Autor Wątek: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C  (Przeczytany 22375 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #120 dnia: 21 Listopad 2023, 19:00:24 »
@Cob
A w którym miejscu w tamperze Johna uchwyt łączy się z bazą lub czy w ogóle się łączy?
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #121 dnia: 21 Listopad 2023, 19:08:52 »
Problem z tymi tamperami 49,5, 49,6 49,7. Chyba najładniejszy i najlepiej dostępny jest ten srebrny "fallus".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #122 dnia: 21 Listopad 2023, 19:43:00 »
Chyba najładniejszy
Tego żaden inny nie przebije (@Cob i GostRado potwierdzą 😁), jeśli Jens sprzedałby go za pobraniem, bo ma problemy.

https://www.torrtoys.com/outlet/torr-gf-in-585-tf-tamper-goldfinger-inox-trapeze-flat-no-washer-nr76t

Pewnie i uchwyty (pasują do każdej bazy) ma jeszcze różne, łącznie ze skórą.

« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2023, 19:51:39 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #123 dnia: 21 Listopad 2023, 21:40:49 »
Dzięki GostRado, tamper piękny, wygląda na funkcjonalny, cena na granicy przełknięcia :)

Tak się prezentuje mój zestaw
IMG_3076.jpeg
Myślę, że dobrze dopasowałem. Dojdzie jeszcze mini hopper single dose od Eureki, transparentny. Zestaw będzie lżej wyglądał. Mam nadzieję, że hopper będzie pasował, w końcu Cilindro to Eureka Mignon. Co do samego młynka to jestem pozytywnie zaskoczony, wyglada bardzo dobrze, wykonanie też super. Ciężki, stabilny.
Testów na kawie nie robiłem jeszcze, czasu brak.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #124 dnia: 17 Grudzień 2023, 14:28:23 »
Zmniejszał ktoś ciśnienie na MCAL? Ja mam domyślne 1.1-1.2 bara i wg mnie grupa robi się zbyt gorąca i z espresso trzeba się wstrzelić w te 15-20min od włączenia, jak ekspres postoi dłużej to robi się 1.1-1.2 i d... z dobrego espresso.
Ja będę zmieniał na 0.7-0.8, trochę podobnie do tych informacji z wątku na HB.
Profiteca miałem ustawionego na 0,8-0,9, tam było prościej bo regulacja była przez PID.
Niby Profitec to duża dźwignia, ale zasady podobne do MCAL, w końcy oba ekspresy to dippery.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #125 dnia: 17 Grudzień 2023, 15:21:06 »
Tam masz METER Xp110 tak? https://espressocare.com/collections/drawing-a-microcasa-leva/products/pressurestat-mater1/
To LR kiedyś to było.
Trzeba płaskim śrubokrętem przekręcić śrubę i to zmienia ciśnienie.
Zakres pracy 0,5-1,5 bara to ma.

W podstawie znajdziesz - https://cdn.shopify.com/s/files/1/0534/7298/5259/files/Mc-Leva-2005.pdf?v=1679586616

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #126 dnia: 17 Grudzień 2023, 15:32:43 »
Tam masz METER Xp110 tak? https://espressocare.com/collections/drawing-a-microcasa-leva/products/pressurestat-mater1/
To LR kiedyś to było.
Trzeba płaskim śrubokrętem przekręcić śrubę i to zmienia ciśnienie.
Zakres pracy 0,5-1,5 bara to ma.

W podstawie znajdziesz - https://cdn.shopify.com/s/files/1/0534/7298/5259/files/Mc-Leva-2005.pdf?v=1679586616

Dzięki :) Jak zrobić wiem :)
https://www.home-barista.com/levers/how-to-adjust-elektra-microcasa-leva-pressurestat-t4870-30.html#p161083
tutaj to dokładanie opisali.
Ciekaw jestem czy ktoś działa na zmienionym ciśnieniu.
Ciekawa obserwacja z tego wątku na HB jest taka, że Elektra stabilizuje się z temperaturą przy 0,7bar po godzinie od włączenia, czyli tyle co... duża dźwignia. :)
Konstrukcyjnie sama Elektra jest  prawidłowo skonstruowana, włącz i zrób espresso po 15-20min, jak nie trafisz w okienko to masz problem :). Przy 1.2bara też się stabilizuje z temperaturą po 45min-1h, ale ze zbyt wysoką temperaturą.
Ciekawe te zależności między ciśnieniem, temperaturą, a czasem nagrzewania.
Jak przestawię na 0,8bar to będę musiał dłużej poczekać, ale będę miał ekspres gotowy do zrobienia espresso w dłuższym czasie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #127 dnia: 17 Grudzień 2023, 15:41:45 »
Chyba nie aż tak znacząco, bo grzałka i tak grzeje na pełną moc. Zobacz jak szybko dochodzi ponownie do zadanego ciśnienia, gdy już się raz się Elektra nagrzała. A tą temperaturą to kiedyś się śmiałem: pierwszy shot ziarno wypalone ciemno, 2 średnio i 3 jasno :D
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2023, 16:05:12 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #128 dnia: 17 Grudzień 2023, 16:05:03 »
Chyba nie aż tak znacząco, bo grzałka i tak grzeje na pełną moc
odnoszę się do danych z HB, ktoś pomierzył i wyszło, że się stabilizuje po około 45min, co ciekawe później MCAL jest stabilna.
A tą temperaturą to kiedyś się śmiałem: pierwszy shot ziarno wypalone ciemno, 2 średnio i 3 jasno
ja jednak zmniejszę ciśnienie, wolę mieć cały czas ekspres "pod ręką" z właściwą temperaturą niż robić temperaturowego Wilhelma Tella :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #129 dnia: 17 Grudzień 2023, 16:09:01 »
 :wow2: jak e61. Ja robię tylko jednego shota dziennie, więc przegrzanie to dla nie problem.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2023, 16:12:16 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #130 dnia: 17 Grudzień 2023, 16:25:47 »
Ja robię tylko jednego shota dziennie, więc przegrzanie to dla nie problem.
Konstrukcyjnie Elektra to jest bardzo dobry ekspres, pytanie w jaki sposób ktoś chce z niego korzystać. Instrukcja nie kłamie, po 12-15min robisz smaczne  espresso. Instrukcja nie kłamie, ale nie mówi też wszystkiego :)
Niby też robię jedno espresso, później off i ponawiam procedurę. Denerwuję mnie sytuacje gdzie włączę, ekspres, ktoś zadzwoni, coś muszę pilnie zrobić i do ekspresu podchodzę nie po 12-15min a po 30-45min i d.... .
Pewnie jakoś można rozkminić te zależności, ale nie chce mi się bawić w takie zgadywanki. Może termometr na grupie?
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=3NgWfwEf1BI
to fajne jest

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #131 dnia: 19 Grudzień 2023, 14:49:13 »
Nie wiece może gdzie można kupić takie sitko w rozsądnych pieniądzach?
B582TH29E
https://imsfiltri.com/prodotto/b582th29e/

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #132 dnia: 03 Styczeń 2024, 16:40:48 »
Sam ze sobą, ale niech będzie dla potomności :)

Zmniejszyłem ciśnienie w Elektra na 0.9-1 bara, takie pokazuje po około 40-50 min nagrzewania.
Espresso bardzo dobre, po takim czasie nagrzewania przy normalnym ciśnieniu 1.2-1.3 espresso było przepalone, do wylania. Teraz mogę się zapomnieć i zrobić kawę po , 30min itp bez kombinowania z chłodzeniem, bez wstrzelania się w punkt.
Jak na moje kubki smakowe to mógłbym jeszcze zejść kreseczkę do 0.8-0.9, ale planuje na Elektra pić trochę jaśniejsze kawki.
Zauważalnie się ekspres uspokoił, preinzfuzja nie jest tak gwałtowna, przy takim samym stopniu zmielenia kawy zwiększyła się o 5s, z 10s na 15s do pierwszej kropli w filiżance. Będę musiał grubiej mielić.
Bojam się spieniać mleko  [emoji38]
Zawsze mnie bawiły te powtarzane na forach pierdoły, że taki Profitec 800 to do ciemniejszego palenia się tylko nadaje  :lol2:
Opanowałem Felliniego na Elektra, z podwójnego sitka doza 14, uzysk 28-30g, chciałbym jeszcze spróbować sitka IMS 18-20g
Bardzo fajny ekspres ta Elektra.


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #133 dnia: 03 Styczeń 2024, 16:49:30 »
👍👏
Bojam się spieniać mleko 
Może być, że na takim ciśnieniu lepiej się spieniania mleko. Ja musiałem zatkać jedną dziurkę, bo przy trzech nie ogarniałem.
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #134 dnia: 03 Styczeń 2024, 18:13:32 »
Ja mam wrażenie, że Elektra miała w sam raz pary na starych ustawieniach, może nawet za mało.  Może jeszcze kąta właściwego nie złapałam, krótko mam ekspres, niewiele cappuccino zrobiłem.
Spełniało się dłużej niż na LM, para rewelacyjnie sucha. Wg mnie to taka Elektra lepiej spieniała mleko, lepiej w tym sensie, że smaczniejsze, tekstura lepsza.
Trochę niedoceniany ekspres ta Elektra wg mnie, spokojne może służyć jako pełnoprawny ekspres domowy. Ludzie stawiają wielkie grzmoty E61, czy inne pudła, a można mieć i funkcjonalnej i pięknie i minimalistycznie.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2024, 20:01:35 wysłana przez Jozin von Bazin »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi