Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 164818 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #810 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:50:43 »
Edit:
No przecież w każdym ekspresie masz offset, temperatura w bojlerze jest o 10/12/14*C (zależnie od modelu) wyższa niż ta zadana i wyświetlana. To sprawia, że w momencie jak dociera do grupy to ma temperaturę parzenia.
Gdy grupa e61 jest słabo wygrzania, to loteria, więc nie wiem jak Biance, ale u mnie to minimum 40 minut, a dla pewności jeszcze wodę puszczam.

Ale już pomijając to, tak z ciekawości - jak zagotujesz wodę w czajniku, a potem ona ostygnie i zagotujesz ją jeszcze raz, to z takiej wody gorsza kawa wyjdzie
Zależy jaka woda. Napij się tej samej wody zagotowaniej i nie.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 17:06:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #811 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:52:40 »
Napij się tej samej wody zagotowaniej i nie.

Nie to porównujemy, nie kombinuj :)
Woda gotowana 1 raz vs woda gotowana 2 razy...

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #812 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:55:42 »
Ale po co brnąć w wątek gotowania wody, robić OT, skoro ona się nie gotuje?

@kabzior wspomniał o offsecie, u Ciebie @GostRado masz zapewne w ECM offset 14stopni. A więc do póki masz PID ustawiony na więcej niż 87C to temperatura w bojlerze przekracza 100C :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #813 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:59:58 »
Gdy grupą e61 jest słabo wygrzania, to loteria, więc nie wiem jak Biance

Zerknij na obrazek który wkleiłem i wszystko będzie jasne, w +/- 18 minucie można przyjąć że jest wygrzana.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #814 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:01:45 »
Napij się tej samej wody zagotowaniej i nie.

Nie to porównujemy, nie kombinuj :)
Woda gotowana 1 raz vs woda gotowana 2 razy...
Ciekawe, co by chemik powiedział?

Zerknij na obrazek który wkleiłem i wszystko będzie jasne, w +/- 18 minucie można przyjąć że jest wygrzana.
To nie pewność.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 17:05:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #815 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:06:10 »
Oczywiście że nie, pewność to się ma jak się weźmie termometr i samemu zmierzy i powtórzy pomiar trzykrotnie.
Ale tak samo w Twoim przypadku - masz pewność że czekając 40 minut wygrzewasz grupę? Nie masz, bo nie zmierzyłeś. Po prostu tak sobie zakładasz.

Ciekawe, co by chemik powiedział?

Ja, a myślę że mogę się chemikiem nazwać (a dokładniej biochemikiem) bym powiedział, że może są minimalne różnice w zawartości tego co wypada jako osad w wysokiej temperaturze, chociaż pewnie co miało wypaść już wypadło w pierwszym gotowaniu.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 17:09:26 wysłana przez kabzior »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #816 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:08:05 »
Ale tak samo w Twoim przypadku - masz pewność że czekając 40 minut wygrzewasz grupę? Nie masz, bo nie zmierzyłeś. Po prostu tak sobie zakładasz.
Jakiś właściciel Classiki robił pomiary.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 17:19:57 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #817 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:11:11 »
Jakiś właściciel Classiki robił pomiary.

No patrz, to zupełnie jak jakiś właściciel Bianki, na forum które wkleiłem i podzielił się wynikami w postaci wykresu.
To jak, wyniki dla Classiki dają pewność a wyniki dla Bianki nie?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #818 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:14:23 »
No patrz, to zupełnie jak jakiś właściciel Bianki, na forum które wkleiłem i podzielił się wynikami w postaci wykresu.
Nie zastanowiło Cię, że temperatura grupy, minimalnie, ale rośnie? Do 48 minuty!
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 17:18:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #819 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:20:15 »
Jeżeli próbujesz mnie przekonać, że grupa która max ma 88*C, przy T=86*C jest niewygrzana i ma to znaczenie i trzeba czekać 30 minut na te 2*C to  :smiech:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #820 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:28:52 »
Jeżeli próbujesz mnie przekonać,
Nie mam zamiaru Cię przekonywać, o jakiej temperaturze będzie spadać woda na mielonkę w kolbie, gdy grupa e61 będzie tak niedokońca porządnie wygrzana przy ziarnach jaśniej palonych.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 17:46:10 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #821 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:41:37 »
Nie mam zamiaru Cię przekonywać, o jakiej temperaturze będzie spadać woda na mielonkę w kolbie, gdy grupa e61 będzie tak niedokońca porządnie wygrzana przy ziarnach jaśniej palonych.

Dziwna konstrukcja zdania, zupełnie jakby stopień palenia miał wpływ na temp wody, a nie nastawy/wygrzanie.
Ale już, nieważne. Non stop poruszasz się w sferze zgadywanek i "tak mi się wydaje" - ile razy gotuje się woda, nie do końca porządnie wygrzana grupa (a od którego momentu już jest do końca i od jakiej temperatury jest porządnie?) albo "bo ktoś kiedyś coś zmierzył, wyników nie ma, ale 40". Ja podałem konkretne dane i wartości, zmierzone i opisane. Nie za bardzo da się z nimi dyskutować, bo tak to już jest z wynikami pomiarów - po prostu są. Można ewentualnie porozmawiać o ich interpretacji i myślałem przez kilka postów, że to właśnie robimy. Widzę jednak, że nie, robimy co innego - bawimy się w "do czego by się tu przyczepić po tym jak okazało się, że poprzednie nie wypaliło". Ja już się nie bawię w to, także z mojej strony EOT i życzę smacznej popołudniowej kawusi :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #822 dnia: 16 Kwiecień 2022, 17:50:59 »
ile razy gotuje się woda,
Słaby jestem z fizyki, odnośnie tej wody "gotującej się" w bojlerze kawowym.
zupełnie jakby stopień palenia miał wpływ na temp wody, a nie nastawy/wygrzanie.
Miałem na myśli, jaką temperaturę ustawisz na pidzie do ziarna jasno palonego, a jaką ciemno palonego, a jaka będzie finalnie  temperatura spadającej wody  ma mielonkę w kolbie przy grupie o 2°C  chłodniejszej? Jeśli nie ma to znaczenia, to zwracam honor, tylko dlaczego zalecają grupę e61 dłużej wygrzewać, co nawet wynika w "Twojego" wykresu, gdzie po 48 minucie temperatura już nie rośnie.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 18:21:48 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #823 dnia: 16 Kwiecień 2022, 20:33:45 »
Przegapiłem film Stefanusa, a właśnie niedawno myślałem o tym offsecie.
Nowa funkcja w V3, której nigdy nie użyłem, bo nie wiedziałem tak naprawdę do czego służy. I szczerze mówiąc nadal do końca nie wiem :D

Co myślicie o tym, jest w tym jakiś sens, rzeczywiście to może mieć wpływ?


Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #824 dnia: 16 Kwiecień 2022, 21:30:26 »
I szczerze mówiąc nadal do końca nie wiem 
W momencie kiedy rozpoczynasz parzenie kawy, ekspres pobiera podgrzaną (w tym przypadku do 90st) wodę z boiler kawowego. W miejsce pobranej wody pompa pompuje świeżą, zimną wodę w efekcie czego woda przepływająca przez ciastko kawowe jest coraz chłodniejsza wraz z czasem ekstrakcji. Na filmie widać, że po ok 30 sekundach woda ma poniżej 85st (zaczyna migać dioda aktywacji grzałki w bojlerze kawowym).
W związku z tym możesz ustawić sobie offset przy jakiej temperaturze ma się włączyć grzałka. W tym filmie na pierwszym przykładzie jest pokazane, że boiler ma ustawione 90 stopni i offset +5st. Czyli po uruchomieniu parzenia PID od razu będzie chciał osiągnąć min 95st w bojlerze (w efekcie czego od razu po rozpoczęciu parzenia zacznie grzać wodę z 90 do 95st). W drugim przypadku przy offsecie -5st od założonej temperatury 90st będzie chciał osiągnąć min 85st czyli kiedy temp spadnie z 90st poniżej 85 st załączy się grzałka.
Ma to na celu regulację temperatury podczas procesu parzenia. Bez offsetu w teorii parzenie odbywa się wodą o temp 90st. Z offsetem +5st zaczynasz parzenie wodą o temp 90st i kończysz z wyższą. O ile nie wiem bo to by trzeba było zmierzyć o ile faktycznie dogrzeje się woda przez te 30 sek ekstrakcji z 90 do 95st. Z offsetem -5 zaczynasz parzenie wodą o temp 90st i kończysz na ok 85st bo wtedy załącza się grzałka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi