Autor Wątek: Bialetti 4TZ Venus indukcja  (Przeczytany 6054 razy)

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Bialetti 4TZ Venus indukcja
« dnia: 01 Listopad 2020, 10:23:13 »
Jako, że stałem się posiadaczem kawiarki Bialetti 4TZ Venus a wątek o kawiarkach ma 82 strony i chwile mi zajmie jego prześledzenie to chciałbym zapytać użytkowników mniej więcej o ramy w jakich się poruszać, osobiście pierwszy raz dziś zaparzyłem w niej kawę i było w miarę OK ale chętnie skorzystam z rad doświadczonych użytkowników tego sprzętu :)

1 ile kawy upychacie do sitka? (u mnie wyszło 20gr i mały zapasik został - podobno powinien, potwierdzacie?)
2 na jakiej mocy na indukcji stawiacie kawiarkę (ja dałem na 8/10 i nie wiem czy nie za mocno bo ekstrakcja przebiegła, że tak powiem dynamicznie :) )
3 ile powinna trwać ekstrakcja +/- od rozpoczęcia przelewania się kawy ? (u mnie trwała jakieś 20-30sekund)
4 ile czasu upływa +/- od postawienia kawiarki na płycie do początku ekstrakcji (wiem, że zależy to też od tego jak ciepłą/gorącą wodę wleje do zbiornika - no i właśnie, lepiej zimną, ciepłą czy gorącą?)
5 jaki uzysk powinien wyjść? u mnie 200gr wody, 20 gr kawy - napar 145gr czyli 1TZ 36,25 - mieści się w ramach?
6 używacie filtra z AP? ja użyłem ale nie mam porównania jak by było bez :) napar raczej do super klarownych nie należał więc chyba odpuszczę sobie testowanie bez filtra, może prędzej 2 filtry :)
7 jak z mieleniem? wiem, że trochę grubiej niż do espresso ale tutaj chciałbym zapytać czy jakiś użytkownik Severina KM 3873 lub Comendante NB może się wypowiedzieć konkretnie (ja zmieliłem na Severinie na 3/10)
8 kawy raczej średnio lub mocniej palone, takie klasyki do espresso, czy nie ma się co ograniczać ?

z mojej mikstury wypiłem 45gr - całkiem pozytywne wrażenia ale delikatny kwasik się pojawił (kawa Brazylia Santos średnio palona), pozostałe 100gr wskoczyło do filiżanki + 150gr spienionego mleka i tu już bez żadnego "ale" tak więc dostrzegam potencjał kawiarki tylko trzeba trochę dopracować
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad 2020, 11:21:47 »


Bardzo dobrze wytłumaczone w powyższym wideo. Co prawda masz inna kawiarke, ale co do zasady, to wszystko przebiega w sposób analogiczny.
Ja stosuje filtry z aeropressu, bo kawa jest bardziej klarowna i jego opór lekko niweluje problem ze zbyt gwałtownym przepływem wody.
Co do kawy, to możesz i coś z Afryki wrzucic do kawiarki, może Ci zasmakuje.
W zasadzie, to kawiarka jest wrażliwa na wszelkie zmiany czy temperatury/mocy palnika, przemiału czy ilości kawy w sitku. Ale dobrze zrobiona potrafi pozytywnie zaskoczyć naparem, który przypomina espresso.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad 2020, 11:33:17 »
Daruj se te papierki, jak chcesz szklisty klar to rób chemexa ;) papierki to w kawiarce odpowiednik podwójnego dna w sitkach ;)

Zalanie gorącą wodą ułatwia ekstrakcję, staje się bardziej przewidywalna i powtarzalna no i szybsza. Kiedyś wrzucałem filmik gdzie koleś mierzył temperatury w kilku miejscach dla zimnej wody, gorącej i brikki, co cię akurat najmniej tu interesuje. Wniosek był taki, że grzanie od zimnej wypycha zbyt chłodną wodę, nierówno i zbyt wcześnie. Ale skoro nie chce ci się czytać watku, to mi się nie chce go szukać [emoji14]
Tak czy inaczej i z zimną i gorącą wyjdzie niezła kawa, nie ma spiny

A z kawą w sitku też nie ma co teorii stworzenia wymyślać, będzie za dużo ubitej kawy, to się zatka, ciśnienia będzie za mało, kawiarka się przegrzeje i napluje ci trochę niedobrej kawy. Dasz za mało, to zamiast ładnego ciastka będziesz miał skanalowane błoto, jak z kranu się przelewajace. A czy zloty środek to troszkę pod rantem, czy troszkę nad rantem to trzeba sobie samemu wycentrować robiąc kawę tak żeby była najlepsza ;)

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopad 2020, 13:06:48 »
Bardzo dobrze wytłumaczone w powyższym wideo. Co prawda masz inna kawiarke, ale co do zasady, to wszystko przebiega w sposób analogiczny.

dzięki za filmik, zobaczyłem go a następnie ten o którym w nim mowa czyli:


i już coś tam wiem więcej ;)

Daruj se te papierki, jak chcesz szklisty klar to rób chemexa  papierki to w kawiarce odpowiednik podwójnego dna w sitkach

Maciek Duszak jest innego zdania ;)


Ale skoro nie chce ci się czytać watku, to mi się nie chce go szukać

Wątek sobie czytam tylko na spokojnie ;), 15 stron za mną ale chciałem uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania w międzyczasie ;)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopad 2020, 14:08:27 »
Powiem szczerze że kawiarka to jedyny sposób zaparzania gdzie "na czuja" się lepiej u mnie sprawdza niż ważenie tego co wchodzi i wychodzi.
Zasypuje kawy tak żeby został max 1 cm luzu, trudno powiedzieć jak zmielone bo mam no-name młynek, ale ustawiam na 4-5, gdzie 1 to jeszcze nie jest espresso, a 8-10 to drip. (swoją drogą w którymś innym wątku, @Damian pisał że mieli jak do dripa czego jeszcze nie próbowałem, ale może zaraz to zrobię).
Wyrównuje lekko stukając o blat i/lub palcem (zero ubijania czy przyklepywania) to nie będzie kanałów.

Wydaje mi się że najbardziej mi smakuje jak zalewam wodą koło 80-90 stopni, jak jest więcej to mam wrażenie że ekstrakcja jest za szybka i gwałtowna, ale może to tylko moje wrażenie.
Może przy wyższej temperaturze wody należy zmniejszyć siłę ognia, ja zawszę daję na maks.

Średnio i ciemno palone najbardziej mi smakują z kawiarki, jasne wychodzą jakoś nijako.

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopad 2020, 14:35:18 »
Zasypuje kawy tak żeby został max 1 cm
Na pewno chodziło o 1cm a nie 1mm?? Całe sitko moje ma 2,5cm
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopad 2020, 15:21:06 »
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107.msg214602#msg214602

Tu jest mój wpis gdzie mielilem jak do dripa hario v60.

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Listopad 2020, 16:20:48 »
Na pewno chodziło o 1cm a nie 1mm?? Całe sitko moje ma 2,5cm

hm, mówiłem cm tak na oko, ale masz rację, to nierealne, teraz zmierzyłem to mysle ze zostawiam między 1 a 3 mm.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Listopad 2020, 18:07:12 »
Mam dokładnie taką, ale ja nie purysta i nie aptekarz, więc nie wiem czy moje odpowiedzi na coś Ci się przydadzą. Kawy 1-2 mm poniżej rantu, wyrównuję pukając w boczek sitka aż się rozłoży :) Woda kiedyś od zimnej, ale nie miałem cierpliwości, więc teraz grzana w czajniczku do 80-85 stopni. Moc indukcji 4,5 w 9o stopniowej skali. Nie pilnuję ekstrakcji, bo zazwyczaj robię coś innego, więc zdejmuję jak prycha :) Jaki uzysk nie wiem, leję pod samiuśki zaworek i po wszystkim w zbiorniku zostaje troszkę wody, a mnie wystarcza kawy jako bazy do dwóch mleczaków. Nie używam filtra AP. Kawy omniroast, mielone na MYMie na 14 (gdzie do V60 daję 26-28). Próbowałem jasnych, ale jednak zostawiłem do dripa :D

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Listopad 2020, 18:57:10 »
Moc indukcji 4,5 w 9o stopniowej skali.
Ta kwestia mnie zastanawia, bo widzę że opinie są różne, na powyższych filmikach Maciek twierdzi że najlepiej jest palnik na max ustawić więc i analogicznie indukcję też ale z opiniami ze na min ma być ustawione też się spotkałem. I bądź tu człowieku mądry 🤔

EDIT: rano indukcję ustawiłem na 9/9 i ekstrakcja była bardzo dynamiczna i ciężko było zapanować żeby zakończyć w odpowiednim momencie, przed momentem zrobiłem wszystko identycznie tyle że indukcja 6/9 i było o niebo lepiej, na spokojnie i napar wyszedł smaczniejszy więc pójdę w tym kierunku.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2020, 19:43:59 wysłana przez ralph »
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Listopad 2020, 19:41:25 »
To chyba jest na tej zasadzie jak z espresso, mniejszy ogień to dłuższa ekstrakcja więc jak Ci bardziej smakuje. Jedyne co wszędzie się zgadza, to żeby ogień nie "wystawał" poza podstawkę, ale na indukcji z tym problemu nie macie...
btw, jak już masz venus to może chcesz uszczelki na zapas ;)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10036.0

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Listopad 2020, 19:50:03 »
btw, jak już masz venus to może chcesz uszczelki na zapas
Dzięki, zakupiłem na zapas 😉
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Listopad 2020, 14:17:11 »
indukcja 6/9 i było o niebo lepiej, na spokojnie i napar wyszedł smaczniejszy

Swarożycem, a prawdą, to ja napar z kawiarki zawsze psuję mlekiem, więc też i nie mam za bardzo odniesienia do tego jak długość ekstrakcji przekłada się na smak czystego. Może zacznę robić tak, że PŻonie mleczaka, a sobie pseudo americano, to wtedy poeksperymentuję. Przy 4.5 - 5 kawa wypływa dostojnie, ale rzeczywiście dość długo, natomiast zbełtana z białym była smaczna :P

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Listopad 2020, 20:17:46 »
w mojej kawiarce (stal nierdzewna) wewnątrz znajduje się taka szczelina może na 1-2mm a w jej wnętrzu widzę, że zbiera się syf a dokładniej pewnie naleciałości po kawie - macie jakieś patenty jak to doczyścić ?może jakieś magiczne mikstury? tak swoją drogą to nie bardzo rozumiem zamysłu tej szczeliny, jakby nie mogła być czymś zaślepiona ehhh

...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Bialetti 4TZ Venus indukcja
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Listopad 2020, 21:20:18 »
Tak jest tylko w stalowych bo lejek wspawany jest o odrugiej strony. W aluminowych nie ma tego rowka. Stalową możesz śmiało traktować płynem i zmywakiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi