtry o nazwie Maxtra+ Hard Water Expert i w porównaniu z filtrami
np. Maxtra+ Pure Performance redukują do 50% twardość wody. Tester twardości wody wykazał po filtracji tym wkładem 5 zielonych kropek (test przeprowadzałem dwukrotnie). Ponadto filtr ten ma większą wydajność (do 150 l na jednym filtrze). Ja osobiście rekomenduje takie rozwiązanie. Ewentualnie jeśli ktoś nie ma problemu tak twardej wody, filtr Maxtra+ Pure Perfomance poprawia smak wody, warto zwrócić na to uwagę.

Wracając do rozmów z osobami kompetentnymi w temacie wody , to nikt nie zaleca lania do ekspresów wody butelkowanej, ma za dużo minerałów przez co zapycha i zakamienia ekspres. Nie ma też sensu wody butelkowanej dodatkowo filtrować, co jest primo - nieekonomiczne, secundo - moze doprowadzić do pozbycia się wszystkich minerałów, przez co woda straci smak i będzie zbyt miękka.

Nie zalecam rowniez uzywania zamiennikow. Mojemu znajomemu autoryzowany serwis Jury polecił zrezygnować z filtrow w zbiorniku (używał zamiennikow) ponieważ dwukrotnie zakamienil mu tak ekspres, że tylko serwis pomógł. Odkąd zrezygnowal, problem zniknął.

Podwójna filtracje (np. zewnętrzny filtr + filtr Claris), to również bardzo zły pomysł, ponieważ woda wówczas może stać się zbyt miękka, co również może doprowadzić do uszkodzeń ekspresu.

Są dwa rozwiązania, które uważam za najlepsze i które zalecono mi na infolinii.
1. Zalecany przez producenta (wiadomo między innymi również dlaczego...) Lejemy kranówkę i używamy oryginalnego filtra Claris.
2. Warunkowo zalecono na infolinii (wiadomo dlaczego warunkowo...) Filtrujemy dzbankiem Brity i lejemy do zbiornika (nie używamy dodatkowo filtra w zbiorniku). Drugie rozwiązanie uważam za najlepsze i najbardziej ekonomiczne. Poza tym nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na magazynowanie, tak jak w przypadku butelek, no i nie musimy ich ciągle kupować i nosić (ja np. mieszkam na 4 piętrze bez windy, więc takie rozwiązanie nie jest z punktu widzenia wygody dla mnie czynnością komfortowa).

Chyba na tę chwilę to tyle. Pozdrawiam.


Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Wrzesień 2021, 18:17:07 »
Wracając do rozmów z osobami kompetentnymi w temacie wody , to nikt nie zaleca lania do ekspresów wody butelkowanej


Na infolinii nikt. Na tym forum zapalonych profesjonalistów kawoszy TAK!

, ma za dużo minerałów przez co zapycha i zakamienia ekspres.
[/quote]

 Gdybyś lał mineralną to tak. Ale takiej nie bierzemy pod uwagę. Prosze nie wprowadzać ludzi w błąd.

W każdym razie na tym forum, zbadana w każdą stronę i polecana do ekspresów automatycznych i kolbowych jest tylko i wyłącznie woda którą poleciłem.

Żródlana: Żywiecki Kryształ lub Primavera. Ich twardość to koło 5 stopni = 70ppm Woda te zostały dogłębnie przebadane i przetestowane na forum przez wielu użytkowników! Jest to bardzo miękka woda.

Woda destylowana nie jest polecana do automatów ze względu na to iż następuje zbyt duża ekstrakcja olejków, które osadzając się na przewodach kawowych mogą z biegiem czasu doprowadzić do ich zatkania, zanim jeszcze ekspres upomni się o czyszczenie tabletką.

« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2021, 18:19:35 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Wrzesień 2021, 20:00:08 »
Voodoowoodaa :) ja bym przypiął ten post gdzieś, wyeksponował, tylko z adnotacją, żeby uważać co się czyta w internecie, bo wszędzie znajdzie się ktoś kto p... jak potrzaskany :D

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Wrzesień 2021, 20:01:08 »
Proponuję spróbować 12g na 120ml.
A ja proponuję zrobić espresso i dolać wody w temperaturze około 75°C, bo przelewanie, płukanie "zużytej" mielonki z ciastka 90ml wody smaku nie doda.
》tertium non datur《

Offline VooDoo_86

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 EB Piano White
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Wrzesień 2021, 20:36:08 »
"Jak podają organizacje SCAA oraz SCAE, do sporządzenia doskonałej kawy, najodpowiedniejsza będzie taka, o zawartości TDS na poziomie 120 – 160 mg/litr"

Primavera ma 251,30 mg/litr więc nie jest odpowiednia... choć tragedii nie ma.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2021, 20:39:18 wysłana przez VooDoo_86 »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Wrzesień 2021, 07:19:13 »
Woda destylowana nie jest polecana do automatów ze względu na to iż następuje zbyt duża ekstrakcja olejków, które osadzając się na przewodach kawowych mogą z biegiem czasu doprowadzić do ich zatkania, zanim jeszcze ekspres upomni się o czyszczenie tabletką.

💁
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Wrzesień 2021, 13:04:34 »
kawy które sprawdzają się w kolbie, w automacie się nie sprawdzą.
Nieprawda. Używam jednego gatunku kawy do kolby i automatu i w obu przypadkach kawa jest dobra - każda wersja inaczej smakuje.

co nie będzie miało kwasnego posmaku w Jurze?
Z tym generalnie jest problem, bo to, co dla niektórych jest „dojrzałą kwasowością”, dla innych jest „octem siedmiu złodziei”.
Nieodmiennie polecam w takich przypadkach Mokito Bianco (Cafe Silesia) i Tufi (MixCoffee) - obie poniżej 100 zł/kg.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2021, 13:16:24 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi