Autor Wątek: Wacao Picopresso  (Przeczytany 23560 razy)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #75 dnia: 21 Luty 2023, 19:59:08 »
Ważne jak wyznacza się punkt zero (czy skręcenie ile się da czy do momentu gdy nie można od dołu kręcić żarnami) i jaka wersja młynka (czerwona czy szara kropka).
Nie wspominając o kawie czy innych kwestiach.
Ale nawet jakby, to czy różnica wyniosłaby 4 cyfry? Ja dziś wyzerowałem JxPro wg przepisu z YT i mam teoretycznie 0. Zmieliłem przy tak ustawionym młynku 16 g ziaren na 1.8.0, tamp bez pierścienia, bo tylko 16 g i... kicha, po 14 pompkach dopiero parę kropel, po 10 s preinfuzji brak możliwości przetłoczenia wody. Wg tego co niesie net, jeśli po 8-12 pompkach nie pojawiają się na sitku pierwsze krople, tam. że jest za drobno. W związku z tym nic już nie rozumiem :(

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #76 dnia: 22 Luty 2023, 07:50:06 »
Jeśli za drobno, to zmiel grubiej, według mnie lepszy jest punkt wyjściowy za drobno niż za grubo, szybciej znajdziesz właściwe ustawienia. Kawa ma bardzo duże znaczenie - inna kawa to inne ustawienia.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1143
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #77 dnia: 22 Luty 2023, 09:42:57 »
Ważne jak wyznacza się punkt zero (czy skręcenie ile się da czy do momentu gdy nie można od dołu kręcić żarnami) i jaka wersja młynka (czerwona czy szara kropka).
Nie wspominając o kawie czy innych kwestiach.
Ale nawet jakby, to czy różnica wyniosłaby 4 cyfry? Ja dziś wyzerowałem JxPro wg przepisu z YT i mam teoretycznie 0. Zmieliłem przy tak ustawionym młynku 16 g ziaren na 1.8.0, tamp bez pierścienia, bo tylko 16 g i... kicha, po 14 pompkach dopiero parę kropel, po 10 s preinfuzji brak możliwości przetłoczenia wody. Wg tego co niesie net, jeśli po 8-12 pompkach nie pojawiają się na sitku pierwsze krople, tam. że jest za drobno. W związku z tym nic już nie rozumiem :(

Hej, zaczalem wczoraj troche czytac reddita ( po tym jak ktoś tutaj wspomniał)  o tych szarych i czerwonych kropkach i że jest spora róznica w regulacji pomiedzy partiami młynków?!
Ja mam z czerwona kropką, chyba z pierwszych wypustów z Taiwanu.
edit.
Pytanie też co kto rozumie poprzez punkt zero, czy taki gdzie nie opada sama raczka mlynka, czy taki gdzie skreca tak mocno ze pozniej jest problem zeby poluzowac regulacje.
U mnie w jxpro roznica takiego mocnego skrecenia to sa 2 male kropki, moze 1,5 , przy czym te 1,5 -2 malych kropek, aż tak mocno nie wplywa na ekstrakcje na zasadzie, kawa nie leci, albo przelewa sie na 5 barach w 20 sekund.

Tylko ja w robocie mam manometr , mialem ekspres kolbowy z npf, wczesniej też ponad rok czasu robilem na kompresso ,mam troche inny punkt odniesienia i zdazylem sie troche oswoic z mlynkiem.



« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2023, 09:51:48 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #78 dnia: 22 Luty 2023, 10:39:07 »
U mnie te mocne skręcenie to już zejście do 9 albo nawet delikatnie bardziej. Zero złapałem obecnie na etapie gdzie nie mogę palcem kręcić żarnami od spodu tak jak w jednym z filmików na YT. Wcześniej żeby 0 złapać na najmocniejszym skręceniu to musiałem w młynku przestawiać nakrętkę o parę klików. Obecnie jest skręcona na maksa.
U mnie definitywnie coś nie tak było z młynkiem, bo te 18g mieliłem bez końca na ustawieniach 1.6-2.0. Grubo ponad 2 minuty...
Wg tej strony: https://coffeechronicler.com/grind-size-chart/ to przy czerwonej kropce espresso to 1.2-1.5, a przy szarej 1.7-2.0.
Na reddicie są i osoby co dopiero przy 2.3-2.7 dawały radę z espresso.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #79 dnia: 22 Luty 2023, 12:30:56 »
Wg tej strony: https://coffeechronicler.com/grind-size-chart/ to przy czerwonej kropce espresso to 1.2-1.5, a przy szarej 1.7-2.0.
Na reddicie są i osoby co dopiero przy 2.3-2.7 dawały radę z espresso.

Dziś staję z paczką 250 g i dotąd będę cisnął, aż coś pijalnego wycisnę. Jako punkt wyjścia wezmę to 1.9.0, które przy jednej z kaw dało niezły rezultat i w zależności od tego co się będzie działo będą zmieniał +/- dwie kropki. Trzymajcie kciuki :D

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #80 dnia: 23 Luty 2023, 11:08:09 »
Pomijając kanałowanie, które jest skutkiem mojego braku wiedzy o dystrybucji w sitku, to wczorajszy poligon zakończył się konstatacją, że mój JxPro grey dot daje w parze z pico w miarę zadowalające rezultaty w zakresie 2.0.0 +/- numer w górę i w dół i od tej pory to będzie mój punkt wyjścia przy kolejnych kawach. Dziękuję za uwagę. Z chęcią będę czytał Wasze przejścia z wyciskarką :D

Offline daniels

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Wacaco Picopresso, AeroPress
  • Młynek: TimeMore Chestnut G1 Silver
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #81 dnia: 23 Luty 2023, 20:52:13 »
(...)
I ciekawostka.
Używałem wody z kranu i gdzieś tak w okolicy września czyli po kilku miesiącach używania zaczęła mi przeciekać woda w okolicach pompki. Winny okazał się kamień z wody który osadzał się na stalowym tłoku. To nie była łatwa walka ale w końcu udało mi się rozebrać Wacaco (jestem dumny bo nie ma żadnych filmików necie :). Tłok wyglądał jak porysowany czymś ostrym i uszkodził uszczelkę, stąd przecieki, udało się dorobić nową. Na tłoku okazało się, ze nie były rysy tylko najzwyczajniejszy kamień kotłowy. Od czasu gdy zacząłem stosować Żywiecki Kryształ skończyły się problemy z kamieniem a i espresso smaczniejsze (choć może to tylko autosugestia, że to zasługa wody).
Ufff. Może wystarczy tego elaboratu.
Pozdrawiam smakoszy. Grzegorz

Witaj. Po ok. 2 m-cach użytkowania Pico i świetnych espresso z cremą (jak dla mnie, po przejściu z aeropress :) ) powoli zaczęła przeciekać mi woda, coś jak u Ciebie. Obecnie leje się całkiem sporo, więc najpierw będę reklamować zakup. Zobaczymy. Używam kranówki filtrowanej przez dzbanek britta, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że to nie usuwa w 99% kamienia. Chyba będę musiał stosować teraz jak Ty jakąś mineralną.
Ponadto po zakupie mój Pico na górnej części tłoka miał delikatne zarysowania, może był z jakiegoś zwrotu. Teraz po 3 m-cach jest ich więcej, wiadomo wyrobił się.
Nie wiem czy miałem pecha, generalnie bardzo fajne urządzenie. Zobaczymy jak pójdzie reklamacja, korciło mnie rozbierać, ale mógłbym stracić gwarancję, także chyba to w ostateczności.
Co do młynka to używam Timemore Chestnut G1 (2018). Przy 9 tłok chodził dość ciężko, kawa lała się bardzo wolno, przy 11 zbyt lekko, więc 10 klików było ok.
20230223_192049 - Copy.jpg
20230223_192134 - Copy.jpg
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2023, 21:32:31 wysłana przez daniels »

Offline vie

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Flair Pro2, Wacaco Picopresso
  • Młynek: Comandante
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #82 dnia: 24 Luty 2023, 10:36:04 »
Sam jestem ciekaw jak firma zareaguje na reklamacje.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #83 dnia: 04 Marzec 2023, 11:34:07 »
Wracam :) Ciągle nie mogę dogadać się z Pico :( O ile z mieleniem już jest lepiej, o tyle z ekstrakcją ciągle mam kłopot. Pytanie do właścicieli, czy po użyciu ta jasna, silikonowa uszczelka jest u Was podniesiona? Bo u mnie prawie za każdym razem :( Czy zdarzają Wam się rozbryzgi z sitka? Takie, że cała filiżanka i pół kuchni jest w kropki :) Czy to wina kanałowania?
Ogólnie mam wrażenie, że coś jest nie tak z budowaniem ciśnienia. Z jednej strony 8-12 "pompek" nie daje kropli na sitku (pojawiają się 3-6 pushów później), z drugiej zawsze podniesiony zaworek bezpieczeństwa, czyli za duże ciśnienie. A mielenie nie jest najdrobniejsze. Może zmniejszyć dozę?

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #84 dnia: 04 Marzec 2023, 11:54:43 »
@Bazyl
Może zamiast kawy, próby wykonaj używając filtrów od Areopres lub innych wyciętych z papiery filtracyjnego. Zobaczysz jak buduje się ciśnienie i przepływ wody.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #85 dnia: 04 Marzec 2023, 13:37:37 »
Ale jak wykonać taką operację i czy taki "nabój" da właściwy opór?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #86 dnia: 10 Marzec 2023, 19:09:13 »
Żeby nie było, że tylko sieje defetyzm ... :) Odrzuciwszy wszelkie porady, filmiki i inne manuale, zmieliłem 18 g Tom Caffe Red Label na 2.2.0. Shot wyszedł niezły, ale z za dużą kwasowością. Brakło balansu. Opuściłem dwie kropki na 2.1.2 i zrezygnowałem z preinfuzji skupiwszy się na równym pompowaniu. 30 s od pierwszych kropel i 36 g uzysku, tygrysek i wreszcie TEN smak co z kawiarnianych kolb. Mission completed :)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #87 dnia: 11 Marzec 2023, 08:34:47 »
Takie cuś preparuję po tych wszystkich przejściach :D

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #88 dnia: 11 Marzec 2023, 18:19:57 »
Witam, mam pico, ale używam go tylko w terenie. Niestety okazał się zabawką, a 9 barów jest tu nieosiągalne. Dostałem nowy korpus bo moj puszczał ciśnienie po ok 20 użyciach. Jeśli chcecie coś kompaktowego do domu to tylko Rota2, w teren jeśli patrzymy na wage to pico ujdzie.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #89 dnia: 23 Marzec 2023, 13:44:01 »
Omni już w miarę ogarniam, ale może by tak wypłynąć na nieznane morza. Jak byście zmielili jasne ziarna do pico? Drobniej, grubiej, tak samo jak omni?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi