Autor Wątek: która Jura?  (Przeczytany 4894 razy)

Offline e_tomi Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-2, Aeropress + prismo, kawiarka, FP
  • Młynek: Kazak Tura 3, 1Zpresso Q2
która Jura?
« dnia: 08 Luty 2020, 11:56:43 »
Witam wszystkich,

Forum poczytuję od jakiegoś czasu i na podstawie tej lektury ukierunkowałem się na to co chcę kupić, ale została kwestia szczegółów. Na tą chwilę kawę robię w kawiarce Venus Bialetti 6. Kawa świeżo palona (szczecińska palarnia To Kawa) mielona ręcznym młynkiem Hario MM-2. Lubię czarne mocne kawy: rano w drodze do pracy duże americano, później espresso, a żona kawy mleczne. Zabawa z ręcznym młynkiem już mnie denerwuje, więc zapadła decyzja o ekspresie. Po lekturze forum wiem, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie byłby ekspres kolbowy, ale druga połowa nie zgadza się, więc szukamy ekspresu automatycznego. Wybór padł na Jurę, choć też myślałem o Nivonie. Mnie interesuje najlepsza jakość kawy, żona patrzy na wygląd  [emoji38].
Co do Jury to myślę o:
1. A7 - dla mnie by wystarczyła, choć nie wiem czy pojemność kawy zaparzanej 10g nie będzie za mało. Żonie nie pasuje biały wygląd, mała ilość robionych kaw mlecznych.
2. E6 - ten mi chyba najbardziej odpowiada, ale ma małą wysokość wylewki (111 mm) przez co nie ma latte, nie jest w pełni jednoprzyciskowy i dla kaw mlecznych trzeba pokrętłem kręcić.
3. E8 - ten pogodził by wszystkie strony, ale cena jest duża. Mogę wyłożyć taką kwotę, ale zastanawiam się czy jest to sensowne.

Czy kawa z Jury jest zdecydowanie lepsza od np. Nivony czy innego DeLonga? Bo cena Jury jest zdecydowanie większa. Wolę zapłacić więcej i mieć lepszą kawę, ale chciałbym mieć pewność, że tak faktycznie jest.
Czy ta pojemność zaparzanej kawy 10g w A7 a 16g w E6/8 ma znaczenie przy pojedynczej kawie, czy tylko przy robieniu 2 kaw jednocześnie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i jakiekolwiek rady, sugestie .

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2020, 20:28:57 »
i dla kaw mlecznych trzeba pokrętłem kręcić.

E6. Używasz Kazak rota a nie chce Ci się obrócić pokrętłem? ;)

avidrock

  • Gość
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2020, 21:33:17 »
i dla kaw mlecznych trzeba pokrętłem kręcić.

E6. Używasz Kazak rota a nie chce Ci się obrócić pokrętłem? ;)
Podajesz w swoim opisie, że posiadasz kazak tura to czemu nie używasz do mielenia w zamian za hario? Moja żona też chciała automat ale ja swoją upartością i deklaracją, że będę jej robić kawę kupiłem kolbę i teraz ona nie żałuję  i nawet czasem sama robi sobie😉. Tylko się zastanawiam jakim cudem ona tamperuje kawę w powietrzu i w efekcie nie ma oznak kanałowania🤔

Offline e_tomi Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-2, Aeropress + prismo, kawiarka, FP
  • Młynek: Kazak Tura 3, 1Zpresso Q2
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrzesień 2020, 19:07:42 »
i dla kaw mlecznych trzeba pokrętłem kręcić.

E6. Używasz Kazak rota a nie chce Ci się obrócić pokrętłem? ;)
Mój wpis z lutego już nie aktualny. Od tego czasu dużo się zmieniło, poznałem kilka metod parzenia kawy i wiem co mi smakuje. Na tą chwilę korzystam z AP, V60 i Roty w zależności od chęci, wolnego czasu itd.

Offline Łukasz86pl Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Hario V60; Jura Z5 gen1
  • Młynek: ZF64W; 1zpresso Q2
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Wrzesień 2020, 10:36:51 »
Podepnę się pod temat:
Jakie są zamienniki oryginalnych tabletek do czyszczenia Jury?
Gdzieś tu wyczytałem, że Cafiza daje radę.

Zamienniki małych tabletek czyszczących szybko do znalezienia na all**o, ale jakie zamienniki dla tych dużych kwadratowych Jury?

...wchodzący w świat prawdziwej kawy :)

Offline keermit Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera BZ09
  • Młynek: Kinu M47
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Luty 2021, 11:52:05 »
Zacząłem interesować się E8 i strasznie nie podoba mi się fakt, że bloku nie da się samodzielnie wyczyścić. Czy jest jakas alternatywa w automatach, tych które zrobią 16-17g przemiału, ale z łatwym dostępem do bloku?

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Luty 2021, 14:14:11 »
Jakie są zamienniki oryginalnych tabletek do czyszczenia Jury?

Sorry, ze się wetnę a nie pomogę ;)
Płyn do mycia systemu mleka i środek do odkamieniania to mogę zrozumieć ale tabletki 2w1, o które ekspres prosi tak rzadko, że szkoda czasu na szukanie zamienników... .

Offline keermit Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera BZ09
  • Młynek: Kinu M47
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Luty 2021, 15:45:40 »
Czy jura E8 ma miejsce do podgrzewania filiżanek?

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Luty 2021, 08:44:20 »
Nie

Offline gniewko Mężczyzna

  • Wiadomości: 112
  • Ekspres: Oscar II/Aeropress/FrenchPress
  • Młynek: Rancilio Kryo OD
Odp: która Jura?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Luty 2021, 01:49:40 »
Korzystam z Jura J9.2, mleczne ujdą w tłumie, ale espresso nie potrafi zrobić ni w ząb Szukaj młyna OD i ekspresu z programowalną dozą

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi