Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461246 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1470 dnia: 21 Luty 2022, 22:00:27 »
Nie obejrzałem jeszcze JH w polecanym przez was filmie, ale wpadło mi w oko to i nie wiem co to:

https://www.instagram.com/reel/CaPNkOhOD-K/?utm_medium=copy_link


Ok, już wiem:

https://instagram.com/9baristaespresso?utm_medium=copy_link

Wymiata wszystkie moki... ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2022, 22:05:15 wysłana przez Antonio »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1471 dnia: 21 Luty 2022, 22:39:49 »
Jeśli ktoś chciałby zacząć przygodę z kawiarką to znalazłem dziś przypadkiem na Pepperze GAT'y w dobrej cenie. :)

https://www.pepper.pl/promocje/kawiarka-gat-lady-2-tz-darmowa-dostawa-dostepne-wieksze-rozmiary-505738

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1472 dnia: 22 Luty 2022, 09:24:07 »
oj Antonio, chyba trza ci więcej Hoffmanna oglądać :D


a poważnie to lekko przeraża mnie ta maszynka, wytwarzać większe ciśnienie bez pompki zdecydowanie wolę rękami a nie parą ale może poprostu cykor jestem :lol2: Tak czy inaczej rota, flair czy robot są dla mnie lepszym wyborem

ps
polszczyzna lepiej, czy dalej nie daję rady? :piwko:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1473 dnia: 22 Luty 2022, 10:03:44 »
ps
polszczyzna lepiej, czy dalej nie daję rady?
Dajesz, poza wielkimi literami i przecinkami, żeby się przyczepić 😀
》tertium non datur《

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1474 dnia: 22 Luty 2022, 18:15:01 »
Fajne to 9Barista, tylko ciężko to nazwać tanim urządzeniem ;). Jakby to stało na półce w sklepie obok Roty, to chyba gołym okiem widać, które jest bardziej kozackie i na co lepiej wydać pieniądze?

To powiedziawszy... :), to właśnie miałem podzielić się z Wami refleksją, że to co wychodzi ze zwykłej Moki w ogóle mi nie smakuje. Faktem jest, że na palcach jednej ręki można by policzyć moje próby użycia kawiarki, ale uznałem po prostu, że nie jest ona warta zachodu.
Natomiast, jako taka wersja deluxe Moki, która, wg recenzji pod filmikiem Hoffmanna, dawałaby smaczne i powtarzalne espresso, i jest bardziej kompaktowe od Roty, to może to 9Barista miałoby swoje miejsce i zastosowanie, poza czysto gadżeciarskim :mhh:?
Będę to jeszcze musiał przemyśleć, czy nie byłoby to fajnym rozwiązaniem do kampera? No i jest jeszcze aspekt czysto kolekcjonerski :mrgreen:.
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2022, 18:19:13 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1475 dnia: 25 Luty 2022, 20:00:09 »
Pierwsze koty za płoty z nowym nabytkiem. Troszkę za duży ogień ale mimo to było smacznie. kawka
Przy okazji chciałem o coś zapytać, podobno w przypadku małych kawiarek (1, 2TZ) kiedy pojawia się strumyczek kawy można już wyłączyć gaz i wydobędzie się podobna ilość kawy jak z ciągłym podgrzewaniem.. prawda to?

Edit: Doza ok 12g, 100g wody, uzysk ok 80ml.

« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2022, 21:54:29 wysłana przez k3lt »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1476 dnia: 04 Marzec 2022, 11:20:56 »
Przy okazji chciałem o coś zapytać, podobno w przypadku małych kawiarek (1, 2TZ) kiedy pojawia się strumyczek kawy można już wyłączyć gaz i wydobędzie się podobna ilość kawy jak z ciągłym podgrzewaniem.. prawda to?

To zależy od bardzo wielu czynników. Lepiej po prostu podnieś kawiarkę i patrz co sie dzieje, jeśli widzisz ze szybko przestaje lecieć to postaw z powrotem, albo tylko przybliż do ognia. surfuj tak żeby szybkość płynięcia się nie zmieniała.
Chyba tak lepiej niż wyłączyć gaz, łatwiej kontrolować sytuację. W którymś filmiku też widziałem żeby wyłączyć gaz w połowie ekstrakcji, więc jak widać to sprawa w pełni zależna od kawiarki i palnika i pewnie od wielu innych rzeczy - jak to zazwyczaj w kawiarkach.

Offline nicityle Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1477 dnia: 15 Marzec 2022, 16:00:37 »
W instrukcji swojej kawiarki przeczytałem, że pierwsze trzy kawy należy wylać, nie pić. Oczywiście zastosowałem się do tego polecenia i trzy kawy wylałem. Ale mnie zastanawia jedno. Dlaczego trzeba te kawy wylewać? Wiecie?
Zastanawia mnie też jeszcze jeden zapis. Nie można stosować kawy do metod przelewowych i ekspresów. Dlaczego?


Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1478 dnia: 15 Marzec 2022, 16:15:00 »
Oczywiście zastosowałem się do tego polecenia i trzy kawy wylałem. Ale mnie zastanawia jedno. Dlaczego trzeba te kawy wylewać? Wiecie?
Niezłe. Najpierw się zastosowałeś, a póżniej się zastanawiasz dlaczego?
Powinieneś wstąpić do armii (albo do policji). Nie pytaj dlaczego - just do it!
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1479 dnia: 15 Marzec 2022, 16:52:15 »
Ja sądzę, że wychodzą z założenia, że ludzie i tak jej nie umyją albo chociaż nie domyją i tak się zabezpieczają. Normalne dla mnie jest, że po procesie produkcyjnym zostaną np reszty smarów, czy diabli wiedzą w jak zadymionych czy zapylonych magazynach będą przechowywane. Ale wiele osób ma założenie nowe to nieużywane więc czyste, często spotykałem się z wyjmowaniem szklanek czy talerzy z kartonu i na stół, więc myślę, że to taki dupochron producenta, co się nie domyje to się przetrze w pracy.
Nie pierwszy raz się z takim podejściem spotykam i tak se je zazwyczaj tłumacze.

A z zaleceniami dla kaw, to skoro sami promują swoje, to oczywiście tylko te jedne jedyne są właściwe ;) Chodź trzeba zauważyć, że marketowe mielenie jest zazwyczaj za drobne i można se kawiarkę przytkać ale innego powodu nie widzę

ps
spocznijcie popcorn [emoji14]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1480 dnia: 15 Marzec 2022, 17:22:33 »
Nie można stosować kawy do metod przelewowych i ekspresów.
Zapewne chodzi o kawy już zmielone. Do przelewów będzie za grubo, do ekspresu za drobno.

Dlaczego trzeba te kawy wylewać
Tak jak wspomniał trez chodzi o ewentualne zanieczyszczenia wnętrza i o ustabilizowanie uszczelek i utlenionej powierzchni aluminium, będącej w kontakcie z naparem.

Offline nicityle Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1481 dnia: 15 Marzec 2022, 21:21:00 »
Dzięki za odpowiedź. Czyli stosowanie przemiału pod espresso/przelew może kawiarkę przytkać? Tak mam rozumieć?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1482 dnia: 15 Marzec 2022, 21:29:29 »
Świeżo zmielona kawa może to zrobić. Stara, zmielona dużo wcześniej, już niekoniecznie. Może dlatego w kawiarce nie ubija się przemiału, woda łatwiej znajdzie sobie drogę.

Offline nicityle Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1483 dnia: 15 Marzec 2022, 21:38:41 »
A tak z ciekawości. Kto wpadł po raz pierwszy na kawiarkę. Jaka jest historia zw. z jej wynalezieniem? Są jakieś historyczne materiały na jej temat?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi