Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 164253 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #135 dnia: 05 Październik 2019, 11:46:38 »
Tak właśnie robię. Może jeszcze łagodniej, bo w Kazaku można wszystko ;).
Prawie wszystko ;) nie da się zejść z ciśnieniem do zera w trakcie ekstrakcji, nawet ciężko obniżyć ciśnienie
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Gshehoo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Bianca, Bullet R1, alternatywy
  • Młynek: Nche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #136 dnia: 05 Październik 2019, 12:06:44 »
Chociaż fakt, że np. Pavoni, szczególnie z manometrem, też daje ciekawe profile, niejako z natury swojej konstrukcji, ale znaku równości bym nie stawiał :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #137 dnia: 06 Październik 2019, 09:39:16 »
Toteż znaku równości nie stawiam między maszyną E61 a Rota. Chodziło o proces zaparzania, jego długość i rolę preinfuzji.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #138 dnia: 19 Listopad 2019, 22:02:39 »
Mam Biance od ponad tygodnia - póki co trochę miałem na stanie La Brasiliany, ale doszło też Mujeres od Gorana i od Antonio Ariadna - takie chyba forumowe klasyki - to też pomyślałem, żeby podpytać czy ktoś podzieliłby się sposobami postępowania z tymi kawami w Biance (temperatura, preinfuzja). Póki co zazwyczaj mam z Mujeres 36g z 18g po 30-34 sekundach, a z Ariadny bez zmiany ustawień młynka po czterdziestu kilku sekundach.

Przy okazji pytanie jak często robicie back flush? Z tego co czytałem dla grupy E61 i instrukcja zaleca co miesiąc - a gdzieś na anglojęzycznym forum widziałem informacje, że ze względu na nasz flow control dobrze byłoby co 2 tygodnie ...

No i pytanie czy po backflushu rozkręcacie dźwignię i smarujecie właściwe miejsca - o takiej z kolej procedurze dla grupy E61 pisał Dave Corbey który xxx.coffeetime.wikidot.com/e61-lubrication

Jak już wywołałem do tapety Dava - napisał on dla klientów brytyjskiego Bella Barista instrukcję do Bianci, gdzie pokazali więcej sposobów profilowania niż w materiałach z Lelita i poruszył temat ustawień PID - można wejść głębiej niż opisuje to instrukcja i mieć wpływ np na offset, wspomina tam też o przywróceniu ustawień fabrycznych ... ;P ktoś się zetknął z tymi informacjami?

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #139 dnia: 21 Listopad 2019, 23:13:26 »
Dobry wpis i świetny link

Przy okazji najbliższego backflusha wypróbuje te patenty na smarowanie. Był taki moment, że po którymś BF miałem tak ciężko chodzącą dźwignię, że jako że nie mam zwyczaju grzebania w nowym urządzeniu które ma po prostu działać, a nie spotkałem się z takim problemem u nikogo, wysłałem je do serwisu w ramach gwarancji. Co ciekawe, serwis potraktował to jako faktyczną usterkę, wykonał smarowanie w ramach gwarancji i słowem nie poinformował o naturze rzeczy.  Ale ponieważ z wysyłka takiej krowy jest od groma roboty, chyba się przemogę i sam to będę robił, bo faktycznie po BF Cafizą dźwignia chodzi zauważalnie ciężej przez jakiś czas.

Ciekawe jest tylko to, że przecież e61 to nie jest grupa tylko z Bianci, jest tego z milion na świecie i nigdy nie natknąłem się na użytkowników z tym problemem. Pewnie za mało siedzę na forach...
pozdrawiam Andrzej

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #140 dnia: 21 Listopad 2019, 23:30:43 »
Wszystkie dźwigienki mają ten problem. Z czasem też mogą zużyć się ocierające się o siebie detale. Warto gdzieś kupić je sobie na przyszłość.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #141 dnia: 21 Listopad 2019, 23:50:22 »
Co konkretnie mam kupić?? Przecież to są niby sprzęty na lata??

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #142 dnia: 22 Listopad 2019, 07:29:12 »
Nie są ale zależy to od eksploatacji i jej jakości. Popatrz w schemat układów mechanicznych grupy: dźwigienka, wałek z nią sprzężony uderza w mosiężne detale zaworków na górze i na dole grupy. Powierzchnie styku ścierają się, gdy nie dbamy, gdy niewłaściwie używamy tegoż urządzenia. Warto co jakiś czas rozkręcić grupę i nasmarować te ruchome części.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2019, 07:35:35 wysłana przez Antonio »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #143 dnia: 22 Listopad 2019, 13:45:19 »
Przy okazji pytanie jak często robicie back flush?

Ja robię co tydzień, z cafizą co miesiąc.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #144 dnia: 22 Listopad 2019, 13:47:31 »
faktycznie po BF Cafizą dźwignia chodzi zauważalnie ciężej przez jakiś czas

Ale właściwie dlaczego? U mnie dźwignia to jest sposób na wciśnięcie przycisku ekstrakcji - masz inaczej?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #145 dnia: 22 Listopad 2019, 13:57:17 »
na wciśnięcie przycisku ekstrakcji
Przycisk to jedno, a wewnątrz grupy są chyba 3 zawory ze sprężynami, uszczelkami, tłoczkami, śrubkami, wałkami...



517697 uderza w górny zawór, gdy podnosisz dźwigienkę i w dolny, gdy ją opuszczasz. Po umyciu detergentem, znika ochronna warstwa tłuszczu, a metalowe powierzchnie ocierają o siebie ze zgrzytem. W taki sposób np. element 522110 staje się coraz krótszy i w którymś momencie przełożenie dźwigienki w dolną pozycję nie otworzy dolnego zaworka, więc woda znad kawowego ciastka zeń nie odpłynie do drenu. Ten dolne zaworki razem wzięte mają dość mocne sprężyny (nie wiem dlaczego) i działa tu dość duża siła ścierająca.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2019, 14:04:05 wysłana przez Antonio »

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #146 dnia: 22 Listopad 2019, 14:05:19 »
Antonio, no i twierdzisz ze normalny użytkownik ma kupić sobie na zapas worek części do e61??

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #147 dnia: 22 Listopad 2019, 14:09:10 »
Antonio, no i twierdzisz ze normalny użytkownik ma kupić sobie na zapas worek części do e61??
Dokładnie. W dodatku e61 może się różnić między producentami np. długością poszczególnych elementów i zakupiony zestaw naprawczy niekoniecznie będzie pasował 1:1.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #148 dnia: 22 Listopad 2019, 14:12:16 »
Jaki znowu worek? To nawet w naparstku się zmieści... Ale pewnie masz na myśli kogoś, kto nie cierpi brudzić sobie rąk kluczami do śrub ani smarami. Mój znajomy jest takim antytalentem technicznym -- mam właśnie jego ekspres na biurku i jestem trochę załamany. Maszynka była też na przeglądzie u innego mojego znajomego i też jestem z tego powodu lekko załamany. Niewiele wystarczy by taka maszyna służyła nam przez wiele lat bez awarii i by dawała pyszne espresso. Brak tej niewielkiej troski prowadzi w pewnym momencie do braku satysfakcji z kawy a dalej do braku kawy ;).

To nie żaden zestaw naprawczy. Lepiej unikać tzw. kitów. Myślę, że wystarczy mieć te elementy (do swojego ekspresu oczywiście), które się zużywają. Te ścierające się śrubki kosztują parę zł. Ale to z myślą o przyszłych latach ;). Gdy już będzie źle, można po prostu trochę wykręcić taką śrubkę i będzie dalej OK, prowizorycznie.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2019, 14:16:23 wysłana przez Antonio »

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #149 dnia: 22 Listopad 2019, 14:42:18 »
Ja rozumiem, ale znowu padło stwierdzenie ze po BF warto rozkręcić i posmarować. Jak będę robil co 3-4 tyg bf to mam to rozkręcac  za każdym razem?? 15 razy w roku? Proszę Cię...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi