Autor Wątek: Młynek do alternatyw  (Przeczytany 22171 razy)

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Listopad 2018, 22:26:29 »
Jakoś nie potrafię zrozumieć skąd krytyka commandante. Może jakieś konkretne argumenty? Jeszcze kilka miesięcy temu można było przeczytać że jego przemiał jest porównywany do EK 43. Młynek jest łatwo dostępny, można do niego dokupić części zamienne. Przemiał jest naprawdę świetnej jakości. Jakość wykonania wysoka. Miele nim do alternatyw i czasami jako SD do espresso.
Może zmienię zdanie po przetestowaniu Kazak Tura.

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #46 dnia: 09 Listopad 2018, 22:53:40 »
Ja tak samo bardzo sobie chwalę Nitro z Red Clixem, ale już się czaję na Irona, żeby jeszcze więcej wyciągnąć z kawy. Do tego podobno łatwiej i szybciej się mieli.
Z RC normalnie ustawiam przemiał pod alternatywy po prostu licząc pełne obroty korbki. Przestawienie z espresso na np. V60 to kwestia 5 sekund.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Listopad 2018, 00:10:16 »
Jakoś nie potrafię zrozumieć skąd krytyka commandante. Może jakieś konkretne argumenty? Jeszcze kilka miesięcy temu można było przeczytać że jego przemiał jest porównywany do EK 43

Widzisz, jak zakładałem ponad rok temu konto na forum to Comandante był chyba jedynym sensownym wyborem. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Powstała chińska konkurencja w postaci Timemore, Xeoleo, powstał Kinu, Aergrind a następnie Kazak. Ludzie mają wybór to i marudzą od dobrobytu ;) Niech tylko Chińczycy zrobią coś na wzór Kinu/ Kazak w dwa razy niższej cenie to i one zaczną być krytykowane :)

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #48 dnia: 10 Listopad 2018, 00:19:12 »
Ja jestem zadowolony z Komesia. Z tą oceną stosunku jakości do ceny chińszczyzny warto się jeszcze wstrzymać. Młynki te są na tyle nowe, że nikt empirycznie nie udowodnił trwałości takich młynków. Dla mnie zasada prosta - chcesz wydać więcej i masz to wydajesz. Nie chcesz, czy nie masz kasy na już, szukasz tańszej opcji. Bardzo indywidualna sprawa i jest to ok. Smakuje Ci kawa z Xeoleo - bardzo dobrze. Smakuje z Comandante - ekstra.
Ja nie mam problemów z ustawieniem Comandante. Nawet jeżeli ktoś nie zarządza klikami na bieżąco, liczenie tych 30 klików zajmuje maks 15 sekund. Dla mnie to żadna fatyga.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #49 dnia: 10 Listopad 2018, 11:41:23 »
Myślę, że każdy może być zadowolony z dowolnego młynka. Jest to po prostu narzędzie służące mieleniu kawy. Tak jak z innymi urządzeniami możemy znaleźć dobre rozwiązania w różnych cenach. Dokonując wyboru zawsze coś poświęcamy. Trzeba zastanowić się wpierw czego się oczekuje, a następnie dobrać do własnych potrzeb i możliwości. Mam odczucie, że społeczność forum dość dobrze zweryfikowała już, które urządzenia w danym zakresie cenowym są dobre. Czy są najlepsze? Myślę że dla każdego inne urządzenie może być najlepsze,  dobrze jednak wymieniać się uwagami o ich cechach. W ten sposób każdy może w miarę świadomie podjąć decyzję.
« Ostatnia zmiana: 10 Listopad 2018, 11:43:54 wysłana przez krystians »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #50 dnia: 10 Listopad 2018, 12:14:43 »
Pewnie najlepszy byłby Kinu w cenie Xeoleo :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #51 dnia: 10 Listopad 2018, 15:36:38 »
Czyli Kinoleo  :hihihi:
Kto wie czy małe, żółte rączki już nad tym nie pracują  ;)

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #52 dnia: 10 Listopad 2018, 22:05:54 »
Bardzo kibicuje Kazakowi i chętnie go przetestuję. Konkurencja to bardzo zdrowe zjawisko i jest w interesie nas konsumentów.
Liczenie klików w Commandante ma swój urok tak samo jak składanie filtrów Chemex. Dlatego regulacji młynków nie uważam za wadę.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Listopad 2018, 13:07:43 »
Kinu to światowy top młynków i tu nie ma o czym dyskutować, ale jeśli ktoś pisze, ze Comandante to przerost formy nad treścią, a Kinu ma adekwatna cenę to bardzo, ale to bardzo błądzi.
Comandante 830zl
Kinu 1410zl plus przesyłka

600 złotych różnicy! Za płynna regulacje. Oba mlybki maja swoje wady, ale to nie ta sama półka cenowa, a jakość bardzo zbliżona.


Zakładam ktoś tam, może ja  jest zainteresowany kupnem młynka ręcznego w cenie do 1500 zł. Wytłumacz tak, żeby wszystko było zrozumiałe. Jak to możliwe, że przemiały z obu młynków są zbliżone miedzy sobą, skoro w Comandante występuje spore bicie żarna na boki, a Kinu bicia brak?
Pytanie jak pytanie, a kto błądzi warto by było wiedzieć przed podjęciem decyzji o kupnie. Tym bardziej, że kasa jest spora do wydania.


Jakoś nie potrafię zrozumieć skąd krytyka commandante. Może jakieś konkretne argumenty? Jeszcze kilka miesięcy temu można było przeczytać że jego przemiał jest porównywany do EK 43. Młynek jest łatwo dostępny, można do niego dokupić części zamienne. Przemiał jest naprawdę świetnej jakości. Jakość wykonania wysoka. Miele nim do alternatyw i czasami jako SD do espresso.
Może zmienię zdanie po przetestowaniu Kazak Tura.

Porównywalny to może on być. W Commandante jak i w EK 43 występuje bicie żarna na boki. Tylko, że EK można wielkie żarno skalibrować pod kątem bicia, a w Commendante z malutkim żarnem nic nie zrobisz bo osiowość jest brana z rury ciągnionej która nie została poddana obróbce skrawaniem. Dla kogoś kto ma pojecie techniczne,  lub jeszcze pracuje na maszynach obróbki skrawaniem amatorsko lub zawodowo pewne rzeczy nie mogą mieć miejsca, gdyż zostaną nazwane partactwem, bublem itd. Jest tak i tak powinno być to przedstawiane / oceniane tym bardziej, że dla przykładu suwmiarka która mierzy z dokładnością do 0,02 mm staje się często narzędziem pomiarowym zbyt mało precyzyjnym. Teraz weź sobie zmierz jakie bicie ma malutkie żarno w Commendante ( parę dych ), a jakie jest dla przykładu bicie wielkiego żarna z EK 43.
Zakładając, że EK 43 jest dobrym młynkiem, to taki Commandante przy EK młynkiem praktycznie nie jest. Różnica w gabarytach jest zbyt duża.  ;)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Listopad 2018, 13:47:02 »
Nie wiem jak w „Commendante”, ale w Comandante występuje takie samo bicie jak w Kinu M47.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #55 dnia: 11 Listopad 2018, 14:11:34 »
Myślałem, że w Kinu jest ono mniejsze.  Dzięki.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #56 dnia: 11 Listopad 2018, 14:26:43 »
Comandante występuje takie samo bicie jak w Kinu M47
Rozumiem, że to zostało zmierzone? Chętnie poczytam, mogę prosić jakieś źródła?

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #57 dnia: 11 Listopad 2018, 14:27:56 »
Dzisiaj rozkreciłem swojego Komendanta do czyszczenia żaren z pyłu kawowego. O dziwo, po wyczyszczeniu i złożeniu młynka nie mam możliwości zablokowania żaren (śrubka regulacyjna jest już całkowicie zablokowana, a żarna dalej się swobodnie kręcą). Miał już ktoś taki przypadek i wie jak sobie z tym poradzić? Dodam, że wielokrotnie już rozkręcałem młynek do czyszczenia i nie zdażyła mi się jak dotąd taka historia :-(

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #58 dnia: 12 Listopad 2018, 04:34:33 »
Nie wiem jak w „Commendante”, ale w Comandante występuje takie samo bicie jak w Kinu M47.
Ciekawe, bo od producenta mamy, że jest żarno pływające które się stabilizuje przez kawę.
DOdatkowo osiowość Mk3 zależy jak się włoży żarno (6 pozycji)   :hihihi:  :doh: więc rozkręcając można poprawić lub polepszyć ;)

W kinu jak się nie mylę (i też Lido, Knock) mamy pełną stabilizację (co ma też pewne wady).
Przy czym Kinu ma fałszywe zero, więc trudno jednoznacznie ocenić poziom osiowości (np. przez krzywy trzpień, lub osadzenie łożysk).

Jednakże patrząc na cene Kinu, bym patrzył na Niche...
Niedawno wyszedł też Hiku...

http://www.comandantegrinder.com/faq.html
Is your grinder behaving normally?
The cone burr in the middle has been built as a “floating cone”. Unlike some other grinders, the cone has flexibility on the axle. Without load (when the grinder is empty) you are able to move the cone on the axle. But don’t worry - as soon as you grind coffee, the cone follows the centricity of the axle and the burr ring. We have tested this very carefully in our laboratory!

"But the sound of the burrs touching sounds uneven?”
When the grinder is empty, the burr cone can sit slightly at an angle compared to the outer burr - you may notice this due to a rubbing sound at finer settings. Don’t worry! Your burrs won’t damage each other. This can depend on how the burr cone is sitting on the spring, and also how clean your grinder is. (If your grinder has collected a load of coffee dust over time, it’s probably worth cleaning your grinder! See the cleaning section above).

How do I know if it’s a problem?: Once you have cleaned your grinder, free of coffee dust (including the underside of the burr and the grind setting dial), re-insert the cone. There are 6 possible positions for the cone due to the hexagonal fitting on the axle. If the burrs still rub from 8 clicks or more in all 6 positions, then Comandante will recalibrate the grinder for you. (Please also see "Where is click Zero")
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2018, 04:40:06 wysłana przez lucasd »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Listopad 2018, 06:25:12 »
Ale ja to wszystko wiem. Tylko zachodzi pytanie „No i co z tego?” , chociaż u mnie żadne pływanie czy bicie nie występuje, przynajmniej widoczne gołym okiem. Skoro gdy weźmiesz Kinu i Comandante, podobne nastawy i Kruve to zobaczysz, ze równiej potnie Comandante. Takich testów było sporo nawet chyba jeden tu na forum. Gdyby oba mlynki były w tej samej cenie, to sam bym brał Kinu. Teraz Kinu jest zwyczajnie za drogi na to co oferuje.
A odpowiedziałem tak, bo chciałem uniknąć kolejnej durnej  dyskusji z Sami-wiecie-kim
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi