Autor Wątek: Manufaktura MK Cafe Fresh  (Przeczytany 83018 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #105 dnia: 20 Wrzesień 2017, 16:35:18 »
Preinfuzja małą ilością wody ma sens wtedy, gdy woda jakoś szybko nam przecieka przez kawę: jak w przypadku espresso, V60, phina itp. W Aeropressie, gdy użyjemy odwróconej metody, nic nam nie przecieka, robimy po prostu infuzję. W prostej metodzie można mówić o preinfuzji, ale chyba to przeciekanie w AP pod wpływem grawitacji jest dość powolne.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #106 dnia: 20 Wrzesień 2017, 18:37:55 »
To samo pisałem w wątku o aeropress, ale szybko dano mi znac, ze nie mam racji i bez "preinfuzji" jest mniejszy TDS, bla bla bla. Z logicznego punktu widzenia nie ma sensu robić preinfuzji bo i tak moczymy cała kawę bez wyjątku. Jednak mistrzowie poszczególnych krajów czesto ją robią. Co kto lubi .
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #107 dnia: 20 Wrzesień 2017, 18:55:20 »
Nie bla, bla, bla, tylko miałeś sprawdzić :jezyk:

Też nie robię, niby sensu nie ma, ale wpływ na smak jest, czyli warto wybrać świadomie.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #108 dnia: 21 Wrzesień 2017, 10:40:20 »
jeśli ktoś już próbował tych singli z MK Fresh to napiszcie jak się one mają do ziaren z palarni forumowych. Cenowo są już blisko. Czy to jest palone "na zamówienie" bo brak info na stronie odnośnie dat palenia?
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2017, 10:43:18 wysłana przez grex »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #109 dnia: 21 Wrzesień 2017, 11:07:36 »
Zamówiłem dwie kawy z MK fresh 30 sierpnia. Jedna przyszła z datą palenia 23 sierpnia a druga 28 sierpnia. Porównanie smaków i aromatów do forumowych palarni będę miał w przyszłym tygodniu. Jak dojdzie do mnie zamówienie z forumowych palarni  kawka

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #110 dnia: 21 Wrzesień 2017, 11:34:47 »
Ok, to ja napiszę, bo od nich zaczęłam swoją "przygodę" z świeżopalonymi ziarnami.
Zamówiłam 7 różnych kaw. Każda z nich palona była max. 1,5 tygodnia przed wysyłką, więc nie sądzę, żeby były palone pod konkretne zamówienie (na pewno były to daty sprzed złożenia zamówienia).
Już tutaj była różnica w smaku pomiędzy ziarnami z marketu/Tchibo kupowane na kg (nie piłam mielonek już od dawna). Same ziarna w zależności od rodzaju kawy w mniejszej bądź większej części różnych rozmiarów, często pokruszone. W niektórych kawach różny stopień palenia - różne kolory ziaren w jednym opakowaniu (i nie piszę tutaj o mieszankach). 
Koniec końców tak naprawdę smakowały mi tylko dwie z nich. Pozostałe niezależnie od tego jak parzyłam (FP, kawiarka, nawet zwykła zalewajka, żeby spróbować) były albo kwaśne albo gorzkie. Dawało się je jako tako wypić z mlekiem.
Ale przecież nie o "jako tako" w piciu kawy chodzi, prawda?



Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #111 dnia: 21 Wrzesień 2017, 11:50:52 »
Kacper(KAKR) na spotkaniu mówił, że różne kolory ziaren przy paleniu świadczą o defektach. Także to nie jest raczej kwestia różnego stopnia palenia... ;) I racja, nie chodzi o jako tako, tylko o coś, z czego się będzie zadowolonym - w tym przypadku nie można o tym mówić, choć najlepiej widać to po porównaniu do czegoś normalnego.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #112 dnia: 21 Wrzesień 2017, 11:52:37 »
Ja od nich piłem dwie kawy. Pierwsza to mieszanka "Supreme Strength" - jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła smakiem ani aroamatem - nawet niezła powiedzmy. Natomiast druga to singiel "Indonesia Mandheling" - ta wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, jej smak opisałem kilka postów wyżej. Dalszej degustacji kaw z MK na razie u mnie nie będzie. Teraz do gry powoli wchodzą zawodnicy z forumowych palarni ;) A ty jakie kawy piłaś z MK, podasz nazwy?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #113 dnia: 21 Wrzesień 2017, 12:07:09 »
różne kolory ziaren przy paleniu świadczą o defektach
A nie przypadkiem o błędach popełnionych podczas procesu palenia? Tak czy siak, kiepska kawa ;)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #114 dnia: 21 Wrzesień 2017, 12:12:02 »
Mi Kacper kiedyś na ikawie wypalił 3 kawki na spróbowanie, jakaś Gwatemala i pokazywał palenia jasne, średnie i ciemne. W jasnym sporo jaśniejszych ziaren z defektami(wyciągałem je nawet przed parzeniem :P), im ciemniejsze tym mniej widoczne były...

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #115 dnia: 21 Wrzesień 2017, 13:33:27 »
Zostałem właśnie obdarowany czymś o istnieniu czego nie miałem pojęcia :) Pewnie bym wiedział gdybym częściej przeglądał forum ;) Powiem, że byłem zaskoczony bo spodziewałem się dna totalnego a tu proszę... Piłem lepsze kawy ale też sporo piłem znacznie gorszych i do tego znacznie droższych. Kawa była świeża i nie była zjarana na węgiel a już sukces.

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #116 dnia: 21 Wrzesień 2017, 13:43:52 »
Pawcio, to już jakiś czas temu było, ale postaram się przypomnieć co i jak. Bo wiesz, ja mam tak, że jak coś jest nie teges, to zwyczajnie o tym zapominam ;)
Zamawiałam (w nawiasach napiszę co niby powinno się czuć):
Absolute Aroma (brzoskwinia, nuty kwiatowe, owoce cytrusowe) - nie pamiętam jej zupełnie, więc musiała być bardziej niż nijaka, skoro przeszła bez echa ;)

Master Blend (czekolada, karmel, cytrusy, prażone migdały) - o migdałach zapomnij, nigdzie ich się nie doszukałam, aromat czekolady owszem. Z mlekiem całkiem przyjemnie się robiło.

Subtle Harmony (orzechy, czekolada, brzoskwinia) - bardzo delikatna, taka zwyczajna, a nawet nijaka (czasami odnosiłam wrażenie, że piję kawę zbożową ;)).

Supreme Strength (kakao, brzoskwinia, pieprz) - ładnie pachniała, to pamiętam. Była mocniejsza niż pozostałe, ale jednocześnie gorzkawa. I najbardziej "spalona" - niektóre ziarenka były mocno "upieczone".   

Colombia Supremo (Brzoskwinia,  Cytryna, Karmel) - po otwarciu paczki lekka słodycz wyczuwalna, po zmieleniu bardziej, w naparze raczej już nie. Delikatna, to jedna z tych, które mi w miarę smakowały - nawet bez mleka. I nie była kwaśna ani gorzka.

India Plantation (pieprz,  papaja,  szlachetne drzewo, przyprawy korzenne) - drzewo, a raczej zbutwiałe drewno, przypraw korzennych w smaku zero, może odrobinę po zmieleniu, tak jak ten pieprz, wychodziła mi zawsze jakaś taka nieprzyjemna goryczka, z mlekiem przeszło.

Complete Taste (czekolada, jagody, cytrusy) - ta mieszanka najbardziej mi podeszła. Lekko słodkawa, brak goryczy, przyjemna w odbiorze. Wypiłam ją bez mleka ;) Wtedy myślałam, że to jedyna, którą mogłabym zamówić ponownie.

Ale po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że nie tędy droga i zamówiłam z jednej z palarni z forum. I już NIGDY więcej nie zamierzam eksperymentować z czymś co udaje świeżo paloną kawę ;) 

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #117 dnia: 21 Wrzesień 2017, 13:52:46 »
Ale po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że nie tędy droga i zamówiłam z jednej z palarni z forum. I już NIGDY więcej nie zamierzam eksperymentować z czymś co udaje świeżo paloną kawę

Jak dobrze pójdzie to mnie to samo czeka :) Zamówienie również złożone.

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #118 dnia: 21 Wrzesień 2017, 13:56:32 »
Ale po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że nie tędy droga i zamówiłam z jednej z palarni z forum. I już NIGDY więcej nie zamierzam eksperymentować z czymś co udaje świeżo paloną kawę

Jak dobrze pójdzie to mnie to samo czeka :) Zamówienie również złożone.

Super!! Dobrej kawy nigdy nie za wiele. Szczególnie jak się słyszy od współspacza (który do tej pory nie pił kawy pod żadną postacią): "Weź mi proszę zrób tej Twojej kawy" :) :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #119 dnia: 21 Wrzesień 2017, 19:08:41 »
od nich zaczęłam swoją "przygodę" z świeżopalonymi ziarnami
Myślę, że coby nie mówić, to jest to pointa tego wątku i całego przedsięwzięcia emki. Mają rynek, markę, tubę i dzięki temu sporo osób dowie się, że jest coś takiego jak świeża kawa, że to ma znaczenie itd.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi