Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 321347 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1080 dnia: 27 Wrzesień 2019, 11:25:02 »
Mielił ktoś coś kiedyś do kapsułek? Tak strzelam, że ciut drobniej niż moka, ale grubiej, niż espresso.

Dajcie znać, czy dobrze myślę

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1081 dnia: 27 Wrzesień 2019, 11:41:32 »
Nie mieliłem ale tak na chłopski rozum, mam mniejszą dozę, wyższe ciśnienie pompy i krótszą ekstrakcję. Ja bym zmielił drobniej niż do espresso.
Ale producenci kapsułek zalecają tak jak piszesz coś między espresso i kawiarką.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2019, 11:43:49 wysłana przez pj.w »

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1082 dnia: 27 Wrzesień 2019, 12:20:11 »
Tak strzelam, że ciut drobniej niż moka, ale grubiej, niż espresso.
Wydaje się, że trop jest dobry - https://www.cremajoe.com.au/blogs/news/the-lowdown-on-grind-size
"For the majority of our reusable pods, we recommend using a Moka Pot grind for optimal results. If using Capsi or our Dolce Gusto® / Caffitaly® / K-fee® lines, Espresso grind is best."

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1083 dnia: 27 Wrzesień 2019, 12:21:19 »
Mielił ktoś coś kiedyś do kapsułek? Tak strzelam, że ciut drobniej niż moka, ale grubiej, niż espresso.
Zapewne to zależy do jakiego systemu i jakiego urzadzenia. Różne generacje urządzeń inaczej były programowane. Ja do kapsułek Tchibo i starszego ekspresu  Cafissimo Classic mieliłem ok 9g kawy na +/- taką grubość jak dla espresso do kolby z dozą 18g.

Jednak jak dla mnie najfajniejsze kawy z takich urządzeń wychodziły przy dłuższych ekstrakcjach  wtedy mieliłem jakoś 20% grubiej. Tak jak drobne przemiały do AP . Albo inaczej gdzieś prawie w pół drogi między espresso, a cuppingiem.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2019, 12:26:55 wysłana przez krystians »

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1084 dnia: 27 Wrzesień 2019, 12:36:27 »
Mielił ktoś coś kiedyś do kapsułek? Tak strzelam, że ciut drobniej niż moka, ale grubiej, niż espresso.

Dajcie znać, czy dobrze myślę

Mieliłem do takich plastikowych zamykanych klapką do nespresso i ekstrakcja maszyną de longhi latissima, i generalnie słabo to szło:
- po pierwsze czy tamp czy bez od tego zależał przemiał jak mocniej ubijałem grubszy jak luźno mocniej mieliłem
- tam strasznie malo tej kawy wchodzi 4-6g wiec kawy z tego nie ucisniesz oczywiscie moim zdaniem to m.in ze względu na różnice w siatce na tych kapsułkach wielokrotnych i oryginale w którym chyba lepiej buduje się ciśnienie
- zrobiłem tak ze 30-40 prób i olałem bo nigdy nic nie wyszło

Reasumując wg.mnie nie da się opisać standardowego przemiału do tych kapsułek wszystko zależy od typu kawy, typu kapsułki i tego jak to pakujesz do środka...  nie wspominając że nic dobrego z tego nie wyszło...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1085 dnia: 28 Wrzesień 2019, 20:24:37 »
Dzięki Panowie!

Temat bardziej kompleksowy, niż myślałem. Czyli w zasadzie można próbować i nie ręczyć za efekty  kawka

Offline Kucias Kobieta

  • Wiadomości: 24
    • Instagram - zapraszam :D
  • Ekspres: French press, chemex, v60, aeropress...
  • Młynek: Comandante
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1086 dnia: 29 Wrzesień 2019, 00:34:06 »
Czytałam, że dwa tygodnie po wypaleniu to idealny czas dla kawy, bo jest już wyważona, nie będzie buzować itd. Jak jest w drugą stronę? Widzę dużo promocji na kawy wypalone półtora miesiąca temu i zastanawiam się czy coś (lub czy wiele) przez ten czas straciły.

Przy tych cenach mogłabym kupić jedną paczuszkę kawy, profilu jakiego jeszcze nie piłam, więcej w tym miesiącu, ale jeżeli po takim czasie kawa traci znacznie na jakości, to oczywiście wybiorę jedną świeżą.
Pomóż mi, uczę się 😌

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1087 dnia: 29 Wrzesień 2019, 08:29:54 »
Czy jest gdzieś "ściągawka standardów" dla kaw mlecznych? Znalazłem na forum taką tabelę dla ristretto, espresso doppio itd. z proporcjami wody do kawy a ciekaw jestem jakie są "prawidła" dla flat white, latte itp..

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1088 dnia: 29 Wrzesień 2019, 11:06:54 »
Czytałam, że dwa tygodnie po wypaleniu to idealny czas dla kawy, bo jest już wyważona, nie będzie buzować itd. Jak jest w drugą stronę? Widzę dużo promocji na kawy wypalone półtora miesiąca temu i zastanawiam się czy coś (lub czy wiele) przez ten czas straciły.

Przy tych cenach mogłabym kupić jedną paczuszkę kawy, profilu jakiego jeszcze nie piłam, więcej w tym miesiącu, ale jeżeli po takim czasie kawa traci znacznie na jakości, to oczywiście wybiorę jedną świeżą.
Ostatnio znalazłem w kuchennej szufladzie otwartą z pół roku temu paczkę Etiopii. Wypalona z miesiąc przed otwarciem. Wsadziłem nos do paczki i zero aromatu. Totalnie zwietrzała. Po zmieleniu natomiast bajka. Po zaparzeniu również. Zdaję sobie jednak sprawę, że świeża była by lepsza.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1089 dnia: 29 Wrzesień 2019, 20:05:22 »
kawy wypalone półtora miesiąca temu
2-3 miesiące w zamkniętej paczce nic złego kawie raczej nie zrobi. Kawa najszybciej starzeje się po otwarciu, należy ją trzymac w ciemnym i gronić przed przegrzaniem i wilgocią. Dlatego lodówka i okolice kuchenki nie są dobrym miejscem do trzymania kawy. Generalnie im gęstsza czyli wyżej uprawiana kawa i im jaśniej palona, tym dłużej zachowuje swoje właściwości.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1090 dnia: 29 Wrzesień 2019, 20:56:11 »
Kilka godzin temu piłem fundamental espresso od Johan & Nystrom wypalone w kwietniu. Torebka otwarta od kwietnia (ich torebki nie maja struny). Albo Rota czyni cuda albo to po prostu dobra kawa. Spadek jakosci znikomy
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Kucias Kobieta

  • Wiadomości: 24
    • Instagram - zapraszam :D
  • Ekspres: French press, chemex, v60, aeropress...
  • Młynek: Comandante
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1091 dnia: 14 Październik 2019, 17:36:51 »
Kiedy przyjmuję stosunek wody do ziarna 100g na 6g, parzę chemexa lub inny drip, a chcialabym zaparzyć filiżankę 250g, to powinnam wlać więcej wody np 280 i zwiększyć ilość ziarna do prawie 17 gram, czy leję tylko więcej wody o te 30g, a kawy zostaje 15g?

Chodzi mi o wodę która zostaje w zmielonej kawie
Pomóż mi, uczę się 😌

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1092 dnia: 21 Październik 2019, 13:01:34 »
Czy Sette 30 zmieli wystarczająco drobno do Roty (~tygielka)?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1093 dnia: 21 Październik 2019, 14:42:03 »
Dlatego lodówka i okolice kuchenki nie są dobrym miejscem do trzymania kawy.

A czemu lodówka nie? Jak paczka najpierw wyląduje w hermetycznym opakowaniu, a przed użyciem najpierw dojdzie do temperatury pokojowej a dopiero potem zostanie wyjęta z pojemnika to nie widzę przeciwwskazań. Jest coś co mi umyka?

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1094 dnia: 26 Październik 2019, 17:11:19 »
Na szkoleniu "domowy barista" prowadzący powiedział, żeby do ekspresu nie używać kawy świeższej niż miesiąc od palenia, bo z powodu dużej ilości CO2 będzie dużo piany a mało kawy - prawda to, bo pierwszy raz taką teorię usłyszałem?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi