Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461472 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1620 dnia: 22 Marzec 2023, 20:50:09 »
Planuję też wyczyścić french press (mam Melitę Premium 3tz), gdyż na metalowych elementach mam już ogromne ilości nalotów z kawy i herbaty, które bądź co bądź psują apetyt. Kwasek cytrynowy też się nada?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dawid.


Ja french press czyszczę Cafizą którą mi została po ekspresie kolbowym, znakomicie usuwa osad zarówno z kawy i herbaty. FP błyszczący i jak nowy po takim zabiegu. :)

Offline KonradZ

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: alternatywy
  • Młynek: c40, em specialita
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1621 dnia: 22 Marzec 2023, 20:50:37 »
zmieniam jutro sitko górne i uszczelkę
Zmieniasz silikonową, przeźroczystą na białą, gumową? Daj znać jak efekty po serwisie.

Offline nicityle Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1622 dnia: 22 Marzec 2023, 20:58:53 »
zmieniam jutro sitko górne i uszczelkę
Zmieniasz silikonową, przeźroczystą na białą, gumową? Daj znać jak efekty po serwisie.


Planuję kupić jutro w sklepie coś takiego:
https://www.coffeedesk.pl/product/18033/Bialetti-Uszczelka--Sitko-Do-Kawiarek-Bialetti-Moka-Induction-3-4Tz?snrai_campaign=8aqiEQjfO0Et&snrai_id=3b0b9a92-cd06-48bc-b964-e3d8d7471e70

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1623 dnia: 22 Marzec 2023, 21:11:43 »
Do osadów, to bardziej soda oczyszczona, albo cafiza.
Aluminium z kwasami tak średnio się lubi, ale jak już, to chyba lepiej roztwór octu ok. 1:3

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1624 dnia: 22 Marzec 2023, 21:18:04 »
To właśnie ocet z glinem jest problematyczny. Tu natomiast chodzi o kawiarkę stalową -- do indukcji. Wydaje mi się, że roztwór 5% kwasu cytrynowego stosuje się do odkamieniania.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2023, 21:35:48 wysłana przez Antonio »

Offline nicityle Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1625 dnia: 22 Marzec 2023, 21:25:26 »
Czyli czego ostatecznie użyć w obu przypadkach?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1626 dnia: 22 Marzec 2023, 21:37:37 »
Gdzieś czytałem, że kwasek cytrynowy tworzy bardziej niezdrowe dla człowieka związki z aluminium. Zapytałem sztucznej inteligencji i taki podała mi przepis:

Cześć! Oto kilka porad dotyczących najlepszego sposobu czyszczenia kamienia aluminiowego zaparzacza do kawy typu moka:

    Po każdym użyciu dokładnie umyj zaparzacz. Najlepiej użyć do tego delikatnego detergentu i ciepłej wody. Pamiętaj, aby wypłukać go dokładnie i osuszyć.

    Co jakiś czas, zaleca się przeprowadzenie bardziej gruntownego czyszczenia. Możesz to zrobić, przygotowując roztwór z 1 łyżeczki octu na każde 2 filiżanki wody. Wlej roztwór do zaparzacza i gotuj przez około 5 minut. Następnie wypłucz go dokładnie i osusz.

    Jeśli kamień nadal pozostaje na zaparzaczu, spróbuj użyć specjalnego preparatu do usuwania kamienia. Możesz znaleźć je w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

    Jeśli nic nie działa, możesz spróbować potraktować zaparzacz solą. Wymieszaj sól z wodą, a następnie wlej mieszankę do zaparzacza i gotuj przez kilka minut. To powinno pomóc w usunięciu kamienia.

    Pamiętaj, aby nie używać metalowych narzędzi, takich jak druciki, aby czyścić zaparzacz, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię i spowodować, że kawa będzie miała nieprzyjemny smak.

Mam nadzieję, że te porady pomogą Ci w usunięciu kamienia z zaparzacza do kawy typu moka!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1627 dnia: 22 Marzec 2023, 22:03:24 »
Po każdym użyciu dokładnie umyj zaparzacz. Najlepiej użyć do tego delikatnego detergentu i ciepłej wody. Pamiętaj, aby wypłukać go dokładnie i osuszyć.
Tak też postępuję i to w zupełności wystarczy, żeby potem nie mieć kłopotów.
》tertium non datur《

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2023, 22:24:06 wysłana przez k3lt »

Offline serbinow

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1629 dnia: 08 Kwiecień 2023, 11:24:54 »
Cześć,

Mam taki problem z kawiarka. Albo kawa w ogóle się nie robi, albo robi się jej bardzo mało. Kawiarka Bialetti używana ponad 2 lata. Próbowałem dokręcać już na maksa i nic nie pomaga.
Pomożecie coś z tym zrobić czy kawiarka nadaje się na śmietnik?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1630 dnia: 08 Kwiecień 2023, 13:04:06 »
Cześć,

Mam taki problem z kawiarka. Albo kawa w ogóle się nie robi, albo robi się jej bardzo mało. Kawiarka Bialetti używana ponad 2 lata. Próbowałem dokręcać już na maksa i nic nie pomaga.
Pomożecie coś z tym zrobić czy kawiarka nadaje się na śmietnik?

Prawdopodobnie uszczelki do wymiany, to jest część eksploatacyjna.

Offline serbinow

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1631 dnia: 08 Kwiecień 2023, 13:28:47 »
Uszczelka wymieniona. Wcześniej jak wymieniłem to tez tak się działo, tylko w końcu uszczelka się ułożyła i było spoko. Teraz już chwile walczę i zero postępów.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1632 dnia: 08 Kwiecień 2023, 13:50:53 »
Cześć,

Mam taki problem z kawiarka. Albo kawa w ogóle się nie robi, albo robi się jej bardzo mało. Kawiarka Bialetti używana ponad 2 lata. Próbowałem dokręcać już na maksa i nic nie pomaga.
Pomożecie coś z tym zrobić czy kawiarka nadaje się na śmietnik?

Czesc, a jak wyjmiesz uszczelke i "sitko" i nalejesz tam wody to leci struzka "po drugiej stronie" ?
W sensie jest drożne?
Moze niepotrzebnie ubijasz kawe w sitku?
Sam mielisz czy masz już zmieloną?

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline serbinow

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1633 dnia: 08 Kwiecień 2023, 13:56:01 »
Tak. Drożna jest. Sprawdzałem czy już sitko się nie zatkało i wszystko wyglada dobrze. Kawy nigdy nie ubijałem. Sam miele, ale zawsze sam mieliłem i było dobrze. Teraz coś się zesrało.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1634 dnia: 08 Kwiecień 2023, 15:50:47 »
Podejrzewam brak praw fizyki [emoji38]
Uszczelka wymieniona. Wcześniej jak wymieniłem to tez tak się działo, tylko w końcu uszczelka się ułożyła i było spoko.
Więc jest tu dalej nieszczelność i słabe ciśnienie, które nie daje rady przepchnąć wody przez mielonkę.

A może jednak te Twoje aktualne ziarna potrzebują grubszego mielenia?
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2023, 16:30:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi