Autor Wątek: Wacao Picopresso  (Przeczytany 23567 razy)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #120 dnia: 07 Listopad 2023, 19:03:10 »
Picopresso już po pierwszych próbach, pomimo braku wcześniejszych doświadczeń z jakimkolwiek espresso- znałem jedynie z kawiarni :) Muszę przyznać że już 3 próba zakończyła się czymś pijalnym, a dalej już osiągnąłem to co chciałem- teraz sprawdzam na ile można przesunąć granice ponad to co udało mi się posmakować.


Zatem czas na kolejne pytanie- jak radzicie sobie z czyszczeniem? Zostawianie do wyschnięcia, czy raczej wycieracie ręcznikiem?
Kolejna rzecz, skoro często problem z tłokiem i uszczelką wywołuje kamień- to czy ktoś z was traktuje sprzęt okresowo jakimś odkamieniaczem np?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #121 dnia: 08 Listopad 2023, 07:47:12 »
Zatem czas na kolejne pytanie- jak radzicie sobie z czyszczeniem? Zostawianie do wyschnięcia, czy raczej wycieracie ręcznikiem?
Kolejna rzecz, skoro często problem z tłokiem i uszczelką wywołuje kamień- to czy ktoś z was traktuje sprzęt okresowo jakimś odkamieniaczem np?

Płuczę, pompuję parę razy i odkładam na suszarkę (baza), klamoty pod bieżącą wodę i na suszarkę :) Nie osuszam ręcznikiem i nie odkamieniam, używam wody źródlanej, która nie odłożyła mi grama kamienia w czajniku, a korzystam zeń już 3 lata (z czajnika znaczy). :) Problem z tłokiem (przepuszczanie) wynika raczej z czegoś innego, bo pojawił się o wiele za wcześnie, żeby winy upatrywać w zakamienieniu :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1143
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #122 dnia: 23 Listopad 2023, 12:36:07 »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #123 dnia: 23 Listopad 2023, 15:05:22 »
60 Dolców, trochę drogo.
Manometr z małej gaśnicy będzie dużo tańszy, a i zakres dla espresso prawidłowy.
https://skleppozarniczy.pl/manometry/2109-manometr-do-gasnicy-10-bar-ogniochron.html

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #124 dnia: 23 Listopad 2023, 17:38:52 »
Jak widziałem ten manometr w praktyce to średnio widać jaki jest odczyt bo jednak mocno skacze wskazówka, jak i samo ciśnienie w pico... Ciężko w profilowanie się bawić na tym. Więc 60$ ciężko mi usprawiedliwić w przypadku tego sprzętu.
Pico jest fajne, ale jeśli iść w takie zabawki i rozwój to mi się wydaje że lepiej np pójść w Flair choćby- sam tak zrobiłem. Tam te wszystkie zabawki maja (jak dla mnie) więcej sensu i można je lepiej wykorzystać.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1143
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #125 dnia: 23 Listopad 2023, 17:57:48 »
60 Dolców, trochę drogo.
Manometr z małej gaśnicy będzie dużo tańszy, a i zakres dla espresso prawidłowy.
https://skleppozarniczy.pl/manometry/2109-manometr-do-gasnicy-10-bar-ogniochron.html


Haha, no racja, a widzieliście manometr do Arama?
Tam dopiero ktoś miał fantazję, ale estetyka i wykonanie sztos ;)



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #126 dnia: 11 Styczeń 2024, 08:28:58 »
Patrząc na filmiki na YT uzysk z Pico zawsze ładnie zbiega się w jedną strugę i łagodną fala spływa do filiżanki/naczynia. W przypadku mojej ekstrakcji próba trafienia w małą filiżankę kończy się upizganiem połowy blatu dookoła. Czuję się trochę jak niewprawna dojarka, której połowa mleka ze strzyka trafia miast do wiadra na ziemię :P Bo też i właśnie takie cieniusieńkie strużki wystrzeliwują czasem z sitka. Nie wiem czym jest to spowodowane. Podejrzanym jest zły tamping. Sypię ok. 17-18 gramów kawy do sita i załączonym tamperem ubijam, wciskając go do brzegu funnela. Po zdjęciu kołnierza już nie poprawiam. I niby wszystko jest ok, ale po odkręceniu sitka wierzch ciastka prezentuje się dość pofalowanym. Myślicie że pomogło by użycie puck screena? Jeśli tak, to może ktoś używa i da namiar na taki :) A może to wina kiepskiego defaultowego sitka. Tylko na YT zazwyczaj biorą te z zestawu :)

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #127 dnia: 11 Styczeń 2024, 08:36:07 »
A może to wina kiepskiego defaultowego sitka. Tylko na YT zazwyczaj biorą te z zestawu
Może trafiła Ci się "gorsza sztuka" sitka ;)
Z tego co wiem to pasują sitka IMS od ktoregoś ekspresu i nawet rozważałem wymianę, ale używam Picopresso sporadycznie i jakoś sprawa się rozmyła.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #128 dnia: 11 Styczeń 2024, 08:48:42 »
Może trafiła Ci się "gorsza sztuka" sitka ;)

Raczej ze mnie lamus tematyczny :D Myślałem i o sitku, ale jednak puck jest tańszą opcją. Jeśli nie pomoże, to i tak się przyda do nowego sita :P
Znalazłem dwa, różniące się grubością i nie wiem:
https://tiny.pl/cv4fm
https://tiny.pl/cv4fw

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #129 dnia: 12 Styczeń 2024, 09:33:20 »
Ktoś podpowie czy rzucać monetą? :D

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #130 dnia: 13 Styczeń 2024, 23:09:30 »
@Bazyl
Daj jeszcze szansę swojemu Picopresso bez puck screena, bo on może nie rozwiązać problemu sikania na boki z koszyka.
Puck screen możesz zastąpić filtrem z Aeropressu.
Spróbuj zaparzania z preinfuzją, taką 5-10 sekund.
Używam puck screena w moim Superkop i też czasami mi siknie. Przeważnie jak wytwarzam zbyt duże ciśnienie bez preinfuzji.
Puck screen zabierze Ci 1,7mm wysokości koszyka = mniej mielonej kawy.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #131 dnia: 15 Styczeń 2024, 10:31:18 »
Daj jeszcze szansę swojemu Picopresso bez puck screena, bo on może nie rozwiązać problemu sikania na boki z koszyka.
Puck screen możesz zastąpić filtrem z Aeropressu.
Spróbuj zaparzania z preinfuzją, taką 5-10 sekund.

Zaparzam z 10 s. preinfuzją, a krążek od aero trzeba przycinać. Trochę pomaga tamping bez kołnierza i chyba na razie rezygnuję z zakupu. Natomiast rozpocząłem procedurę reklamacyjną, bo ilość wody wyciekającej z okolic tłoka jest już niestety denerwująca :(

Offline Kbm Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura Ena 8, Krups 8050, Bosch Verobar 100, Wacaco Picopresso, Saeco Incanto
  • Młynek: Kingrinder K4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #132 dnia: 26 Styczeń 2024, 13:37:33 »
Cześć, pozwolę sobie podpytać użytkowników picopresso jak z tego cuda zrobić coś pijalnego?
Jak do tej pory wychodzi mi z niego piękna miodowa treść z ładną crema, ale w większości to kwach. Robię preinfuzję, różnie 10-15 s., dokupiłem dodatkowo do testów jakieś chińskie puck screen'y do lepszej dystrybucji wody, ale nie wiele to zmienia.
Mielę w Kingrinder K4 teoretycznie tak jak zalecane gdzieś w sieci na 54-58 klików, poniżej już zapycham koszyk. Tamper oryginalny, sprawdzałem wciskając zarówno do krawędzi funnela jak i zdejmując go i dociskając mocniej. Każda filiżanka mocna, ale kwaśna. Sypię już od 16 do 18 gram i przy każdej ilości idzie jedna miodowa struga, wygląda jak te super sztuki z YT, ale dla mnie są kwaśne.

Ciekawa jeszcze sprawa, że mniej kwaśne wychodzą z kupnych torebkowych kaw (market czy sklep kawowy) niż z ziaren zakupionych z palarni. Tu było moje kolejne zdziwienie i nie mam pojęcia skąd to się bierze, ziarna z palarni w Pile, bo tylko z tej jednej palarni kupiłem, żeby nie zapchały kosza pico to muszę mielić już w okolicach 70 kliknięć. Poniżej 70-tki, a sprawdzane na Kolumbi i Dolce od Nich zapchany koszyk, a przy 70 klikach niesamowity kwach???
Co robię źle lub co powinienem zmienić?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #133 dnia: 26 Styczeń 2024, 14:30:02 »
Odczucie kwasowości to bardzo indywidualna kwestia, ale to co piszesz o kawach komercyjnych i rzemieślniczych się zgadza. Te ze sklepu będą mniej kwaśne w smaku, bo są przeważnie mocniej wypalone.  Te z palarni nie muszą byćkwaśne, ale trzeba je odpowiednio wyekstrahować, aby uzyskać balans smaku.

Ja co prawda z innego przenośnego zaparzacza espresso korzystam, ale z mojego doświadczenia wynika, że przy nadmiernej kwasowości lepiej stosować mniejszą dozę kawy niż maksymalna, a więcej wody. Celowałbym w stosunek użytej dozy kawy do uzyskanego naparu na ok. 1:2,5. Ważna jest też temperatura, więc zanim będziesz zaparzać postaraj się wygrzać urzadzenie, np. przepuszczając samą gorącą wodę. Zalewaj wodą o temperaturze ok. 96 stopni przy kawach z rzemieślniczych palarni. 
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2024, 14:33:00 wysłana przez krystians »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #134 dnia: 26 Styczeń 2024, 15:13:00 »
tak jak zalecane gdzieś w sieci na 54-58 klików

Zalecenia z sieci zasadniczo można sobie... Przynajmniej tak wynika z moich osobistych doświadczeń. Zakres jaki mój młynek ma dla espresso, a ustawienia na których mielę (grubiej), to dwa zupełnie inne zakresy. Podpowiedzi, oprócz ciągłych eksperymentów (temperatura, przemiał), nie podam, bo to różnie jest. Ja z nowo otwartej wczoraj paczki Brazylii, po raz pierwszy w życiu uzyskałem smak używanej intensywnie popielniczki. Szot zalany został 180 g spienionego mleka, a i tak po raz pierwszy w całej mojej "karierze" PŻona odmówiła spożycia :D Mam tylko nadzieję, że to nie cecha tej kawy :P

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi