Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 457780 razy)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Lipiec 2013, 10:15:56 »
Mieszankę do szklanki od Antonia, za kilka dni spodziewam się jasno palonych ziarenek... i nie wiem czy odżałuję ich do kawiarki  :redface: Może jedną porcję... Jak przyjdzie włoszczyzna to spróbuję i ją tam wsadzić  ::)




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Lipiec 2013, 11:18:55 »
Ha, to ja mam w to miejsce ciekawą opowiastkę.

Otóż, razu pewnego przyszła do mnie spragniona ziarenek kawowych dziewoja, a że była to niedziela i ciężko o sklep, to odsprzedałem jej kilka gramów tego co miałem. A miałem wtedy Kenie Gatomboya i blend do szklanki (jeszcze nie dostarczony do docelowego źródła). Obawiając się szoku smakowego jaki mogła wywołać Kenia, tym bardziej, że właśnie kawiarka wchodziła w grę, do tego jeszcze w grę wchodziła ogólna niewiedza o kawie i kawiarce (lekko tylko podsypana moimi krótkimi, czysto teoretycznymi wykładami), to i, dla bezpieczeństwa, Kenię wspomogłem drugą torebką blendu do szklanki. Myślę sobie: blend czekoladowy, goryczkowy, prosty, w profilu przeciętnej kawy, Kenia cytrusowa i niecodzienna, no ale nie poskąpię, najwyżej blendem się obronię.

No i nie minęły dwa tygodnie, a owa niewiasta dzwoni, że tej Kenii, gdybym zamawiał kawę, to ona chce, bo kawa to znamienita i żyć bez niej już się nie da.

Tak się właśnie kończy ostrożność w świecie kawy. Nie ma co się wstrzymywać jeśli się chce kawy doświadczyć.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Lipiec 2013, 19:38:19 »
Przekonałeś mnie  ;) Co prawda nie Kenia do mnie zmierza, ale jeśli będę miał możliwość to zaparzę te ziarenka w kawiarce choćby dla eksperymentu. Lecz mając dripa do wyboru...  :)




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Lipiec 2013, 19:46:51 »
Wiesz, mnie akurat z kawiarką nie po drodze, ale właśnie dla eksperymentu warto. Też wolę dripa, ale staram się każdą kawę jaką mam w małej wodzie choć raz zaparzyć, czy to w phinie, czy w aeropressie. Wiele kaw pokazuje swą drugą, wcale nie gorszą, twarz.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Lipiec 2013, 19:51:04 »
Dlaczego kawiarka Ci nie podeszła?




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Lipiec 2013, 19:59:11 »
Nie wiem czy nie potrafię jej ogarnąć, czy po prostu mi ta metoda nie leży. Stawiam na to pierwsze. Mam kuchenkę elektryczną, a chyba na gazie łatwiej. Kawiarka też pod znakiem zapytania (chyba zepter i jakiś noname). W każdym razie, wszystkie moje próby kończyły się naparem ostrym, przypalonym, przeparzonym, o nieprzyjemnej, cierpkiej kwasowości. Próbowałem z różną dozą, z różnym przemiałem i różnymi temperaturami początkowymi, od zimnej wody, po wrzątek. Próbowałem różne opcje grzania. Nic. W najlepszym przypadku kawę dało się wypić. Cudnych strzałów nie zaliczyłem nigdy.

Może kiedyś będę miał okazję napić się kawy z kawiarki i z ręki kogoś kto ją okiełznał -- wtedy poznam odpowiedź na pytanie, czy to ja, czy to metoda. ;)

W każdym razie i aeropress, i phin są o wiele prostsze, a napary z nich o wiele bardziej zachwycające -- w porównaniu do moich kawiarkowych osiągnięć.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Lipiec 2013, 20:09:28 »
Czyli męczyłeś się tak jak ja. Wiosek jest jeden - musisz wykorzystać czyjąś kuchenkę  :mrgreen: . Swoją drogą ciekawe czemu tej metody nie oferują kawiarnie?




Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Lipiec 2013, 20:21:01 »
Oferują ... Byłem w takiej jednej we Wrocławiu a chyba i w PzA też podają kawy w ten sposób.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Lipiec 2013, 22:03:51 »
Swoją drogą ciekawe czemu tej metody nie oferuje większość kawiarni*

W takim razie może i w Krakowie się jakaś jedna znajdzie...




Offline Kornel193

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, Frenchpress, Dripper
  • Młynek: Brak.
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sierpień 2013, 00:39:17 »
Witajcie.

Nie wiem dlaczego, ale u mnie panuje uprzedzenie do kawy z kawiarki. Wg. reszty rodziny (trójki "kawoszy") jest ona "za słaba" (dla mnie jest w sam raz) Poza tym sami nie umieją określić czego im w niej brak. Chcę ich odwlec od zwyczaju picia kawy rozpuszczalnej, ale oni są w tej kwestii niereformowalni. Jakieś rady ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Sierpień 2013, 09:34:04 »
Ja nie wiem jaką rozpuszczalną pije twoja Trójca, ani jaką kawę ty sypałeś do kawiarki. Przypuszczam, że w twoim przypadku była to sklepowa mielonka - młynka nie posiadasz. Te sklepowe w 999 przypadkach na 1000 są stare i faktycznie ich smak może pozostawiać wiele do życzenia.

Może zakup od naszych forumowych palarni 2 razy po 250g świeżej kawy mielonej pod kawiarkę - dwa różne ziarna/mieszanki i daj im tego spróbować. Jeśli to nie pomoże to już nic nie pomoże :( Niektórzy po prostu lubią smak rozpuszczalnej.

Co do okiełznania kawiarki - miałem okazję używać jej w Rzymie przez tydzień i muszę przyznać, że tylko raz jak gotowałem wszystko na malutkim gazie udało mi się kawę zepsuć. Cała reszta była bardziej niż pijalna a raz wyszedł mi nawet boski napar. Niestety z braku gazu w domu nie będę na razie podążał tą drogą. Na razie powróciłem w 100% do ekspresu.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Sierpień 2013, 09:54:18 »
panuje uprzedzenie do kawy z kawiarki. Wg. reszty rodziny (trójki "kawoszy") jest ona "za słaba" (dla mnie jest w sam raz)

Może zmień proporcje, więcej kawy i mniej wody ;).

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Sierpień 2013, 10:03:16 »
A właśnie - tą rozpuszczalną to jak "twoi" piją - szklanka, kubek z wodą i ile łyżeczek kawy? Jakieś mleko do tego?

Problem może w sumie być z ilością kawy - w końcu kawiarka na 2 filiżanki robi 2 filiżanki kawy, jakieś 100ml do podziału na 2 osoby, a szklanka ma 250ml. Zakładając, że dolewają wody aby mieć kubas kawy, faktycznie może okazać się że kawa jest słaba??

LMWDP #469

Offline Kornel193

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, Frenchpress, Dripper
  • Młynek: Brak.
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Sierpień 2013, 12:52:25 »
@DrUsagi : Zazwyczaj piją biedronkową, dwie łyżeczki zalane połową kubka, dopełnione mlekiem. Kosztuje ich to 18zł/200g. Siostra pije nieco inną, ale też w podobnej cenie, też rozpuszczalną. W efekcie, miesięcznie na kawę wydajemy okoł 60zł/0.6kg. Dziwi mnie to, czemu kiedy dostają ode mnie taką kawę, to ją zachwalają pod niebiosa, a sami zrobić sobie takiej nawet nie spróbują zrobić. Ja piję Dallmayr, ale moja przygoda z kawą dopiero się zaczyna.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Sierpień 2013, 16:32:03 »
Kornelu, tak jak napisał DrUsagi spróbuj może kupić coś rzeczywiście świeżego (może masz w pobliżu jakąś lokalną palarnię lub w niemal dowolnej palarni przez neta). Plusem zakupu u Antonia bądź ranGo będzie porada co wybrać i jak parzyć.
Z podobnym problemem borykam się w swoim domu - rodzice uparcie piją "budowlankę" mimo iż 2 razy dziennie serwuję im cappu bądź (od niedawna) dripa. No ale im "kawa fort" smakuje i tyle :)
Unikaj kaw z marketu, jak również tych kupowanych w galeriach handlowych za niebotyczne pieniądze na herbaciano-kawowych stoiskach. Zobaczysz, że różnica jest ogromna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi